Reklama

Jarmark Galicyjski

Magda Nałęcz
Edycja zamojsko-lubaczowska 30/2000

W niedzielę 15 czerwca br., Liturgią Mszy św. w Kościele Narodzenia NMP w Narolu, zakończył się Jarmark Galicyjski. Miasto Narol posiada bardzo bogata historię, z która warto się zapoznać. Położone jest w północno - wschodniej części województwa podkarpackiego, w powiecie lubaczowskim. . W okolicach Narola na jednym z niewielkich wzgórz pokrytym lasami sosnowymi, wznosi się otoczony parkiem XVIII - wieczny pałac Feliksa Antoniego hr. Łosia. Narol założył w 1585 r., za przywilejem Stefana Batorego, Floryan Łaszcz Nieledowski, i nazwał Florianowem. Obok Narola, na wysepce powstał obronny, drewniany zameczek. W 1648 r. powstanie Chmielnickiego przyniosło wielkie zniszczenia. Chmielnicki w drodze pod Zamość oblegał Narol, gdzie się schroniły tysiące szlachty, włościan i Żydów. Miasto po kilkudniowej obronie zostało zdobyte. Wymordowano przeszło 20 tys. ludzi, zginął także dziedzic Łaszcz. Wielu mieszkańców uwięziono, całe mienie zrabowano. Zniszczono także Kościół. Dopiero w 1700 r. odbudowano go. W 1758 r. właścicielem Narola został Feliks Antoni hr. Łoś, poseł na sejmy, wojewoda pomorski i generał wojsk koronnych. Należące do niego majątki uprzemysłowił uruchamiając w Narolu fabrykę gontów. W 1776 r. rozpoczął na wzgórzu za miastem budowę pałacu z pawilonami i arkadami, przy którym urządził ogród włoski. W swej rezydencji zgromadził cenne zbiory: bibliotekę, stare akta, korespondencję i rękopisy oraz kolekcję obrazów szkół holenderskiej i włoskiej. Rezydencja wkrótce została uznana za jedną z najciekawszych w kraju i budziła zachwyt u wielu współczesnych. W czasie Powstania Styczniowego pałac w Narolu został spalony przez wojska austriackie. Ówczesny właściciel Julian ks. Puzyna odbudował go. Podczas I wojny światowej miasto zostało spalone, a pałac ponownie spustoszony przez wojska rosyjskie. Ostatnią właścicielką majątku. Która po 1920 r. zdołała częściowo odrestaurować pałac, była córka Juliana - Jadwiga z ks. Puzynów hr. Korytowska. W czasie II wojny światowej mieściła się tu placówka straży granicznej, a w 1945 r. pałac został ponownie podpalony miotaczami ognia przez Służby Bezpieczeństwa. Narol stracił status miasta w 1945 r. Przywrócono go dopiero w 1995 r. Po II wojnie światowej cały majątek stał się własnością państwa. Przez 50 lat zrujnowany pałac pozostawał w zarządzie PGR i spółki IGLOOPOL. Od 1995 r. pałac wraz z parkiem stał się własnością prywatną. W celu przywrócenia dawnej świetności pałacu powołana została Fundacja " pro Academia Narolense".

Jarmark Galicyjski zapoczątkował koncert Soyki, który miał miejsce wieczorem 23 czerwca br., w Pałacu w Narolu. W tym dniu odbył się także konkurs wianków oraz ognie świętojańskie Jarka Koziary. W sobotę, 24 czerwca od godz. 12.00 na stadionie w Narolu odbył się festyn. Wśród atrakcji festynu były zawody sportowe, targi staroci, Dom Tańca, Kapela Drewutnia, garncarz, prasa drukarska Gutenberga, dyby, gąsior, kowal, złotnik, łucznicy, tabor, bryczki, motolotnia. Nie zabrakło też małej gastronomii, ku pokrzepieniu ducha.

Kenia: zamordowano księdza

2019-10-17 17:46

Łukasz Sośniak SJ – Watykan

W Kenii zabito kolejnego kapłana. Ciało 43-letniego ks. Michaela Kyengo zostało odnalezione tydzień po tym, jak został on porwany w drodze powrotnej do swojej parafii. Napastnicy najpierw go udusili, a następnie podcięli mu gardło. Policja ujęła dwóch z czterech sprawców brutalnego morderstwa.

Vatican News

Ze wstępnych ustaleń śledztwa wynika, że ks. Kyengo był ostatni raz widziany tydzień temu, kiedy odwiedził swoich rodziców. Po tym, jak podrzucił do domu swojego współpracownika, późno w nocy, wracał do domu samochodem. Sprawcy sterroryzowali go bronią i porwali. Przed śmiercią zmusili go jeszcze do wybrania oszczędności z miejscowego banku.

Jeden z zatrzymanych miał przy sobie telefon komórkowy i kartę bankową zamordowanego księdza. Dwudziestopięciolatek wskazał policjantom, gdzie znajduje się ciało i w jaki sposób ofiara została zamordowana. Zwłoki zostały zakopane w płytkim grobie w pobliżu rzeki w mieście Makima, 100 km na północ od stolicy Kenii Nairobi.

Przyczyny zabójstwa nie są na razie znane, ale wszystko wskazuje na motyw rabunkowy. „Jesteśmy na tropie dwóch pozostałych podejrzanych” – zapewnił Pius Gitari, szef lokalnej policji.

