Reklama

Polska

Abp Gądecki: Nasza radość podchodzi ze spotkania Jezusa

Nasza radość nie podchodzi z posiadania wielu rzeczy, ale ze spotkania Jezusa, który jest pośród nas – powiedział w poznańskiej katedrze abp Stanisław Gądecki. Uroczystą Mszę św. z okazji Niedzieli Palmowej, poprzedziła procesja z palmami przygotowanymi przez wspólnoty neokatechumenalne.

[ TEMATY ]

Poznań

Niedziela Palmowa

abp Stanisław Gądecki

episkopatnews/flickr.com

Przewodniczący Konferencji Episkopatu Polski przed katedrą poświęcił palmy, które uczestnicy Drogi Neokatechumenalnej umieszczą w wejściach do swoich domów.

„Oto następna Niedziela Palmowa naszego życia otwiera przed nami bramę Wielkiego Tygodnia, w którym to czasie Jezus zbliża się do końca swego ziemskiego życia. Podczas tej ostatniej pielgrzymki na święto Paschy Jezus wchodzi do Jerozolimy, aby tam zostać przybity do krzyża, umrzeć i zmartwychwstać dla nadziei ludzkości wszystkich czasów” – powiedział abp Gądecki.

Duchowny zauważył, że Niedziela Palmowa przypomina i uobecnia wjazd Jezusa do Jerozolimy. „W liturgicznym obrzędzie odtwarzamy to wszystko, co mówili i uczynili uczniowie Jezusa oraz rzesza na owej drodze, która wiodła z Góry Oliwnej do miasta. Trzymając w ręku ozdobne palmy, oddajemy pokłon przychodzącemu Panu” – zaznaczył abp Gądecki.

Reklama

Metropolita poznański przypomniał słowa papieża Franciszka, że chrześcijanin nigdy nie może być smutny. „Nasza radość nie podchodzi z posiadania wielu rzeczy, ale ze spotkania Jezusa, który jest pośród nas. Radość nasza pochodzi z tego, że wiemy, iż będąc z Nim, nigdy nie jesteśmy sami, nawet w chwilach trudnych” – podkreślił.

Zdaniem abp. Gądeckiego dotrzymanie Jezusowi kroku w Jego wstępowaniu do Boga przekracza ludzkie siły, bo jesteśmy zbyt słabi, aby wznieść nasze serce na wysokości Boga samego. „Nie jesteśmy w stanie tego uczynić. To sam Pan Bóg – przez Chrystusa na krzyżu – musi nas pociągnąć ku górze i rozpocząć ten proces” – przekonywał przewodniczący KEP.

Duchowny zauważył, że człowiek znajduje się w punkcie przecięcia dwóch pól grawitacyjnych, tej która ściąga go w dół, ku egoizmowi, kłamstwu i złu, i tej, która pociąga go w górę, ku miłości Boga.

Metropolita poznański podziękował także wiernym za liczny udział w nawiedzeniu kościołów stacyjnych, wśród nich Hannie Suchockiej, byłej ambasador RP przy Stolicy Apostolskiej, która przyczyniła się do przeniesienia zwyczaju rzymskiego do Polski i uczestniczyła w poznańskim pielgrzymowaniu.

„Relacje o tej nowej praktyce, które do mnie dotarły, podnoszą na duchu. Pomimo nowości, wprowadzana praktyka zyskała sobie gorących zwolenników i całkowicie potwierdziła swoją wartość” – zauważył abp Gądecki.

2017-04-09 11:46

Oceń: 0 0

Reklama

Wybrane dla Ciebie

Poznań: ks. Szymon Stułkowski nowym rektorem seminarium duchownego

[ TEMATY ]

Poznań

www.youtube.com

Ks. Szymon Stułkowski

Ks. Szymon Stułkowski

Ks. dr Szymon Stułkowski, dyrektor Wydziału Duszpasterskiego poznańskiej Kurii Metropolitalnej i sekretarz Komisji Duszpasterstwa Konferencji Episkopatu Polski, został mianowany przez abp. Stanisława Gądeckiego rektorem Arcybiskupiego Seminarium Duchownego w Poznaniu. 1 września zastąpi na tym stanowisku ks. prof. Pawła Wygralaka, wybranego dziekanem Wydziału Teologicznego UAM.

