Reklama

Brzeźnica Bychawska

Pamiętają o seniorach

Marek Kruk
Edycja lubelska 8/2004

31 stycznia w Szkole Podstawowej w Brzeźnicy Bychawskiej odbyła się uroczystość pt. „Wspólne kolędowanie - Gminny Dzień Seniora”. Powstała ona z połączenia dotychczasowych spotkań: święta seniora obchodzonego w październiku i kolędowania w styczniu.

Organizatorzy zaprosili na imprezę 330 osób, które obchodzą 70. urodziny lub są starsze. Przybyło 200 seniorów, a o ich dojazd gminnymi autobusami zatroszczył się wójt gminy Niedźwiada, Marek Jankowski. Seniorów i ich gości powitała dyrektor szkoły, Bogumiła Bodziacka, a za przyjęcie zaproszeń podziękował Wójt gminy. Obecni też byli ks. Marian Serwatka z Niedźwiady i w zastępstwie proboszcza z Brzeźnicy Bychawskiej, ks. Mirosław Makowski, który przekazał seniorom życzenia długich lat życia. Dzieci ze Szkoły Podstawowej w Brzeźnicy Bychawskiej zaśpiewały kolędę Cicha noc, a następnie zaprezentowały jasełka, w których to co tradycyjne zostało powiązane ze współczesnością. Młodzi zebrali gromkie brawa za przedstawienie tak aktualnych tematów.
Dalszą część spotkania poprowadziła Maria Kozioł, prezes Lubartowskiego Towarzystwa Regionalnego, która podziękowała organizatorom za połączenie „pięknego święta seniorów z pielęgnacją tradycji kolędowania”. Obecna była też dyrektor Muzeum Regionalnego w Lubartowie, Anna Żmuda. Pierwsze wystąpiły „Ostrowianki” z Ostrówka pod kierunkiem Bernadetty Kwiatek. W ich repertuarze była mało znana kolęda składająca się z kilkunastu zwrotek. Następnie zaprezentowało się sześć zespołów śpiewaczych Kół Gospodyń Wiejskich z terenu gminy Niedźwiada, w tym cztery w strojach ludowych. Wystąpiły zespoły z Brzeźnicy Bychawskiej pod kierunkiem Kazimiery Greguły, z Brzeźnicy Książęcej, który prowadzi Danuta Kobielarz, z Brzeźnicy Leśnej, prowadzony przez Marię Listosz, z Górki Lubartowskiej, kierowany przez Krystynę Wiśniewską, z Niedźwiady, którym od 1976 r. kieruje Albina Zubkowicz oraz z Zabiela, który prowadzi Helena Walczak. Warto nadmienić, że na instrumentach klawiszowych grają w dwu zespołach dwaj bracia: Witold Gryczan w zespole z Brzeźnicy Bychawskiej i Grzegorz Gryczan w Brzeźnicy Książęcej. Zaprezentował się też zespół młodzieżowy z Brzeźnicy Bychawskiej, a kierują nim Wojciech Mazurek oraz Piotr Żytkowski, który gra i śpiewa.
Nie byłoby spotkania bez toastu kierowanego do seniorów, śpiewu pieśni: Życzymy, życzymy i Sto lat w wielu wersjach. Na stołach były ciasta upieczone przez panie z zespołów, a „Ostrowianki” przywiozły pączki. Delektowano się także bigosem, który przyrządziły panie ze szkolnej kuchni.
Bardzo szybko minęło spotkanie z seniorami, które odbyło się w odświętnej atmosferze. Takie spotkania integrują seniorów, dlatego padały pytania, czy za rok znów będzie można się spotkać w sali gimnastycznej gościnnej Szkoły Podstawowej w Brzeźnicy Bychawskiej. Najważniejsze jest to, że impreza jest tak zorganizowana, że można wspólnie śpiewać i kolędy i piosenki biesiadne, a nawet zatańczyć. A kto lepiej tańczy walca czy tango jak nie seniorzy? Ich przedstawiciel, Mieczysław Czechowski z Brzeźnicy Książęcej, dziękował za pamięć o nich.

Reklama

Obdarowanie i wdzięczność

2016-10-05 08:29

Abp Wacław Depo
Niedziela Ogólnopolska 41/2016, str. 33


Cosimo Rosselli i Piero di Cosimo, sceny z życia Chrystusa – „Uzdrowienie trędowatego” (XV wiek)

Dzisiejsza liturgia słowa w centrum naszej uwagi stawia postawę wdzięczności, która słusznie jest najpierw uświadomieniem sobie i uznaniem daru otrzymanego od Boga, a następnie osobistą odpowiedzią i zaangażowaniem, aby o nim świadczyć wobec innych.

Uzdrowiony z trądu Naaman – dowódca wojsk króla Aramu, nieprzyjaciela Izraela, nie tylko doświadcza cudu oczyszczenia z trądu, ale też staje się wprost wyznawcą wiary w Boga Izraela. Mówi: „Oto przekonałem się, że na całej ziemi nie ma Boga poza Izraelem!”. Trzeba zaznaczyć, że za tym wyznaniem idzie również pewne działanie, połączone z prośbą, aby mógł wziąć ze sobą trochę izraelskiej ziemi. Pragnie bowiem po powrocie do swojej ojczyzny dać świadectwo, że Bóg Izraela jest jedynym Bogiem, któremu chce dochować wierności...

