Reklama

Ks. Alojzy Orione i jego „Droga do Polski i Polaków”

S. Natalia Jaroszewska ZSMMM
Edycja włocławska 20/2004

Od niedzieli 16 maja 2004 r. w gronie świętych Kościoła katolickiego jest bł. ks. Alojzy Orione, kanonizowany na Placu św. Piotra w Rzymie przez Papieża Jana Pawła II.
Przez całe życie niósł pokrzepienie duchowe i pomoc materialną biednym i opuszczonym. W tym zadaniu nie był sam. Rychło znalazł współpracowników - to Eremici Boskiej Opatrzności oraz Bracia Koadiutorzy, znani później jako Synowie Boskiej Opatrzności. Ks. Alojzy Orione jest założycielem zgromadzeń zakonnych: Sióstr Małych Misjonarek Miłosierdzia (w 1915 r.) oraz Sióstr Sakramentek Niewidomych (w 1927 r.). Natomiast w 1990 r. została utworzona wspólnota Sióstr Kontemplacyjnych Jezusa Ukrzyżowanego, działająca w duchu oriońskim.
Cieszył się z każdej nowej placówki i chętnie każdą odwiedzał. Nie był nigdy w Polsce, choć tego bardzo pragnął. O Polakach i Polsce mówił i pisał w listach zawsze serdecznie i ciepło.
Po 1 września 1939 r. wypowiedzi ks. Orione nasycone są bólem i współczuciem dla Polski i Polaków, brzmi też w nich otucha: „Naród, któremu życzę wiele, wiele dobrego”; „Polska naród bardzo ukochany w Kościele i bardzo drogi mojemu sercu”; „Zawsze miałem szczególną sympatię dla Polaków”; „Kocham wszystkich Polaków”.
3 września 1939 r. ks. Orione zebrał polskich księży, kleryków i siostry zakonne w Sanktuarium Matki Bożej od Straży. Ołtarz ozdobiono biało-czerwoną flagą, a po płomiennym kazaniu on pierwszy ją ucałował. Nad swoim łóżkiem powiesił polską flagę i ryngraf Matki Bożej Częstochowskiej. Są tam do tej pory.
Skąd wzięła się u ks. Orione szczególna życzliwość dla naszego narodu? Sam Święty opowiadał: „W szkole don Bosko nauczyłem się kochać Polskę. Tam spotkałem grupę polskich chłopców, którzy uciekli ze wszystkich trzech zaborów, by uczyć się i zostać przyjętymi do Salezjanów”. Wśród Polaków szczególne wrażenie na ks. Orione wywarł książę August Czartoryski - dziś sługa Boży, który mimo sprzeciwu rodziny wybrał życie zakonne i kapłaństwo.
Przeniesienie Zgromadzenia na ziemie polskie było utrudnione w latach zaborów i w czasie I wojny światowej. Warunki zmieniły się po odzyskaniu niepodległości. W 1923 r. ks. Orione wysłał do pracy na rzecz Zgromadzenia w Polsce ks. Aleksandra Chwiłowicza. Bp Stanisław Zdzitowiecki skierował „pierwszego orionistę” do Zduńskiej Woli. W ciągu 5 lat ks. A. Chwiłowicz uzyskał zatwierdzenie statutu Zgromadzenia w Polsce. W nabytej od karczmarza protestanta karczmie otworzył Dom Misyjny Świętej Trójcy. Dziś znajduje się tam Seminarium ks. Orionistów.
Ks. Orione delegował w 1931 r. do Włocławka ks. Henryka Demrycha, celem objęcia stanowiska dyrektora Drukarni Diecezjalnej i Księgarni Powszechnej. Został też wicekustoszem kościoła katedralnego. Gdy poznał potrzeby duszpasterskie Włocławka, zaproponował utworzenie parafii na Grzywnie, najbardziej ubogiej i zaniedbanej robotniczej dzielnicy. Do dziś jest tam parafia Najświętszego Serca Pana Jezusa, w której posługują ludziom Synowie Boskiej Opatrzności. Przy ul. Leśnej Siostry Małe Misjonarki Miłości opiekują się dziećmi i dziewczętami upośledzonymi. We Włocławku, na Zawiślu również pracują siostry, które katechizują dzieci i młodzież. Głosząc Ewangelię, czyniąc dzieła miłosierdzia przybliżamy ludziom Chrystusa i wcielamy w życie charyzmat naszego świętego Założyciela.

