Reklama

Niedziela Legnicka

Górnicza modlitwa

Górnicze święto – wspomnienie św. Barbary – było po raz kolejny okazją do wspólnej modlitwy osób związanych z górnictwem. W Lubinie, w kościele św. Maksymiliana Kolbego, tysięczna wspólnota zanosiła do Boga tym razem obok modlitwy dziękczynnej, także prośby w intencji ostatnio tragicznie zmarłych 8 górników oraz ich rodzin.

[ TEMATY ]

górnicy

barbórka

Ks. Piotr Nowosielski

Bądź na bieżąco!

Zapisz się do newslettera

We Mszy św. uczestniczyli górnicy ze swymi rodzinami, rodziny tragicznie zmarłych górników, Zarząd Kombinatu Górniczo Hutniczego Miedzi (KGHM), dyrektorzy oraz pracownicy administracyjni kopalń, ratownicy, poczty sztandarowe, przedstawiciele parlamentu i władz samorządowych.

Modlitwie przewodniczył biskup legnicki Zbigniew Kiernikowski, a koncelebransami, obok biskupa zielonogórsko-gorzowskiego Tadeusza Lityńskiego i legnickiego biskupa pomocniczego Marka Mendyka, byli księża proboszczowie parafii z terenu diecezji legnickiej i zielonogórsko-gorzowskiej, które zamieszkiwane są przez pracowników pracujących w Kombinacie.

Pomóż w rozwoju naszego portalu

Wspieram

Na początku Eucharystii, przedstawiciel Zarządu KGHM, prosząc o odprawienie tej tradycyjnej barbórkowej Mszy świętej, przypomniał, że zabraknie na niej 19 współbraci górników, którzy w ciągu ostatniego roku, zginęli w wypadkach w kopalni. Zarówno on, jak i proboszcz miejsca, ks. prał. Wiesław Migdał prosili księży biskupów o ofiarowanie Mszy św. w ich intencji oraz ich rodzin.

W wygłoszonej homilii, Biskup legnicki nawiązał do odczytywanych tego dnia czytań mszalnych. Zaproponował refleksję nad nimi, aby lepiej, z właściwą nadzieją można było spojrzeć na to, co dzieje się w naszym życiu, a przede wszystkim być otwartym na poznanie i przychodzenie Pana do naszego życia, na Jego obecność i działanie.

Na czym ma polegać „znajomość Pana”? Na znajomości Jego przykazań, Jego łaski. Niestety często człowiek chce żyć po swojemu, zostawiając z boku tą „znajomość”.

- Tymczasem jedynie znajomość tego Pana, może nas leczyć. Zło może w nas tracić moc”. Chodzi o zło, które rodzi się w nas, kiedy chcemy bronić samego siebie, swojego honoru, pozycji, pieniądza, uczuć czy czegokolwiek. Kiedy bronimy siebie, najczęściej wtedy krzywdzimy drugą stronę – mówił biskup Kiernikowski..

Zmiana myślenia i dostrzeżenie wartości „znajomości Pana”, przynosi tylko dobre owoce.

Reklama

- Jeśli to przyjmiemy, wtedy życie naszych wspólnot, środowiska pracy, życie społeczne, polityczne, wygląda inaczej. My pierwsi zostaliśmy przygarnięci przez Pana, niezależnie od tego, co w naszych myślach, uczynkach, sercach jest czasem to, co Go rani. Jeśli potrafimy dać się zanurzyć w tej tajemnicy, wyjdziemy stąd przemienieni, bo „znajomość Pana” może wszystko zmienić. Inaczej pozwala nam patrzeć na nasze sukcesy i osiągnięcia, inaczej pozwala nam patrzeć na nasze trudności i porażki, inaczej pozwala nam patrzeć na drugiego człowieka. Obyśmy pozwolili, aby ta „znajomość Pana” w nas wzrastała i kształtowała wszystkie nasze relacje – życzył obecnym Biskup legnicki.

