Reklama

Niedziela Wrocławska

Więcej płaci Bóg

[ TEMATY ]

rodzina

debata

Lilianna Sicińska

Uczestnicy i organizatorzy debaty o rodzinie

Uczestnicy i organizatorzy debaty o rodzinie

Trwa wojna światowa, której celem jest zniszczyć małżeństwo. (…) Kto ponosi koszty rozwodu? Oboje? Więcej płaci Bóg, bo kiedy rozwodzi się to jedno ciało, brudzi się obraz Boga…

(Papież Franciszek)

Debatę na temat „Rodzina – między egoizmem a społeczeństwem” organizatorzy – Obserwatorium Społeczne oraz wrocławski oddział Civitas Christiana – planowali nie przewidując, że 3 października w całej Polsce będzie dniem „czarnego protestu”. Wymowne znaczenie miała debata o rodzinie – naturalnym środowisku nowego życia – w dniu manifestacji żądań legalizacji aborcji przez polski parlament. W auli PWT w tym czasie nad tezami adhortacji Amoris Laetitia debatowali o. prof. Kazimierz Lubowicki OMI, wykładowca teologii małżeństwa i rodziny, małżonkowie Aleksandra i Patryk Aszkiełowiczowie, Dominik Golema oraz prowadzący ks. Bogusław Wolański, diecezjalny duszpasterz rodzin diecezji legnickiej.

Pragnienie a strach przed relacją

Pierwszym problemem współczesności jest pragnienie bycia w związku z jednoczesnym strachem przed odpowiedzialnością za małżeństwo, za rodzinę. Jako przyczynę kryzysu już istniejących relacji papież Franciszek wskazuje brak dojrzałości osób wchodzących w małżeństwo (239 pkt. adhortacji). – Jeżeli budujemy małżeństwo z egoizmu, ze strachu przed samotnością, to budowanie jest skazane na porażkę – mówił o. Lubowicki. Adhortacja przychodzi z podpowiedzią w rozdziale 34, pięknym komentarzu Hymnu do miłości. Każdy pragnie miłości – jej ciepła, bliskości, bezpieczeństwa, tego wszystkiego, co nas niesie przez codzienność. Papież Franciszek pokazuje: wy wszyscy, którzy pragniecie miłości – zobaczcie, czym jest miłość prawdziwa.

– Jeżeli osoba jest gotowa, żeby zmierzyć się z lękiem, poznać jego podłoże, to każdy taki problem można przepracować – stwierdziła Aleksandra Aszkiełowicz, żona, mama i terapeutka Poradni Rodzinnej.

Reklama

Małe gesty miłości

Budowanie stabilnych budowli polega na odpowiednim ułożeniu małych elementów. Takimi cegłami miłości są wszelkie gesty, słowa, zwyczaje celebrowane w rodzinie. O małych gestach miłości mówił Papież Franciszek wielokrotnie, m.in. podczas kongresu rodziny w Filadelfii. W praktyce te małe gesty to noszenie obrączki, błogosławienie się nawzajem w rodzinie, celebrowanie rocznic ślubu, odświętne ubieranie się na wspólne kolacje.

Praca nad każdym związkiem jest fundamentalna dla jego rozwoju: – Złe małżeństwo dzieje się samo, nad dobrym trzeba pracować – stwierdziła A. Aszkiełowicz.

O miłości mówić ciepło

W 38 rozdziale Amoris Laetitia Franciszek wskazuje wprost problem negatywnego przedstawiania chrześcijaństwa, a także rodziny, w sposób, który prowokuje narzekanie. – Naszym grzechem jest sposób, w jaki dzielimy się naszymi problemami małżeńskimi choćby w miejscu pracy – mówił Patryk Aszkiełowicz, dodając: – Powinniśmy dążyć do tego, by o małżeństwie mówić ciepło.

Powszechne na ślubach jest składanie życzeń nowożeńcom, a wśród nich żartobliwie przemykają uwagi o negatywnym wydźwięku. – To pustosłowia, bzdurki, ale one rezonują i niestety mają swoje skutki – zauważa Dominik Golema. – Wskazówką, jaką pozostawił Jan Paweł II jest przykład błogosławionych małżonków Quattrocci. Ich życie jest praktyczną receptą na codzienną miłość, o której pisze papież Franciszek – zauważa D. Golema.

Towarzyszyć rodzinie

Ubolewamy nad każdym rozpadem małżeństwa, rodziny, ale tak naprawdę – co każdy z nas, duszpasterze, przyjaciele, znajomi, rodzina – robimy dla tych, których rodziny rozpadają się?

