Reklama

Polska

Papież do Polaków: głoście Chrystusa zmartwychwstałego

„Z pokojem i radością płynącą z wiary głośmy, że Jezus zmartwychwstały jest nadal tutaj, że nadal żyje pośród nas” - zachęcił Franciszek pielgrzymów polskich podczas dzisiejszej audiencji ogólnej.

[ TEMATY ]

Franciszek

Grzegorz Gałązka

Bądź na bieżąco!

Zapisz się do newslettera

Oto słowa Ojca Świętego skierowane do Polaków:

Pozdrawiam polskich pielgrzymów. Bracia i siostry, Apostoł Paweł woła: „Gdzież jest, o śmierci twoje zwycięstwo? Gdzież jest, o śmierci, twój oścień?” (1Kor 15, 55). W tych dniach paschalnych niesiemy w sercu to wołanie. Pełni nadziei idźmy do naszych braci. Z pokojem i radością płynącą z wiary głośmy, że Jezus zmartwychwstały jest nadal tutaj, że nadal żyje pośród nas. Niech Jego błogosławieństwo stale wam towarzyszy!

Pomóż w rozwoju naszego portalu

Wspieram

Papieską katechezę streścił po polsku ks. prał. Paweł Ptasznik z Sekretariatu Stanu Stolicy Apostolskiej:

Spotykamy się dzisiaj w świetle Paschy, którą obchodziliśmy i nadal liturgicznie świętujemy. Dlatego w cyklu katechez o nadziei chrześcijańskiej zatrzymujemy się na Chrystusie Zmartwychwstałym, który jest naszą nadzieją.

Apostoł Paweł uświadamia Koryntianom, że chrześcijaństwo nie jest ideologią, ani systemem filozoficznym, ale pielgrzymką wiary, która wychodzi od zdarzenia, o którym zaświadczają pierwsi uczniowie Jezusa: Jezus umarł za nasze grzechy, został pogrzebany i trzeciego dnia zmartwychwstał, ukazał się Piotrowi oraz Dwunastu (por. 1 Kor 15,3-5).

Mówiąc o tym wydarzeniu, które jest rdzeniem wiary, Paweł podkreśla ostatni element tajemnicy paschalnej, to znaczy fakt, że Jezus zmartwychwstał. Gdyby wszystko skończyło się wraz ze śmiercią, to mielibyśmy w Nim wzór najwyższego poświęcenia, ale nie mogłoby to rodzić naszej wiary. Wiara rodzi się ze zmartwychwstania. Paweł pisze o tym jako człowiek owładnięty wydarzeniem, które całkowicie wywróciło bieg jego życia i nadało mu nowy sens – spotkaniem ze Zmartwychwstałym na drodze do Damaszku. My, chrześcijanie, możemy pójść do grobu Jezusa, zobaczyć odwalony wielki kamień i pomyśleć, że Bóg dokonuje dla mnie, dla nas wszystkich, nieoczekiwanej przyszłości. Tam, gdzie wszyscy myśleli, że był jedynie smutek, klęska i ciemność, jest szczęście, radość i życie. Bycie chrześcijaninem oznacza wychodzenie poza śmierć, do Boga, który z miłości do nas pokonał naszą śmierć.

Wśród pielgrzymów polskich byli dziś pielgrzymi z parafii św. Franciszka z Asyżu w Bystrzycy (diecezja rzeszowska).

2017-04-19 11:53

Oceń: 0 0

Reklama

Wybrane dla Ciebie

Wspólnie z Bogiem ku nadziei, która nie zawodzi - hasłem wizyty Franciszka w Albanii

[ TEMATY ]

pielgrzymka

Franciszek

Archiwum Katarzyny Krynickiej

„Wspólnie z Bogiem ku nadziei, która nie zawodzi” – te słowa wybrali organizatorzy jako hasło 11-godzinnej wizyty 21 września br. papieża Franciszka w stolicy Albanii, Tiranie. - Temat „nadzieja” wskazuje z jednej strony na długie oczekiwanie – od 1993 roku - albańskich katolików na kolejną papieską wizytę" - oświadczył w rozmowie z mediami rzecznik archidiecezji Tirana, ks. Gjergj Meta. Dodał, że nadzieja nabrała generalnie większego znaczenia po okresie komunistycznej dyktatury Envera Hodży. Albańczycy doświadczyli bowiem “konsekwencji wojowniczego ateizmu, społeczeństwa bez Boga” i teraz muszą budować nowe społeczeństwo.

- Również logo papieskiej wizyty nawiązuje do czasu ucisku i prześladowań ludzi wierzących przez komunistów w latach 1967-1990, kiedy to Albania miała być „pierwszym państwem ateistycznym świata” - powiedział rzecznik archidiecezji Tirany. W centrum logo umieszczono człowieka, który podchodzi do krzyża wyciągając ręce ku niebu. U jego stóp utworzyły się ślady krwi. W ten sposób, w czystej formie, ukazany został naród chrześcijański, powstający z krwi męczenników i idący dalej z krzyżem jako sztandarem.
CZYTAJ DALEJ

Nowi Wikariusze Biskupi odebrali swoje dekrety

2025-12-17 16:48

[ TEMATY ]

wikariusz biskupi

M.S

W środę, 17 grudnia, arcybiskup Wacław DEPO, Metropolita Częstochowski, wręczył dekrety nowym Wikariuszom Biskupim.

Wikariuszem Biskupim ds. Przekazu Wiary, Nauczania i Wychowania Katolickiego został ks. kan. mgr. lic. Paweł WRÓBEL.
CZYTAJ DALEJ

Kalendarz Adwentowy: Głos rodzi się z milczenia

2025-12-18 21:00

[ TEMATY ]

Kalendarz Adwentowy 2025

Adobe Stock

• Sdz 13, 2-7. 24-25a • Łk 1, 5-25
CZYTAJ DALEJ

Reklama

Najczęściej czytane

REKLAMA

W związku z tym, iż od dnia 25 maja 2018 roku obowiązuje Rozporządzenie Parlamentu Europejskiego i Rady (UE) 2016/679 z dnia 27 kwietnia 2016r. w sprawie ochrony osób fizycznych w związku z przetwarzaniem danych osobowych i w sprawie swobodnego przepływu takich danych oraz uchylenia Dyrektywy 95/46/WE (ogólne rozporządzenie o ochronie danych) uprzejmie Państwa informujemy, iż nasza organizacja, mając szczególnie na względzie bezpieczeństwo danych osobowych, które przetwarza, wdrożyła System Zarządzania Bezpieczeństwem Informacji w rozumieniu odpowiednich polityk ochrony danych (zgodnie z art. 24 ust. 2 przedmiotowego rozporządzenia ogólnego). W celu dochowania należytej staranności w kontekście ochrony danych osobowych, Zarząd Instytutu NIEDZIELA wyznaczył w organizacji Inspektora Ochrony Danych.
Więcej o polityce prywatności czytaj TUTAJ.

Akceptuję