Reklama

Dni Prymasowskie w dekanacie i gminie Kłomnice

Myśleć jak Kardynał Wyszyński

Niedziela częstochowska 24/2001

Wśród wielu inicjatyw odbywających się w naszej archidiecezji w ramach Roku Prymasa kard. Stefana Wyszyńskieho warto przybliżyć Dni Prymasowskie obchodzone w dekanacie kłomnickim pod patronatem abp. Stanisława Nowaka i senator Alicji Grześkowiak. Dniom Prymasowskim towarzyszyły liczne konkursy wiedzy o życiu Prymasa Tysiąclecia, występy zespołów artystycznych, spotkania, wystawy, a przede wszystkim modlitwa o rychłą beatyfikację Sługi Bożego kard. Stefana Wyszyńskiego.

Organizatorzy

Na długiej liście organizatorów i sponsorów znaleźli się m.in. Stowarzyszenie Rodzin Katolickich, parafie dekanatu kłomnickiego, Katolickie Stowarzyszenie "Civitas Christiana", Zarząd i Rada Gminy Kłomnice, samorządy gmin ościennych, Akcja Katolicka, Gminne Stowarzyszenie Obywatelskie, Liga Krajowa oraz Jasnogórska Fundacja "Pro Patria" Bastion św. Rocha. Patronat medialny nad Dniami objęły: Gazeta Częstochowska, Radio Fiat, Radio Jasna Góra, TVP Katowice, Gazeta Solidarna, Magazyn Muzyczny Ruah oraz Tygodnik Katolicki Niedziela. Organizatorzy stworzyli warunki, by młodzież okolicznych szkół mogła z pomocą katechetów i nauczycieli zgłębiać mądrość Prymasa Tysiąclecia i czerpać z niej inspiracje do dalszego życia. Wśród uczestniczących w Dniach Prymasowskich nie zabrakło przedstawicieli Sejmu i Senatu, samorządów, księży z dekanatu z dziekanem ks. Zdzisławem Bednarzem, dyrektorów szkół i nauczycieli. "Kocham Ojczyznę więcej od własnego serca i wszystko, co czynię dla Kościoła, czynię dla Niej" - mówił kard. Stefan Wyszyński. Jedność myślenia i wspólnota działania małych ojczyzn to trwały fundament dla odradzającej się Polski, opartej na tysiącletniej tradycji narodu i dwutysiącletniej wierze i nauce Kościoła.

Uroczystości w Rzerzęczycach...

"Aby Polska - Polską była. Aby w Polsce - po polsku się myślało!" - te słowa Prymasa Tysiąclecia stały się hasłem uroczystości związanych z obchodami Dni Prymasowskich w dekanacie i gminie. Dni rozpoczęły się 15 maja w szkole Podstawowej w Rzerzęczycach. Prelekcję dla uczniów i zaproszonych gości nt. Człowiek w nauczaniu Stefana kard. Wyszyńskiego wygłosiła Jolanta Ewartowska z Instytutu Prymasowskiego w Warszawie. W konkursie wiedzy o Prymasie dla szkół podstawowych dekanatu Kłomnice wzięły udział dzieci ze szkół w Rzekach Wielkich, Konarach, Zawadzie, Garnku, Kruszynie, Jackowie, Lgocie Małej, Widzowie, Skrzydlowie i Rzerzęczycach, a także Witkowicach i Kłomnicach. Prezentowana była również wystawa publikacji dotyczących życia i nauczania Księdza Prymasa oraz prac plastycznych uczniów szkół podstawowych dekanatu Kłomnice. Uroczystość uświetnił chór Szkoły Podstawowej w Rzerzęczycach.

Reklama

... Zawadzie

Otwarcia uroczystości Prymasowskich w Gimnazjum w Zawadzie 19 maja dokonała senator Alicja Grześkowiak, która z rąk prezesa Stowarzyszenia Rodzin Katolickich - Mariana Dziewońskiego otrzymała tytył honorowego członka Stowarzyszenia. W tym dniu świadectwo spotkania z Księdzem Prymasem złożyła Maria Oprządek, która przez ostatnie 12 lat życia Księdza Kardynała należała do ścisłego grona jego współpracowników. W międzygimnazjalnym konkursie wiedzy o życiu i działalności Prymasa Tysiąclecia wzięli udział uczniowie z Borowna, Garnka, Kłomnic, Kruszyny, Widzowa i Zawady. Wzruszającym momentem dnia był występ młodzieżowych zespołów z Zawad i Kłomnic, a także przybyłego z Zakopanego zespołu " Stokrotki"oraz Antoniny Krzysztoń.

