Reklama

Kościół w dziejach Rzeszowa

Papież w Rzeszowie

Niedziela rzeszowska 23/2004

2 czerwca 1991 r. wpisał się złotymi zgłoskami w dzieje Rzeszowa. Wtedy bowiem, po raz pierwszy, i jak na razie jedyny, miasto odwiedził zwierzchnik Kościoła katolickiego Papież Jan Paweł II. Wizyta ta odbyła się w ramach jego czwartej pielgrzymki do Ojczyzny, przebiegającej pod hasłem Bogu dziękujcie - Ducha nie gaście.
W 1991 r. Papież przybył do odmienionej Ojczyzny; przybył nie do komunistycznej Polskiej Rzeczpospolitej Ludowej, ale do III Rzeczypospolitej Polskiej. W roku 1989 doszło bowiem w Polsce do wielu historycznych przemian. Były one efektem wieloletniej walki Polaków o wolność i demokratyzację życia publicznego. Proces przemian zainicjowały obrady „okrągłego stołu”, do których wspólnie zasiedli przedstawiciele strony partyjno-rządowej, opozycji solidarnościowej oraz Kościoła. W wyniku podjętych wówczas postanowień doszło do pierwszych w okresie powojennym, częściowo wolnych wyborów parlamentarnych, w których pełny sukces odniosła strona opozycyjna. Pozwoliło to na odrzucenie znienawidzonego systemu komunistycznego i zaprowadzenia demokratycznego. Przemiany dokonały się również w dziedzinie polityki wyznaniowej. Uwidoczniło się to przede wszystkim odstąpieniem od dotychczasowej polityki antykościelnej. Na mocy ustawy sejmowej z 17 maja 1989 r. Kościół katolicki w Polsce otrzymał m.in. osobowość prawną, prawo organizowania stowarzyszeń religijnych, dostęp do środków masowego przekazu. Dalszymi krokami normalizującymi relacje Państwo-Kościół były też: nawiązanie stosunków dyplomatycznych ze Stolicą Apostolską, powrót nauczania religii do szkół oraz przywrócenie Ordynariatu Polowego. Można więc stwierdzić, że Jan Paweł II przybył do wolnej Ojczyzny. To wszystko sprawiło, iż uczył on Polaków, jak zagospodarować odzyskaną wolność. Główne przesłanie tej pielgrzymki stanowił więc Dekalog. Papież podczas swoich homilii omawiał kolejno poszczególne przykazania. W ten sposób wskazał na niezmienne fundamenty wiary i moralności.
Rzeszów, należący w 1991 r. do diecezji przemyskiej, został włączony w program papieskiej wizyty z tej racji, iż był największym miastem położonym na jej terytorium oraz miał dobre połączenia komunikacyjne. Takich połączeń nie miał Przemyśl. To zadecydowało, że w Rzeszowie, zamiast w stolicy diecezji, odbyło się głównie spotkanie wiernych z Janem Pawłem II. Wstępne przygotowania do papieskiej wizyty w mieście rozpoczęły się już na początku 1990 r. Nabrały one jednak rozpędu dopiero po 10 września 1990 r., kiedy utworzono Komitet Organizacyjny Wizyty Jana Pawła II w Diecezji Przemyskiej, z bp. Ignacym Tokarczukiem - protektorem i bp. Edwardem Białogłowskim - przewodniczącym, na czele. Wkrótce powołano też Komitet Honorowy Wizyty Papieskiej w Rzeszowie. Zrzeszał on m.in. przedstawicieli duchowieństwa, administracji państwowej i samorządowej, policji, wojska, straży pożarnej. Na plac celebry papieskiej wyznaczono tereny o powierzchni 63 ha, położone nieopodal kościoła pw. Najświętszego Serca Jezusowego. Ołtarz zaprojektował inż. arch. Jerzy Żmijewski, a wybudowała firma „Instal”. Plan zabudowy placu wykonał inż. Wiesław Pankiewicz.
Historyczna wizyta Jana Pawła II w Rzeszowie rozpoczęła się 2 czerwca 1991 r. ok. godz. 10.45. Wtedy bowiem na lotnisku w Jasionce wylądował samolot z Ojcem Świętym na pokładzie. Jana Pawła II na ziemi rzeszowskiej powitali: biskup przemyski Ignacy Tokarczuk, wojewoda rzeszowski Kazimierz Ferenc i prezydent Rzeszowa Mieczysław Janowski. Na Ojca Świętego czekało blisko 500 tys. wiernych. W czasie Mszy św. Ojciec Święty wyniósł do godności błogosławionego Józefa Sebastiana Pelczara, biskupa przemyskiego w latach 1900-24, pouczył wiernych, jak należy realizować drugie przykazanie Dekalogu i wezwał ich do prawdziwie chrześcijańskiego życia, rekoronował łaskami słynący obraz Matki Bożej Pocieszenia z Jodłówki oraz poświęcił korony do obrazów: Matki Bożej Okulickiej, Szkaplerznej z Łańcuta i Bolesnej z Radomyśla. Przed błogosławieństwem wraz z wiernymi odmówił poprzedzoną rozważaniem modlitwę Anioł Pański. Po Mszy św. uroczyście poświęcił kościół pw. Najświętszego Serca Jezusowego. Wizyta papieska w Rzeszowie zakończyła się na stadionie „Stali”, skąd ok. godz. 16.30 Ojciec Święty odleciał helikopterem do Przemyśla.

