Reklama

Niedziela Legnicka

Maryja oczekująca rozwiązania

[ TEMATY ]

Maryja

Rafał Bijak

Pierwszą niedzielą Adwentu rozpoczęliśmy nowy rok liturgiczny. Czas radosnego przygotowania i oczekiwania na przyjście Syna Bożego.

W Adwencie w liturgii dominuje kolor fioletowy (oprócz trzeciej niedzieli - różowy). W czytaniach słyszymy nawoływanie proroków Starego Przymierza do nawrócenia oraz głoszenie zapowiedzi nadejścia Królestwa Bożego. Z czasem Adwentu wiąże się wiele tradycji. W Polsce najbardziej znaną są Roraty - Msze św. sprawowane ku czci Matki Bożej. Ona to podczas Zwiastowania poddała się całkowicie woli Boga i przez dziewięć miesięcy pod sercem nosiła Zbawiciela.

Ta prawda znalazła swoje artystyczne ujęcie w krzeszowskich salach wystawienniczych Domu Opata. Znajdziemy tam niezwykłe przedstawienie maryjne, które warto sobie przypomnieć. Mateusz Bernard Braun, czeski artysta barokowy z przełomu XVII i XVIII w., stworzył dzieło niezwykłe - figurę Maryi oczekującej rozwiązania. Rzeźba wykonana z drewna jest cenna nie tylko ze względu na wiek, ale i na sposób realizacji tematu.

Reklama

W sztuce dominują dwa typy ikonograficzne przedstawiające Emmanuela wraz z Matką. Najbardziej popularny to Maryja trzymająca na rękach Dzieciątko Jezus. Drugi natomiast to Chrystus stojący obok Rodzicielki.

Podarunek hrabiego von Sporcka dla opata Innocentego Fritscha przedstawia Maryję, która pod sercem nosi Syna Bożego. Rzeźba Brauna jest kopią posągu z augustiańskiego kościoła Wniebowzięcia NMP z Karlova (dzielnica Pragi) i pierwotnie znajdowała się w edykule kaplicy Emmanuela w krzeszowskim kościele klasztornym.

Św. Jan Paweł II w swojej ostatniej encyklice o Eucharystii w życiu Kościoła (łac. Ecclesia de Eucharistia) pisze: „Kiedy nawiedzając Elżbietę nosi w łonie Słowo, które stało się ciałem, Maryja w pewnym sensie jest tabernakulum – pierwszym tabernakulum w historii, w którym Syn Boży (jeszcze niewidoczny dla ludzkich oczu) pozwala się adorować Elżbiecie, niejako promieniując swoim światłem poprzez oczy i głos Maryi”.

Tę prawdę wyrażoną w figurze Mateusza Bernarda Brauna można podziwiać w krzeszowskim sanktuarium.

2016-11-29 07:27

Oceń: 0 0

Reklama

Wybrane dla Ciebie

Korona Rzeczypospolitej na świętych skroniach Maryi

Niedziela Ogólnopolska 17/2018, str. 15

[ TEMATY ]

Maryja

Krzysztof Świertok

Ogromne bogactwo treści wiąże się z uroczystością Najświętszej Maryi Panny Królowej Polski. Tytuł ten – wbrew zapędom niektórych – nie mówi o wyjątkowości polskiego narodu. Bardziej przy okazji 3 maja trzeba by powiedzieć o jego zobowiązaniach. Królową się bowiem czci, ale królowej się także słucha. Jest się jej posłusznym

Któż nie pamięta pospolitego ruszenia wywołanego najazdem Szwedów na Rzeczpospolitą w XVII wieku. Można się tu odwołać do twórczości Henryka Sienkiewicza, który potop szwedzki ukazał w wyjątkowo umiejętny sposób, przekładając prawdy historyczne na język literackiej opowieści. W centrum tamtych wydarzeń były Jasna Góra i obrona czcigodnego obrazu Maryi. Nikt wtedy nie miał wątpliwości, że zwycięstwo nad przeważającymi siłami najeźdźcy zawdzięczaliśmy wstawiennictwu Pani Jasnogórskiej.