Ks. Kyengo został wyświęcony na kapłana w 2012 r. i od tamtej pory bez przerwy służył w parafii Thatha. W tym roku na całym świecie zamordowanych zostało już 20 księży, w tym dwóch Polaków: we wrześniu w Brazylii zabito ks. Kazimierza Wojno, a w sierpniu w Portoryko ojca Stanisława Szczepanika.

CZYTAJ DALEJ

Reklama

Bielsko-Biała: najstarsza bielska świątynia znowu w średniowiecznym blasku

2019-10-17 19:30

rk / Bielsko-Biała (KAI)

Zakończyły się prace konserwatorskie przy najstarszej na terenie Bielska-Białej, XIV-wiecznej świątyni pw. św. Stanisława BM. Dzięki przedsięwzięciu kościół uchroniono przed postępującym niszczeniem, ale i przywrócono do jego pierwotnego, średniowiecznego kształtu estetycznego. Podczas prac specjaliści odkryli fragmenty barwnej polichromii na wschodniej ścianie prezbiterium.

Silar / Wikipedia
Tryptyk ołtarzowy w kościele św. Stanisława

Radości nie ukrywa proboszcz parafii ks. Zygmunt Siemianowski. „To ważny dzień dla naszej wspólnoty. Świątynia była pęknięta w dwóch miejscach - od fundamentu po strop. Zahamowano dalszy proces niszczenia, przywrócono wygląd oryginalny” – dodał.

Właściciel firmy konserwatorskiej „AC Konserwacja Zabytków” Aleksander Piotrowski poinformował, że w wyniku prac usunięto cementowe tynki na świątyni. „Przywróciliśmy natomiast, o ile to jest dziś możliwe, we wszystkich wymiarach pierwotny aspekt technologiczny budowy tej świątyni, polegający na użyciu wapna gaszonego” – zaznaczył i zaznaczył, że zewnętrzna warstwa obiektu została pomalowana farbą wapienną.

Dzięki inwestycji konserwatorsko-budowlanej wykonane zostały m.in. takie prace jak: izolacja fundamentów kościoła, konserwacja więźby dachowej oraz zabezpieczenie stropu kościoła. Przywrócono nawiązujące do średniowiecza tynki na elewacjach zewnętrznych, które zostały niefortunnie pokryte w minionym wieku tynkami cementowymi. Ich obecność stanowiła zagrożenie dla bezcennych polichromii gotyckich i renesansowych zachowanych w prezbiterium i na łuku tęczowym we wnętrzu świątyni.

Zdaniem ks. dr. Szymona Tracza, konserwatora architektury i sztuki sakralnej diecezji bielsko-żywieckiej, prawdziwą sensacją było odkrycie fragmentów barwnej polichromii na wschodniej ścianie prezbiterium. Historyk sztuki z UPJPII i przypomniał, że na ziemiach polskich na zewnątrz budowli zachowało się bardzo mało średniowiecznych wypraw tynkarskich i dekoracji malarskich.

Zabiegi konserwatorskie związane były z projektem „Stare Bielsko – odNowa – prace konserwatorskie, restauratorskie i roboty budowlane w zabytkowym kościele św. Stanisława BM dla utworzenia nowej oferty kulturalnej regionu”. Jego realizacja stała się możliwa dzięki funduszom z Regionalnego Programu Operacyjnego Województwa Śląskiego, wkładu własnego parafii oraz wydatnej pomocy Urzędu Miasta Bielska-Białej. Koszt realizacji projektu wyniósł ponad 2 miliony złotych.

Gotycki kościół św. Stanisława wybudowano w drugiej połowie XIV w. Został ufundowany przez księcia cieszyńskiego Przemysława I Noszaka. To najstarszy obiekt na terenie miasta. W kościele oprócz imponującego, późnogotyckiego tryptyku z początku wieku XVI, przypisywanego Mistrzowi Rodziny Marii, znajdują się m.in. portale z 1380 roku, drzwi z zakrystii do prezbiterium z 1500 r., gotyckie polichromie.

Świątynia pełniła funkcję kościoła parafialnego dla miasta Bielska i wsi Bielsko do 1447 r. Wówczas stała się kościołem filialnym parafii św. Mikołaja w Bielsku. W 1953 r. została erygowana parafia św. Stanisława w Starym Bielsku. Od 1992 r. parafia należy do diecezji bielsko-żywieckiej.

CZYTAJ DALEJ

Reklama

Reklama

Najczęściej czytane

W związku z tym, iż od dnia 25 maja 2018 roku obowiązuje Rozporządzenie Parlamentu Europejskiego i Rady (UE) 2016/679 z dnia 27 kwietnia 2016r. w sprawie ochrony osób fizycznych w związku z przetwarzaniem danych osobowych i w sprawie swobodnego przepływu takich danych oraz uchylenia Dyrektywy 95/46/WE (ogólne rozporządzenie o ochronie danych) uprzejmie Państwa informujemy, iż nasza organizacja, mając szczególnie na względzie bezpieczeństwo danych osobowych, które przetwarza, wdrożyła System Zarządzania Bezpieczeństwem Informacji w rozumieniu odpowiednich polityk ochrony danych (zgodnie z art. 24 ust. 2 przedmiotowego rozporządzenia ogólnego). W celu dochowania należytej staranności w kontekście ochrony danych osobowych, Redaktor Naczelna Tygodnika Katolickiego „Niedziela” wyznaczyła w organizacji Inspektora Ochrony Danych.
Więcej o polityce prywatności czytaj TUTAJ.

Rozumiem