Tej wspólnej modlitwie, towarzyszyły jak co roku górnicza orkiestra dęta i męski chór. W liturgię natomiast, zaangażowani byli przedstawiciele kopalni Polkowice Sieroszowice.

Powagę chwili, podkreślały stonowane w tym roku dekoracje, czy też sztandary przyobleczone kirem.

Na zakończenie Eucharystii, słowa podziękowania złożył na ręce księży biskupów i wszystkich obecnych raz jeszcze gospodarz parafii ks. prał. Migdał. - Dziękuję księżom Biskupom za modlitwę i obecność w tym tak ważnym i trudnym momencie dla braci górniczej i ich rodzin i całego KGHM. Także wszystkim prezbiterom. Na co dzień, pracujecie wśród górników i ich rodzin. Dziś otaczacie ołtarz wraz z księżmi Biskupami, aby wypraszać potrzebne łaski dla żyjących, dla tych którzy odeszli, a także dla tych, którzy czekają na szczęśliwy powrót do zdrowia. Wszystkim dziękuję za dar serdecznej modlitwy.

Swoje podziękowania złożyli również przedstawiciele górników.

Biskup legnicki wydał też specjalny komunikat, w którym polecił, aby II Niedziela Adwentu (4 grudnia), była w kościołach Diecezji Legnickiej dniem modlitwy w intencji ofiar ostatniego wypadku w ZG Rudna. Prosi w nim o modlitwę za zmarłych górników oraz za wszystkich, którzy przeżywają utratę swoich bliskich, a także za tych, którzy doznali uszczerbku na zdrowiu, prosząc o ich rychły powrót do pełnej sprawności. „Niech ta modlitwa wyprosi zmarłym wieczne zbawienie, a dla żywych stanie się źródłem otuchy i chrześcijańskiej nadziei” – pisze w nim bp Zbigniew Kiernikowski.

(Więcej o wydarzeniach w ZG Rudna, na stronach: www.diecezja.legnica.pl i www.legnica.fm)

2016-12-04 17:08

Oceń: 0 0

Reklama

Wybrane dla Ciebie

Stolica muzyki i węgla - abp Skworc o Śląsku

[ TEMATY ]

abp Wiktor Skworc

barbórka

Monika Jaworska

Śląsk ma szansę zostać stolicą muzyki, a nadal będzie stolicą węgla - powiedział w rozmowie z KAI abp Wiktor Skworc. W przeddzień Barbórki, święta górników, metropolita górnośląski ocenia, że przed regionem stoi perspektywa dynamicznego rozwoju. Zachowanie tradycyjnych wartości - takich jak etos pracy, rodzina i Kościół, są kapitałem, który gwarantuje sukces przemian. Ale z całą świadomością trzeba zatroszczyć się o złoża węgla, które są podstawą bezpieczeństwa energetycznego Polski. A do tego konieczne są reformy.

KAI: W ostatnich wypowiedziach ks. Arcybiskup przestrzegał przed traktowaniem śląskiej tradycji jako masy upadłościowej. Ma ona być siłą napędową, która w okresie wielkich zmian gospodarczych inspiruje do przestawienia się na nowe tory.

CZYTAJ DALEJ

Świadectwo: Jak modlić się z dzieckiem?

2024-02-23 21:33

[ TEMATY ]

#NiezbędnikWielkopostny2024

Karol Porwich/Niedziela

Co zrobić, żeby modlitwa była dla dzieci czymś naturalnym? Jak wprowadzać je w świat Biblii i codziennej modlitwy słowem Bożym? W każdą sobotę Wielkiego Postu będziemy zachęcać Was do wielkiej modlitwy za rodziny.

