Reklama

Polska

Kaplica za garść ryżu

W najbliższą niedzielę 24 października Kościół w Polsce obchodzić będzie Niedzielę Misyjną. W siedzibie Konferencji Episkopatu Polski odbyła się konferencja zapowiadająca to wydarzenie.

[ TEMATY ]

misje

Niedziela

Niedziela

kaplica

Łukasz Krzysztofka

W konferencji uczestniczyli: ks. dr Tomasz Atłas, dyrektor Papieskich Dzieł Misyjnych, o. Juan Carlos Araya, misjonarz z Argentyny, ks. kan. Szymon Mucha, ogólnopolski moderator stowarzyszenia Żywego Różańca i ks. Maciej Będziński, sekretarz krajowy Papieskiego Dzieła Rozkrzewiania Wiary.

- Niedziela Misyjna jest czasem naszego zaangażowania na rzecz misji. Kiedy dziękujemy za chrzest, mamy doskonałą okazję uświadomić sobie obowiązki jakie z tego wynikają. Jest to czas, kiedy mamy się przebudzić. To rachunek sumienia – co dla misji zrobiliśmy przez cały rok – powiedział ks. Tomasz Atłas. Dodał, że niedziela misyjna jest wielkim i pięknym dniem solidarności wszystkich ochrzczonych.

W Argentynie, ojczyźnie Papieża Franciszka, niedziela misyjna jest także dla tamtejszego Kościoła impulsem do zaangażowania się w pomoc misjom i misjonarzom. Celem, który stawia sobie Kościół w Argentynie jest szukanie ludzi, będących daleko od Kościoła i wychodzenie do nich z przesłaniem Ewangelii. W pomoc misjonarzom zaangażowane są nawet dzieci, które dla nich zbierają pieniądze. – Zaproponowaliśmy w tym roku trzy etapy pomocy na rzecz misji: modlitwa, zaangażowanie i wsparcie materialne – wyliczał ks. Juan Carlos.

Szczególną akcją pomocy misjom jest „Żywy Różaniec dla Misji”. Jak wyjaśniał ks. Szymon Mucha, jest to forma duchowego wsparcia oraz pomoc w wybudowaniu kaplicy w Noung Kan w diecezji Kayiangtong w Birmie. – Tych zadań podjęła się wspólnota różańcowa z Polski za pośrednictwem Papieskiego Dzieła Rozkrzewiania Wiary.

Chcemy pozostawić trwały ślad, odpowiadając na wezwanie papieża Franciszka – relacjonował ks. Mucha.

Dzięki zaangażowaniu prawie wszystkich diecezji, współpracy z moderatorami i pomocy mediów udało się zebrać 45 tys. zł. – Środki te przeznaczymy na dokończenie budowy kaplicy w parafii Noung Kan. Tamtejsza wspólnota, poprzez wspólną modlitwę, zbudowała wiarę – nie ma jednak swojego kapłana, potrzebują także domu modlitwy.

Reklama

Mieszkańcy kilkudziesięcioosobowej wioski sami uzbierali również blisko 10 tys. dolarów poprzez swoją pracę, a także odkładając garść ryżu, który później sprzedawany był do supermarketu – powiedział ks. Będziński.

W 2015 roku Polacy przekazali na misje za pośrednictwem Papieskiego Dzieła Rozkrzewiania Wiary ponad milion dolarów. Z roku na rok zbierane jest coraz więcej ofiar na misje. Taca w niedzielę 24 października będzie przeznaczona na potrzeby misji.

2016-10-18 13:47

Oceń: 0 0

Reklama

Wybrane dla Ciebie

Społeczny Ruch Świętowania Niedzieli zbiera podpisy pod petycją do senatorów

[ TEMATY ]

praca

Niedziela

SENAT.GOV.PL

„Aby zbudować społeczeństwo o ludzkim obliczu” – tak brzmi tytuł petycji Społecznego Ruchu Świętowania Niedzieli skierowanej do prof. Michała Seweryńskiego, przewodniczącego Komisji Praw Człowieka, Praworządności i Petycji Senatu RP. Dokument ten podpisali dziś przewodniczący SRŚN Bogdan Orłowski oraz sekretarz, ks. Bogusław Drożdż. To kolejny krok SRŚN zachęcający polskich parlamentarzystów do podjęcia prac legislacyjnych nad projektem ustawy zakazującej pracy i handlu w niedzielę.

