Reklama

„Na znak Twój, Panie!”

Bądź na bieżąco!

Zapisz się do newslettera

Abp Józef Michalik, metropolita przemyski, przewodniczył będzie tegorocznemu Świętu Eucharystii w archidiecezji łódzkiej. Odpowiadając na zaproszenie Metropolity łódzkiego abp. Władysława Ziółka, przewodniczący Konferencji Episkopatu Polski poprowadzi o godz. 10.00 procesję eucharystyczną z kościoła Matki Boskiej Zwycięskiej do bazyliki archikatedralnej, następnie na placu przy katedrze sprawować będzie Mszę św. i wygłosi homilię. Przypomnieć zatem wypada sylwetkę i drogę realizacji kapłańskiego powołania Dostojnego Gościa.
Abp Józef Michalik urodził się 20 kwietnia 1941 r. w Zambrowie. W roku 1958 wstąpił do Seminarium Duchownego w Łomży. Święcenia kapłańskie otrzymał z rąk bp. Czesława Falkowskiego w dniu 23 maja 1964 r. Po roku posługi wikariusza w parafii Jelonki k. Ostrowii Mazowieckiej został skierowany na studia w Akademii Teologii Katolickiej w Warszawie. Po ukończeniu teologii dogmatycznej kontynuował studia w Papieskim Uniwersytecie św. Tomasza Angelicum w Rzymie, gdzie w 1972 r. uzyskał stopień doktora teologii na podstawie rozprawy o eklezjologii A. Frycza Modrzewskiego. W 1973 r. został mianowany wicekanclerzem Kurii Biskupiej w Łomży, równocześnie wykładał teologię dogmatyczną i homiletykę w łomżyńskim Wyższym Seminarium Duchownym. W 1978 r. wrócił do Rzymu, by pracować w Papieskiej Radzie ds. Świeckich, w której od 1985 r. kierował Biurem ds. Młodzieży i w tym samym roku przygotowywał I Światowy Dzień Młodzieży. Był także rektorem Papieskiego Kolegium Polskiego w Rzymie.
16 października 1986 r. przyjął sakrę biskupią z rąk Jana Pawła II w bazylice św. Piotra w Rzymie i został pasterzem diecezji gorzowskiej. Jako motto obrał sobie łacińską sentencję Numine Tuo Domine, czyli „na znak Twój Panie”. Pasterska posługa w młodej diecezji na zachodniej granicy Polski nie zakończyła uczestnictwa bp. Józefa Michalika w dykasteriach Stolicy Apostolskiej. Jan Paweł II powierzył mu udział w przygotowaniach Synodu Europejskiego, w którym biskup gorzowski uczestniczył w 1991 r. Od 1990 r. abp Józef Michalik jest konsultorem Papieskiej Rady ds. Świeckich, a w 1994 r. został wybrany na przewodniczącego Komisji ds. Laikatu w Radzie Konferencji Biskupów Europy.
17 kwietnia 1993 r. bp Józef Michalik został mianowany przez Jana Pawła II arcybiskupem metropolitą przemyskim obrządku łacińskiego.
W Konferencji Episkopatu Polski abp Michalik pełnił funkcje w Komisjach ds. Duszpasterstwa Akademickiego, Duszpasterstwa Ogólnego i Duszpasterstwa Świeckich. Przewodniczy Radzie ds. Polonii i Polaków za Granicą. Kierował również Zespołami ds. Akcji Katolickiej i Konstytucji Rzeczypospolitej. Od 1999 r. był wiceprzewodniczącym Konferencji Episkopatu Polski, a od marca 2004 r. jest jej przewodniczącym, wybranym na pięcioletnią kadencję.
Od wielu lat Ksiądz Arcybiskup związany jest z prasą katolicką w Polsce, a szczególnie z Tygodnikiem Katolickim „Niedziela”, w którym zamieszczał, cieszące się dużym zainteresowaniem felietony-komentarze pt. Minął tydzień. Pod troskliwą opieką abp. Michalika edycja przemyska Niedzieli świętowała w bieżącym roku dziesięciolecie swego istnienia.
W niedzielę 13 kwietnia przybywa do nas Gość znamienity, hierarcha Kościoła w Polsce, kapłan, który zdobywał duszpasterskie doświadczenie w kraju i za granicą, którego indywidualność i osiągnięcia cenione są na arenie międzynarodowej. Przybywa jednocześnie człowiek życzliwy i otwarty dla każdego, o czym redaktorzy Niedzieli Łódzkiej mogli przekonać się osobiście podczas spotkania z abp. Józefem Michalikiem w Przemyślu w kwietniu br. Serdecznie witamy Księdza Arcybiskupa w Łodzi!

Pomóż w rozwoju naszego portalu

Wspieram

2004-12-31 00:00

Oceń: 0 0

Reklama

Wybrane dla Ciebie

Odwaga wyciągniętych rąk

2025-11-18 17:34

[ TEMATY ]

Wrocław

Magdalena Lewandowska

Przewodniczący Polskiego i Niemieckiego Episkopatu podpisali wspólnie oświadczenie "Odwaga wyciągniętych rąk", nawiązujące do Orędzia Pojednania z 1965 roku.

Przewodniczący Polskiego i Niemieckiego Episkopatu podpisali wspólnie oświadczenie Odwaga wyciągniętych rąk, nawiązujące do Orędzia Pojednania z 1965 roku.

– Odwaga do ryzykownego gestu pojednania w 1965 roku zrodziła się z głębi chrześcijańskiego, ale jednocześnie bardzo ludzkiego ducha – mówią polscy i niemieccy biskupi.

