Reklama

Potrójna uroczystość

Niedziela przemyska 23/2004

Bądź na bieżąco!

Zapisz się do newslettera

9 maja 2004 r. Ochotnicza Straż Pożarna (OSP) w Kaszycach, gmina Orły obchodziła 95. rocznicę założenia połączoną z nadaniem sztandaru i przekazaniem samochodu ratowniczo-gaśniczego marki ford transit. Niecodzienną uroczystość miało okazję obejrzeć wielu znamienitych gości oraz mieszkańców Kaszyc i okolicznych miejscowości.
Kolumna marszowa prowadzona przez orkiestrę z OSP Niziny wyruszyła sprzed siedziby jednostki do kościoła parafialnego pw. św. Piotra i Pawła. Uroczystej Mszy św. w intencji strażaków i ich rodzin przewodniczył bp Stefan Moskwa z Przemyśla. W koncelebrze udział wzięli ks. prał. Kazimierz Golenia, dziekan dekanatu Radymno I, ks. prał. Mieczysław Rusin, kapelan strażaków archidiecezji przemyskiej, ks. proboszcz Stanisław Kulikowski. Ksiądz Biskup tuż po homilii poświęcił sztandar oraz samochód bojowy.
Po wyjściu z kościoła zebrani udali się na stadion Klubu Sportowego „Biało-Czerwonych”, gdzie zaproszeni goście wbili pamiątkowe gwoździe w drzewce sztandaru, a wiceprezes Zarządu Oddziału Wojewódzkiego ZOSP RP w Rzeszowie druh Wiesław Kubicki przekazał prezesowi OSP Kaszyce druhowi Janowi Hendzlowi sztandar, jako symbol ofiarnego działania w ochronie przeciwpożarowej na rzecz ratowania życia, zdrowia i mienia. Sztandar został ufundowany przez mieszkańców wsi. Następnie jednostka została odznaczona złotym medalem „Za zasługi dla pożarnictwa”. Aktu dekoracji sztandaru dokonali poseł na Sejm RP Mieczysław Kasprzak, druh Wiesław Kubicki i wiceprezes Zarządu Oddziału Powiatowego ZOSP RP w Przemyślu druh Ryszard Cząstka.
Po tym szczególnym w życiu każdej jednostki momencie nastąpiło symboliczne przekazanie przez prezesa Wojewódzkiego Funduszu Ochrony Środowiska i Gospodarki Wodnej Tadeusza Błaszczyszyna oraz druhów Wiesława Kubickiego i Ryszarda Cząstki kluczyków do nowego samochodu naczelnikowi OSP druhowi Andrzejowi Grabowskiemu.
Warto zaznaczyć, że podczas uroczystości na stadionie 22 zasłużonych druhów odznaczonych zostało medalami „Za zasługi dla pożarnictwa”. Złoty medal otrzymali: Józef Stasiła, Józef Sip, Józef Badowicz, Zbigniew Młodziński, Bronisław Wielgosz, Jan Młodziński, srebrny: Jerzy Wielgosz, Karol Strójwąs, Józef Grabowski syn Franciszka, Józef Grabowski syn Ludwika, Jan Hendzel, Stanisław Picur, Gustaw Szyngiera, Andrzej Rogała, brązowy: Andrzej Grabowski, Andrzej Cwenar, Władysław Wielgosz, Tadeusz Wielgosz, Krzysztof Kaciuba, Andrzej Grabowski, Barbara Rafa, Maria Sip. Prezes OSP Kaszyce z rąk przedstawicieli OSP Olszynka otrzymał pamiątkowy puchar.
W rozmowie z druhem Andrzejem Grabowski dowiedziałem się, że nowy wóz bojowy pozytywnie wpłynie na wzrost bezpieczeństwa wśród mieszkańców oraz poprawi mobilność jednostki. „Dotychczas jeździliśmy do akcji żukiem, jednak teraz przekazaliśmy go OSP Ciemięrzowice” - dodaje druh Andrzej. Strażacki ford kosztował 100 tys. złotych. 50 tys. zł przekazał samorząd gminny, 40 tys. PZU, 10 tys. WFOŚiGW. Samochód jest wyposażony m.in. w pompę ciśnieniową, węże pożarnicze, agregat prądotwórczy, radiostację, pilarkę łańcuchową. Ta ostatnia jednostka sprzętowa to dar grupy rodaków z Kaszyc zamieszkałych na Śląsku: Mieczysława Grabowskiego, Stanisława Lorenowicz, Stanisława Stasiły, Jana Wielgosza, Józefa Dziedzica, Heleny Siwiec i Walentego Polehojko. Cieszy fakt, że pomimo upływu lat rodacy ci nie tylko myślą o miejscu skąd się wywodzą, ale pamiętają i pamięć tę przekuwają w konkretny czyn.
OSP w Kaszycach powstała w 1909 r. z inicjatywy Kółek Rolniczych. Na podstawie ustnych przekazów ustalono, że pierwszym komendantem był Franciszek Grabowski. Wiele lat straż posiadała jedynie drewnianą remizę. Po oddaniu do użytku Domu Kultury, swoje miejsce znalazła w nim pięknie urządzona i wyposażona remiza. Reprezentacje OSP brały udział w wielu zawodach sportowo-pożarniczych zdobywając czołowe lokaty. Np. w 1960 r. podczas zawodów powiatowych w Zabłotcach zawodnicy wywalczyli I miejsce.
Od kilku lat przedstawiciele kaszyckich strażaków uczestniczą w wojewódzkich uroczystościach z okazji Dnia Strażaka w Kalwarii Pacławskiej. Biorą czynny udział w uroczystościach kościelnych w swojej miejscowości i nie tylko.
Do straży należy 41 członków. W rozmowie z wójtem gminy Orły Ryszardem Cząstką, dowiedziałem się, że jednostka ma bogate tradycje, a młodzi chłopcy chętnie do niej wstępują. „To najstarsza i jedna z najaktywniejszych jednostek OSP w naszej gminie” - wyjaśnił druh Ryszard.

