Reklama

Szansa dla młodych

Już od kilku lat Caritas Diecezji Kieleckiej podejmuje szereg działań zmierzających do poprawy sytuacji osób poszukujących pracy i borykających się z problemem bezrobocia. Na uwagę zasługuje jeden z jej ostatnich projektów w tej dziedzinie. Fundusze unijne, przyznane w ramach programu Leonardo da Vinci oraz współpraca z innymi partnerami, umożliwiły utworzenie nowej oryginalnej propozycji. Tym razem swoją ofertę Caritas skierowała do osób młodych, bezrobotnych i zagrożonych utratą pracy.

Niedziela kielecka 10/2004

Bądź na bieżąco!

Zapisz się do newslettera

Pierwszy program, realizowany we wrześniu ubiegłego roku, którego Caritas kielecka była promotorem i pomysłodawcą, dotyczył przeszkolenia 8 młodych pracowników z Poligrafii S.A. w Kielcach, występującej w tym projekcie jako tzw. partner wysyłający. Poligrafia postawiła na podnoszenie kwalifikacji swoich pracowników. Ośmioosobowa grupa została wysłana na 8 tygodni na staż do firmy Heidelberg, znajdującej się w Montataire pod Paryżem. Na czas pobytu we Francji Poligrafia zapewniła swoim młodym pracownikom pobyt w ramach delegacji oraz wynagrodzenie, dołożyła do kosztów wyżywienia. Caritas pokryła koszty związane z dojazdem i ubezpieczeniem oraz zakwaterowania i wyżywienia. Natomiast Heidelberg udostępnił salę szkoleniową oraz zapewnił program szkolenia, instruktorów i zorganizował zwiedzanie drukarń we Francji. Uczestnicy stażu mieli również okazję zwiedzania i poznawania kraju oraz doskonalenia języka. Koordynatorem projektu z ramienia Poligrafii była Joanna Bazak - pełnomocnik prezesa ds. ISO.
- Było to z pewnością wielkie wydarzenie w ich karierze. Ponadto dzięki szkoleniu uzyskali wiedzę i umiejętności. Zauważyliśmy również, że znacznie mocniej teraz identyfikują się z firmą i widzą w niej możliwości dalszego rozwoju - mówi Joanna Bazak.
Po powrocie wszyscy złożyli egzamin i uzyskali certyfikaty umiejętności obsługi sprzętu drukarskiego typu Heidelberg. Koszty programu poniosły po części: Caritas, program Leonardo da Vinci oraz Poligrafia i Heidelberg - jako organizacja przyjmująca.
Obecnie dwie osoby pracują w Kielcach, a pozostałe w Starachowicach, gdzie Poligrafia ma swoją filię. Stażyści są zgodni, że to była ogromna szansa dla nich i wiele się nauczyli. Efekty szkolenia są już widoczne. Trójka pracowników wkrótce odbędzie szkolenie na asystenta maszynisty. A to - jak podkreśla Joanna Bazak - jest dla nich dużym awansem.
Przemysław Czerwonka, absolwent Politechniki Świętokrzyskiej, pracuje w Poligrafii od lipca ubiegłego roku. Teraz przygotowuje się na szkolenie na asystenta maszyny rolowej. - Na stażu mogłem pogłębić i poszerzyć swoje wiadomości. Mieliśmy także okazję poznać ciekawe zakątki Francji i jej kulturę - mówi.
Niewiele firm decyduje się na takie staże dla pracowników. Powodem są wysokie koszty - ok. 4 tys. euro to koszt za jednego pracownika. Tu niezbędni są sponsorzy. Dlatego też, jak podkreśla zastępca dyrektora kieleckiej Caritas, ks. Andrzej Drapała - jest to jeden z nielicznych projektów zrealizowanych przez polskie przedsiębiorstwa w ramach programu Leonardo da Vinci. Tym bardziej należą się słowa podziękowania firmom, które wsparły ten projekt.
- Chętnych byłoby więcej, gdyby fundusze te można było wykorzystać tu, w Polsce, a nie tylko za granicą - twierdzi Helena Tarłowska-Bronkowska - dyrektor ds. ekonomicznych. Jedno jest pewne - taki staż to szansa zarówno dla pracowników, którzy mają możliwość szybszego awansu, ale również dla firmy, która dzięki temu zatrudniać będzie specjalistów. Zrealizowanie projektu było możliwe dzięki dużemu zaangażowaniu tak organizacyjnemu, jak i finansowemu każdej ze stron.
