Reklama

Z życia diecezji

28 osób skorzystało ze staży realizowanych przez diecezjalną Caritas w ramach projektu Leonardo da Vinci w roku 2003/2004. Program adresowany był do absolwentów i ludzi młodych zagrożonych bezrobociem

Lednica 2004

W Wigilię Zesłania Ducha Świętego młodzież z całej Polski spotyka się w Lednicy. Idąc za wezwaniem o. Jana Góry „Daj się złowić w sieć miłości!”, również z naszej diecezji młodzi wyruszyli, aby spotkać się na lednickich polach.
W tym roku na miejscu było bardzo tłoczno (ok. 180 tys. osób). Nabożeństwo, jak co roku, rozpoczęło się od wniesienia relikwii św. Wojciecha i Jasnogórskiej Ikony. Ok. 18.00 wysłuchaliśmy na telebimie orędzia Jana Pawła II, który zachęcał, abyśmy dali się złowić w sieć miłości. Wieczorem była uroczysta Eucharystia pod przewodnictwem kard. Józefa Glempa, a homilię wygłosił biskup polowy WP Sławoj Leszek Głódź, który zachęcił młodzież do otwarcia się na dary Ducha Świętego. Przy ołtarzu było ponad 1000 koncelebransów. Znamienne, że od godz. 15.00 aż do Eucharystii - i nawet po niej - trwał sakrament pokuty.
Przez cały czas towarzyszyła nam piosenka: Tak, tak, Panie, Ty wiesz, że Cię kocham! Na polach lednickich młodzież odpowiedziała na pytanie: „Czy miłujesz mnie?” i później na znak miłości do Jezusa nałożyliśmy pierścień na ręce. Pod koniec rozpoczęło się nabożeństwo Dobrego Pasterza i księża otrzymali laski pasterskie na znak, że są posłani do świata. Ostatnim punktem, zgodnie z tradycją lednicką, był wybór Chrystusa jako Pana, a znakiem to wyrażającym było przejście przez Bramę - Rybę. W drodze powrotnej do Włoszczowy, kiedy słońce obudziło nas w autokarze, mimo zmęczenia, wszyscy zaczęli śpiewać „Tak, tak, Panie, Ty wiesz, że Cię kocham!".

Ks. Z. Kądziela

Młodość i radość w Chęcinach

Reklama

Tegoroczne Dni Chęcin obfitowały w wiele atrakcji, które rozpoczął korowód, prowadzony przez „królową Bonę” i „króla Łokietka”, a tworzyli go uczniowie okolicznych szkół, m.in. z Bolmina, Korzecka, Łukowej, Miedzianki, Polichna, Radkowic, Siedlec, Starochęcin, Tokarni, Wolicy, Podzamcza Chęcińskiego. Każda ze szkół starała się za pomocą rycerskich, szlacheckich strojów czy wojskowych mundurów podkreślić swą odrębność. Bawiono się podczas pokazów walk rycerskich, konkursów, występów teatrów i zespołów młodzieżowych. W niedzielę korowód przebierańców stawił się na Mszy św. Odprawił ją i homilię wygłosił ks. Tomasz Łyko z chęcińskiej parafii. Po południu kontynuowano liczne atrakcje, m.in. loterie, występy orkiestr i chórów, pokazy skoków spadochronowych, tresury psów, sztucznych ogni.

A. D.

Festyn dla dzieci we Włoszczowie

Tradycyjnie już w parafii bł. J. Pawłowskiego we Włoszczowie w niedzielę przed 1 czerwca przygotowano dla najmłodszych Festyn na Dzień Dziecka. Organizatorami byli: Szkolne Koło Caritas działające przy Zespole Szkół Ponadgimnazjalnych nr 3 we Włoszczowie, Parafialny Zespół Caritas, Katolickie Stowarzyszenie Harcerstwa Zawisza, Papieskie Dzieło Misyjne Dzieci, Schola Parafialna. Dzięki pomocy sponsorów możliwe było przygotowanie wielu atrakcji - m.in. loterii fantowej, gier, zabaw, konkursów piosenki. Pogoda dopisała i dzieci pięknie się bawiły. Każdy, kto brał udział w zabawach, otrzymał nagrodę.
Patronem medialnym było Radio Plus. W Festyn szczególnie zaangażowani byli księża i katecheci pracujący w parafii.

