Reklama

Dom, parafia, szkoła, podwórko

Niedziela łódzka 10/2004

Bądź na bieżąco!

Zapisz się do newslettera

U źródeł działalności wychowawczej Księży Salezjanów znajduje się charyzmat św. Jana Bosko, wielkiego wychowawcy młodzieży. Założyciel Salezjanów przeżył znamienne doświadczenie duszpasterskie w swoim pierwszym Oratorium. Było ono dla chłopców domem, który przygarnia, parafią która ewangelizuje, szkołą, która przygotowuje do życia i podwórkiem, gdzie spotykają się przyjaciele i żyje się radośnie.
Tych doświadczeń i przeżyć nie zabrakło podczas ferii zimowych zorganizowanych w Oratorium im. św. Dominika Savio w Łodzi dla 75 dzieci, w terminie 2-12 lutego br.
Głównymi uczestnikami spotkań były dzieci i młodzież z terenu parafii Matki Bożej Wspomożenia Wiernych, Szkoły Podstawowej nr 170 oraz z terenu całego miasta. Kilka osób skorzystało bezpłatnie z ferii, pozostali pokrywali koszty posiłków.
Cele i zadania jakie wyznaczyli sobie opiekunowie były realizowane przez następujące formy działania. Sprawność fizyczną rozwijały zajęcia sportowe i parasportowe, czas spędzony w sali gier „Urwis”, pływanie na basenie, wycieczki, zabawy na śniegu, spacery. Rozwojowi intelektualnemu służyły konkursy, zajęcia w grupach, wycieczki do Niepokalanowa, Łowicza, projekcje filmów w kinie, zwiedzanie Palmiarni w parku Źródliska. Umiejętności konwersacji i oceny krytycznej mogliśmy doświadczyć podczas dyskusji po obejrzanych filmach i wycieczkach. Troszczyliśmy się także o rozwój duchowy. Dzieci uczestniczyły we Mszy św., spowiedzi, nabożeństwach, modlitwach, oglądały również filmy: Męka Pańska, Panorama Tysiąclecia. Były także przekazywane treści związane z tradycją. Dzieci poznawały porzekadła, przysłowia, zwyczaje ludowe. Codziennie na rozpoczęcie, proponowano dzieciom półgodzinny śpiew połączony z zabawą, konkursami, grami rekreacyjnymi. Na zakończenie ferii zorganizowaliśmy tradycyjnie „pocztę francuską”, co dla dzieci było okazją do wyrażenia ich pomysłowości i aktywności. Po modlitwie w ostatnim dniu, pożegnaliśmy się z uczestnikami ferii. Dużą pomocą w przeprowadzeniu zimowej akcji służyło 12 animatorów, instruktorzy sportu i brat Krzysztof.
Mamy głęboką nadzieję, że wyżej postawione cele i zadania zostały przez nas zrealizowane. Trudno jest przewidzieć natychmiastowe efekty naszej pracy, niemniej ufamy, że wkład naszego serca i ofiarowany czas w przyszłości przyczyni się do wzrostu duchowego, kulturalnego, intelektualnego i fizycznego naszych podopiecznych.

Pomóż w rozwoju naszego portalu

Wspieram

2004-12-31 00:00

Oceń: 0 0

Reklama

Wybrane dla Ciebie

Patronka dentystów

Przez wieki osoby cierpiące na ból zębów zwracały się z modlitwą do św. Apolonii.