CZYTAJ DALEJ

Biograf papieża: Benedykt XVI zrezygnował z papieskiego urzędu z powodu bezsenności

2023-01-27 14:01

[ TEMATY ]

Benedykt XVI

Grzegorz Gałązka

Papież Benedykt XVI zrezygnował z papieskiego urzędu w lutym 2013 r., ponieważ przez cały okres urzędowania cierpiał na bezsenność. Informuje o tym niemiecki magazyn "Focus", powołując się na list Benedykta do swego biografa Petera Seewalda, który wydrukowano w najnowszym numerze pisma. W liście, który Benedykt skierował do Seewalda na kilka tygodni przed śmiercią 28 października 2022 r., napisał, że "centralnym motywem" jego rezygnacji "była bezsenność, która towarzyszyła mu nieprzerwanie od Światowych Dni Młodzieży w Kolonii" w sierpniu 2005 roku.

Również "silne leki" przepisane przez jego ówczesnego osobistego lekarza początkowo działały i gwarantowały jego "dyspozycyjność" jako papieża. Jednak wkrótce "przestały być skuteczne”.

CZYTAJ DALEJ

Salezjańska parafia na Stradomiu

2023-01-31 10:19

[ TEMATY ]

parafia

salezjanie

archidiecezja częstochowska

Karol Porwich

Jesteśmy na etapie zbierania sił, by to, co planujemy, zrealizować w sposób odpowiedzialny – mówi ks. Adam Jarząbek.

Niedaleko Centralnej Szkoły Państwowej Straży Pożarnej w Częstochowie można zauważyć monumentalną świątynię stradomskiej parafii Najświętszego Serca Pana Jezusa. Powstała ona w latach powojennych, a jej gospodarzami od zarania jest Towarzystwo św. Franciszka Salezego. Od czerwca 2022 r. funkcję proboszcza i przełożonego częstochowskiej salezjańskiej wspólnoty pełni ks. Adam Jarząbek. – Z wielkim pokojem w sercu, ale też nie bez obaw, przyjąłem propozycję bycia proboszczem i dyrektorem częstochowskiej Wspólnoty Salezjańskiej. Zdawałem sobie sprawę, że moja posługa będzie ode mnie wymagała wiele sił i wzięcia odpowiedzialności za powierzone dzieła. Są one przecież nierozerwalnie związane z życiem wielu pokoleń kapłanów-salezjanów, którzy oddali swoje duszpasterskie serce mieszkańcom Stradomia i całego częstochowskiego regionu – mówi z głęboką troską ksiądz proboszcz.

CZYTAJ DALEJ

Reklama

Najczęściej czytane

W związku z tym, iż od dnia 25 maja 2018 roku obowiązuje Rozporządzenie Parlamentu Europejskiego i Rady (UE) 2016/679 z dnia 27 kwietnia 2016r. w sprawie ochrony osób fizycznych w związku z przetwarzaniem danych osobowych i w sprawie swobodnego przepływu takich danych oraz uchylenia Dyrektywy 95/46/WE (ogólne rozporządzenie o ochronie danych) uprzejmie Państwa informujemy, iż nasza organizacja, mając szczególnie na względzie bezpieczeństwo danych osobowych, które przetwarza, wdrożyła System Zarządzania Bezpieczeństwem Informacji w rozumieniu odpowiednich polityk ochrony danych (zgodnie z art. 24 ust. 2 przedmiotowego rozporządzenia ogólnego). W celu dochowania należytej staranności w kontekście ochrony danych osobowych, Zarząd Instytutu NIEDZIELA wyznaczył w organizacji Inspektora Ochrony Danych.
Więcej o polityce prywatności czytaj TUTAJ.

Akceptuję