W Polsce ruszyły przygotowania do ŚDM w Lizbonie

2019-09-20 10:21

mag / Warszawa (KAI)

Nowy Program Duszpasterski dla Młodzieży i Przygotowania do ŚDM w Lizbonie w 2022 roku - to główne tematy Zjazdu Diecezjalnych Duszpasterzy Młodzieży i Diecezjalnych Koordynatorów ŚDM, który odbył się na warszawskiej Pradze. Rozmawiano również na temat potrzeby ściślejszej współpracy z Duszpasterstwem Rodzin, oraz o roli mediów społecznościowych w pracy z młodymi. Obradami kierował bp Marek Solarczyk, Przewodniczący Rady ds. Duszpasterstwa Młodzieży.

Stefany Garcia/Flickr.com

Mimo, że do ŚDM zostało jeszcze ponad dwa lata, to jednak – jak podkreśla Dyrektor Krajowego Biura Organizacyjnego ŚDM, ks. Emil Parafiuniuk - już trzeba rozpocząć prace na poziomie diecezjalnym, zwłaszcza jeśli chodzi o sferę duchową. Bez właściwej formacji trudniej jest owocnie przeżyć spotkanie z Ojcem Świętym.

Pomocą będzie trzyletni program duszpasterski zatytułowany „Masz Wiadomość”. – Zgodnie z pragnieniem papieża Franciszka pierwszy rok będzie koncentrował się wokół fragmentu z Ewangelii opisującego wskrzeszenie młodzieńca z Nain. Drugi rok będzie oparty na nawiązywał do nawrócenia św. Pawła Natomiast myślą przewodnią programu duszpasterskiego w trzecim roku będzie wyjście Najświętszej Maryi Panny do św. Elżbiety - poinformował ks. Parafiniuk. Podkreślił, że całość będzie miała charakter kerygmatyczny i będzie mocno oparta na adhortacji „Christus Vivit”. - Będziemy starali się budować w ludziach młodych relację z Bożym Słowem. Pamiętając, że nowy Program Duszpasterski Kościoła w Polsce, będzie oparty na Eucharystii, przygotowaliśmy na każdy miesiąc wzór, pewną propozycję pomagającą lepiej przeżyć nabożeństwo adoracji Najświętszego Sakramentu – zapewnił Dyr. Krajowego Biura Organizacyjnego ŚDM.

- Zależy nam również na tym, by powstały Diecezjalne Centra ŚDM, które będą koordynowały działania, zwłaszcza by zachęcały młodzież do wyjazdu w grupach. Indywidualny wyjazd nie umożliwia bowiem tak dobrego przeżycia spotkania z papieżem jak wraz z innymi młodymi – zwrócił uwagę ks. Parafiniuk.

W czasie spotkania zwrócono również uwagę na potrzebę większej współpracy z diecezjalnymi duszpasterstwami rodzin. Gościem zjazdu był ks. Przemysław Drąg, Dyrektor Krajowego Ośrodka Duszpasterstwa Rodzin.

Z kolei na temat szans i zagrożeń związanych z korzystanie z mediów, zwłaszcza tych społecznościowych mówił Michał Kłosowski. Jak zauważył bp Marek Solarczyk – To niezwykle ważna przestrzeń w której trzeba być obecnym, ale nie można się na tym zatrzymywać. – Ze społeczności wirtualnej trzeba doprowadzić młodego człowieka do społeczności realnej, która będzie związana z konkretnymi duszpasterstwami, ruchami czy wspólnotami. Tylko na tej płaszczyźnie będzie miał on szansę spotkania się z Chrystusem i doświadczenia bogactwa jakim jest wspólnota -wspólnota w której można przeżywać autentyczną radość, doświadczyć akceptacji czy uczyć się dostrzegania i rozwijania otrzymanych od Boga talentów – zwrócił uwagę bp Solarczyk.