To opowiadanie – z Drugiej Księgi Królewskiej – zapowiada wyraźnie tajemnicę chrztu świętego, który nie tylko przywraca człowiekowi utraconą łaskę, ale też wprost stawia nas na nowo w podobieństwie i obrazie Boga samego. Poza Bogiem prawdziwym nie ma innego, którego można ukochać całym sercem, umysłem, z całej duszy i ze wszystkich sił.

Z kolei św. Paweł Apostoł, przebywający w więzieniu w Rzymie, jest świadomy własnego obdarowania wiarą w Jezusa Chrystusa, potomka Dawida, który ukrzyżowany powstał z martwych. Zachęca więc swego ucznia Tymoteusza do wytrwania w tej wierze, pomimo cierpienia: „Jeżeli bowiem z Nim współumarliśmy, z Nim także żyć będziemy...”. Należy również zaznaczyć, że św. Paweł jest świadomy, iż w sytuacji, gdy wierzy w Chrystusa jako Mesjasza Bożego i głosi Ewangelię, jest uznawany za „złoczyńcę” przez tych, którzy nie uznają Jezusa i trzymają się własnych praw.

Ewangelia według św. Łukasza, który jedyny spośród Ewangelistów zapisał to zdarzenie na drodze Jezusa do Jerozolimy, ukazuje nam wyznanie wiary ludzi dotkniętych trądem, którzy wołają: „Jezusie, Mistrzu, ulituj się nad nami!”. Błagają o nowe życie, a gdy je otrzymują i dostrzegają łaskę oczyszczenia w drodze do kapłanów, jedynie Samarytanin powraca, chwaląc Boga donośnym głosem, aby podziękować Jezusowi. On zaś stawia mocne pytanie: „Czyż nie dziesięciu zostało oczyszczonych? Gdzie jest dziewięciu?”. Otóż najważniejszym sposobem uznania Chrystusa za jedynego Pośrednika łaski Boga dla ludzi jest wyrwanie z naszego serca poczucia pychy i samowystarczalności. Jakbyśmy tylko sobie mieli zawdzięczać to, że jesteśmy i kim jesteśmy...

Dlatego jeszcze raz musi powrócić wołanie św. Pawła: abyśmy zawsze mieli w pamięci Jezusa Chrystusa, który za nas umarł i zmartwychwstał, i to jest nauka godna wiary – wobec propozycji różnego typu współczesnych nauczycieli tego przemijającego świata...

Polecamy „Kalendarz liturgiczny” – liturgię na każdy dzień
Jesteśmy również na Facebooku i Twitterze

CZYTAJ DALEJ

Reklama

Polska wygrywa 2-0 z Macedonią Płn i awansuje do Mistrzostw Europy!

2019-10-13 22:40

DK/niedziela

Polska pokonała w niedzielny wieczór reprezentację Macedonii Płn 2-0, zapewniając tym samym sobie awans na przyszłoroczne Mistrzostwa Europy.

sport.tvp.pl

Bramki dla Polaków strzelali rezerwowi gracze: Przemysław Frankowski oraz Arkadiusz Milik

Polska jest liderem grupy G w eliminacjach do ME 2020. W ostatnim spotkaniu z Macedonią Północną rozgrywanym w Skopje Polacy również wygrali 1:0 po bramce Krzysztofa Piątką.

Dzisiejsze zwycięstwo daje nam awans na przyszłoroczny turniej. W finałach Mistrzostw Europy zagramy poraz czwarty w historii. Do tej pory występowaliśmy na turniejach w 2008, 2012 oraz w 2016r.

Skład Polaków w dzisiejszym meczu:

1. Wojciech Szczęsny - 18. Bartosz Bereszyński, 5. Jan Bednarek, 15. Kamil Glik, 2. Arkadiusz Reca - 6. Jacek Góralski, 10. Grzegorz Krychowiak - 19. Sebastian Szymański, 20. Piotr Zieliński, 11. Kamil Grosicki - 9. Robert Lewandowski.

CZYTAJ DALEJ

Reklama

Reklama

Najczęściej czytane

W związku z tym, iż od dnia 25 maja 2018 roku obowiązuje Rozporządzenie Parlamentu Europejskiego i Rady (UE) 2016/679 z dnia 27 kwietnia 2016r. w sprawie ochrony osób fizycznych w związku z przetwarzaniem danych osobowych i w sprawie swobodnego przepływu takich danych oraz uchylenia Dyrektywy 95/46/WE (ogólne rozporządzenie o ochronie danych) uprzejmie Państwa informujemy, iż nasza organizacja, mając szczególnie na względzie bezpieczeństwo danych osobowych, które przetwarza, wdrożyła System Zarządzania Bezpieczeństwem Informacji w rozumieniu odpowiednich polityk ochrony danych (zgodnie z art. 24 ust. 2 przedmiotowego rozporządzenia ogólnego). W celu dochowania należytej staranności w kontekście ochrony danych osobowych, Redaktor Naczelna Tygodnika Katolickiego „Niedziela” wyznaczyła w organizacji Inspektora Ochrony Danych.
Więcej o polityce prywatności czytaj TUTAJ.

Rozumiem