Reklama

Polska

Abp Popowicz: spowiedź jest balsamem dla naszego ciała i duszy

Istnieje tendencja traktowania spowiedzi jak zła koniecznego. A spowiedź jest balsamem dla naszego chorego ciała i chorej duszy – powiedział w rozmowie z KAI abp Eugeniusz Popowicz, metropolita przemysko-warszawski Kościoła greckokatolickiego.

[ TEMATY ]

spowiedź

grekokatolicy

Artur Stelmasiak

Bądź na bieżąco!

Zapisz się do newslettera

Wierni tej wspólnoty przeżywają obecnie Wielki Post. W tym roku Wielkanoc będą obchodzić wspólnie z Kościołem rzymskokatolickim 16 kwietnia. W odróżnieniu od łacinników nie rozpoczęli tego okresu Środą Popielcową, ale dwa dni wcześniej – w poniedziałek. Nie było też obrzędu posypania głów popiołem.

Cechą charakterystyczną wszystkich dni Wielkiego Postu jest to, że Eucharystię sprawuje się tylko w soboty i niedziele. – W środy i piątki ma miejsce Liturgia uprzednio poświęconych darów. Są to nieszpory, podczas których udzielana jest komunia święta. Jest to odpowiedź na duchowe potrzeby człowieka, kiedy nie ma właściwej Eucharystii – mówi abp Eugeniusz Popowicz.

Pomóż w rozwoju naszego portalu

Wspieram

We wschodniej liturgii Wielkiego Postu czytane są fragmenty Starego Testamentu przeplatane Psalmami. Pod wpływem tradycji łacińskiej w niektórych parafiach odprawiane są nabożeństwa Drogi Krzyżowej.

- Cały okres Wielkiego Postu to jest uświadamianie sobie swoich słabości i walka z nimi. Temu ma nam służyć modlitwa, którą odmawia się po każdym nabożeństwie i w modlitwach prywatnych. Ułożył ją św. Efrem Syryjczyk. Prosimy się w niej Boga o czyste serce, pokorę, o to byśmy nie osądzali swych braci, a przede wszystkim, byśmy zobaczyli własny grzech. Modlitwa składa się z trzech części i po każdej z nich wierni robią głęboki pokłon do ziemi na znak swojej pokory i uniżenia przed Panem Bogiem i pokazania swojej słabości – mówi abp Popowicz.

W kazaniach księża będą szczególnie zachęcać wiernych do przystępowania do sakramentu spowiedzi. – Istnieje tendencja traktowania spowiedzi jak zła koniecznego. A spowiedź jest balsamem dla naszego chorego ciała i chorej duszy, który pozwala stanąć na nogi. To jest nie tylko sakrament pokuty, ale sakrament pojednania z Bogiem i ludźmi – podkreśla hierarcha.

Jak mówi abp Popowicz, zgodnie z zaleceniami zwierzchnika Cerkwi greckokatolickiej abp. Światosława Szewczuka, duchowni będą też zwracać uwagę na „ukraińskie wady narodowe”. Jedną z nich jest alkoholizm, który „niszczy rodziny, życie i człowieka”. – Musimy również wspomnieć o narkomanii, używkach i dopalaczach, które są pełzającą śmiercią – mówi abp Popowicz.

Reklama

Kolejnym problemem jest aborcja, która na Ukrainie jest powszechna. – W jakiejś mierze ten problem może dotyczyć naszych wiernych, którzy przyjechali z Ukrainy. Wpływ ateistycznego, komunistycznego wychowania został w świadomości ludzi – zauważa metropolita przemysko-warszawski.

W Polsce Kościół greckokatolicki liczy obecnie ponad 50 tys. wiernych w dwóch diecezjach: archidiecezji przemysko-warszawskiej, którą kieruje abp Eugeniusz Popowicz i diecezji wrocławsko-gdańskiej pod przewodnictwem bp. Włodzimierza Juszczaka. Kościół ten jest w jedności z papieżem i uznaje jego prymat.

2017-03-08 17:33

Ocena: 0 -1

Reklama

Wybrane dla Ciebie

Papież przeszedł przez Bramę Miłosierdzia i spowiada młodych

Franciszek przejechał z kaplicy św. Siostry Faustyny do bazyliki w Łagiewnikach, gdzie przeszedł przez Bramę Miłosierdzia. Następnie Ojciec Święty zajął miejsce w konfesjonale i będzie spowiadał pięciu młodych ludzi z różnych kontynentów, w językach: włoskim, hiszpańskim i francuskim.

Zanim papież wszedł do kościoła, pozdrawiał pielgrzymów i pobłogosławił kilkoro dzieci.

CZYTAJ DALEJ

Diecezja bydgoska: zmiany personalne 2024

2024-06-11 14:20

[ TEMATY ]

zmiany księży

zmiany kapłanów

Karol Porwich/Niedziela

Ordynariusz diecezji bydgoskiej bp Krzysztof Włodarczyk dokonał zmian personalnych wśród duchowieństwa diecezji bydgoskiej.

Z dniem 3 czerwca:

CZYTAJ DALEJ

Jasna Góra: 25. Ogólnopolska Pielgrzymka Podwórkowych Kółek Różańcowych Dzieci

2024-06-16 18:20

[ TEMATY ]

Jasna Góra

Jasna Góra

Od św. Jana Pawła II uczą się wytrwałości w modlitwie różańcowej zawierzając swoje życie Matce Bożej. Są w niego zapatrzeni, bo to On zachęcał do modlitwy różańcowej mówiąc, że to jest skarb, który trzeba odkryć. Na Jasnej Górze odbyła się 25. Ogólnopolska Pielgrzymka Podwórkowych Kółek Różańcowych Dzieci Radia Maryja. Jubileuszowa pielgrzymka przebiegała pod hasłem „Jestem w Kościele”.

- To dziękczynienie Panu Bogu, za dar Kościoła, a w tym Kościele, także za wspólnotę Podwórkowych Kółek Różańcowych Dzieci, która każdego dnia odpowiadając na zaproszenie Matki Najświętszej, bierze do swoich dłoni różaniec i odmawia go z dziecięcą wiarą i ufnością - powiedział o. Piotr Dettlaff, opiekun różańcowych wspólnot

CZYTAJ DALEJ

Reklama

Najczęściej czytane

W związku z tym, iż od dnia 25 maja 2018 roku obowiązuje Rozporządzenie Parlamentu Europejskiego i Rady (UE) 2016/679 z dnia 27 kwietnia 2016r. w sprawie ochrony osób fizycznych w związku z przetwarzaniem danych osobowych i w sprawie swobodnego przepływu takich danych oraz uchylenia Dyrektywy 95/46/WE (ogólne rozporządzenie o ochronie danych) uprzejmie Państwa informujemy, iż nasza organizacja, mając szczególnie na względzie bezpieczeństwo danych osobowych, które przetwarza, wdrożyła System Zarządzania Bezpieczeństwem Informacji w rozumieniu odpowiednich polityk ochrony danych (zgodnie z art. 24 ust. 2 przedmiotowego rozporządzenia ogólnego). W celu dochowania należytej staranności w kontekście ochrony danych osobowych, Zarząd Instytutu NIEDZIELA wyznaczył w organizacji Inspektora Ochrony Danych.
Więcej o polityce prywatności czytaj TUTAJ.

Akceptuję