Reklama

Maryjna wystawa w „Niedzieli”

Niedziela częstochowska 25/2004

Krzysztof Świtała

Krzysztof Świtała

Anna Wyszyńska: - Jest Pan autorem wystawy z pt. „Z dawna Polski Tyś Królową”, która jest kolejną ekspozycją zorganizowaną w naszej redakcji. Jakimi przesłankami kierował się Pan, przygotowując tę wystawę?

Krzysztof Świtała: - Wystawa jest poświęcona Matce Bożej Częstochowskiej, prezentuję na niej medale, medaliki, filatelistykę, exlibrisy oraz inne pamiątki, których tematem jest Matka Boża z Jasnej Góry. Pierwszą część wystawy stanowią obrazki, widokówki oraz zdjęcia. Najstarsze z nich pochodzą z początku XIX i XX wieku, część z pierwszych lat po II wojnie światowej. W części filatelistycznej prezentuję koperty z nadrukami, stemplami pierwszego dnia obiegu i stemplami okolicznościowymi oraz znaczki Poczty Polskiej i brazylijskiej. Szczególnie pragnąłbym zwrócić uwagę na wydawnictwo podziemne z okresu stanu wojennego - znaczek wydany przez „Solidarność”.

Reklama

- Czy któreś z prezentowanych eksponatów są Panu szczególnie bliskie?

- Każdy eksponat w kolekcji jest dla mnie ważny, z każdym wiąże się jakaś historia. Szczególnie ważna jest dla mnie seria pt. Sześćset lat Jasnej Góry. Składa się ona z 15 medali, których tematem są najważniejsze momenty w historii Klasztoru Jasnogórskiego. Serię wydał częstochowski Oddział Polskiego Towarzystwa Numizmatycznego. Wraz z Markiem Przeniosło brałem udział w opracowaniu tej serii. Przedsięwzięcie to nie byłoby możliwe, gdyby nie pomoc ojców paulinów: o. Rufina Abramka - ówczesnego przeora, o. Honorata Marcinkiewicza - ówczesnego archiwisty, o. Jerzego Tomzińskiego, o. Melchiora Królika i o. Jana Golonki. Kształt plastyczny nadał tej serii Wojciech Barylski. Bardzo sobie cenię również medale wydane z okazji 500- i 550-lecia Jasnej Góry.

- Kolekcjonerstwo jest Pana pasją od wielu lat, jest Pan członkiem Stowarzyszenia Archeologiczno-Numizmatycznego. Co zadecydowało o tym, że z takim zaangażowaniem zajmuje się Pan zbieraniem medali, numizmatów, exlibrisów i innych pamiątek?

- W kolekcjonerstwie łączą się moje zainteresowania historią, archeologią i plastyką. Każdy element kolekcji przywołuje na pamięć jakiś moment w historii, z każdym łączą się także wspomnienia związane z okolicznościami jego zdobycia: zakupu czy też otrzymania od życzliwych osób. Kilka medali mogło się znaleźć na tej wystawie tylko dlatego, że kiedyś podarował mi je przeor Jasnej Góry, jeden otrzymałem od ojca generała Józefa Płatka, inny od nieżyjącego już abp. Bronisława Dąbrowskiego. Moje kolekcjonerstwo nie jest więc sztuką dla sztuki, jest historią spotkań z innymi ludźmi, pomaga w pogłębianiu wiedzy historycznej, w refleksji. Także ta wystawa ma służyć refleksji nad rolą Matki Bożej w dziejach narodu polskiego. Jestem niezmiernie wdzięczny, że dzięki życzliwości redaktora naczelnego Niedzieli - ks. inf. Ireneusza Skubisia, wystawa ta mogła zaistnieć w redakcyjnej auli.

- Dziękuję za rozmowę.

Wystawę „Z dawna Polski Tyś Królową” można oglądać od poniedziałku do piątku w godzinach od 9.00 do 16.00, po wcześniejszym telefonicznym ustaleniu terminu pod numerem 365-19-17.