W 60. rocznicę Orędzia Pojednania Eucharystii w katedrze wrocławskiej przewodniczył abp Tadeusz Wojda, przewodniczący Konferencji Episkopatu Polski, a koncelebrowali ją biskupi i kardynałowie z Polski i Niemiec wraz z Nuncjuszem Apostolskim abp. Antonio Filipazzi. Przewodniczący Polskiego i Niemieckiego Episkopatu podpisali wspólnie oświadczenie "Odwaga wyciągniętych rąk", nawiązujące do Orędzia. Podkreślają w nim, że listy wymienione między biskupami Polski i Niemiec w 1965 roku były punktem zwrotnym nie tylko dla Kościoła, ale także dla relacji między narodami. „Gotowość Polskiego Episkopatu do wyjścia w 1965 r. myślą poza głębokie historyczne rany i lęki była w najlepszym tego słowa znaczeniu rewolucyjna i otworzyła nowe perspektywy. Pamiętne słowa „Przebaczamy i prosimy o przebaczenie” były wyrazem prorockiego rozeznania, które odrzucało zgodę na sytuację naznaczoną strachem, krzywdą i przemocą. Odwaga do tego ryzykownego gestu pojednania zrodziła się z głębi chrześcijańskiego, ale jednocześnie bardzo ludzkiego ducha. Chrystus zaprasza wszystkich, którzy za Nim idą, niezależnie od przynależności narodowej, do przebaczenia i miłości nieprzyjaciół” – czytamy w dokumencie. Biskupi zwracają uwagę, że mimo iż na drodze pojednania polsko-niemieckiego udało się osiągnąć wiele, znacznie więcej niż ludzie mogli sobie wyobrazić w 1945 r., historyczne krzywdy nadal wpływają na naszą teraźniejszość. – „Prośba o przebaczenie nie oznacza, że niemieckie zbrodnie, wojna przeciwko Polsce, holokaust i wszystkie skutki panowania narodowych socjalistów mogą zostać zapomniane. Również wysiedlenie najpierw Polaków, a następnie Niemców z ich ojczyzny nie mogą popaść w zapomnienie. To właśnie ze wspólnej pamięci może wyrastać siła pojednania i odwaga do budowania bardziej pokojowej przyszłości w Europie – przekonują hierarchowie.
CZYTAJ DALEJ

Wojewoda lubelski zdjął krzyż z sali urzędu. Sąd wydał decyzję w tej sprawie

2025-11-17 16:03

[ TEMATY ]

sąd

wojewoda lubelski

zdjął krzyż

urząd

wydał decyzję

Biuro Prasowe Archidiecezji Krakowskiej

Sąd w Lublinie wydał postanowienie dotyczące wojewody lubelskiego Krzysztofa Komorskiego, któremu zarzucono przekroczenie uprawnień oraz obrazę uczuć religijnych w związku ze zdjęciem krzyża w reprezentacyjnej sali urzędu w grudniu 2023 r. Krzyż został przeniesiony do innej sali urzędu.

Sprawa dotyczy decyzji wojewody Komorskiego (członka - a jakże - Platformy Obywatelskiej, obecnie Koalicji Obywatelskiej) z grudnia 2023 r., który niedługo po objęciu urzędu, polecił zdjęcie krzyża z reprezentacyjnej Sali Kolumnowej urzędu i wniesienie do niej flag unijnych. Podkreślał, że chodzi o neutralność światopoglądową, a w Sali Kolumnowej spotykają się ludzie różnych wyznań i różnych kultur. Decyzja wojewody była szeroko komentowana m.in. w mediach społecznościowych, krytykowali ją m.in. posłowie PiS. Komorski przeprosił wszystkich, którzy poczuli się nią urażeni. Wyjaśniał, że krzyż nie został zabrany, tylko przeniesiony do innej sali, a on sam jest osobą wierzącą.
CZYTAJ DALEJ

Konferencja o Orędziu pojednania

2025-11-19 15:44

Magdalena Lewandowska

Uczestnicy konferencji w auli PWT

Uczestnicy konferencji w auli PWT

Na Papieskim Wydziale Teologicznym we Wrocławiu odbyła się międzynarodowa konferencja o Orędziu pojednania.

W czasie drugiego dnia obchodów 60. rocznicy wystosowania Listu biskupów polskich do niemieckich w auli PWT dyskutowano o historii Orędzia pojednania, jego wartości i inspiracji dla potomnych. Wśród prelegentów znalazł się m.in. prof. Norman Davis, który z powodu choroby połączył się z uczestnikami online. Wydarzenie zgromadziło wielu gości z Polski i Niemiec, historyków, naukowców, teologów, a także studentów i młodzież.
CZYTAJ DALEJ

Reklama

Najczęściej czytane

REKLAMA

W związku z tym, iż od dnia 25 maja 2018 roku obowiązuje Rozporządzenie Parlamentu Europejskiego i Rady (UE) 2016/679 z dnia 27 kwietnia 2016r. w sprawie ochrony osób fizycznych w związku z przetwarzaniem danych osobowych i w sprawie swobodnego przepływu takich danych oraz uchylenia Dyrektywy 95/46/WE (ogólne rozporządzenie o ochronie danych) uprzejmie Państwa informujemy, iż nasza organizacja, mając szczególnie na względzie bezpieczeństwo danych osobowych, które przetwarza, wdrożyła System Zarządzania Bezpieczeństwem Informacji w rozumieniu odpowiednich polityk ochrony danych (zgodnie z art. 24 ust. 2 przedmiotowego rozporządzenia ogólnego). W celu dochowania należytej staranności w kontekście ochrony danych osobowych, Zarząd Instytutu NIEDZIELA wyznaczył w organizacji Inspektora Ochrony Danych.
Więcej o polityce prywatności czytaj TUTAJ.

Akceptuję