CZYTAJ DALEJ

Alicja z krainy dobra

Niedziela Ogólnopolska 51/2019, str. 52-54

[ TEMATY ]

miłosierdzie

wolontariat

Klaudia Zielińska

Nie lubi mówić o sobie. Unika udzielania wywiadów. Ratuje ludzi od śmierci, głodu, cierpienia i chorób. Misjonarka w Kenii i Tanzanii. Nazywana przez bliskich „Aniołem Afryki” lub „Matką Teresą z Polski”.

Krzysztof Tadej: Trzy lata temu w wywiadzie dla tygodnika Niedziela powiedziała Siostra m.in.: „Kiedyś pojechałam do jednej z wiosek. Witałam się z ludźmi i nagle usłyszałem dziwny pisk. Spytałam: «Co to takiego?». Wskazano mi jeden z domów. Wczołgałam się, bo nie było drzwi. Zobaczyłam dziecko leżące na liściach od banana. Piszczało z bólu. W jego uchu zagnieździły się robaki i wyjadały błonę bębenkową. Obok leżała matka i nie miała siły wstać. Umierała z głodu. Udało się uratować dziecko i matkę w ostatniej chwili”. Opowiadała Siostra również o innych dramatycznych sytuacjach w kenijskiej miejscowości Laare. Czy od tego czasu sytuacja się poprawiła?

CZYTAJ DALEJ

Prezydent Andrzej Duda z nagrodą od Rycerzy Kolumba

2022-12-03 08:36

[ TEMATY ]

prezydent

Rycerze Kolumba

Andrzej Duda

Rycerze Kolumba

Pan Prezydent Andrzej Duda przyjął w Pałacu Prezydenckim Patricka Kelly’ego, Najwyższego Rycerza, przywódcę międzynarodowej wspólnoty Rycerzy Kolumba. W trakcie spotkania odebrał z rąk Patricka Kelly’ego symboliczne wyróżnienie – Nagrodę Caritas, przyznaną jako wyraz uznania dla całego społeczeństwa polskiego za bezinteresowną postawę wobec potrzebujących i poszkodowanych przez wojnę w Ukrainie.

Nagroda Caritas to odznaczenie, jakim Rycerze wyróżniają tych, którzy w sposób szczególny realizują najważniejszą Zasadę Zakonu – Miłosierdzie – w służbie i poświęceniu dla innych. Po raz pierwszy w historii Nagroda została wręczona jako uhonorowanie dla Głowy Państwa i zarazem całego narodu.

CZYTAJ DALEJ

Reklama

Reklama

Najczęściej czytane

W związku z tym, iż od dnia 25 maja 2018 roku obowiązuje Rozporządzenie Parlamentu Europejskiego i Rady (UE) 2016/679 z dnia 27 kwietnia 2016r. w sprawie ochrony osób fizycznych w związku z przetwarzaniem danych osobowych i w sprawie swobodnego przepływu takich danych oraz uchylenia Dyrektywy 95/46/WE (ogólne rozporządzenie o ochronie danych) uprzejmie Państwa informujemy, iż nasza organizacja, mając szczególnie na względzie bezpieczeństwo danych osobowych, które przetwarza, wdrożyła System Zarządzania Bezpieczeństwem Informacji w rozumieniu odpowiednich polityk ochrony danych (zgodnie z art. 24 ust. 2 przedmiotowego rozporządzenia ogólnego). W celu dochowania należytej staranności w kontekście ochrony danych osobowych, Zarząd Instytutu NIEDZIELA wyznaczył w organizacji Inspektora Ochrony Danych.
Więcej o polityce prywatności czytaj TUTAJ.

Akceptuję