Reklama

Niecodzienna wyprawa do South Dakota

Niedziela w Chicago 25/2004

Mount Rushmore - góra z wyrzeźbionymi głowami czterech amerykańskich prezydentów

Mount Rushmore - góra z wyrzeźbionymi głowami czterech amerykańskich prezydentów

Ameryka tym rożni się od Polski, że podróżując po niej, można najpierw nieźle zmarznąć, by po kilku godzinach narzekać na upały i olbrzymią wilgotność powietrza. Wystarczy tylko wsiąść do samochodu lub samolotu i rozpocząć wędrówkę po tym pięknym i ogromnym kraju.
Bóg mówi wyraźnie: „Czyńcie sobie ziemię poddaną” (por. Rdz 1, 28), lecz aby to wykonać, najpierw należy ją poznać, zachwycić się nią, chcieć ją zmienić, pokochać. Taką próbę poznania odległego stanu South Dakota dzięki zaangażowaniu prezesa Zbigniewa Piwoni podjęli wraz z wychowawczynią Agnieszką Sybigą oraz troskliwymi matkami uczniowie VIII klas Polskiej Szkoły im. Mikołaja Kopernika w Niles. Po całorocznym trudzie zgłębiania polskiej historii, nauce języka polskiego i geografii młodzi ludzie mieli szansę, by odpocząć i zachwycić się otaczającą ich przyrodą. Wyjazd rozpoczął się wczesnym rankiem w sobotę 29 maja. O godz. 4.30 a.m. parking przy parafii św. Johna Brebeuf wypełnił się młodzieżą i ich rodzicami, natomiast o godz. 4.55 a.m. rozległ się dźwięk mojego telefonu i pytanie: „Gdzie jesteś, za 5 minut ruszamy”. Rzeczywiście, kilka minut po piątej wyruszyliśmy z modlitwą na ustach, prosząc, by dobry Bóg błogosławił ten czas naszego wypoczynku. Tak też się stało, wspaniała pogoda towarzyszyła nam na całej trasie wycieczki, a dobry przewodnik, którym był pan Andrzej, pokazał nam wszystkie ciekawe miejsca.
Podczas naszego pobytu w Dakocie mogliśmy zobaczyć Wietrzne Jaskinie, Czarne Wzgórza i imponujące popiersia czterech amerykańskich prezydentów, wyrzeźbione w górze Mount Rushmore. Dodatkową atrakcją wyjazdu były napotykane po drodze wspaniałe bizony, jelenie, pieski preriowe i inne niespotykane raczej poza ogrodami zoologicznymi zwierzęta. W te dni młodzi mieli okazję, by w większym wyciszeniu, bez pośpiechu dnia codziennego przyjrzeć się naturze, a poprzez kontakt z nią zobaczyć, poznać i pokochać bardziej Boga. Minione trzy dni były pełne wrażeń. Nie tylko pogłębiły przyjaźnie i umożliwiły bardziej zintegrować się polskiej młodzieży, ale jednocześnie pomogły jej odpowiedzieć na pytanie, jakie miejsce w ich sercu zajmuje Jezus Chrystus.
Często można usłyszeć, jaka zła jest młodzież. Ja poznałem ją z innej strony. Byłem zdumiony wyciszeniem i zainteresowaniem młodych podczas niedzielnego nabożeństwa słowa. Cieszyłem się z zadawanych później pytań i przemyśleń. Ukazały one całe piękno młodych ludzi, którzy obok wypoczynku, po całorocznym trudzie nauki w dwóch szkołach jednocześnie, umieli zachwycić się Bogiem i Jego dziełami. Wielu z nich żywo reagowało na możliwość wyjazdu do Kolonii na spotkanie z Ojcem Świętym w ramach XX Światowego Dnia Młodzieży w 2005 r., wielu pragnie uczestniczyć w spotkaniach modlitewnych przy parafii w Niles. To budujące, iż młodzi ludzie przechodzą od słuchania do usłyszenia słów Papieża, który wciąż powtarza: „Wy jesteście solą ziemi, Wy jesteście światłem świata”. Z całą pewnością jest to możliwe dzięki trosce rodziców i nauczycieli, którzy starają się kształtować młode serca według starego polskiego zawołania: „Bóg, Honor, Ojczyzna”. Oby wszyscy uczyli się budowania wspólnoty opartej na wzajemym poszanowaniu i tolerancji. Toteż istotne jest dalsze kontynuowanie tego typu wyjazdów, gdzie oprócz wypoczynku młodzież może jeszcze bardziej poznać polską kulturę, a przez to jeszcze bardziej pokochać ojczysty kraj.

