W dniu 11 listopada obchodzimy kolejną rocznicę odzyskania przez Polskę niepodległości. Z tej okazji w Duszpasterstwie Akademickim „Wawrzyny” (w holu przy kominku) organizujemy wspólne śpiewanie pieśni legionowych, powstańczych i żołnierskich.
Chcemy poprzez wspólny śpiew raz jeszcze poczuć klimat tamtych dni i złożyć hołd tym, dzięki którym Polska odzyskała niepodległość. W klimat epoki wprowadzi nas historyk Grzegorz Mazur, a śpiew przy akompaniamencie pianina poprowadzi muzyk Wojciech Żdżarski. Teksty pieśni będą wyświetlane na dużym ekranie.
Chcemy, aby to było radosne spotkanie,więc prosimy o przyniesienie ze sobą biało-czerwonych akcentów, np. opaski, koszulki, czapeczki, szaliki, flagi czy może biało-czerwone babeczki; tu liczymy na waszą kreatywność.
Zapraszamy do wspólnego śpiewania!
Jeśli ktoś chciałby upiec ciasto, pomóc przy dekorowaniu holu, zrobieniu herbaty czy rozstawieniu ekranu, proszę o kontakt wawrzyny@wawrzyny.wroc.pl
"Nie wolno nam świadomie i cynicznie brutalizować życia społecznego, bo Ojczyzna to wspólny dom, w którym nie powinno być nienawiści, ale wolność i miłość.To dotyczy nas wszystkich" - mówił bo Wiesław Śmigiel podczas Mszy św. za Ojczyznę.
Eucharystia miała miejsce w kościele garnizonowym, a uczestniczyły w niej m.in. władze miasta, przedstawiciele wojska i służb mundurowych, harcerzy, jak również klerycy Wyższego Seminarium Duchownego w Toruniu.
Procesja z relikwiami świętych i błogosławionych, uroczysta Eucharystia oraz posadzenie „lipy jackowej” złożyły się na obchody 800-lecia przybycia dominikanów do Sandomierza.
Jubileuszowe uroczystości rozpoczęły się procesją, która wyruszyła z Bazyliki Katedralnej do kościoła św. Jakuba Apostoła. Przewodniczył jej Biskup Sandomierski Krzysztof Nitkiewicz. Razem z nim podążał w procesji Prowincjał Polskich Dominikanów o. Łukasz Wiśniewski OP, Dominikanie z całego kraju i schola dominikańska, kapłani dekanatu sandomierskiego, klerycy i siostry zakonne, wicemarszałek województwa świętokrzyskiego, starosta sandomierski, burmistrz Sandomierza oraz mieszkańcy Sandomierza.
Celleno to stare miasteczko na północy regionu Lacjum, między Viterbo a jeziorem Bolsena. Jego średniowieczna część została opuszczona w latach 50. XX w. i chociaż to „stare” Celleno jest częściowo zrujnowane, zachowało kilka średniowiecznych budowli oraz zamek.
Miasteczko słynie z produkcji czereśnie i dlatego jest „zbratane” z innym włoskim miasteczkiem znanym z czereśni – Ceresarą, która znajduje się niedaleko Mantui. Ostatnio gmina Ceresara podarowała gminie Celleno szczególny prezent – obraz przedstawiający Matkę Bożą z czereśniami i z Dzieciątkiem Jezus. Czereśnie nawiązują do tradycji rolniczej obu gmin, ale mają też głęboką symbolikę religijną - nawiązują do dawnej tradycji ikonograficznej renesansu, inspirowane Ewangeliami apokryficznymi. Madonnę z czereśniami malowali tak wybitni artyści jak Tycjan i Barocci – obraz Barocciego znajduje się w Pinakotece Watykańskiej, a arcydzieło Tycjan namalowane w latach 1516-1518, obecnie znajdującą się w Kunsthistorisches Museum w Wiedniu. Czereśnie symbolizują krew Męki Pańskiej, ale także słodycz owoców Raju.
W związku z tym, iż od dnia 25 maja 2018 roku obowiązuje Rozporządzenie Parlamentu Europejskiego i Rady (UE) 2016/679 z dnia 27 kwietnia 2016r. w sprawie ochrony osób fizycznych w związku z przetwarzaniem danych osobowych i w sprawie swobodnego przepływu takich danych oraz uchylenia Dyrektywy 95/46/WE (ogólne rozporządzenie o ochronie danych) uprzejmie Państwa informujemy, iż nasza organizacja, mając szczególnie na względzie bezpieczeństwo danych osobowych, które przetwarza, wdrożyła System Zarządzania Bezpieczeństwem Informacji w rozumieniu odpowiednich polityk ochrony danych (zgodnie z art. 24 ust. 2 przedmiotowego rozporządzenia ogólnego). W celu dochowania należytej staranności w kontekście ochrony danych osobowych, Zarząd Instytutu NIEDZIELA wyznaczył w organizacji Inspektora Ochrony Danych.
Więcej o polityce prywatności czytaj TUTAJ.