Reklama

Z życia diecezji

Niedziela toruńska 11/2004

Bądź na bieżąco!

Zapisz się do newslettera

Dekanaty grudziądzkie

Renowacja ołtarza głównego w grudziądzkiej kolegiacie

Kościół parafialny pw. św. Mikołaja w Grudziądzu należy do najstarszych świątyń w diecezji toruńskiej. Budowę murowanej świątyni, w miejscu drewnianej, rozpoczęto ok. 1286 r. i kontynuowano przez szereg lat. Dzisiejsza kolegiata uległa poważnym zniszczeniom podczas działań wojennych w 1945 r., jej odbudowę rozpoczęto natychmiast po zakończeniu wojny i kontynuowano do 1950 r. W kościele znajdują się trzy ołtarze. W ołtarzu głównym, pochodzącym z 1728 r., centralne miejsce zajmuje obraz przedstawiający patrona fary - św. Mikołaja, namalowany w 1950 r. przez Jerzego Hoppena w miejsce zniszczonego oryginału. W górnej kondygnacji znajduje się obraz Trójcy Świętej, namalowany przez Leonarda Torwirta, a w zwieńczeniu ołtarza - obraz przedstawiający św. Jerzego. Ołtarz zdobią dodatkowo rzeźby: św. Andrzeja, świętych: Piotra, Pawła i Judy Tadeusza, powyżej postaci św. Jana Nepomucena, Grzegorza Wielkiego, św. Mikołaja i św. Franciszka Ksawerego. Ołtarz zwieńczony jest rzeźbą Matki Bożej z Dzieciątkiem.
Jak wiadomo, czas i warunki atmosferyczne wpływają niszcząco na dzieła sztuki. Nadeszła pora, aby cały ołtarz główny z wszystkimi jego elementami poddać gruntownej renowacji. Jest to wielkie przedsięwzięcie, na które zdecydował się proboszcz kolegiaty - ks. inf. Tadeusz Nowicki, wymagające ogromu pracy, a także dużych nakładów finansowych. Realizacja całości prac przebiegać będzie w trzech etapach i powinna się zakończyć w okresie trzech lat. 12 lutego zostały zdemontowane figury Apostołów oraz część dekoracji snycerskiej i zabrane do konserwacji w pracowni Krzysztofa Owsianego w Toruniu.
Po gruntownej konserwacji zewnętrznej bryły kolegiaty, którą niedawno zakończono, proboszcz ks. inf. Tadeusz Nowicki podjął się następnego zadania, które nada nowy blask głównemu ołtarzowi świątyni. Dzieło to zostało polecone modlitwom i ofiarności wiernych.

Reklama

Zenon Zaremba

Dekanat Łasin

Adopcja serca

Uczniowie, nauczyciele i pracownicy Gimnazjum nr 1 w Łasinie już w ubiegłym roku szkolnym przyłączyli się do akcji „Adopcja serca”, której celem jest organizowanie pomocy dla dzieci trędowatych w Indiach. Inicjatorką była Teresa Czyżak-Szram, nauczycielka religii.
Polski kapłan - ks. Adam Wiśniewski w 1969 r. założył w Indiach ośrodek rehabilitacji trędowatych jako dar Polaków za 1000 lat chrześcijaństwa. Nazwał go „Świtem Dnia”, co w sanskrycie brzmi: Jeevodaya. W ośrodku mieszka około 450 osób, w tym 330 dzieci w wieku od 6. do 18. roku życia. Do Jeevodaya przyjmowane są wyłącznie dzieci z rodzin dotkniętych trądem. Izolacja od osób zarażonych chorobą, jedzenie do syta, higieniczne warunki oraz stała opieka lekarska pozwalają dzieciom na zachowanie zdrowia i powrót do normalnego społeczeństwa. Dodatkowo w ośrodku dzieci te kończą szkołę.
Sekretariat Misyjny Jeevodaya, którego jedną z form pomocy jest adopcja serca, istnieje od 1994 r. Adopcja polega na przekazywaniu na rzecz ośrodka kwoty pokrywającej miesięczny koszt utrzymania, leczenia i nauki jednego dziecka, tj. 20 USD.
W naszej szkole postanowiliśmy, że adopcją ogarniemy potrzebujące dzieci. Zaczęliśmy zbierać fundusze. Obliczono, że 50 gr miesięcznie od ucznia wystarczy, aby uratować życie jednemu dziecku. W efekcie końcowym wspólna akcja naszego Gimnazjum pozwala zaadoptować duchowo nie jedno, a dwoje dzieci. Akcję zbierania funduszy rozpoczęły uczennice: Judyta Huk i Natalia Szramowska, ale obecnie inni uczniowie również bardzo chętnie się angażują. Otrzymaliśmy informację z Sekretariatu Misyjnego Ośrodka dla Trędowatych z fotografiami i informacjami o dzieciach. Naszą opieką został objęty 10-letni Dinesh i 11-letnia Ranjita. Do dzieci można pisać krótkie kartki i listy. Otrzymujemy również regularnie informacje z indyjskiego ośrodka dla trędowatych. Duchowa adopcja trwa drugi rok. W okresie wakacji, dzięki wsparciu proboszcza parafii św. Katarzyny - ks. kan. Edmunda Tucholskiego, środki finansowe dla tych dzieci zbierano przy kościele podczas jednej z niedziel. W ten sposób również wielu rodziców naszych uczniów i innych parafian dowiedziało się o akcji i wsparło potrzebujące dzieci w Indiach.

