Reklama

Polska

Kard. Nycz: jestem gotów pójść drugi raz do parlamentu na Opłatek

Jeżeli byłoby trzeba, jestem gotów pójść drugi raz do parlamentu na Opłatek, by święta były spokojne, by wszyscy potrafili myśleć w kategoriach dobra wspólnego - powiedział kard. Kazimierz Nycz podczas krótkiego spotkania z dziennikarzami po spotkaniu opłatkowym w świątyni Opatrzności Bożej. Odnosząc się do aktualnej sytuacji politycznej stwierdził, że tym, co może połączyć, jest "tylko myślenie ponad podziałami".

[ TEMATY ]

sejm

opłatek

kard. Kazimierz Nycz

Mazur / episkopat.pl

Bądź na bieżąco!

Zapisz się do newslettera

Publikujemy treść wypowiedzi kard. Kazimierza Nycza:

“Im jestem starszy, tym muszę powiedzieć, że człowiek żyje taką nadzieją, iż kolejne święta będą coraz bardziej spokojne, a jakoś trudno się tego doczekać. To potwierdza, dlaczego my ludzie potrzebujemy wielu adwentów, by się nawrócić, przygotować, otworzyć, potrzebujemy wielu świąt Bożego Narodzenia i wielu stołów wigilijnych, wielu opłatków.

Pomóż w rozwoju naszego portalu

Wspieram

Ten rok, mieliśmy taką nadzieję, także miał być spokojny. Trzymając teraz w ręku opłatek, jeżeli by trzeba było, jestem gotów pójść drugi raz do parlamentu na Opłatek, żeby to, co ma być spokojne na te święta, rzeczywiście stało się spokojne, żeby wszyscy potrafili myśleć w kategoriach dobra wspólnego. Bo tylko takie myślenie ponad podziałami jest myśleniem, które może połączyć, a rzeczywiście takiego połączenia potrzeba, i na górze, i na dole.

Jesteśmy w czasie, gdy trudno rozmawiać z ludźmi, nawet z tymi, których się zna. Gdy się dotyka pewnych tematów, jest tak, jakby dotykać obolałych miejsc. Człowiek zaczyna reagować wtedy inaczej. Dlatego jeszcze raz biorę ten opłatek do ręki z nadzieją, byśmy chcieli się pojednać z Bogiem, byśmy chcieli się pojednać ze sobą nawzajem. I to nie tylko z tego powodu, że są święta. Ale oby te święta były Boską okazją do tego, żeby chrześcijaństwo w nas zaistniało”.

2016-12-20 14:37

Oceń: 0 0

Reklama

Wybrane dla Ciebie

Zawierzmy Bożej Opatrzności

Niedziela warszawska 24/2024, str. I

[ TEMATY ]

kard. Kazimierz Nycz

Łukasz Krzysztofka

Kard. Kazimierz Nycz

Kard. Kazimierz Nycz

O Święcie Dziękczynienia, obronie życia i złożonej dymisji z kard. Kazimierzem Nyczem, metropolitą warszawskim, rozmawiają Łukasz Krzysztofka i Andrzej Tarwid.

Łukasz Krzysztofka, Andrzej Tarwid: Księże Kardynale, za nami XVII Święto Dziękczynienia. Warszawiacy – i nie tylko – jak zawsze nie zawiedli. Jak Ksiądz Kardynał ocenia rozwój tego święta? Kard. Kazimierz Nycz: Oceniam bardzo dobrze. Kilkanaście lat temu święto powstało od zera i do dziś prężnie się rozwija. Dzień ten odpowiada na pytania, co to jest Świątynia Opatrzności w Warszawie, po co tę świątynię zbudowaliśmy i w jakim kluczu powinniśmy podchodzić do rozumienia Opatrzności Bożej. Człowiek współczesny potrzebuje konkretów. Przyjęliśmy zasadę, że w tej odpowiedzi najważniejsze jest słowo „dziękuję” i dlatego pierwszy wymiar to dziękczynienie przez zawierzenie spraw prywatnych, osobistych i państwowych Bożej Opatrzności.
CZYTAJ DALEJ

Brazylia: śpiewające i tańczące zakonnice podbijają serca młodych

2025-07-05 15:39

[ TEMATY ]

zakonnice

śpiewające i tańczące

serca młodych

Karol Porwich/Niedziela

Kościół katolicki w Brazylii stara się przyciągnąć młodych wiernych przy pomocy influencerów, DJ-ów i dwóch zakonnic, które mają wyczucie rytmu i których śpiew spotyka się z aplauzem milionów. W centrum obecnej ewangelizacji w tym kraju znajdują się dwie zakonnice: siostry Marizele Rego i Marisa Neves — nowe gwiazdy katolickich mediów społecznościowych.

W towarzystwie tancerzy w habitach i z krzyżami na szyi, nagrały one teledysk do swojego nowego utworu „Vocation” (Powołanie), który stał się hitem po występie w tamtejszej telewizji katolickiej, gdzie Marizele beatboxowała (forma rytmicznego tworzenia dźwięków, np. perkusji, linii basowej, głosów zwierząt itp. za pomocą własnych narządów mowy), a Marisa tańczyła synchronicznie. Nagranie błyskawicznie obiegło świat, zdobywając dziesiątki milionów wyświetleń.
CZYTAJ DALEJ

Wzrosła liczba ofiar śmiertelnych powodzi w Teksasie

2025-07-05 20:58

[ TEMATY ]

USA

powódź

ofiary śmiertelne

Teksas

PAP/EPA

27 osób zginęło podczas powodzi w Teksasie

27 osób zginęło podczas powodzi w Teksasie

Liczba śmiertelnych ofiar powodzi, która w piątek nawiedziła Teksas, wzrosła do 27 - powiadomiły w sobotę lokalne władze. Wśród ofiar jest co najmniej dziewięcioro dzieci. Prezydent USA Donald Trump podkreślił, że w raz z żoną Melanią modli się za wszystkie rodziny dotknięte tragedią.

Trump powiadomił, że w związku z tragiczną w skutkach powodzią na miejsce wkrótce uda się minister bezpieczeństwa krajowego Kristi Noem.
CZYTAJ DALEJ

Reklama

Najczęściej czytane

REKLAMA

W związku z tym, iż od dnia 25 maja 2018 roku obowiązuje Rozporządzenie Parlamentu Europejskiego i Rady (UE) 2016/679 z dnia 27 kwietnia 2016r. w sprawie ochrony osób fizycznych w związku z przetwarzaniem danych osobowych i w sprawie swobodnego przepływu takich danych oraz uchylenia Dyrektywy 95/46/WE (ogólne rozporządzenie o ochronie danych) uprzejmie Państwa informujemy, iż nasza organizacja, mając szczególnie na względzie bezpieczeństwo danych osobowych, które przetwarza, wdrożyła System Zarządzania Bezpieczeństwem Informacji w rozumieniu odpowiednich polityk ochrony danych (zgodnie z art. 24 ust. 2 przedmiotowego rozporządzenia ogólnego). W celu dochowania należytej staranności w kontekście ochrony danych osobowych, Zarząd Instytutu NIEDZIELA wyznaczył w organizacji Inspektora Ochrony Danych.
Więcej o polityce prywatności czytaj TUTAJ.

Akceptuję