Reklama

Dom Boży w Kaczorach

Jan Maćkowiak
Edycja gnieźnieńska 30/2000

Na 20 sierpnia br. zaplanowano w Kaczorach szczególną uroczystość, podczas której bp Stanisław Gądecki poświęci obecnie budowaną świątynię pw. św. Franciszka Siedliski (założyciela Zgromadzenia Sióstr Nazaretanek) . Ksiądz Biskup uczestniczyć będzie także w dorocznych dożynkach oraz spotka się z młodzieżą, przygotowującą się do bierzmowania.

8 lat temu ks. Hieronim Krawczyński rozpoczął realizację misji na wybudowanie kościoła, którą 30 grudnia 1991 roku otrzymał od ówczesnego Metropolity Gnieźnieńskiego. Potrzeba powstania Domu Bożego wynikła ze wzrastającej liczby wiernych. Dotychczasowa świątynia pw. św. Andrzeja Boboli w Kaczorach nie mieści już wszystkich parafian przybyłych na Mszę św.

Nowa świątynia powstaje przy Placu Jana Pawła II. Taką uchwałę podjęły władze gminne, pragnąc w ten sposób uczcić 20-lecie pontyfikatu Ojca Świętego. Kamień węgielny, pochodzący z Domu Generalnego Sióstr Nazaretanek w Rzymie, został poświęcony przez Papieża, a wmurowany przez abp. Henryka Muszyńskiego. Od tego momentu Ksiądz Proboszcz, pragnąc realizować swoją misję, zaczął organizować środki i materiały budowlane. Całkowite wykonanie budowy duszpasterz planuje za 7 lat, kiedy parafia będzie obchodzić 40-lecie istnienia.

Po otrzymaniu placu pod budowę, wielkości 1 hektara, przystąpiono do stawiania ogrodzenia, a następnie do prac wykopaliskowych i budowlanych. Obecnie neogotycki kościół jest w stanie surowym.

W czynie społecznym parafianie wykonują prace pomocnicze i udostępniają potrzebny sprzęt. Natomiast pracami specjalistycznym zajmują się firmy budowlane. W dzieło powstania Domu Bożego włączył się również Komitet Budowy Kościoła, potencjalni sponsorzy, okoliczne parafie z dekanatu oraz władze samorządowe. Dochód na budowę kościoła czerpany był dotychczas także z zorganizowanych przez Księdza Proboszcza bali charytatywnych.

Po sierpniowych uroczystościach pierwsza pasterka oraz Msze św. będą już odprawiane w nowej świątyni.

Ksiądz Proboszcz jest bardzo wdzięczny parafianom za dotychczasową pomoc i entuzjazm we wznoszeniu świątyni. Szczególne podziękowania należą się kierownikowi budowy, który wspiera go fachową radą.

Reklama

Rzecznik Episkopatu: różaniec nie może wywoływać sporów

2019-10-21 18:25

BP KEP / Warszawa (KAI)

"Różaniec jednoczy z Bogiem i bliźnimi, nie może wywoływać sporów. Od wieków łączy wierzących, prowadzi do Boga i jest modlitwą niosącą pokój" – przypomina rzecznik Episkopatu ks. Paweł Rytel-Andrianik w kontekście dyskusji na temat logo Marszu Niepodległości 2019.

Magdalena Niebudek/Niedziela

Rzecznik Episkopatu podkreślił, że różaniec stał się najbardziej powszechną modlitwą na świecie. „To modlitwa dla każdego. Na różańcu modlą się ludzie różnych kultur i narodów na wszystkich kontynentach – powiedział ks. Paweł Rytel-Andrianik. Dodał, że różaniec zobowiązuje do podążania za Maryją i życia wg Ewangelii.

Zaznaczył też, że św. Jan Paweł II zwracał uwagę na fakt, że modlitwa różańcowa rodzi pokój w naszych sercach i w konsekwencji – między ludźmi. Papież Polak mówił: „Odmawiajmy wytrwale różaniec we wspólnotach kościelnych i naszych rodzinach. W trakcie powtarzanych wezwań zjednoczy on serca, doprowadzi do zgody, ożywi nadzieję i obdarzy nas wszystkich pokojem i radością Chrystusa, który dla nas się narodził, umarł i zmartwychwstał”.