Pomóż w rozwoju naszego portalu

Wspieram

Reklama

Aleksandra Jankowska

Dekanaty toruńskie

Relikwie św. Antoniego z Padwy w Toruniu

23 czerwca 2003 r. parafia Najświętszego Ciała i Krwi Chrystusa w Toruniu przywitała obraz św. Antoniego z Padwy - patrona młodzieżowej Wspólnoty Odnowienie w Duchu Świętym. Wizerunek św. Antoniego został umieszczony w kaplicy parafialnej, gdzie w każdy wtorek po Mszy św. wieczornej o godz. 18.00 jest odprawiana Nowenna. Z każdym tygodniem rosło zainteresowanie wśród parafian i potrzeba modlitwy wstawienniczej do Świętego. Dopełnieniem czerwcowego święta stało się wprowadzenie relikwii św. Antoniego do parafii 10 lutego br. Tym samym fragment Litanii: „Święty Antoni, odbierający cześć, w każdej świątyni naszego kraju...” nabrał zupełnie innego wymiaru dla licznie przybyłych parafian, którzy uczestniczyli w uroczystej Mszy św., koncelebrowanej przez proboszcza ks. Jana Ropla i ks. Krzysztofa Wojnowskiego. Eucharystię rozpoczęło wprowadzenie relikwii w procesji z zapalonymi świecami Wspólnoty Odnowienie. Bogata oprawa służby liturgicznej ministrantów oraz członków Wspólnoty, a także pieśni ku czci św. Antoniego śpiewane przez wiernych nadały całej Mszy św. podniosły charakter. Zakończyło ją błogosławieństwo i uczczenie relikwii. Po Eucharystii rozdawane były tzw. chlebki św. Antoniego, symbolizujące obdarowywanie potrzebujących.
Fakt, że św. Antoni zagościł w parafii Najświętszego Ciała i Krwi Chrystusa w Toruniu to przede wszystkim zasługa ks. Krzysztofa Wojnowskiego, opiekuna Wspólnoty Odnowienie i wyraz jego troski o młodzież. To także starania szeregu życzliwych ludzi, którzy przyczynili się do przeniesienia do Torunia relikwii św. Antoniego z klasztoru w Bawarii. Wśród nich należy wymienić franciszkanina o. Piotra J. Grążawskiego, który jako fundator obrazu św. Antoniego oraz autor hymnu i trzech pieśni ku czci Świętego zaangażował się w tę uroczystość całym sercem.
Wtorkowe Msze św. w parafii były także okazją do nauki śpiewu pieśni o św. Antonim oraz do wysłuchania katechez poświęconych jego życiu. Kwintesencją tej nauki było Triduum, które bezpośrednio poprzedziło święto wprowadzenia relikwii św. Antoniego. Wszystkie katechezy, łącznie z Triduum, przygotował i poprowadził ks. Krzysztof Wojnowski.
10 lutego to bez wątpienia szczególny dzień dla parafii Najświętszego Ciała i Krwi Chrystusa w Toruniu. Wszystkim tym, którzy swoją pracą, wysiłkiem i zaangażowaniem przyczynili się do sprowadzenia relikwii św. Antoniego do parafii, a także tym, którzy wspierali modlitwą, obecnością i życzliwością - serdeczne Bóg zapłać.

Reklama

Agnieszka Cwik

Wkrótce

Rekolekcje otwarte na Zamku Bierzgłowskim

Diecezjalne Centrum Kultury w Zamku Bierzgłowskim zaprasza na rekolekcje otwarte. Pierwszą turę w dniach 2-4 kwietnia br. „O chrześcijańskiej nadziei” poprowadzi ks. Adam Ceynowa, dyrektor Wydziału Duszpasterskiego Kurii Diecezjalnej Toruńskiej, następną turę w dniach 21-23 maja br. - ks. Krzysztof Dębiec, ojciec duchowny Wyższego Seminarium Duchownego w Toruniu. Będzie to Szkoła modlitwy. Koszt rekolekcji - 110 zł od osoby. Rozpoczęcie - w piątek o godz. 17.00, zakończenie - w niedzielę po obiedzie. Kolejna tura rekolekcji odbędzie się jesienią w dniach: 10-12 września (O chrześcijańskiej nadziei) i 8-10 października (Szkoła modlitwy).

Ks. Piotr Rutkowski

Zaproszenie na wykład „Literatura New Age a literatura chrześcijańska”

Oddział Rejonowy Stowarzyszenia Rodzin Katolickich Diecezji Toruńskiej zaprasza na wykład otwarty nt. Literatura New Age a literatura chrześcijańska, który wygłosi prof. dr hab. Viara Maldijeva z UMK. Wykład odbędzie się 16 marca o godz. 18.00 w Centrum Dialogu Społecznego w Toruniu przy ul. Łaziennej 22.