Pomóż w rozwoju naszego portalu

Wspieram

2004-12-31 00:00

Oceń: 0 0

Reklama

Wybrane dla Ciebie

Leon XIV do osób walczącym z głodem: Wiem, że narażacie życie

2026-06-22 14:59

[ TEMATY ]

Leon XIV

Vatican Media

Wiem, że wielu z was dosłownie naraża swoje życie, aby być tam, gdzie pracujecie. Chcę zapewnić was wszystkich o modlitwie i wsparciu Kościoła katolickiego – mówił Leon XIV do osób zajmujących się na świecie dostarczaniem żywności ludziom zmagającym się z klęską głodu. Papież wskazał, że również kryzys migracyjny powodowany jest przez głód.

Słowa te wypowiedział Ojciec Święty na marginesie spotkania w siedzibie Światowego Programu Żywnościowego w Rzymie, gdzie wygłosił przemówienie 22 czerwca 2026 r.
CZYTAJ DALEJ

Papież wręczy paliusze trzem polskim metropolitom

2026-06-22 11:36

[ TEMATY ]

Watykan

paliusz

BP KEP

Jak informuje Biuro prasowe Konferencji Episkopatu Polski, w uroczystość świętych Apostołów Piotra i Pawła, 29 czerwca, Ojciec Święty Leon XIV pobłogosławi paliusze i nałoży je nowym metropolitom z całego świata. Wśród nich będą trzej metropolici z Polski: kard. Konrad Krajewski - metropolita łódzki, kard. Grzegorz Ryś - metropolita krakowski i abp Andrzej Przybylski - metropolita katowicki.

CZYTAJ DALEJ

Rekolekcje w drodze - ruszyły zapisy na pieszą pielgrzymkę

2026-06-23 10:18

Paweł Wysoki

W parafiach naszej archidiecezji rozpoczęły się zapisy na 48. Lubelską Pieszą Pielgrzymkę na Jasną Górę.

Rekolekcje w drodze tradycyjnie rozpoczną się 3 sierpnia Mszą św. w archikatedrze lubelskiej; dwa dni wcześniej wyruszy grupa chełmska. – Lubelska Piesza Pielgrzymka na Jasną Górę to wydarzenie, które od 48 lat mobilizuje tych, którzy chcą przeżyć szczególne rekolekcje w drodze, gdzie można połączyć trudy marszu z modlitwą w niezliczonych intencjach – mówi przewodnik ks. Paweł Saran.
CZYTAJ DALEJ

Reklama

Najczęściej czytane

REKLAMA

W związku z tym, iż od dnia 25 maja 2018 roku obowiązuje Rozporządzenie Parlamentu Europejskiego i Rady (UE) 2016/679 z dnia 27 kwietnia 2016r. w sprawie ochrony osób fizycznych w związku z przetwarzaniem danych osobowych i w sprawie swobodnego przepływu takich danych oraz uchylenia Dyrektywy 95/46/WE (ogólne rozporządzenie o ochronie danych) uprzejmie Państwa informujemy, iż nasza organizacja, mając szczególnie na względzie bezpieczeństwo danych osobowych, które przetwarza, wdrożyła System Zarządzania Bezpieczeństwem Informacji w rozumieniu odpowiednich polityk ochrony danych (zgodnie z art. 24 ust. 2 przedmiotowego rozporządzenia ogólnego). W celu dochowania należytej staranności w kontekście ochrony danych osobowych, Zarząd Instytutu NIEDZIELA wyznaczył w organizacji Inspektora Ochrony Danych.
Więcej o polityce prywatności czytaj TUTAJ.

Akceptuję