Kolejny pomysł, w ramach tego samego programu, zaadresowano do osób młodych niewidomych i niedowidzących, pozostających bez pracy. Caritas wystąpiła tu również jako promotor i organizator. Partnerem wysyłającym została firma „Medison - Wojciech Maj”, reprezentowana przez Wojciecha Maja. Koszty transportu uczestników stażu do Niemiec pokrył Urząd Miasta Kielce oraz Caritas, zaś pobyt tej grupy w całości Caritas - z funduszy Leonardo da Vinci. Staż zorganizowano w miejscowości Utzenfeld w Schwarcwaldzie w Niemczech. Stażyści wyjechali 10 lutego br. W ośrodku przygotowanym do potrzeb osób niepełnosprawnych grupa wraz z opiekunem spędzi 8 tygodni.
Zajęcia zostały solidnie przygotowane i zaplanowane. Młodzi ludzie doskonalą język angielski na kursie prowadzonym przez szkołę językową School of Language. Ponadto zapoznają się z obsługą komputera w zakresie pakietu MsOffice, z oprogramowaniem przygotowanym dla osób niedowidzących i niewidomych. Kwalifikacje te zdobędą dzięki możliwości korzystania ze sprzętu zintegrowanego i przystosowanego dla osób z trwałym ubytkiem wzroku. Mają również okazję zdobyć tam umiejętności pozwalające na właściwe poruszanie się na trudnym rynku pracy. Młodzi ludzie uczą się autoprezentacji, przygotowywania własnych aplikacji, podejmowania rozmów kwalifikacyjnych z pracodawcą, poznają sposoby kreacji swojego image. Opiekunem grupy jest Agnieszka Janicka-Maj.
Schwarcwald to niemiecki land turystyczny. Wykorzystując ten aspekt, stażyści poznają również obsługę ruchu turystycznego. Gros osób z defektem wzroku pozostaje bez szans na zatrudnienie. Czasem, kiedy pozwalają im na to fundusze, aby wybrnąć z ciężkiej sytuacji, zakładają własne małe firmy. Dlatego też na stażu przewidziane zostały także wykłady z zakresu własnej działalności gospodarczej i małych firm. Taka wiedza przyda się z pewnością. Młodzi ludzie nie ukrywają, że wiążą jakieś nadzieje ze stażem.
Najmłodszy uczestnik wyjazdu - Piotr Franiak - ma 17 lat. To, co chciałby osiągnąć poprzez uczestnictwo w stażu, to głównie umiejętności językowe. W Polsce nie ma zbyt wielkiej oferty w zakresie podręczników czy pomocy naukowych do nauki języków obcych, które byłyby przystosowane dla osób niewidzących czy niedowidzących. Szkoła School of Language zapewnia wszystkim uczestnikom kurs właśnie z takimi pomocami. Izabella Jasica brała już wcześniej udział w innym projekcie Komputer dla Homera, realizowanym i finansowanym przez PFRON. Obsługę komputera ma już opanowaną. W Schwarcwaldzie chce się nauczyć głównie języka angielskiego. Zdaje sobie sprawę, że bez znajomości angielskiego ciężko jest dziś o jakąkolwiek posadę.
Przemysław Łysek posiada wprawdzie pewne doświadczenie - pracował już w branży informatycznej. Jednak niedawno stracił pracę. - Chciałbym, aby ten staż mi umożliwił zdobycie większych umiejętności niezbędnych do poruszania się na rynku pracy - mówi.
Kasia Szczepanek ukończyła w 1999 r. historię w Akademii Świętokrzyskiej. Mimo tytułu magistra poszukuje pracy do dziś. Ze stażem wiąże duże szanse. Wojciech Maj, reprezentujący firmę „Medison”, wierzy, że takie przedsięwzięcie może przynieść efekty. - Młodzi ludzie będą umieli lepiej szukać zatrudnienia i będą potrafili je utrzymać - twierdzi.
Czy to ostatni taki staż? - Ten staż jest dla nas pewnego rodzaju testem i od jego przebiegu i efektów uzależniamy dalsze nasze działania w tym kierunku. Nie wykluczamy następnych takich projektów. Jednak do ich ewentualnej realizacji potrzebni będą, oczywiście, partnerzy - ci w kraju, jak i za granicą - mówi ks. Andrzej Drapała.

