Reklama

Krasnystaw

I Ogólnopolski Konkurs Norwidowski

W dn. 3-4 kwietnia br. w II Liceum Ogólnokształcącym im. C. K. Norwida w Krasnymstawie miał miejsce finał I Ogólnopolskiego Konkursu Norwidowskiego. Konkursowi patronowali: abp Józef Życiński, Zakład Badań nad Twórczością C. K. Norwida KUL z prof. Józefem Fertem, starostwo powiatowe w Krasnymstawie, Kuratorium Oświaty w Lublinie oraz prof. Jadwiga Puzynina (UW), prof. Grażyna Halkiewicz-Sojak (UMK), prof. Alina Kowalczykowa (IBL PAN), dziekan ks. Ryszard Winiarski i władze samorządowe.

Niedziela lubelska 17/2004

Bądź na bieżąco!

Zapisz się do newslettera

Dotychczas II LO w Krasnymstawie było organizatorem czterech edycji Wojewódzkiego Konkursu Norwidowskiego. W tym roku, w 184. rocznicę urodzin Norwida, konkurs adresowany do uczniów szkół ponadgimnazjalnych uzyskał zasięg ogólnopolski. Celem konkursu było upowszechnienie wiedzy o Norwidzie, zainteresowanie jego osobowością i dorobkiem oraz odkrywanie w jego dziełach prawdy o człowieku w odniesieniu do charakteru chrześcijańskiego i narodowego Polaków, a także stworzenie możliwości wymiany myśli na temat twórczości Norwida i inspirowanie do poszukiwań odpowiedzi na pytania: kim był Norwid dla współczesnych i kim jest dla potomnych.
Dla uczestników konkursu został przygotowany program, na który składały się: warsztaty Norwid a konteksty prowadzone przez mgr. Tomasza Kołpysza (UW) nt. plastyczności poezji Norwida i dr. Marka Stanisza (UR) nt. instrumentów muzycznych w twórczości Norwida; wykład prof. Józefa Ferta (KUL) Norwidowskie inspiracje; wycieczka do Zamościa; warsztaty teatralne Nasz Norwid prowadzone przez polonistów II LO w Krasnymstawie oraz wykład mgr. Tomasza Korpysza (UW) - Sztukmistrz Norwid, poprzedzający wręczenie nagród laureatom konkursu.
Konkurs cieszący się dużym zainteresowaniem wśród młodzieży, został przeprowadzony w dwóch kategoriach: literackiej i plastycznej. Prace literackie nt. Norwid a konteksty - o integracji sztuk w dorobku poety, oceniane były pod kątem samodzielności i oryginalności rozwiązań, sposobu opracowania, poziomu umiejętności analityczno-interpretacyjnych oraz starannego przygotowania bibliografii i przypisów. Zwycięzcami w tej kategorii zostali: Małgorzata Piasecka z Kielc i Tomasz Jach z Będzina (I miejsce), Joanna Duńko z Krasnegostawu i Krzysztof Kurek z Krasnegostawu (II miejsce) oraz Anna Maria Pawlak z Ożarowa (III miejsce). Ponadto jury wyróżniło: Agatę Piecuch z Brzozowa, Edytę Sawicką z Łukowa i Magdalenę Habelę z Częstochowy.
W kategorii plastycznej do konkursu zostało zgłoszonych 60 prac (malarstwo, rzeźba, grafika, rysunek) zainspirowanych dowolnie wybranym przez ucznia utworem Norwida z 27 ośrodków na terenie całej Polski. Autorzy nagrodzonych prac to: Małgorzata Dąbrowska z Mielca - Fortepian Chopina (I miejsce), Magdalena Bożydło ze Szczecina - Larwa (II miejsce) i Karolina Głusiec z Krasnegostawu - Narcyz (III miejsce). Wyróżniono także: Katarzynę Piechotę z Mielca - Noc, Małgorzatę Ortyl z Mielca - Noc, Marię Janiszewską z Sanoka - Śmierć oraz Weronikę Pastuszak z Krasnegostawu - W Weronie.
Laureaci otrzymali dyplomy i cenne nagrody rzeczowe w postaci m. in. rowerów, radiomagnetofonów, odtwarzaczy CD, telefonów komórkowych, albumów, natomiast prace zostały zaprezentowane na zorganizowanej w szkole wystawie i umieszczone na stronie internetowej II LO w Krasnymstawie.
Uroczystość została ubogacona występem kwartetu jazowego oraz programem słowno-muzycznym przygotowanym przez uczestników konkursu na warsztatach teatralnych. Uczniowie w blasku świec i przy dźwiękach skrzypiec recytowali i śpiewali poezję Norwida.

