Reklama

Dni bł. Piotra Jerzego Frassati

Chciałbym powędrować dalej

Anna Frąckiewicz
Edycja lubelska 24/2001

"Postać Pier Giorgia jest nam tarczą przeciw jednej z najtrudniejszych i najsilniejszych pokus do odparcia, jakie mogą zagrażać życiu duchowemu, pokusą tą jest mniemanie, iż życie chrześcijańskie, autentyczne, pełne, spragnione doskonałości, jest dziś koncepcją ograniczoną, nie mogącą sprostać całości egzystencji ludzkiej, wygasłym ideałem ( ...). Na tę pokusę Pier Giorgio odpowiada swoim życiem. Jego postawa to bezpośrednia intuicja odpowiedzi, która rzuca się w oczy każdemu człowiekowi przypatrującemu się jego życiu, niezależnie czy jest bratem w wierze czy nie" - powiedział siedem lat po śmierci Pier Giorgia młody wówczas ksiądz Giovani Battista Montini (późniejszy Paweł VI).

6 maja br. w czterech miejscach na terenie Archidiecezji Lubelskiej zapłonęły świece w ramach akcji "sto świec", organizowanej z okazji setnej rocznicy urodzin błogosławionego. Jednym z miejsc tych obchodów był kościół akademicki Katolickiego Uniwersytetu Lubelskiego. To właśnie studenci ze Stowarzyszenia "Frassatianum" chcieli w ten sposób uczcić swojego Patrona. Świętowania jednak nie ograniczyli do tej konkretnej daty. W dniach 16 - 20 maja br. miała miejsce kontynuacja tych uroczystości w postaci tzw. Dni bł. Piotra Jerzego Frassatiego w Duszpasterstwie Akademickim KUL. W ramach tych obchodów studenci spotykali się na Mszy św. i brali udział w prelekcjach na temat swojego Patrona. Idąc jego wzorem (Pier Giorgio bardzo cenił sport) starali się również aktywnie wykorzystać ten czas rozgrywając mecze piłki nożnej czy też siatkówki. Były również konkursy "O Fajkę Piotra Jerzego", a wieczorami wspólne zabawy (m.in. bal "Ciemnych Typów"). Całość obchodów swoją obecnością uświetniła pani Wanda Gawrońska - siostrzenica Błogosławionego. Punktem kulminacyjnym tego przedsięwzięcia był spektakl przybliżający życiorys bohatera obchodów pt. " Osiem dróg do Boga" . Przygotowali go sami studenci pod kierownictwem artystów z lubelskiego Teatru im. Osterwy. Spektakl spotkał się z ogromnym aplauzem publiczności i do tego stopnia przybliżył postać Błogosławionego, że wywołał łzy wzruszenia u jego siostrzenicy.

Z obchodami połączona była promocja książki o Pier Giorgio Frassati, autorstwa Pawła Nowika - prezesa Stowarzyszenia "Frassatianum" . Książka ta opatrzona tytułem "Chciałbym powędrować dalej", to - jak napisał w słowie wstępnym do wydania ks. Tadeusz Zasępa - "książka oparta o źródła, o rozmowy z Siostrą i Siostrzenicą Błogosławionego, o własne przemyślenia; jest prawdziwym darem dla ludzi młodych, którzy pytają o sens życia i pragną być dobrzy. Jest wreszcie narzędziem dla duszpasterzy środowisk młodzieżowych. Napisana przez młodego katolika świeckiego jest też formą świadectwa o formacyjnej mocy płynącej od Bł. Pier Giorgia Frassatiego, otaczającego wstawiennictwem i opieką dzieło, które rozpoczął na ziemi włoskiej, a dzisiaj jest ono żywe na całym świecie". Może warto samemu włączyć się w obchody setnej rocznicy urodzin tego Błogosławionego, chociażby poprzez sięgnięcie po książkę i przybliżenie sobie jego Postaci. Tak bardzo dzisiejszemu młodemu człowiekowi brakuje autorytetów i wzorców do naśladowania, dlaczego by nie skorzystać z bogactwa, którym obdarza nas Kościół?

Prawo do życia zamiast prawa do aborcji

2019-10-22 19:46

Informacja prasowa

To kolejna próba uznania aborcji za prawo człowieka i narzucenia państwom przymusu wprowadzenia edukacji seksualnej. Dojdzie do niej w listopadzie podczas szczytu ONZ w Nairobi. Organizatorzy wydarzenia nie dopuścili do udziału w nim niemal żadnej organizacji stającej w obronie życia i rodziny. Instytut Ordo Iuris przygotował petycję do premiera rządu RP z apelem o wyrażenie sprzeciwu wobec tego typu działań godzących w podstawy ustrojowe Polski i prawo międzynarodowe.

