Reklama

Wyłoniono Laureata

Anna Lemańska
Edycja łowicka 21/2004

23 kwietnia obradowała Kapituła Ogólnopolskiej Nagrody im. ks. prof. Janusza Pasierba. Jednogłośnie podjęła ona decyzję, że tegoroczna Nagroda zostanie przyznana bp. Józefowi Zawitkowskiemu.

Kapituła obradowała w składzie: ks. infułat Tadeusz Nowicki - Przewodniczący Kapituły, prezydent Andrzej Wiśniewski, prezes Grudziądzkiego Towarzystwa Kultury Karola Skowrońska, wicedyrektor Muzeum w Grudziądzu Jadwiga Drozdowska, Zofia Sołtys - sekretarz Kapituły, wiceprezes Klubu Inteligencji Katolickiej Sławomir Szymański.
Kapituła w swoim wyborze kieruje się zawsze nie tylko dokonaniami kandydata do Nagrody, ale również jego życiową postawą. Ważne jest, aby wyznawane przez niego wartości były bliskie zasadom, jakimi kierował się w życiu patron Nagrody ks. Janusz Pasierb. Umiłowanie człowieka, wyznawanie chrześcijańskich wartości i promowanie ich poprzez oddanie sztuce - to najważniejsze z idei, jakie wyznają wszyscy laureaci Nagrody.
O wyborze bp. Józefa Zawitkowskiego zdecydowało wiele względów. Członkowie Kapituły w uzasadnieniu swojej decyzji podkreślili między innymi fakt, że bp Zawitkowski tkwi we współczesnej historii naszej Ojczyzny poprzez kształtowanie świadomości Polaków. Pomaga zachować tożsamość Polską, regionalną i katolicką głównie w kontekście wejścia Polski do Unii Europejskiej. Biskup Zawitkowski w wygłaszanych przez siebie, poetyckich wręcz kazaniach czy publikacjach dba o tradycję, mówi o rodzinie i rodzinnym patriotyzmie, szacunku do ojca i matki, miłości do regionu, w którym się żyje, do kraju. Posługuje się językiem poetyckim, rozumianym nie tylko przez starsze pokolenie, również przez młodzież, która chętnie słucha jego kazań. W trosce o nasze środowisko, o atmosferę miejsc, w których żyjemy krytykuje negatywne postawy, ale - co podkreślili członkowie Kapituły - nie atakuje człowieka tylko jego czyny.
Księdza Biskupa cechuje szeroko pojęty uniwersalizm i umiejętność docierania do drugiego człowieka. Szerokość jego zainteresowań sprawia, że posiada również umiejętność pięknego mówienia o muzyce i sztuce. Taką samą, jaka cechowała patrona Nagrody - ks. Pasierba.
Wybór bp. Zawitkowskiego na laureata Nagrody tworzy swoistą klamrę. Pierwszym laureatem był ks. Jan Twardowski, który jest dla bp. Zawitkowskiego mistrzem. Tym samym wyraźne są związki bp. Zawitkowskiego z patronem Nagrody. W ten sposób zostaje zachowana swoista ideologiczna ciągłość: ks. Pasierb, ks. Twardowski, bp Zawitkowski.
Biskup Józef Zawitkowski urodził się 23 listopada 1938 r. w Żdżarach w Archidiecezji Warszawskiej. Jest pierwszym z pięciorga rodzeństwa (dwie siostry i dwóch braci). W wieku 12 lat przeżył śmierć matki (miała zaledwie 34 lata). Szkołę średnią ukończył w Małym Seminarium w Gostyniu Poznańskim i w Warszawie przy. W 1956 roku wstąpił do Seminarium Warszawskiego, które ukończył w roku 1962. Święcenia kapłańskie otrzymał 20 maja tegoż roku z rąk Księdza Prymasa Kardynała Stefana Wyszyńskiego. Był wikariuszem w Krośniewicach, Legionowie, w parafii Nawrócenia świętego Pawła w Warszawie, w parafii świętego Zygmunta na Bielanach w Warszawie i w katedrze Warszawskiej. Jako rezydent w parafii Dzieciątka Jezus na Żoliborzu. Był również pracownikiem Wydziału Duszpasterstwa Kurii Metropolitalnej Warszawskiej. W roku 1978 został proboszczem parafii Gołąbki, a w 1984 r. proboszczem w Kolegiacie Łowickiej. W 1990 r. został mianowany biskupem pomocniczym Biskupa Warszawskiego Kardynała Józefa Glempa - Prymasa Polski. 25 marca 1992 r. został mianowany Biskupem Pomocniczym Łowickim, tę funkcje pełni do dzisiaj.
Był duszpasterzem służby zdrowia w diecezji, dyrektorem Instytutu Szkolenia Organistów. Ukończył studia muzyczne w Instytucie „Musica Sacra” w Aninie, a następnie muzykologię na Akademii Teologii Katolickiej w Warszawie. Od 1980 roku głosi kazania radiowe. Jest kompozytorem małych form muzycznych dla chórów, zespołów wokalnych. Wśród pieśni Jego autorstwa najbardziej znana jest „Panie dobry jak chleb”. Biskup Zawitkowski drukuje też swoje utwory pod pseudonimem ks. Tymoteusz. Jako Ksiądz Tymoteusz wydał między innymi: popularny modlitewnik pt. „Panie mój” oraz książki: „... będę z Panem gadał”, „To jest ktoś”*.