Pomóż w rozwoju naszego portalu

Wspieram

2004-12-31 00:00

Oceń: 0 0

Reklama

Wybrane dla Ciebie

Zakłócenia programu Radia Maryja były celowe i nielegalne

2024-04-17 13:56

[ TEMATY ]

Radio Maryja

Karol Porwich/Niedziela

O. Tadeusz Rydzyk

O. Tadeusz Rydzyk

Celowe i nielegalne zakłócenia sygnału programu Radia Maryja dnia 10 kwietnia 2024 r. pochodziły z obszaru regionu kaliningradzkiego na terytorium Federacji Rosyjskiej – wyjaśnienia Sekretarza Wykonawczego IGO EUTELSAT.

Sekretarz Wykonawczy IGO EUTELSAT informuje Przewodniczącego KRRiT:

CZYTAJ DALEJ

Bp Andrzej Przybylski: Jako cały Kościół poczujmy się odpowiedzialni za powołania

2024-04-17 12:48

[ TEMATY ]

bp Andrzej Przybylski

powołania

Karol Porwich/Niedziela

Bp Andrzej Przybylski

Bp Andrzej Przybylski

Zapraszam wszystkich ludzi dobrej woli i wszystkich ludzi wierzących do tego, byśmy szczególnie w tę niedzielę i przez cały ten tydzień znowu ożywili w sobie wielkie wołanie do Pana żniwa o nowe powołania kapłańskie i zakonne – powiedział bp Andrzej Przybylski, delegat Konferencji Episkopatu Polski ds. Powołań, z okazji Niedzieli Dobrego Pasterza, która przypada 30 kwietnia. Rozpoczyna ona Tydzień Modlitw o Powołania kapłańskie, zakonne i misyjne.

Bp Przybylski przypomniał, że w Niedzielę Dobrego Pasterza rozpoczynamy szczególny czas modlitwy o powołania kapłańskie, zakonne, misyjne, „mając świadomość tego, że wszyscy jesteśmy powołani”. „Dlatego nasza modlitwa o powołania dotyczy przede wszystkim rozeznawania drogi, woli Bożej, odwagi pójścia za tym powołaniem” – dodał.

CZYTAJ DALEJ

Zmarł Jan Artur Tarnowski

2024-04-18 11:23

Ks. Wojciech Kania/Niedziela

Wczoraj w godzinach popołudniowych odszedł do Pana Jan Artur Tarnowski.

Syn ostatnich właścicieli Dzikowa zmarł w Warszawie. Za niecałe dwa miesiące obchodziłby swoje 91 urodziny. Odszedł Człowiek wielkiego serca otwartego zwłaszcza dla najbardziej potrzebujących, wspierał bowiem wiele instytucji, a zwłaszcza te, które zakładały lub zakładali jego przodkowie, kontynuując tym samym ich niepisany testament, jak Dom Pomocy Społecznej dla Osób Dorosłych Niepełnosprawnych Intelektualnie oraz dla Dzieci i Młodzieży Niepełnosprawnych Intelektualnie, który przed przeszło wiekiem powołali do życia jego dziadkowie Zofia z Potockich i Zdzisław Tarnowski. Wspierał również ludzi, którzy znaleźli się w trudnej sytuacji, w tym obywatelki i obywateli Ukrainy, dotkniętych skutkami wojny.

CZYTAJ DALEJ

Reklama

Najczęściej czytane

W związku z tym, iż od dnia 25 maja 2018 roku obowiązuje Rozporządzenie Parlamentu Europejskiego i Rady (UE) 2016/679 z dnia 27 kwietnia 2016r. w sprawie ochrony osób fizycznych w związku z przetwarzaniem danych osobowych i w sprawie swobodnego przepływu takich danych oraz uchylenia Dyrektywy 95/46/WE (ogólne rozporządzenie o ochronie danych) uprzejmie Państwa informujemy, iż nasza organizacja, mając szczególnie na względzie bezpieczeństwo danych osobowych, które przetwarza, wdrożyła System Zarządzania Bezpieczeństwem Informacji w rozumieniu odpowiednich polityk ochrony danych (zgodnie z art. 24 ust. 2 przedmiotowego rozporządzenia ogólnego). W celu dochowania należytej staranności w kontekście ochrony danych osobowych, Zarząd Instytutu NIEDZIELA wyznaczył w organizacji Inspektora Ochrony Danych.
Więcej o polityce prywatności czytaj TUTAJ.

Akceptuję