Reklama

Tablica ku czci bohaterów

Niedziela kielecka 19/2004

Bądź na bieżąco!

Zapisz się do newslettera

Niecodzienna uroczystość odbyła się w Miejscu Pamięci Narodowej przy Więzieniu Kieleckim lat 1939-1956 przy ul. Zamkowej w Kielcach. W miejscu kaźni Polaków wmurowana została tablica poświęcona pamięci dwóch partyzantów, oficerów Armii Krajowej - „Wybranieckich”: Stanisławowi Kozerze ps. „Bogdan” oraz Stefanowi Fąfarze ps. „Dan”. Tablicę ufundował ich partyzancki kolega Henryk Pawelec ps. „Andrzej”.
Uroczystość zgromadziła kombatantów Armii Krajowej, ich rodziny, poczty sztandarowe oraz młodzież i dzieci z kilku kieleckich szkół oraz z miejscowości, gdzie w czasie II wojny światowej walczyli partyzanci ze Wzdołu Rządowego i Gozdu.
Spotkanie rozpoczęto odśpiewaniem Roty, a następnie głos zabrał Zbigniew Chodak, były członek Szarych Szeregów, jeden z opiekunów Muzeum przy ul. Zamkowej. Do zabrania głosu zaprosił najmłodszego żołnierza - partyzanta ziemi kieleckiej, strzelca Henryka Fąfarę ps. „Sokolik”, brata jednego z upamiętnionych na tablicy partyzantów. Wstąpił on w szeregi Armii Krajowej, mając zaledwie 14 lat. „Tak jak we wcześniejszych latach - mówił Zbigniew Chodak - Polska młodzież rzucała naukę, aby brać udział powstaniu listopadowym, jak i styczniowego, tak wielu młodych Polaków podczas II wojny światowej czyniło podobnie, by bić się o wolność uciśnionej ojczyzny”.
„Wyrastali nasi bohaterowie w rodzinach niezamożnych - zwrócił się do zebranych Henryk Fąfara - ale w takich, gdzie nastroje patriotyczne były pielęgnowane. Z rodzinnych domów wynieśli wiarę i poczucie jedności z naszym kościołem katolickim, podstawową wiedzę pilnie zdobywali w szkole we Wzdole Rządowym i Bodzentynie, a wiedzę tę przekazywali im wspaniali pedagodzy kochający Ojczyznę” - podkreślił. Długo mówił o bohaterskich czynach partyzantów - bohaterów dzisiejszej uroczystości. Kończąc swoje wystąpienie gorąco podziękował fundatorowi płyty Henrykowi Pawelcowi za upamiętnienie w ten sposób jego brata oraz przyjaciela.
Henryk Pawelec - dowódca plutonu szukał mogił swoich podwładnych, niestety, nie znalazł. Postanowił więc, że aby pamięć o nich nie zginęła ufunduje tablicę w miejscu, gdzie obaj partyzanci byli więzieni przez Niemców.
Tablica została odsłonięta przez rodziny partyzantów, a poświęcił ją ks. ppłk Roman Dziadosz. Następnie złożono wieńce i wiązanki kwiatów, po czym uczestnicy uroczystości wysłuchali programu słowno-muzycznego przygotowanego przez dzieci ze szkoły we Wzdole Rządowym. Po uroczystości młodzież oraz kombatanci zwiedzili Muzeum.

Pomóż w rozwoju naszego portalu

Wspieram

2004-12-31 00:00

Oceń: 0 0

Reklama

Wybrane dla Ciebie

MŚJ w narciarstwie klasycznym - srebrny medal Kacpra Tomasiaka

2026-03-05 18:46

[ TEMATY ]

skoki narciarskie

medal

Kacper Tomasiak

wikipedia/Pawelstanczyk2301

Kacper Tomasiak

Kacper Tomasiak

Kacper Tomasiak zdobył srebrny medal mistrzostw świata juniorów w skokach narciarskich w Lillehammer. Trzykrotny medalista igrzysk olimpijskich we Włoszech przegrał tylko z Austriakiem Stephanem Embacherem.

Brązowy krążek wywalczył Amerykanin Jason Colby.
CZYTAJ DALEJ

Hospicja Caritas

2026-03-05 17:34

[ TEMATY ]

hospicjum

hospicja

Caritas Polska

Materiały prasowe Caritas Polska

Hospicja prowadzone przez Caritas Polska starają się przełamywać stereotyp postrzegania tych miejsc jako „poczekalni na śmierć”. Jak podkreślają przedstawiciele organizacji, ich misją jest zapewnienie pacjentom możliwie najlepszej jakości życia w ostatnim etapie choroby – bez bólu, w obecności bliskich i z zachowaniem pełnej godności. Opieka hospicyjna diecezjalnych Caritas obejmuje 30 tys. pacjentów w całej Polsce.

Caritas należy do największych sieci wsparcia paliatywnego w kraju. W Polsce prowadzi 260 placówek opieki hospicyjnej i długoterminowej – w tym 206 ośrodków opieki długoterminowej oraz 54 hospicja i placówki opieki paliatywnej. Każdego roku pod opiekę specjalistów trafia około 30 tys. pacjentów, którzy otrzymują bezpłatne wsparcie medyczne, psychologiczne i duchowe.
CZYTAJ DALEJ

Zerwana więź

2026-03-06 10:52

[ TEMATY ]

rekolekcje

ks. Marek Dziewiecki

Mat. prasowy

Jeśli Wielki Post ma być czasem prawdziwej przemiany, musi rozpocząć się od zmierzenia się z rzeczywistością grzechu.

W konferencji „Zerwana więź” Michał Piekara dotyka jednego z najbardziej bolesnych doświadczeń chrześcijańskiego życia — rozdźwięku między pragnieniem a czynem. Pokazuje, że grzech to nie tylko lista złych wyborów, lecz przede wszystkim zerwana relacja z Bogiem, który jest Życiem. To zaproszenie, by przestać bagatelizować skutki grzechu i odważyć się stanąć w prawdzie o sobie. Bo prawdziwe nawrócenie zaczyna się od światła, które odsłania serce.
CZYTAJ DALEJ

Reklama

Najczęściej czytane

REKLAMA

W związku z tym, iż od dnia 25 maja 2018 roku obowiązuje Rozporządzenie Parlamentu Europejskiego i Rady (UE) 2016/679 z dnia 27 kwietnia 2016r. w sprawie ochrony osób fizycznych w związku z przetwarzaniem danych osobowych i w sprawie swobodnego przepływu takich danych oraz uchylenia Dyrektywy 95/46/WE (ogólne rozporządzenie o ochronie danych) uprzejmie Państwa informujemy, iż nasza organizacja, mając szczególnie na względzie bezpieczeństwo danych osobowych, które przetwarza, wdrożyła System Zarządzania Bezpieczeństwem Informacji w rozumieniu odpowiednich polityk ochrony danych (zgodnie z art. 24 ust. 2 przedmiotowego rozporządzenia ogólnego). W celu dochowania należytej staranności w kontekście ochrony danych osobowych, Zarząd Instytutu NIEDZIELA wyznaczył w organizacji Inspektora Ochrony Danych.
Więcej o polityce prywatności czytaj TUTAJ.

Akceptuję