Pomóż w rozwoju naszego portalu

Wspieram

2004-12-31 00:00

Oceń: 0 0

Reklama

Wybrane dla Ciebie

Bp Bronakowski o zakazie sprzedaży alkoholu na stacjach paliw: to ochrona młodego pokolenia Polaków

2024-04-23 13:30

[ TEMATY ]

bp Tadeusz Bronakowski

Karol Porwich/Niedziela

Alkoholik włącza mechanizmy obronne, nie dostrzegając problemu

Alkoholik włącza mechanizmy obronne, nie dostrzegając problemu

- Niwelowanie zagrożeń związanych z promocją i dostępnością alkoholu to przede wszystkim ochrona młodego pokolenia Polaków - zaznaczył bp Tadeusz Bronakowski w komentarzu dla Katolickiej Agencji Informacyjnej. Przewodniczący Zespołu KEP ds. Apostolstwa Trzeźwości i Osób Uzależnionych wyraził tę opinię w odpowiedzi na propozycję wprowadzenia w Polsce zakazu sprzedaży alkoholu na stacjach paliw. Obecnie Ministerstwo Zdrowia pracuje nad rozwiązaniami, które mają doprowadzić do zmniejszenia dostępności alkoholu.

Publikujemy pełną treść komentarza bp. Tadeusza Bronakowskiego - przewodniczącego Zespołu KEP ds. Apostolstwa Trzeźwości i Osób Uzależnionych:

CZYTAJ DALEJ

Św. Wojciech, Biskup, Męczennik - Patron Polski

Niedziela podlaska 16/2002

Obok Matki Bożej Królowej Polski i św. Stanisława, św. Wojciech jest patronem Polski oraz patronem archidiecezji gnieźnieńskiej, gdańskiej i warmińskiej; diecezji elbląskiej i koszalińsko-kołobrzeskiej. Jego wizerunek widnieje również w herbach miast. W Gnieźnie, co roku, w uroczystość św. Wojciecha zbiera się cały Episkopat Polski.

Urodził się ok. 956 r. w czeskich Libicach. Ojciec jego, Sławnik, był głową możnego rodu, panującego wówczas w Niemczech. Matka św. Wojciecha, Strzyżewska, pochodziła z nie mniej znakomitej rodziny. Wojciech był przedostatnim z siedmiu synów. Ks. Piotr Skarga w Żywotach Świętych tak opisuje małego Wojciecha: "Będąc niemowlęciem gdy zachorował, żałość niemałą rodzicom uczynił, którzy pragnąc zdrowia jego, P. Bogu go poślubili, woląc raczej żywym go między sługami kościelnymi widząc, niż na śmierć jego patrzeć. Gdy zanieśli na pół umarłego do ołtarza Przeczystej Matki Bożej, prosząc, aby ona na służbę Synowi Swemu nowego a maluczkiego sługę zaleciła, a zdrowie mu do tego zjednała, wnet dzieciątko ozdrowiało". Był to zwyczaj upraszania u Pana Boga zdrowia dla dziecka, z zobowiązaniem oddania go na służbę Bożą.

Św. Wojciech kształcił się w Magdeburgu pod opieką tamtejszego arcybiskupa Adalbertusa. Ku jego czci przyjął w czasie bierzmowania imię Adalbertus i pod nim znany jest w średniowiecznej literaturze łacińskiej oraz na Zachodzie. Z Magdeburga jako dwudziestopięcioletni subdiakon wrócił do Czech, przyjął pozostałe święcenia, 3 czerwca 983 r. otrzymał pastorał, a pod koniec tego miesiąca został konsekrowany na drugiego biskupa Pragi.

Wbrew przyjętemu zwyczajowi nie objął diecezji w paradzie, ale boso. Skromne dobra biskupie dzielił na utrzymanie budynków i sprzętu kościelnego, na ubogich i więźniów, których sam odwiedzał. Szczególnie dużo uwagi poświęcił sprawie wykupu niewolników - chrześcijan. Po kilku latach, rozdał wszystko, co posiadał i udał się do Rzymu. Za radą papieża Jana XV wstąpił do klasztoru benedyktynów. Tu zaznał spokoju wewnętrznego, oddając się żarliwej modlitwie.