*Ostatnie dwie pozycje ukazały się nakładem „Biblioteki Niedzieli”. (przyp. red.)

Reklama

Powódź grozi południowej Polsce. Kraków częściowo pod wodą

2019-05-23 21:46

red.

Paweł Bugira
Gwałtowne rośnie poziom rzek na południu kraju. W Krakowie i Tarnowie ogłoszono pogotowie powodziowe, z żywiołem walczą też mieszkańcy Podkarpacia i Śląska. Ulewy i woda spływająca z gór spowodowały gwałtowny przyrost poziomu rzek. Stany ostrzegawcze i alarmowe przekroczyła m. in. Wisła i jej dopływy, łącznie 10 rzek. Pod wodą znalazła się część Krakowa, m.in. ścieżka rowerowa wzdłuż Wisły przy Wawelu. Fala kulminacyjna dotrze w sobotę. Ma mieć ok. 7 metrów. Prezydent miasta ogłosił pogotowie przeciwpowodziowe na obszarze Krakowa.
CZYTAJ DALEJ

Reklama

Zobaczyć w ojcu bohatera

2019-05-24 17:14

Katarzyna Krawcewicz

Fundacja Blisko Domu oraz parafie Miłosierdzia Bożego w Zielonej Górze i Matki Bożej Królowej Pokoju w Otyniu zapraszają do udziału w wakacyjnych wyprawach dla ojców i dzieci nad jeziorem w Nowogrodzie Bobrzańskim. Poniżej przedstawiamy program wypraw. A w papierowym wydaniu zamieszczamy wywiad z Lesławem Barczyńskim, który opowiada, dlaczego warto wziąć udział w takich wakacjach.

fundacjabliskodomu.pl

Wyprawa „Pierwsza pomoc” (28 – 30 czerwca)

Piątek:

17:00 - 19:30 przyjazd, namioty i organizacja obozowiska

20:00 - kąpiel po zmroku

20:30 - ognisko, kolacja postna, wspólna modlitwa

Sobota:

8:00 - 9:00 modlitwa i śniadanie

9:15 - kurs pierwszej pomocy

11:00 - 14:00 wspólne gry i zabawy

14:15 - przygotowanie ołtarza

15:00 - msza Święta

16:00 - obiad

17:00 - wyprawa do lasu, budowa noszy z gałęzi, udzielanie pomocy w lesie itp.

19:00 - ognisko, kolacja, wspólna modlitwa, nocna piłka nożna, nocna wyprawa wokół jezior

Niedziela:

8:00 - 9:00 modlitwa i śniadanie

wspólne gry, zabawy i powrót do domu


Wyprawa „Mały kucharz” (30 sierpnia – 1 września)

Piątek:

17:00 - 19:30 przyjazd, namioty i organizacja obozowiska

20:00 - kąpiel po zmroku

20:30 - ognisko, kolacja postna, wspólna modlitwa

Sobota:

8:00 - 9:00 modlitwa i śniadanie (przygotowują dzieci)

9:30 - 11:00 wspólne gry i zabawy

11:15 - przygotowanie ołtarza

11:30 - msza święta

12:30 - 14:00 gotowanie: podpłomyki na kamieniu, warzywa grillowane, kebaby na patyku

14:30 - obiad

16:00 - 18:00 wspólne gry i zabawy

19:00 - ognisko, kolacja, wspólna modlitwa, opowiadania przy ognisku, zabawy

Niedziela:

8:00 - 9:00 modlitwa i śniadanie

wspólne gry, zabawy i powrót do domu


Zapisy na stronie fundacjabliskodomu.pl

Więcej informacji i kontakt do organizatora: 793 379 300.

CZYTAJ DALEJ

Reklama

Reklama

Najczęściej czytane

W związku z tym, iż od dnia 25 maja 2018 roku obowiązuje Rozporządzenie Parlamentu Europejskiego i Rady (UE) 2016/679 z dnia 27 kwietnia 2016r. w sprawie ochrony osób fizycznych w związku z przetwarzaniem danych osobowych i w sprawie swobodnego przepływu takich danych oraz uchylenia Dyrektywy 95/46/WE (ogólne rozporządzenie o ochronie danych) uprzejmie Państwa informujemy, iż nasza organizacja, mając szczególnie na względzie bezpieczeństwo danych osobowych, które przetwarza, wdrożyła System Zarządzania Bezpieczeństwem Informacji w rozumieniu odpowiednich polityk ochrony danych (zgodnie z art. 24 ust. 2 przedmiotowego rozporządzenia ogólnego). W celu dochowania należytej staranności w kontekście ochrony danych osobowych, Redaktor Naczelna Tygodnika Katolickiego „Niedziela” wyznaczyła w organizacji Inspektora Ochrony Danych.
Więcej o polityce prywatności czytaj TUTAJ.

Rozumiem