Reklama

Najświętsza Maryja Panna z Guadalupe

Królowa Ameryk

Trudno znaleźć częściej odwiedzane miejsce na ziemi. Każdego roku przybywa tu blisko 10 milionów osób. I tak jest od blisko 500 lat. To miejsce szczególne, wyjątkowe. Upodobała je sobie Matka Boża. Mówią o niej Maryja z Gwadelupy. Madonna z metyskim obliczem weszła na trwałe w historię i kulturę kraju. Powiadają, że Gwadelupa jest duszą Meksyku.
Objawieniom z Gwadelupy przypisuje się największe masowe nawrócenie w historii chrześcijaństwa. Według XVI wiecznych kronikarzy w krótkim czasie eksploracji kontynentu przez przybyszów z Europy i równoległego działania pierwszych misjonarzy chrzest przyjęło 9 milionów Azteków, początkowo niechętnych, wręcz wrogich przybyszom ze Starego Kontynentu i ich religii. „Orędzie Chrystusa za pośrednictwem Jego Matki przejęło główne elementy kultury tubylczej, oczyściło je i nadało im ostateczny, zbawczy sens” - mówił podczas ostatniej pielgrzymki do Meksyku Jan Paweł II.
Pośrednikiem objawień był pobożny Indianin Juan Diego. Juan Diego był prostym Indianinem. Urodził się w 1474 r. Gdy miał 50 lat, przyjął chrzest z rąk jednego z pierwszych misjonarzy na tym terenie. Zmarł w 1548 r. Juanowi Diego Matka Boża objawiła się po raz pierwszy 9 grudnia 1531 r. na wzgórzu Tepeyac. Mówiła o swej miłości do Meksykanów i prosiła o wybudowanie kościoła w miejscu objawień.
Już dwa lata po objawieniach wybudowano na ich miejscu pierwsze sanktuarium. Sprawą zajęła się niemal natychmiast władza kościelna i już w 1555 r. przez abp. Alonso de Montúfara orzekła, że objawienia są wiarygodne. Wielkie wrażenie wywierała Najświętsza Maria Panna z nowego kontynentu, skoro już 15 lat później kopia obrazu dotarła do Europy, a podczas bitwy z armadą otomańską pod Lepanto wryła się w pamięć Europejczyków na zawsze. Dowódcy wojskowi właśnie Matce Bożej z dalekiej Ameryki przypisywali zwycięstwo. Jej obraz był na jednym z okrętów. Sława Maryi rozszerzała się. Najpierw w 1737 r. ogłoszono Ją patronką Meksyku, dziewięć lat później Jej królestwo poszerzyło się na całą Nową Hiszpanię. W 1754 r. Ojciec Święty Benedykt XIV wyznaczył Jej święto na dzień 12 grudnia. Pod koniec XIX wieku wizerunek ukoronowano papieskimi koronami. Kult rozwijał się nadal i wspierali go kolejni Następcy św. Piotra. Pius X ogłosił Maryję z Gwadelupy patronką Ameryki Łacińskiej. Pius XI w 1935 r. rozszerzył patronat na Filipiny. 11 lat później Matka Boża została ogłoszona patronką obydwu Ameryk. Dokonał tego papież Pius XII. W 1966 r. Złotą Różę podarował Matce Bożej Paweł VI. Ścisłe związki łączą z Patronką Ameryk Jana Pawła II. Pierwsza z jego blisko 100 już podróży apostolskich wiodła do Meksyku i obowiązkowo do gwadelupskiego sanktuarium. Do tego jeszcze jedną z kaplic w bazylice św. Piotra poświęcił Matce Bożej z Gwadelupy i kanonizował Juana Diego. „Ukochany Juanie Diego - mówił wtedy Jan Paweł II - Orle, który mówisz! Ukaż nam drogę, która prowadzi nas do Dziewicy, Czarnej Madonny z Tepeyac, aby przyjęła nas do głębi swego serca, gdyż jest Ona kochającą i współczującą Matką, która prowadzi do prawdziwego Boga. Amen”.