... i Kłomnicach

W niedzielę 20 maja w kościele pw. św. Marcina w Kłomnicach abp Stanisław Nowak odprawił uroczystą Mszę św., w kazaniu powiedział m.in.: "Miłość, jaką daje i proponuje Bóg, znacznie różni się od miłości, jaką daje świat. Miłość od Boga - to miłość czysta, szczera, głęboka, ofiarna, to miłość wymagająca posłuszeństwa, oparta na prawie i Słowie Bożym. Potrzeba nam takiej miłości na co dzień, w rodzinie, wspólnocie, społeczeństwie i ojczyźnie". Taką właśnie drogą, przepełnioną miłością do Boga i narodu, żył i podążał Sługa Boży kard. Stefan Wyszyński. Warto taką drogą podążać i korzystać z mądrości Prymasa Tysiąclecia. Ksiądz Arcybiskup dokonał również otwarcia wystawy w remizie OSP poświęconej Prymasowi Tysiąclecia, na której zgromadzone zostały zdjęcia i pamiątki ilustrujące przemyślenia Księdza Prymasa dotyczące narodu, Kościoła i człowieka. Miłym akcentem kończącym Dni Prymasowskie w dekanacie i gminie Kłomnice był występ zespołu Kłomnickie Płomyczki, gorąco oklaskiwany przez Dostojnego Gościa.

Wszyscy zaangażowani w organizację Dni mają nadzieję, że wiedza o życiu i dziele Sługi Bożego kard. Stefania Wyszyńskiego zaowocuje postawami oddanymi wierze i narodowi, czyli tym wszystkim, czym żył i o czym nauczał Prymas Tysiąclecia. Należą się wyrazy uznania dla organizatorów, świeckich i duchownych, którzy połączyli wysiłki dla dobra młodego pokolenia Polaków.

Oceń: 0 0

Reklama

Wybrane dla Ciebie

Kanada: władze Quebecu zapowiadają likwidację religii w szkołach

2020-01-15 21:10

[ TEMATY ]

prześladowania

BOŻENA SZTAJNER

Władze Quebecu - francuskojęzycznej prowincji Kanady - chcą wycofać ze szkół zajęcia z etyki i kultury religijnej. Zamiast tego dzieci będą uczęszczać na lekcje wychowania seksualnego, praworządności, demokracji, kultury i obywatelstwa cyfrowego.

Walka z religią w szkole to jedno z następstw nowego prawa o świeckości państwa. Za dwa lata kultura religijna ma zniknąć z podręczników. Zdaniem rządzących wspominanie o niej w szkole dyskryminuje ateistów.

Biskupi Quebecu wezwali władze do ponownego rozważenia tej decyzji. Podkreślili, że zajęcia te, które miały w istocie formę religioznawstwa, przyczyniały się do wzajemnego poznania i poszanowania mieszkańców regionu, chroniąc tym samym młodych przed wpływami radykalnych ideologii. Episkopat przypomniał ponadto, że to rodzice powinni mieć decydujące zdanie w sprawie wychowania swych dzieci.

CZYTAJ DALEJ

Podnieś rękę, Boże Dziecię, błogosław Ojczyznę miłą

2020-01-20 20:42

[ TEMATY ]

śpiew

stevepb/pixabay.com

Podzielenie się opłatkiem oraz Wieczór wspólnego śpiewania kolęd tradycyjnych i ocalonych od zapomnienia kolęd patriotycznych: legionowych, harcerskich, partyzanckich, kresowych, kolęd Orląt Lwowskich i Powstańców Warszawskich, kolęd z niemieckich i sowieckich łagrów, z komunistycznych więzień, kolęd stanu wojennego.

Obrazy Kazimierza i Aleksandra Markowskich

Wieczór pod honorowym patronatem poseł do Parlamentu Europejskiego Jadwigi Wiśniewskiej

22 stycznia 2020 r. o godz. 16. 30 w kościele pw. św. Maksymiliana Marii Kolbego w Częstochowie przy ul. St. Starzyńskiego 11.

Śpiewniki w cenie 20 zł

Zapraszają:

ks. Gabriel Maciejewski i Aleksander Markowski – tel. (34) 322 05 29

Koło Przyjaciół Prawdy i Ocalonych od Zapomnienia Polskich Pieśni

CZYTAJ DALEJ

Reklama

Najczęściej czytane

W związku z tym, iż od dnia 25 maja 2018 roku obowiązuje Rozporządzenie Parlamentu Europejskiego i Rady (UE) 2016/679 z dnia 27 kwietnia 2016r. w sprawie ochrony osób fizycznych w związku z przetwarzaniem danych osobowych i w sprawie swobodnego przepływu takich danych oraz uchylenia Dyrektywy 95/46/WE (ogólne rozporządzenie o ochronie danych) uprzejmie Państwa informujemy, iż nasza organizacja, mając szczególnie na względzie bezpieczeństwo danych osobowych, które przetwarza, wdrożyła System Zarządzania Bezpieczeństwem Informacji w rozumieniu odpowiednich polityk ochrony danych (zgodnie z art. 24 ust. 2 przedmiotowego rozporządzenia ogólnego). W celu dochowania należytej staranności w kontekście ochrony danych osobowych, Redaktor Naczelna Tygodnika Katolickiego „Niedziela” wyznaczyła w organizacji Inspektora Ochrony Danych.
Więcej o polityce prywatności czytaj TUTAJ.

Akceptuję