Rekolekcje Wielkopostne dla Pracowników Służby Zdrowia

Diecezjalny Duszpasterz Służby Zdrowia wraz z Księżmi Kapelanami Szpitali zaprasza na: Rekolekcje dla Wszystkich Pracowników Służby Zdrowia, które odbędą się w kościele pw. Najświętszego Ciała i Krwi Chrystusa w Toruniu (Rubinkowo II).
Program:
19 marca godz. 18.00 - Msza św. z nauką rekolekcyjną. Droga Krzyżowa.
20 marca godz. 18.00 - Msza św. z nauką rekolekcyjną.
21 marca godz. 13.00 - Msza św. z nauką rekolekcyjną. Uroczyste zakończenie.
Spowiedź św. codziennie pół godziny przed Mszą św.
Rekolekcjom przewodniczy: ks. dr Tomasz Dutkiewicz, wykładowca filozofii w Wyższym Seminarium Duchownym w Toruniu.
Serdecznie wszystkich zapraszamy!

Ks. kan. Jan Ropel - Diecezjalny Duszpasterz Służby Zdrowia

2004-12-31 00:00

Oceń: 0 0

Reklama

Wybrane dla Ciebie

Oświadczenie ws. beatyfikacji Heleny Kmieć

2024-04-18 13:53

[ TEMATY ]

Helena Kmieć

Fundacja im. Heleny Kmieć

Helena Kmieć

Helena Kmieć

W związku z wieloma pytaniami i wątpliwościami dotyczącymi drogi postępowania w procesie beatyfikacyjnym Heleny Kmieć, wydałem oświadczenie, które rozwiewa te kwestie - mówi postulator procesu beatyfikacyjnego Helelny Kmieć, ks. Paweł Wróbel SDS.

CZYTAJ DALEJ

Farmaceuci i lekarze do MZ: recepta na pigułkę "dzień po" wymaga zgody rodziców

2024-04-18 07:09

[ TEMATY ]

Pigułka „dzień po”

Adobe Stock

Farmaceuci, lekarze i położne ostrzegają Ministerstwo Zdrowia, że wystawianie recept farmaceutycznych na pigułkę "dzień po" osobom niepełnoletnim bez zgody rodzica może być niezgodne z prawem. Są też przeciw "sprowadzaniu zawodów medycznych do roli usługodawców, a pacjentów do roli klientów".

Od 1 maja tzw. pigułka "dzień po" ma być dostępna dla osób powyżej 15. roku życia na receptę farmaceutyczną. Usługa będzie realizowana w aptekach, które zgłoszą akces do programu Ministerstwa Zdrowia i podpiszą w tej sprawie umowę z NFZ.

CZYTAJ DALEJ

Ks. Ripamonti: jesteśmy świadkami wycofywania się z prawa do azylu w Europie

2024-04-18 17:39

[ TEMATY ]

Unia Europejska

Włochy

migracja

Ks. Ripamonti

robertopierucci/pl.fotolia.com

W Europie jesteśmy świadkami wycofywania się z prawa do azylu - uważa ks. Camillo Ripamonti, kierujący Centro Astalli - jezuickim ośrodkiem dla uchodźców w Rzymie. Postawę taką sankcjonuje, jego zdaniem, Pakt Migracyjny, przyjęty kilka dni temu przez Parlament Europejski.

Według niego fakty i sytuacje z 2023 roku pokazały, że „zjawiska migracji nie rozwiązuje się poprzez outsourcing [kierowanie migrantów do krajów trzecich - KAI], push-backi, brak realnej polityki ratowniczej na morzu i przyspieszone procedury na granicy”. „Tego, co uważa się za problem migracyjny, nie rozwiązuje się poprzez usuwanie ludzi z ziemi europejskiej, ale poprzez usuwanie przyczyn przymusowej migracji” - wskazał włoski duchowny.

CZYTAJ DALEJ

Reklama

Najczęściej czytane

W związku z tym, iż od dnia 25 maja 2018 roku obowiązuje Rozporządzenie Parlamentu Europejskiego i Rady (UE) 2016/679 z dnia 27 kwietnia 2016r. w sprawie ochrony osób fizycznych w związku z przetwarzaniem danych osobowych i w sprawie swobodnego przepływu takich danych oraz uchylenia Dyrektywy 95/46/WE (ogólne rozporządzenie o ochronie danych) uprzejmie Państwa informujemy, iż nasza organizacja, mając szczególnie na względzie bezpieczeństwo danych osobowych, które przetwarza, wdrożyła System Zarządzania Bezpieczeństwem Informacji w rozumieniu odpowiednich polityk ochrony danych (zgodnie z art. 24 ust. 2 przedmiotowego rozporządzenia ogólnego). W celu dochowania należytej staranności w kontekście ochrony danych osobowych, Zarząd Instytutu NIEDZIELA wyznaczył w organizacji Inspektora Ochrony Danych.
Więcej o polityce prywatności czytaj TUTAJ.

Akceptuję