„To dobry kandydat na nowe czasy, jest lubiany przez studentów, zdaje sobie sprawę z misyjności Kościoła i z potrzeby nowej ewangelizacji we współczesnym świecie” – mówi KAI ks. Maciej Szczepaniak.

CZYTAJ DALEJ

Przepis na Adwent

2022-11-15 12:37

Niedziela Ogólnopolska 47/2022, str. 40-41

[ TEMATY ]

adwent

Adobe Stock

Jak – w obliczu wszechobecnych już niemal kolęd i ozdób choinkowych – nie stracić tego wyjątkowego czasu? Co zrobić, żeby te zewnętrzne „przyspieszacze” nas nie pokonały?

Pewnie każda rodzina ma na to swoje sposoby, właściwe tylko dla niej, dostosowane do wieku jej członków, do ich charakterów, pasji i tego, czym żyją na co dzień. Zaczerpnięte z tradycji rodziny męża, żony, wypracowane w trakcie wspólnego życia. Poniżej garść adwentowych inspiracji. Na początek...

CZYTAJ DALEJ

90 rocznica Hołodomoru – jednej z największych zbrodni ludobójstwa

2022-11-26 08:21

[ TEMATY ]

Ukraina

Rosja

Wielki Głód

wikipedia.org

Zmarli z głodu na ulicy w Charkowie w 1932 r.

Zmarli z głodu na ulicy w Charkowie w 1932 r.

90 lat temu, w latach 1932-1933 wywołany przez władze sowieckie głód na Ukrainie pochłonął, jak szacują historycy, ponad 4 miliony ofiar. Hołodomor zapisał się w pamięci Ukraińców jako ludobójstwo mające na celu wyniszczenie ich narodu przez imperium, które podbiło ich ziemię.

Klęska głodu na Ukrainie na początku lat trzydziestych nie była pierwszą w dziejach reżimu sowieckiego. W końcowym okresie wojny domowej, w latach 1921-1922 głód pochłonął kilka milionów ofiar. Wówczas władze sowieckie uznały, że zwrócą się o pomoc do Zachodu. Kolejna fala głodu została wywołana celowo i niezwykle dokładnie zakamuflowana przez propagandę oraz usłużnych wobec Kremla korespondentów prasy zachodniej, którzy udawali, że nie dostrzegają skali katastrofy mającej miejsce stosunkowo niedaleko od Moskwy. Przez kilka dziesięcioleci ze Związku Sowieckiego docierały jedynie niejasne informacje na temat skali tragedii mieszkańców Ukrainy. Dopiero pod koniec lat osiemdziesiątych możliwe stało się upamiętnienie ofiar tej zbrodni oraz wyjaśnienie niektórych jej okoliczności. Od 2004 r. w czwartą sobotę listopada na pamiątkę tego wydarzenia obchodzony jest na Ukrainie Dzień Pamięci Ofiar Wielkiego Głodu i Represji.

CZYTAJ DALEJ

Reklama

Najczęściej czytane

W związku z tym, iż od dnia 25 maja 2018 roku obowiązuje Rozporządzenie Parlamentu Europejskiego i Rady (UE) 2016/679 z dnia 27 kwietnia 2016r. w sprawie ochrony osób fizycznych w związku z przetwarzaniem danych osobowych i w sprawie swobodnego przepływu takich danych oraz uchylenia Dyrektywy 95/46/WE (ogólne rozporządzenie o ochronie danych) uprzejmie Państwa informujemy, iż nasza organizacja, mając szczególnie na względzie bezpieczeństwo danych osobowych, które przetwarza, wdrożyła System Zarządzania Bezpieczeństwem Informacji w rozumieniu odpowiednich polityk ochrony danych (zgodnie z art. 24 ust. 2 przedmiotowego rozporządzenia ogólnego). W celu dochowania należytej staranności w kontekście ochrony danych osobowych, Zarząd Instytutu NIEDZIELA wyznaczył w organizacji Inspektora Ochrony Danych.
Więcej o polityce prywatności czytaj TUTAJ.

Akceptuję