Ocena: 0 -1

Reklama

Wybrane dla Ciebie

Diecezja kaliska: zmiany kapłanów

2021-06-09 09:57

[ TEMATY ]

ksiądz

zmiany księży

zmiany personalne

diecezja.kalisz.pl

Biskup Damian Bryl wręczył duszpasterzom następujące dekrety, które wejdą w życie w miesiącach wakacyjnych.

Dekrety ogłoszone 8 czerwca br.:

CZYTAJ DALEJ

Co rośnie w nas?

Niedziela Ogólnopolska 24/2018, str. 33

Ks. Dariusz Kowalczyk SJ/facebook.pl

Ks. Dariusz Kowalczyk SJ

Ks. Dariusz Kowalczyk SJ

Jednym z podstawowych elementów rzeczywistości jest wzrost. Rosną ludzie, wzrastają społeczności, rozwijają się idee i rzeczy. W dzisiejszych czytaniach mowa jest o wspaniałym cedrze, który wyrasta z małej gałązki, o ziarnku gorczycy, z którego wyrasta okazały krzew.

Trzeba jednak zauważyć, że wzrost sam w sobie nie jest ani dobry, ani zły. Wszak może wzrastać dobro, ale może także wzrastać zło. Żyjemy w czasach, w których rozpowszechniony jest zabobon postępu, który głosi, że nowe jest zawsze lepsze od starego. To jedna z przyczyn szybkiego rozpowszechniania się zła w postaci np. przekręcania znaczeń podstawowych pojęć, takich jak małżeństwo i rodzina. Co więcej, niekiedy może się wydawać, że zło rośnie szybciej niż dobro. Dlatego Jezus uczy nas zaufania i cierpliwości. Królestwo Boże nie przegrywa z królestwem szatana. Może wydawać się małe, niepozorne, jak ziarnko gorczycy, ale prędzej czy później wyrośnie we wspaniałą roślinę, w której gałęziach można znaleźć schronienie. Autentyczny, trwały wzrost dobra wymaga pokory. Czytamy u proroka Ezechiela, że drzewo wysokie, będzie poniżone, a drzewo niskie wywyższone. Chełpiący się swoją wielkością niech zatem uważają, bo mogą upaść. Pokornego natomiast podźwignie Pan. Niekiedy czujemy się jak uschłe drzewo, które nie przynosi żadnego owocu. Dzisiejsze Słowo nas pociesza: powierz swą słabość Bogu, w Nim odnajdziesz sens swego życia. Zauważyliśmy, że Jezus uczy nas cierpliwości w oczekiwaniu owoców, ale trzeba najpierw podkreślić, że sam Bóg jest cierpliwy. Duch Święty cierpliwie działa w nas i wokół nas, byśmy mogli żyć wiecznie. Niestety, cierpliwy umie być także duch zły. Wskazywał na to m.in. Efrem z Edessy (zm. 373). Diabeł krąży wokół nas cierpliwie, by nas zniewolić, często pod pozorem dobra. Zauważmy, jak działa przemysł aborcyjny albo ideologia tzw. mniejszości seksualnych. Zaczynają od przekonywających słów o wolności, tolerancji, poszanowaniu inności, i powoli doprowadzają do ustanowienia kolejnych, chorych praw, do medialno-prawnego zamordyzmu, w którym nie można publicznie nazwać zła złem. Przeciwstawiajmy się tym trendom, patrząc na Jezusa.

CZYTAJ DALEJ

Kolejne studium Ruchu Apostolstwa Młodzieży

2021-06-14 13:36

archiwum RAM

Młodzi kandydaci na animatorów

Młodzi kandydaci na animatorów

W dniach od 11 do 13 czerwca 2021 r. na terenie jarosławskiego Opactwa odbyła się kolejna sesja Studium Animatora Ruchu Apostolstwa Młodzieży Archidiecezji Przemyskiej, która była trzecią z kolei zorganizowaną stacjonarnie po długim okresie formacji zdalnej.

Kolejna sesja studium była okazją do nadrabiania zaległości związanych z budowaniem wspólnoty i poznaniem osób, z którymi przez cały rok w przestrzeni wirtualnej formowali się młodzi. To także okazja do przygotowania wakacyjnych turnusów organizowanych przez Ruch. Rekolekcyjne diakonie zgromadziły się, aby nakreślić plan turnusów, wyznaczyć obowiązki i zarysować główne idee rekolekcyjnych nauk i spotkań w grupach.

CZYTAJ DALEJ

Reklama

W związku z tym, iż od dnia 25 maja 2018 roku obowiązuje Rozporządzenie Parlamentu Europejskiego i Rady (UE) 2016/679 z dnia 27 kwietnia 2016r. w sprawie ochrony osób fizycznych w związku z przetwarzaniem danych osobowych i w sprawie swobodnego przepływu takich danych oraz uchylenia Dyrektywy 95/46/WE (ogólne rozporządzenie o ochronie danych) uprzejmie Państwa informujemy, iż nasza organizacja, mając szczególnie na względzie bezpieczeństwo danych osobowych, które przetwarza, wdrożyła System Zarządzania Bezpieczeństwem Informacji w rozumieniu odpowiednich polityk ochrony danych (zgodnie z art. 24 ust. 2 przedmiotowego rozporządzenia ogólnego). W celu dochowania należytej staranności w kontekście ochrony danych osobowych, Redaktor Naczelna Tygodnika Katolickiego „Niedziela” wyznaczyła w organizacji Inspektora Ochrony Danych.
Więcej o polityce prywatności czytaj TUTAJ.

Akceptuję