Przychylając się do prośby papieża, wiosną 992 r. wrócił do Pragi i zajął się sprawami kościelnymi w Czechach. Ale stosunki wewnętrzne się zaostrzyły, a zatarg z księciem Bolesławem II zmusił go do powtórnego opuszczenia kraju. Znowu wrócił do Włoch, gdzie zaczął snuć plany działalności misyjnej. Jego celem misyjnym była Polska. Tu podsunięto mu myśl o pogańskich Prusach, nękających granice Bolesława Chrobrego.

W porozumieniu z Księciem popłynął łodzią do Gdańska, stamtąd zaś morzem w kierunku ujścia Pregoły. Towarzyszem tej podróży był prezbiter Benedykt Bogusz i brat Radzim Gaudent. Od początku spotkał się z wrogością, a kiedy mimo to próbował rozpocząć pracę misyjną, został zabity przez pogańskiego kapłana. Zabito go strzałami z łuku, odcięto mu głowę i wbito na żerdź. Cudem uratowali się jego dwaj towarzysze, którzy zdali w Gnieźnie relację o męczeńskiej śmierci św. Wojciecha. Bolesław Chrobry wykupił jego ciało i pochował z należytymi honorami. Zginął w wieku 40 lat.

Św. Wojciech jest współpatronem Polski, której wedle legendy miał także dać jej pierwszy hymn Bogurodzica Dziewica. Po dziś dzień śpiewa się go uroczyście w katedrze gnieźnieńskiej. W 999 r. papież Sylwester II wpisał go w poczet świętych. Staraniem Bolesława Chrobrego, papież utworzył w Gnieźnie metropolię, której patronem został św. Wojciech. Około 1127 r. powstały słynne "drzwi gnieźnieńskie", na których zostało utrwalonych rzeźbą w spiżu 18 scen z życia św. Wojciecha. W 1928 r. na prośbę ówczesnego Prymasa Polski - Augusta Kardynała Hlonda, relikwie z Rzymu przeniesiono do skarbca katedry gnieźnieńskiej. W 1980 r. diecezja warmińska otrzymała, ufundowany przez ówczesnego biskupa warmińskiego Józefa Glempa, relikwiarz św. Wojciecha.

W diecezji drohiczyńskiej jest także kościół pod wezwaniem św. Wojciecha w Skibniewie (dekanat sterdyński), gdzie proboszczem jest obecnie ks. Franciszek Szulak. 4 kwietnia 1997 r. do tej parafii sprowadzono z Gniezna relikwie św. Wojciecha. 20 kwietnia tegoż roku odbyły się w parafii diecezjalne obchody tysiąclecia śmierci św. Wojciecha.

CZYTAJ DALEJ

Licheń: 148. Zebranie Plenarne Konferencji Wyższych Przełożonych Zakonów Żeńskich

2024-04-23 19:45

[ TEMATY ]

Licheń

zakonnice

Karol Porwich/Niedziela

Mszą Świętą w bazylice licheńskiej pod przewodnictwem abp. Antonio Guido Filipazzi, nuncujsza apostolskiego w Polsce, 23 kwietnia rozpoczęło się 148. Zebranie Plenarne Konferencji Wyższych Przełożonych Zakonów Żeńskich. W obradach bierze udział ponad 160 sióstr: przełożonych prowincjalnych i generalnych z około stu żeńskich zgromadzeń zakonnych posługujących w Polsce.

Podczas Eucharystii modlono się w intencjach Ojca Świętego i Kościoła w Polsce. 23 kwietnia to uroczystość św. Wojciecha, patrona Polski.

CZYTAJ DALEJ

Reklama

Najczęściej czytane

W związku z tym, iż od dnia 25 maja 2018 roku obowiązuje Rozporządzenie Parlamentu Europejskiego i Rady (UE) 2016/679 z dnia 27 kwietnia 2016r. w sprawie ochrony osób fizycznych w związku z przetwarzaniem danych osobowych i w sprawie swobodnego przepływu takich danych oraz uchylenia Dyrektywy 95/46/WE (ogólne rozporządzenie o ochronie danych) uprzejmie Państwa informujemy, iż nasza organizacja, mając szczególnie na względzie bezpieczeństwo danych osobowych, które przetwarza, wdrożyła System Zarządzania Bezpieczeństwem Informacji w rozumieniu odpowiednich polityk ochrony danych (zgodnie z art. 24 ust. 2 przedmiotowego rozporządzenia ogólnego). W celu dochowania należytej staranności w kontekście ochrony danych osobowych, Zarząd Instytutu NIEDZIELA wyznaczył w organizacji Inspektora Ochrony Danych.
Więcej o polityce prywatności czytaj TUTAJ.

Akceptuję