W tym punkcie rozmowy paneliści przytoczyli wiele praktycznych form towarzyszenia rodzinie: począwszy od troski otaczającej kobiety w stanie błogosławionym, po tworzenie wspólnot rodzin, które mogą wspierać się wzajemnym dobrym przykładem.

2016-10-07 14:40

Oceń: 0 0

Reklama

Wybrane dla Ciebie

Debata „Finis Europae?”

[ TEMATY ]

debata

Anna Majowicz

Debata odbyła się w auli PWT

Debata odbyła się w auli PWT

W auli PWT we Wrocławiu 20 maja debatowano o Europie.

- Usłyszałem kiedyś, bardzo dawno temu, że Europa jest jak wyrostek robaczkowy na ciele świata. I szczerze mówiąc nie chciałem w to wierzyć. Obszary, które dziś dotkniemy pokazują, że mamy do czynienia z pewnym problemem. Nie wiem, czy z kryzysem, ale na pewno z jakimiś znakami czasu – rozpoczął spotkanie dr hab. Piotr Grabowiec z Katedry Europeistyki Uniwersytetu Wrocławskiego.

CZYTAJ DALEJ

Alicja z krainy dobra

Niedziela Ogólnopolska 51/2019, str. 52-54

[ TEMATY ]

miłosierdzie

wolontariat

Klaudia Zielińska

Nie lubi mówić o sobie. Unika udzielania wywiadów. Ratuje ludzi od śmierci, głodu, cierpienia i chorób. Misjonarka w Kenii i Tanzanii. Nazywana przez bliskich „Aniołem Afryki” lub „Matką Teresą z Polski”.

Krzysztof Tadej: Trzy lata temu w wywiadzie dla tygodnika Niedziela powiedziała Siostra m.in.: „Kiedyś pojechałam do jednej z wiosek. Witałam się z ludźmi i nagle usłyszałem dziwny pisk. Spytałam: «Co to takiego?». Wskazano mi jeden z domów. Wczołgałam się, bo nie było drzwi. Zobaczyłam dziecko leżące na liściach od banana. Piszczało z bólu. W jego uchu zagnieździły się robaki i wyjadały błonę bębenkową. Obok leżała matka i nie miała siły wstać. Umierała z głodu. Udało się uratować dziecko i matkę w ostatniej chwili”. Opowiadała Siostra również o innych dramatycznych sytuacjach w kenijskiej miejscowości Laare. Czy od tego czasu sytuacja się poprawiła?

CZYTAJ DALEJ

Odważyła się na miłość

2023-02-05 15:30

Marzena Cyfert

Błogosławieństwo relikwiami św. Marii de Mattias

Błogosławieństwo relikwiami św. Marii de Mattias

W liturgiczne wspomnienie św. Marii de Mattias w parafii św. Alberta Wielkiego we Wrocławiu-Sołtysowicach odbyło się uroczyste wprowadzenie relikwii świętej. Eucharystii przewodniczył o. Faustyn Zatoka, proboszcz parafii.

– Relikwie przybyły do nas z dalekiego Rzymu. Dzięki hojności Sióstr Adoratorek Krwi Chrystusa możemy cieszyć się obecnością tej świętej w naszej świątyni, w tym szczególnym dniu, kiedy obchodzimy jej wspomnienie. Z wielką radością, dziękując Bogu za dar świętych, witamy tę świętą pośród nas. Odtąd będzie naszą parafianką, będzie naszą współsiostrą, odtąd będzie prawdziwie wstawiała się do Boga za nami – mówił w słowie powitania o. Faustyn.

CZYTAJ DALEJ

Reklama

Najczęściej czytane

W związku z tym, iż od dnia 25 maja 2018 roku obowiązuje Rozporządzenie Parlamentu Europejskiego i Rady (UE) 2016/679 z dnia 27 kwietnia 2016r. w sprawie ochrony osób fizycznych w związku z przetwarzaniem danych osobowych i w sprawie swobodnego przepływu takich danych oraz uchylenia Dyrektywy 95/46/WE (ogólne rozporządzenie o ochronie danych) uprzejmie Państwa informujemy, iż nasza organizacja, mając szczególnie na względzie bezpieczeństwo danych osobowych, które przetwarza, wdrożyła System Zarządzania Bezpieczeństwem Informacji w rozumieniu odpowiednich polityk ochrony danych (zgodnie z art. 24 ust. 2 przedmiotowego rozporządzenia ogólnego). W celu dochowania należytej staranności w kontekście ochrony danych osobowych, Zarząd Instytutu NIEDZIELA wyznaczył w organizacji Inspektora Ochrony Danych.
Więcej o polityce prywatności czytaj TUTAJ.

Akceptuję