Jak to się stało, że męczennica z III wieku stała się patronką dentystów i osób cierpiących na choroby zębów i dziąseł? O Apolonii dowiadujemy się z relacji pierwszego historyka Kościoła – Euzebiusza. W swoim dziele przytacza on list św. Dionizego Wielkiego, w którym opisany został pogrom chrześcijan w Aleksandrii ok. 248 r. Ten dokument zaświadcza, że Apolonia urodziła się w Aleksandrii, a w momencie pogromu była już kobietą sędziwą i poważaną wśród wspólnoty chrześcijan. Aleksandryjski tłum podburzony przez pogańskiego wieszcza rzucił się do mordowania chrześcijan. Wielu wyznawców Chrystusa zdołało uciec, ale ci, którzy dostali się w ręce oprawców, ginęli straszną śmiercią. Ich los podzieliła Apolonia. Torturami starano się ją nakłonić do wyrzeczenia się wiary. Wobec jej stanowczości oprawcy stawali się coraz bardziej brutalni, złamali jej szczękę i wyrwali zęby. Następnie wyprowadzili za miasto i dali jej wybór: albo zaprze się Chrystusa, albo spłonie na stosie. W odpowiedzi Apolonia sama rzuciła się w płomienie, zachowując wierność Bogu, a tym samym zachęcając współwyznawców do tego, by bez względu na przeciwności zawsze byli gotowi do ofiary.
CZYTAJ DALEJ

Anna Katarzyna Emmerich Współcierpiąca z Ukrzyżowanym

Niedziela Ogólnopolska 15/2004

[ TEMATY ]

Anna Katarzyna Emmerich

ExcerptsOfInri.com, Domena publiczna

Bł. Anna Katarzyna Emmerich (1774 – 1824) (A. Myoer, 1895)

Bł. Anna Katarzyna Emmerich (1774 – 1824) (A. Myoer, 1895)
Anna Katarzyna Emmerich urodziła się 8 września 1774 r. w ubogiej rodzinie w wiosce Flamske, w diecezji Münster w Westfalii, w północno-wschodnich Niemczech. W wieku dwunastu lat zaczęła pracować jako służąca u swych krewnych. Po wielu trudnościach spowodowanych ubóstwem i sprzeciwem rodziny wobec wyboru życia zakonnego - w 1802 r., w wieku 28 lat, Anna Katarzyna wstąpiła do klasztoru Augustianek w Dülmen. Śluby złożyła po roku nowicjatu - 13 listopada 1803 r. Powiedziała: „Oddałam się zupełnie Niebieskiemu Oblubieńcowi, a On czynił ze mną według swojej woli”.
CZYTAJ DALEJ

Do Domu Ojca odszedł ks. Roman Patyk. Pełnił niegdyś funkcję egzorcysty w diecezji sosnowieckiej

2026-02-09 11:10

[ TEMATY ]

śmierć kapłana

Parafia pw. Św. Marcina w Zadrożu

Śp. ks. Roman Patyk

Śp. ks. Roman Patyk

Parafia pw. Św. Marcina w Zadrożu (diecezja sosnowiecka) informuje, że 9 lutego 2026 r. w 62. roku życia i 36. roku kapłaństwa odszedł do Domu Ojca śp. ks. ROMAN PATYK. Posługę proboszcza w parafii pw. św. Marcina w Zadrożu pełnił 12 lat.

Miłosierny Boże spraw, aby Twój sługa, prezbiter Roman,
CZYTAJ DALEJ

Reklama

Najczęściej czytane

REKLAMA

W związku z tym, iż od dnia 25 maja 2018 roku obowiązuje Rozporządzenie Parlamentu Europejskiego i Rady (UE) 2016/679 z dnia 27 kwietnia 2016r. w sprawie ochrony osób fizycznych w związku z przetwarzaniem danych osobowych i w sprawie swobodnego przepływu takich danych oraz uchylenia Dyrektywy 95/46/WE (ogólne rozporządzenie o ochronie danych) uprzejmie Państwa informujemy, iż nasza organizacja, mając szczególnie na względzie bezpieczeństwo danych osobowych, które przetwarza, wdrożyła System Zarządzania Bezpieczeństwem Informacji w rozumieniu odpowiednich polityk ochrony danych (zgodnie z art. 24 ust. 2 przedmiotowego rozporządzenia ogólnego). W celu dochowania należytej staranności w kontekście ochrony danych osobowych, Zarząd Instytutu NIEDZIELA wyznaczył w organizacji Inspektora Ochrony Danych.
Więcej o polityce prywatności czytaj TUTAJ.

Akceptuję