Oceń: 0 0

Reklama

Wybrane dla Ciebie

ONZ: Prezydent Duda oskarżył Białoruś o atak hybrydowy i podał w wątpliwość solidarność globalnej Północy

2021-09-22 07:26

[ TEMATY ]

ONZ

Andrzej Duda

PAP

Prezydent Andrzej Duda w przemówieniu na forum Zgromadzenia Ogólnego ONZ oskarżył Białoruś o prowadzenie ataku hybrydowego przeciwko Polsce, Litwie i Łotwie. Zasugerował też, że bogate kraje - w tym Polska - niewystarczająco solidarnie postąpiły w obliczu pandemii, a także wobec konfliktów na Ukrainie, w Syrii czy Libii.

"To słowo stało się symbolicznym wyznacznikiem naszej polityki, jej ideałem. Gdy mówię solidarność, myślę także o solidarności w kontekście Covid-19. I nie jest to łatwa refleksja. Zwłaszcza pod adresem nas, przywódców bogatego świata, bogatej Północy" - powiedział Duda, wskazując m.in. na nierówny dostęp do szczepionek przeciwko Covid-19. Zaznaczył jednocześnie, że Polskę uważa za część tej bogatej Północy.

CZYTAJ DALEJ

W Sejmie projekt ustawy „Stop aborcji 2021”

2021-09-22 14:54

[ TEMATY ]

aborcja

pro‑life

Karol Porwich/Niedziela

130 tys. podpisów zebrali autorzy projektu ustawy "Stop aborcji 2021". Zgodnie z wniesionym dziś do Sejmu projektem, dzieci poczęte będą chronione na podstawie tych samych przepisów, co inni ludzie, ponieważ dziecko poczęte jest człowiekiem - poinformowała odpowiedzialna za inicjatywę ustawodawczą Fundacja Pro-prawo do życia.

Autorzy projektu i podpisani pod nim obywatele uważają, że prawna ochrona życia dzieci poczętych jest w Polsce fikcją. Wskazują m.in. na wadliwe zapisy kodeksu karnego powodujące, że "co roku tysiące dzieci w Polsce są bezkarnie zabijane".

CZYTAJ DALEJ

Posiedzenie Rady Kardynałów

2021-09-22 17:15

[ TEMATY ]

papież Franciszek

Rada Kardynałów

Vatican News

Wczoraj po południu odbyło się, w formie zdalnej, posiedzenie Rady Kardynałów. Papież Franciszek przedstawił refleksję na temat otwarcia prac najbliższego Synodu o synodalności.

Po zapoznaniu się z dwoma jego wystąpieniami uznanymi za kluczowe dla przemyśleń na następny synod, z 2015 r. z okazji 50. rocznicy ustanowienia Synodu Biskupów oraz skierowanej do wiernych diecezji rzymskiej w ubiegłą sobotę, Papież dał jasno do zrozumienia, że sednem refleksji nie jest jedynie pogłębienie tego czy innego tematu. Celem jest nauka takiego sposobu przeżywania Kościoła, które naznaczone jest na wszystkich poziomach wzajemnym słuchaniem i postawą duszpasterską, zwłaszcza w obliczu pokus klerykalizmu i sztywności. Wystąpienia różnych kardynałów dotyczyły niektórych aspektów, które sprawiają, że synodalność jest szczególnie potrzebna aby przezwyciężyć sekciarstwo i partykularne

CZYTAJ DALEJ

Reklama

Najczęściej czytane

W związku z tym, iż od dnia 25 maja 2018 roku obowiązuje Rozporządzenie Parlamentu Europejskiego i Rady (UE) 2016/679 z dnia 27 kwietnia 2016r. w sprawie ochrony osób fizycznych w związku z przetwarzaniem danych osobowych i w sprawie swobodnego przepływu takich danych oraz uchylenia Dyrektywy 95/46/WE (ogólne rozporządzenie o ochronie danych) uprzejmie Państwa informujemy, iż nasza organizacja, mając szczególnie na względzie bezpieczeństwo danych osobowych, które przetwarza, wdrożyła System Zarządzania Bezpieczeństwem Informacji w rozumieniu odpowiednich polityk ochrony danych (zgodnie z art. 24 ust. 2 przedmiotowego rozporządzenia ogólnego). W celu dochowania należytej staranności w kontekście ochrony danych osobowych, Redaktor Naczelna Tygodnika Katolickiego „Niedziela” wyznaczyła w organizacji Inspektora Ochrony Danych.
Więcej o polityce prywatności czytaj TUTAJ.

Akceptuję