Oceń: 0 0

Reklama

Wybrane dla Ciebie

Tajemnice chwalebne

Niedziela zamojsko-lubaczowska 43/2003

[ TEMATY ]

różaniec

Bożena Sztajner/Niedziela

1. Tajemnica Zmartwychwstania Chrystusa

CZYTAJ DALEJ

Katar: Polscy piłkarze przeciwni założeniu tęczowej opaski podczas zbliżających się mistrzostw świata

2022-09-30 11:55

[ TEMATY ]

piłka nożna

mistrzostwa świata

Adobe Stock

Osiem z trzynastu europejskich drużyn obecnych na piłkarskich mistrzostw świata w Katarze zgłosiło chęć dołączenia do akcji "One Love", w ramach której kapitanowie będą nosić podczas meczów tęczowe opaski, symbolizujące różnorodność płciową. Polska odmówiła.

Na opasce kapitańskiej będzie widnieć tęczowe serce, które ma symbolizować różnorodność oraz solidarność ze społecznością LGBTQ.

CZYTAJ DALEJ

Uroczystości Kresowe w Łężycy

2022-10-03 09:49

[ TEMATY ]

Bp Adrian Put

Zielona Góra‑Łężyca

Uroczystości Kresowe

Marek Budniak

W Zielonej Górze – Łężycy 2 października odbyły się XIV Uroczystości Kresowe. Ich organizatorem było Stowarzyszenie Pamięć Polskich Kresów.

W programie znalazła się m.in. wystawa kresowych pamiątek w towarowym wagonie kolejowym, który jest stałym eksponatem muzealnym w Łężycy. Odbył się koncert pieśni patriotyczno-religijnych zespołu wokalnego „Nasza Łężyca”. Najważniejsze punkty programu to: Msza św. w intencji Ofiar Ludobójstwa Wołyńsko-Małopolskiego oraz tzw. „operacji polskiej”, której wykonawcą w latach 1937-1938 było sowieckie NKWD oraz uroczystość, z ceremoniałem wojskowym, przy Mauzoleum Pomniku Ofiar Ludobójstwa dokonanego przez nacjonalistów ukraińskich na Kresach Wschodnich II Rzeczypospolitej. Mszę św. celebrował Ksiądz Biskup Adrian Put w asyście Księdza Proboszcza Zygmunta Zimnawoda, Księdza Dziekana Jana Pawlaka, Księdza Kapelana Kresowiaków Zbigniewa Dymitruka. Homilię wygłosił Ksiądz Tadeusz Isakowicz-Zalewski, który najpierw przypomniał męczeństwo św. Andrzeja Boboli, następnie wielkie cierpienie Polaków - ofiar nacjonalistów ukraińskich oraz odniósł się do tego co dzisiaj przeżywa naród ukraiński i jak ważne i potrzebne jest niesienie im pomocy.

CZYTAJ DALEJ

Reklama

Reklama

Najczęściej czytane

W związku z tym, iż od dnia 25 maja 2018 roku obowiązuje Rozporządzenie Parlamentu Europejskiego i Rady (UE) 2016/679 z dnia 27 kwietnia 2016r. w sprawie ochrony osób fizycznych w związku z przetwarzaniem danych osobowych i w sprawie swobodnego przepływu takich danych oraz uchylenia Dyrektywy 95/46/WE (ogólne rozporządzenie o ochronie danych) uprzejmie Państwa informujemy, iż nasza organizacja, mając szczególnie na względzie bezpieczeństwo danych osobowych, które przetwarza, wdrożyła System Zarządzania Bezpieczeństwem Informacji w rozumieniu odpowiednich polityk ochrony danych (zgodnie z art. 24 ust. 2 przedmiotowego rozporządzenia ogólnego). W celu dochowania należytej staranności w kontekście ochrony danych osobowych, Zarząd Instytutu NIEDZIELA wyznaczył w organizacji Inspektora Ochrony Danych.
Więcej o polityce prywatności czytaj TUTAJ.

Akceptuję