Jeszcze przed rozpoczęciem szczytu, jego organizatorzy opublikowali wnioski, które mają być uchwalone w Nairobi. Władze ONZ oczekują, że państwa zagwarantują wszystkim dostęp do możliwości „bezpiecznego” uśmiercania nienarodzonych dzieci. Zgodnie z prawdopodobnymi postanowieniami szczytu, do szkół ma być także wprowadzona obowiązkowa edukacja seksualna. Organizatorzy wydarzenia zamierzają także ograniczyć prawa rodziców w odniesieniu do wpływu na decyzje dotyczące zdrowia ich nastoletnich dzieci w zakresie seksualności. Dokument, który ma być uchwalony na koniec szczytu przewiduje też, że pomoc rozwojowa dla biedniejszych krajów będzie uzależniona od ich aktywnego poparcia dla ideologii gender.

Podpisz petycję

Ordo Iuris zwraca się z prośbą do polskiego premiera o sprzeciwienie się tego typu postanowieniom. Instytut apeluje, aby rząd RP przypomniał Sekretarzowi Generalnemu ONZ, że w prawie międzynarodowym nie istnieje konstrukcja „prawa do aborcji”, a traktaty międzynarodowe i ustawodawstwo większości krajów w różnym stopniu chronią życie dzieci zarówno przed, jak i po ich urodzeniu.

„Jesteśmy świadkami bezprecedensowej próby narzucenia społeczności międzynarodowej nieuprawnionego i zideologizowanego języka dotyczącego aborcji, edukacji seksualnej czy ludzkiej płciowości. Liczymy na odważny i stanowczy głos Polski, która nie tylko powinna sprzeciwić się postanowieniom szczytu w Nairobi, ale także jasno przypomnieć, że nie istnieje coś takiego, jak „prawo do aborcji” na gruncie prawa międzynarodowego i to do rodziców należy wychowywanie własnych dzieci” – zaznacza Karolina Pawłowska z Centrum Prawa Międzynarodowego Ordo Iuris.

CZYTAJ DALEJ

Reklama

Kampania #KtoTyJesteś zachęcająca do nauki języka polskiego

2019-10-23 11:50

Fundacja „Pomoc Polakom na Wschodzie” poprzez prowadzoną kampanię społeczną #KtoTyJesteś zachęca do nauki języka polskiego dzieci mieszkające poza granicami kraju, pokazując radość płynącą z odkrywania swoich korzeni. Organizatorzy akcji udostępnili drugi spot promujący kampanię.

Kampania #KTOTYJESTEŚ prowadzona przez Fundację „Pomoc Polakom na Wschodzie” skierowana jest do Polaków mieszkających poza granicami kraju oraz do ich krewnych i przyjaciół w Polsce. Ma na celu uświadomienie rodzicom dzieci żyjących poza Polską, jak ważne jest przekazywanie młodemu pokoleniu języka ich przodków oraz edukacja w języku polskim.

Wraz z grupą ekspertów promujemy zalety wzrastania w dwujęzyczności i obalamy związane z tym mity oraz błędne przekonania.

Podpowiadamy też jak wspierać dzieci dwujęzyczne, aby w przyszłości mogły w pełni wykorzystać swój potencjał intelektualny i poznawczy.

CZYTAJ DALEJ

Reklama

Reklama

Najczęściej czytane

W związku z tym, iż od dnia 25 maja 2018 roku obowiązuje Rozporządzenie Parlamentu Europejskiego i Rady (UE) 2016/679 z dnia 27 kwietnia 2016r. w sprawie ochrony osób fizycznych w związku z przetwarzaniem danych osobowych i w sprawie swobodnego przepływu takich danych oraz uchylenia Dyrektywy 95/46/WE (ogólne rozporządzenie o ochronie danych) uprzejmie Państwa informujemy, iż nasza organizacja, mając szczególnie na względzie bezpieczeństwo danych osobowych, które przetwarza, wdrożyła System Zarządzania Bezpieczeństwem Informacji w rozumieniu odpowiednich polityk ochrony danych (zgodnie z art. 24 ust. 2 przedmiotowego rozporządzenia ogólnego). W celu dochowania należytej staranności w kontekście ochrony danych osobowych, Redaktor Naczelna Tygodnika Katolickiego „Niedziela” wyznaczyła w organizacji Inspektora Ochrony Danych.
Więcej o polityce prywatności czytaj TUTAJ.

Rozumiem