Reklama

Niedziela Legnicka

Kurs dla szafarzy Komunii św. rozpoczęty

[ TEMATY ]

szafarze

Ks. Janusz Diament

W sobotę 22 października w bolesławieckiej Bazylice Eucharystią rozpoczął się kolejny cykl studium przygotowującego mężczyzn z diecezji legnickiej do posługi nadzwyczajnego szafarza Komunii św. Mszę św. sprawowali: ks. prałat Andrzej Jarosiewicz, rektor bazyliki, oraz ks. prefekt Tomasz Krauze, diecezjalny duszpasterz służby liturgicznej.

Reklama

Witając kandydatów i wiernych uczestniczących w modlitwie, ks. Andrzej podkreślił, że ten kurs ma na celu pogłębienia wiary i przygotowanie do ważniej posługi we wspólnotach parafialnych. Przypomniał przy tej okazji nauczanie św. Jana Pawła II na temat Eucharystii, odwołując się zwłaszcza do fragmentu homilii wygłoszonej na legnickim lotnisku w 1997 roku.

Ks. Janusz Diament

Podczas Eucharystii homilię wygłosił ks. Tomasz Krauze, który do zgromadzonych kandydatów na nadzwyczajnych szafarzy Komunii św. powiedział min: „W dniu liturgicznego wspomnienia św. Jana Pawła II patrzymy z podziwem i szacunkiem na wielkie duchowe dziedzictwo, które pozostawił nam nasz Wielki Rodak. Warto sięgnąć do tej nauki, aby w swoim życiu chrześcijańskim być dobrym drzewem, które wydaje dobre owoce. Także dzisiejsza Ewangelia przypomina nam o oczekiwaniach Boga, które są słuszne. Podobnie jak drzewo, które nie przynosi owocu, wyjaławia ziemię, tak również człowiek lekceważący zasady, wartości, zadania, do których przestrzegania zobowiązał się, osłabia w innych motywację do rozwoju, wysiłku, walki. Możemy poznać siebie po naszych czynach, po prawdzie i pięknie. Człowiek jest taki, jakie jest jego postępowanie, czyli jaki owoc przynosi. Oczekiwanie Boga na owoc jest równoznaczne z pragnieniem rozwoju człowieka, jego dojrzałości. Bądźmy zatem wierni nauce Świętego Jana Pawła II, który był orędownikiem Bożego miłosierdzia, czyli tego dobrego ogrodnika z dzisiejszej Ewangelii”.

Po Mszy św. kandydaci udali się do domu katechetycznego, aby ta uczestniczyć w przygotowanych dla nich wykładach. Na tę edycję studium nadzwyczajnych szafarzy Komunii św. zgłosiło się ponad 20 mężczyzn z różnych parafii diecezji legnickiej.

2016-10-24 19:36

Oceń: 0 0

Reklama

Wybrane dla Ciebie

Czynię to z wielką radością

Niedziela małopolska 40/2019, str. 5

[ TEMATY ]

wywiad

szafarze

Tadeusz Warczak

Pamiątkowe zdjęcie rodziny Paruchów; od lewej stoją: Dominik (syn), Zygmunt, Kazimiera (żona), kard. Stanisław Dziwisz, ks. Michał (syn) i Maria (córka)

Pamiątkowe zdjęcie rodziny Paruchów; od lewej stoją: Dominik (syn), Zygmunt,  Kazimiera (żona), kard. Stanisław Dziwisz, ks. Michał (syn) i Maria (córka)

– Szafarze nadzwyczajni są przez tę posługę mierzeni nieco inną miarą niż pozostałe osoby we wspólnocie parafialnej – mówi „Niedzieli” pochodzący z Rożnowa Zygmunt Paruch, który 27 lat temu został jednym z pierwszych nadzwyczajnych szafarzy Komunii Świętej w diecezji tarnowskiej. Przyjął tę posługę, pracując zawodowo oraz będąc mężem i ojcem trójki dziś już dorosłych dzieci

MAREK BIAŁKA: – Co sprawiło, że został Pan szafarzem?

CZYTAJ DALEJ

Papież: synod to nie wymiana opinii, lecz słuchanie Ducha

2021-09-18 16:12

[ TEMATY ]

Franciszek

PAP

W procesie synodalnym nie chodzi o gromadzenie różnych opinii, lecz o wsłuchanie się w Ducha Św. – mówił Papież podczas spotkania z przedstawicielami rzymskiej diecezji. Franciszek postanowił się z nimi spotkać w Watykanie, aby w ten sposób przygotować swoją diecezję na pierwszy etap procesu synodalnego, który ma miejsce właśnie na szczeblu lokalnym.

Papież zaznaczył na wstępie, że głównym zadaniem synodu jest właśnie wsłuchiwanie się w głos Boga, rozpoznanie Jego obecności, Jego przejścia i tchnienia życia. Franciszek przypominał, że tematem synodu jest właśnie synodalność.

CZYTAJ DALEJ

KSM przyznał ordery za zasługi w pracy z młodzieżą

2021-09-19 09:16

[ TEMATY ]

KSM

order

ksm.org.pl

Druhna Renata Hasiuk, minister Piotr Mazurek i ks. kanonik Stanisław Chodźko to tegoroczni laureaci Orderu im. ks. prałata Antoniego Sołtysika. Katolickie Stowarzyszenie Młodzieży w ten sposób uhonorowało osoby wybitnie zasłużone w pracy z młodzieżą na rzecz Kościoła i Ojczyzny.

Przyznawanie orderu zainicjowano w ubiegłym roku w trakcie obchodów 30. rocznicy reaktywacji Katolickiego Stowarzyszenia Młodzieży. Patronem nagrody jest wieloletni duszpasterz młodzieży i przyjaciel św. Jana Pawła II – ks. Antoni Sołtysik. To z jego inicjatywy po upadku komunizmu ponownie powołano w Polsce KSM.

CZYTAJ DALEJ

Reklama

Najczęściej czytane

W związku z tym, iż od dnia 25 maja 2018 roku obowiązuje Rozporządzenie Parlamentu Europejskiego i Rady (UE) 2016/679 z dnia 27 kwietnia 2016r. w sprawie ochrony osób fizycznych w związku z przetwarzaniem danych osobowych i w sprawie swobodnego przepływu takich danych oraz uchylenia Dyrektywy 95/46/WE (ogólne rozporządzenie o ochronie danych) uprzejmie Państwa informujemy, iż nasza organizacja, mając szczególnie na względzie bezpieczeństwo danych osobowych, które przetwarza, wdrożyła System Zarządzania Bezpieczeństwem Informacji w rozumieniu odpowiednich polityk ochrony danych (zgodnie z art. 24 ust. 2 przedmiotowego rozporządzenia ogólnego). W celu dochowania należytej staranności w kontekście ochrony danych osobowych, Redaktor Naczelna Tygodnika Katolickiego „Niedziela” wyznaczyła w organizacji Inspektora Ochrony Danych.
Więcej o polityce prywatności czytaj TUTAJ.

Akceptuję