Rzecznik Episkopatu przypomniał, że tradycyjnie w październiku wierni modlą się na nabożeństwach różańcowych. „Niech nasza modlitwa przyniesie jak najlepsze owoce. Módlmy się o pokój na całym świecie, w intencji naszej ojczyzny i nas samych” – powiedział ks. Rytel-Andrianik.

Plakat zapowiadający tegoroczny Marsz Niepodległości przedstawia zaciśniętą pięść trzymającą różaniec. Grafice towarzyszą słowa "Miej w opiece naród cały".

CZYTAJ DALEJ

Reklama

Zielona Góra: Ks. Andrzej Ziombra o Cudzie Eucharystycznym w Legnicy

2019-10-23 00:22

Kamil Krasowski

Ks. Andrzej Ziombra, proboszcz parafii pw. św. Jacka w Legnicy 22 października wygłosił prelekcję nt. Cudu Eucharystycznego w Legnicy. Spotkanie odbyło się z inicjatywy Klubu Inteligencji Katolickiej w kościele pw. Najświętszego Zbawiciela w Zielonej Górze.

Karolina Krasowska
Ks. Andrzej Ziombra przedstawił faktografię oraz swoje refleksje nt. Cudu Eucharystycznego w Legnicy

Spotkanie z kustoszem sanktuarium św. Jacka w Legnicy, gdzie przed 6 laty wydarzył się cud eucharystyczny, poprzedziły Różaniec i Msza św. Po nich odbyła się prelekcja ks. Andrzeja wzbogacona projekcją zdjęć nt. cudu, do którego doszło nad Kaczawą. - Cud miał swój początek 25 grudnia 2013. Ponieważ niechcący wypadła Hostia księdzu wikariuszowi, później po badaniach okazało się, że naukowcy znaleźli w niej fragmenty mięśnia sercowego oraz rodzaj tkanek przez DNA podobny do ludzkiego, co było wielkim odkryciem - mówił proboszcz z Legnicy. - Ksiądz biskup zawiózł te informacje do Stolicy Apostolskiej, a Watykan wydał pozytywną aprobatę dla tego wydarzenia, dlatego nasz biskup Zbigniew Kiernikowski 10 kwietnia 2016 roku wydał komunikat "o wydarzeniu eucharystycznym o znamionach cudu", do którego doszło w kościele św. Jacka w Legnicy. Od tego czasu rozpoczęła się nowa era w naszej parafii, która odtąd funkcjonuje również jako miejsce pielgrzymek. Jeździmy nie tylko po Polsce, ale także po Europie. Zapraszają nas na różne konferencje, odczyty, bo chcą się dowiedzieć, co wydarzyło się w naszym kościele. Przede wszystkim mamy jednak teraz takie poczucie misji, żeby mówić o tym, co się stało, bo widzimy w tym wyraźny znak. Pan Bóg wzywa nas do tego, żebyśmy zainteresowali się Eucharystią  oraz żebyśmy odkryli jej tajemnicę i piękno.

Zobacz zdjęcia: Prelekcja nt. Cudu Eucharystycznego w Legnicy.

Spotkanie w kościele Najświętszego Zbawiciela składało się z dwóch części. Ks. Andrzej Ziombra przedstawił faktografię, a następnie podzielił się swoimi refleksjami dotyczącymi Cudu Eucharystycznego i tego co on oznacza dla każdego z nas.

CZYTAJ DALEJ

Reklama

Reklama

Najczęściej czytane

W związku z tym, iż od dnia 25 maja 2018 roku obowiązuje Rozporządzenie Parlamentu Europejskiego i Rady (UE) 2016/679 z dnia 27 kwietnia 2016r. w sprawie ochrony osób fizycznych w związku z przetwarzaniem danych osobowych i w sprawie swobodnego przepływu takich danych oraz uchylenia Dyrektywy 95/46/WE (ogólne rozporządzenie o ochronie danych) uprzejmie Państwa informujemy, iż nasza organizacja, mając szczególnie na względzie bezpieczeństwo danych osobowych, które przetwarza, wdrożyła System Zarządzania Bezpieczeństwem Informacji w rozumieniu odpowiednich polityk ochrony danych (zgodnie z art. 24 ust. 2 przedmiotowego rozporządzenia ogólnego). W celu dochowania należytej staranności w kontekście ochrony danych osobowych, Redaktor Naczelna Tygodnika Katolickiego „Niedziela” wyznaczyła w organizacji Inspektora Ochrony Danych.
Więcej o polityce prywatności czytaj TUTAJ.

Rozumiem