Reklama

Nasi Patroni

Św. Gabriel od Matki Bożej Bolesnej

Niedziela we Włoszech 9/2004

27 lutego przypada wspomnienie św. Francesco Possenti, kleryka, znanego pod imieniem zakonnym Gabriela od Matki Bożej Bolesnej.
Francesco przyszedł na świat w Asyżu 1 marca 1838 r. w rodzinie gubernatora z ramienia Stolicy Apostolskiej (Asyż wraz z okolicami należał wówczas do państwa kościelnego). Wychowywał się u jezuitów w Spoleto, jednak prowadził dość lekkomyślne życie - oddawał się grze w karty, lubił polowania, tańce i wieczorki towarzyskie. Zmienił swe postępowanie pod wpływem pewnego wizerunku Maryi. Nawrócił się i 22 sierpnia 1856 r., pokonując opory ojca, wstąpił do Zgromadzenia Księży Pasjonistów, którego celem było szerzenie nabożeństwa do Męki Pańskiej i Matki Bożej Bolesnej. Tam rok później złożył śluby i przyjął imię zakonne Gabriela od Matki Bożej Bolesnej. Pod wrażeniem objawień Matki Bożej św. Katarzynie Labouré, dzieciom z La Salette i św. Bernadecie Soubirous, jakie miały miejsce na przestrzeni lat 30., 40. i 50. XIX w., postanowił kroczyć drogą pokuty, zadając sobie coraz większe umartwienia. Niestety nie doczekał święceń kapłańskich. Zmarł w wieku 24 lat, 27 lutego 1862 r. w Isola Gran Sasso, gdzie jest pochowany.
W roku 1920 papież Benedykt XV włączył go w poczet świętych, a w 1926 r. Pius XI obrał św. Gabriela za patrona młodzieży włoskiej Akcji Katolickiej.

Ocena: +5 0

Reklama

Wybrane dla Ciebie

Dlaczego pokora jest taka ważna?

Niedziela Ogólnopolska 24/2020, str. VII

Adobe.Stock.pl

Pytanie czytelnika:
Bardzo często nie umiem pogodzić się z tym, że ktoś źle mnie ocenia. Trudno mi jest też przyjąć wolę drugiego człowieka.
Dlaczego bycie pokornym jest takie trudne?

CZYTAJ DALEJ

Ks. Sławomir Oder - nowym biskupem gliwickim

2023-01-28 12:20

[ TEMATY ]

biskup

ks. Adam Fabiańczyk/diecezja.gliwice.pl

Ojciec Święty Franciszek przyjął rezygnację bp. Jana Kopca z posługi biskupa gliwickiego i mianował biskupem tejże diecezji ks. Sławomira Odera, ojca duchownego kapłanów diecezji toruńskiej – ogłosiła w południe Nuncjatura Apostolska w Polsce.

Komunikat Nuncjatury Apostolskiej

CZYTAJ DALEJ

Kolejne "Gorzowskie Wędrowanie"

2023-01-29 15:02

[ TEMATY ]

Bledzew

Gorzowskie Wędrowanie

bł. Matka Róża Czacka

Rafał Mołek

Od roku, co miesiąc, pielgrzymują do różnych parafii. Tym razem uczestnicy tzw. "Gorzowskiego Wędrowania" wyruszyli z parafii pw. Chrystusa Króla w Gorzowie Wlkp., a ich celem była parafia pw. św. Katarzyny Aleksandryjskiej w Bledzewie.

Tym razem 28 stycznia w wędrówce pielgrzymom towarzyszyły relikwie bł. Matki Róży Czackiej.

CZYTAJ DALEJ

Reklama

Reklama

Najczęściej czytane

W związku z tym, iż od dnia 25 maja 2018 roku obowiązuje Rozporządzenie Parlamentu Europejskiego i Rady (UE) 2016/679 z dnia 27 kwietnia 2016r. w sprawie ochrony osób fizycznych w związku z przetwarzaniem danych osobowych i w sprawie swobodnego przepływu takich danych oraz uchylenia Dyrektywy 95/46/WE (ogólne rozporządzenie o ochronie danych) uprzejmie Państwa informujemy, iż nasza organizacja, mając szczególnie na względzie bezpieczeństwo danych osobowych, które przetwarza, wdrożyła System Zarządzania Bezpieczeństwem Informacji w rozumieniu odpowiednich polityk ochrony danych (zgodnie z art. 24 ust. 2 przedmiotowego rozporządzenia ogólnego). W celu dochowania należytej staranności w kontekście ochrony danych osobowych, Zarząd Instytutu NIEDZIELA wyznaczył w organizacji Inspektora Ochrony Danych.
Więcej o polityce prywatności czytaj TUTAJ.

Akceptuję