Podkreślił, że komunikacja w sferze wirtualnej powinna mieć charakter dialogu, bez względu jaka jest reakcja z drugiej strony. - Ważna jest również forma w jakiej prezentuje się konkretne treści. Nie możemy zapominać, że naszym celem jest głoszenie nauki Chrystusa. To On ma stać w centrum, a nie my, czy nasze pomysły – zwrócił uwagę Przewodniczącego Rady ds. Duszpasterstwa Młodzieży.

W czasie rozmawiano również na temat Europejskiego Spotkania Młodzieży Taize, które w tym roku odbędzie się we Wrocławiu.

CZYTAJ DALEJ

Reklama

Oświadczenie krakowskiej Kurii

2019-09-20 20:10

diecezja.pl / Kraków (KAI)

Krakowska Kuria wydała oświadczenie nt. artykułu zamieszczonego na portalu lovekrakow.pl, a dotyczącego Biura Prasowego Archidiecezji Krakowskiej. Z w tekście zaznaczono, że Archidiecezja Krakowska zamierza "zakończyć współpracę z dotychczasowym Biurem Prasowym z zachowaniem wszystkich praw, które przysługują w świetle podpisanych umów".

Mazur/episkopat.pl
Kraków

Publikujemy treść Oświadczenia:

"Kuria Metropolitalna w Krakowie, odnosząc się do treści materiału prasowego pt. „Kuria wyrzuca swoich pracowników bez słowa wyjaśnień”, zamieszczonego w dniu 20 września 2019 roku na portalu internetowym „lovekrakow.pl” pragnie poinformować, że zespół osób tworzących Biuro Prasowe Archidiecezji Krakowskiej świadczył dotychczas usługi na rzecz Archidiecezji Krakowskiej na podstawie umów cywilnoprawnych, które przewidywały miesięczne okresy wypowiedzenia. Takie warunki zostały zaakceptowane przez strony i nigdy nie były kwestionowane. W świetle obowiązujących umów, każda ze stron mogła, bez wskazywania uzasadnienia, zakończyć współpracę za miesięcznym okresem wypowiedzeniem. Archidiecezja Krakowska zamierza z tego prawa skorzystać i zakończyć współpracę z dotychczasowym Biurem Prasowym z zachowaniem wszystkich praw, które przysługują w świetle podpisanych umów".

CZYTAJ DALEJ

Reklama

Reklama

Najczęściej czytane

W związku z tym, iż od dnia 25 maja 2018 roku obowiązuje Rozporządzenie Parlamentu Europejskiego i Rady (UE) 2016/679 z dnia 27 kwietnia 2016r. w sprawie ochrony osób fizycznych w związku z przetwarzaniem danych osobowych i w sprawie swobodnego przepływu takich danych oraz uchylenia Dyrektywy 95/46/WE (ogólne rozporządzenie o ochronie danych) uprzejmie Państwa informujemy, iż nasza organizacja, mając szczególnie na względzie bezpieczeństwo danych osobowych, które przetwarza, wdrożyła System Zarządzania Bezpieczeństwem Informacji w rozumieniu odpowiednich polityk ochrony danych (zgodnie z art. 24 ust. 2 przedmiotowego rozporządzenia ogólnego). W celu dochowania należytej staranności w kontekście ochrony danych osobowych, Redaktor Naczelna Tygodnika Katolickiego „Niedziela” wyznaczyła w organizacji Inspektora Ochrony Danych.
Więcej o polityce prywatności czytaj TUTAJ.

Rozumiem