Oceń: 0 0

Reklama

Wybrane dla Ciebie

Alicja z krainy dobra

Niedziela Ogólnopolska 51/2019, str. 52-54

[ TEMATY ]

miłosierdzie

wolontariat

Klaudia Zielińska

Nie lubi mówić o sobie. Unika udzielania wywiadów. Ratuje ludzi od śmierci, głodu, cierpienia i chorób. Misjonarka w Kenii i Tanzanii. Nazywana przez bliskich „Aniołem Afryki” lub „Matką Teresą z Polski”.

Krzysztof Tadej: Trzy lata temu w wywiadzie dla tygodnika Niedziela powiedziała Siostra m.in.: „Kiedyś pojechałam do jednej z wiosek. Witałam się z ludźmi i nagle usłyszałem dziwny pisk. Spytałam: «Co to takiego?». Wskazano mi jeden z domów. Wczołgałam się, bo nie było drzwi. Zobaczyłam dziecko leżące na liściach od banana. Piszczało z bólu. W jego uchu zagnieździły się robaki i wyjadały błonę bębenkową. Obok leżała matka i nie miała siły wstać. Umierała z głodu. Udało się uratować dziecko i matkę w ostatniej chwili”. Opowiadała Siostra również o innych dramatycznych sytuacjach w kenijskiej miejscowości Laare. Czy od tego czasu sytuacja się poprawiła?

CZYTAJ DALEJ

Święty Zygmunt Szczęsny Feliński

2021-09-17 10:16

[ TEMATY ]

święty

Piotrus/pl.wikipedia.org

Święty Zygmunt Szczęsny Feliński, arcybiskup metropolita warszawski i założyciel Zgromadzenia Sióstr Franciszkanek Rodziny Maryi.

Urodził się w 1882 r. w Wojutynie na Wołyniu. Wychowany w atmosferze religijnej i patriotycznej. Już jako dziecko czcił gorąco Matkę Bożą. Skończył studia w Moskie i Paryżu.

CZYTAJ DALEJ

Papież: synod to nie wymiana opinii, lecz słuchanie Ducha

2021-09-18 16:12

[ TEMATY ]

Franciszek

PAP

W procesie synodalnym nie chodzi o gromadzenie różnych opinii, lecz o wsłuchanie się w Ducha Św. – mówił Papież podczas spotkania z przedstawicielami rzymskiej diecezji. Franciszek postanowił się z nimi spotkać w Watykanie, aby w ten sposób przygotować swoją diecezję na pierwszy etap procesu synodalnego, który ma miejsce właśnie na szczeblu lokalnym.

Papież zaznaczył na wstępie, że głównym zadaniem synodu jest właśnie wsłuchiwanie się w głos Boga, rozpoznanie Jego obecności, Jego przejścia i tchnienia życia. Franciszek przypominał, że tematem synodu jest właśnie synodalność.

CZYTAJ DALEJ

Reklama

Najczęściej czytane

W związku z tym, iż od dnia 25 maja 2018 roku obowiązuje Rozporządzenie Parlamentu Europejskiego i Rady (UE) 2016/679 z dnia 27 kwietnia 2016r. w sprawie ochrony osób fizycznych w związku z przetwarzaniem danych osobowych i w sprawie swobodnego przepływu takich danych oraz uchylenia Dyrektywy 95/46/WE (ogólne rozporządzenie o ochronie danych) uprzejmie Państwa informujemy, iż nasza organizacja, mając szczególnie na względzie bezpieczeństwo danych osobowych, które przetwarza, wdrożyła System Zarządzania Bezpieczeństwem Informacji w rozumieniu odpowiednich polityk ochrony danych (zgodnie z art. 24 ust. 2 przedmiotowego rozporządzenia ogólnego). W celu dochowania należytej staranności w kontekście ochrony danych osobowych, Redaktor Naczelna Tygodnika Katolickiego „Niedziela” wyznaczyła w organizacji Inspektora Ochrony Danych.
Więcej o polityce prywatności czytaj TUTAJ.

Akceptuję