Wspólna modlitwa od początku w naszym małżeństwie była ważna. Kiedy pojawiały się na świecie dzieci, wprowadzaliśmy je naturalnie w naszą rozmowę z Bogiem. W ciągu lat wypracowaliśmy pewne praktyki, które świetnie się u nas sprawdzają. Przede wszystkim zależy nam na tym, żeby modlitwa nie była dla naszych dzieci czymś abstrakcyjnym, kierowanym do jakiejś kosmicznej siły niezainteresowanej naszym życiem, ale by zdawały sobie sprawę z tego, że kierują ją do kochającego Taty, który jest z nami na co dzień i troszczy się o nasze wszystkie sprawy. Dlatego modlimy się zawsze, odnosząc się do naszego życia. Staramy się, aby modlitwa była regularna, codzienna, a jej czas dostosowany był do wieku i możliwości dzieci. Niekiedy jest ona krótka, co wynika ze zmęczenia, planu dnia; nie wszyscy domownicy mogą w niej uczestniczyć, ale ważne jest, żeby z niej nie rezygnować. Chodzi o to, by dziecko w nią wrastało, by modlitwa stawała się dla niego czymś naturalnym – jak kolacja czy założenie piżamy przed spaniem. Dzieci są wrażliwe na rytualność. Powtarzanie wielokrotnie tych samych czynności daje im poczucie bezpieczeństwa.

CZYTAJ DALEJ

We Wschowie upamiętniono 80. rocznicę zbrodni w Hucie Pieniackiej

2024-02-26 10:49

[ TEMATY ]

Wschowa

Huta Pieniacka

Krystyna Pruchniewska

Małgorzata Gośniowska-Kola, prezes Stowarzyszenia Huta Pieniacka w czasie uroczystości podkreśliła wagę pamięci o tamtych wydarzeniach oraz wyraziła zgromadzonym wdzięczność za dar ich modlitwy

Małgorzata Gośniowska-Kola, prezes Stowarzyszenia Huta Pieniacka w czasie uroczystości podkreśliła wagę pamięci o tamtych wydarzeniach oraz wyraziła zgromadzonym wdzięczność za dar ich modlitwy

W kościele parafialnym pw. św. Józefa Oblubieńca NMP we Wschowie w niedzielę 25 lutego odbyła się uroczysta Msza św. upamiętniająca 80. rocznicę zagłady wsi Huta Pieniacka.

W wydarzeniu uczestniczyli potomkowie ofiar, harcerze, poczty sztandarowe miejscowych szkół i mieszkańcy miasta. Wszyscy wspólnie oddali hołd pomordowanym mieszkańcom położonej w dawnej Małopolsce Wschodniej wsi Huta Pieniacka, którzy 28 lutego 1944 r. w brutalny sposób zostali zamordowani przez oddziały SS "Galizien" i Ukraińskiej Powstańczej Armii (UPA). W wyniku pacyfikacji wsi, śmierć poniosło ok. 1200 osób. Przeżyło około 160 osób, których rodziny do dziś żyją na terenie powiatu wschowskiego.

CZYTAJ DALEJ

Reklama

Najczęściej czytane

W związku z tym, iż od dnia 25 maja 2018 roku obowiązuje Rozporządzenie Parlamentu Europejskiego i Rady (UE) 2016/679 z dnia 27 kwietnia 2016r. w sprawie ochrony osób fizycznych w związku z przetwarzaniem danych osobowych i w sprawie swobodnego przepływu takich danych oraz uchylenia Dyrektywy 95/46/WE (ogólne rozporządzenie o ochronie danych) uprzejmie Państwa informujemy, iż nasza organizacja, mając szczególnie na względzie bezpieczeństwo danych osobowych, które przetwarza, wdrożyła System Zarządzania Bezpieczeństwem Informacji w rozumieniu odpowiednich polityk ochrony danych (zgodnie z art. 24 ust. 2 przedmiotowego rozporządzenia ogólnego). W celu dochowania należytej staranności w kontekście ochrony danych osobowych, Zarząd Instytutu NIEDZIELA wyznaczył w organizacji Inspektora Ochrony Danych.
Więcej o polityce prywatności czytaj TUTAJ.

Akceptuję