Ks. Z. Kądziela

Leonardo da Vinci w walce z bezrobociem

Pierwszy program dotyczył przeszkolenia 8 osób w zakresie obsługi maszyn typu Heidelberg we Francji. Osoby te zostały zatrudnione w Poligrafii S.A. „Dzięki stażowi dziś są wydajnymi i wykwalifikowanymi pracownikami” - podkreślał z-ca dyrektora Caritas ks. Andrzej Drapała. Z drugiego stażu w Niemczech skorzystały osoby z upośledzeniem wzroku i niewidome. Stażyści doskonalili znajomość jęz. angielskiego oraz obsługę komputera. Dwie osoby po odbytym stażu zostały instruktorami i podjęły się nauki obsługi komputera następnych niewidomych.
27 maja br. wróciła ostatnia grupa 11 stażystów - bezrobotnych absolwentów z Gminy Chęciny. Przez trzy tygodnie w Gminie Schoneck w Niemczech młodzież zdobywała umiejętności prowadzenia gospodarstw agroturystycznych. Projekt udało się zrealizować dzięki współpracy z Urzędem Miasta i Gminy Chęciny. Młodzi mają nadzieję, że doświadczenia zdobyte w Schoneck przydadzą się im w realizacji własnych pomysłów w Chęcinach - gminie o dużych walorach turystycznych.
Wymierne efekty przebytych staży już zostały wymienione. Pozostają jeszcze niewymierne - zawiązane przyjaźnie, tworzenie zgranej grupy, dobra atmosfera współpracy - coś, co może zaowocować dobrze w przyszłości.
Gros funduszy - 90%, pochodziło z projektu Leonardo da Vinci. Pozostałe pokrywała diecezjalna Caritas oraz firmy wysyłające.

K. D.

Oceń: 0 0

Reklama

Wybrane dla Ciebie

Patron uczniów i studentów

U progu nowego roku szkolnego i akademickiego poznajmy patrona uczniów i studentów oraz orędownika zdających egzaminy - św. Józefa z Kupertynu.

Giuseppe Desa przyszedł na świat w małej włoskiej miejscowości Kupertyn w 1603 r. Jego życie młodzieńcze naznaczone było modlitwą i pracą. Gdy dorósł, rodzice posłali go do szkoły przyparafialnej, jednak jego edukacja nie trwała zbyt długo z dwu powodów. Pierwszym było, jak mówili nauczyciele, całkowite rozkojarzenie i nieumiejętność przyswajania wiedzy. Drugim powodem była choroba - gangrena, która unieruchomiła chłopca w łóżku na 5 lat. Po jakimś czasie, za namową matki i stryja, Józef wstąpił do Zakonu Braci Mniejszych Konwentualnych. Chciał zostać zakonnikiem.

CZYTAJ DALEJ

Niemcy: papież nie przyjął rezygnacji arcybiskupa Hamburga

2021-09-15 19:08

[ TEMATY ]

biskup

Niemcy

papież Franciszek

rezygnacja

flickr.com/episkopatnews

Franciszek nie przyjął rezygnacji Stefana Heßego z urzędu arcybiskupa Hamburga. Mimo naruszenia obowiązków w zakresie postępowania w przypadkach przemocy seksualnej arcybiskup pozostaje na swoim stanowisku. Oświadczenie nuncjatury apostolskiej w Berlinie ogłosiła 15 września Konferencja Biskupów Niemieckich w Bonn.

55-letni obecnie Heße, były szef personalny i wikariusz generalny archidiecezji kolońskiej, zawiesił swoje obowiązki służbowe po przedstawieniu 18 marca raportu o przestępstwach seksualnych w Kolonii i na ręce papieża zgłosił gotowość ustąpienia z urzędu. Obecnie Watykan postanowił, że Heße, który od 2015 jest arcybiskupem Hamburga, mimo krytyki pod jego adresem, pozostanie na stanowisku.

CZYTAJ DALEJ

Arch. katowicka: rozpoczęła się nowenna przed beatyfikacją ks. Jana Machy

2021-09-20 07:04

wikipedia.org

W niedzielę 19 września w parafiach archidiecezji katowickiej rozpoczęła się nowenna przed beatyfikacją Sługi Bożego ks. Jana Machy. Będzie ona trwać przez dziewięć niedziel aż do dnia beatyfikacji, czyli 20 listopada br. Nowenna jest elementem przygotowania diecezjan do tego wydarzenia.

Nowenna ma formę nabożeństwa. Na beatyfikację została skomponowana pieśń pt. "Wezwanie do bł. Jana Machy", która jest częścią nowenny. Ponadto proponuje się, by odmówić Modlitwę o łaskę za wstawiennictwem Sługi Bożego i przeczytać krótkie rozważanie - są to słowa ks. Machy.

CZYTAJ DALEJ

Reklama

Najczęściej czytane

W związku z tym, iż od dnia 25 maja 2018 roku obowiązuje Rozporządzenie Parlamentu Europejskiego i Rady (UE) 2016/679 z dnia 27 kwietnia 2016r. w sprawie ochrony osób fizycznych w związku z przetwarzaniem danych osobowych i w sprawie swobodnego przepływu takich danych oraz uchylenia Dyrektywy 95/46/WE (ogólne rozporządzenie o ochronie danych) uprzejmie Państwa informujemy, iż nasza organizacja, mając szczególnie na względzie bezpieczeństwo danych osobowych, które przetwarza, wdrożyła System Zarządzania Bezpieczeństwem Informacji w rozumieniu odpowiednich polityk ochrony danych (zgodnie z art. 24 ust. 2 przedmiotowego rozporządzenia ogólnego). W celu dochowania należytej staranności w kontekście ochrony danych osobowych, Redaktor Naczelna Tygodnika Katolickiego „Niedziela” wyznaczyła w organizacji Inspektora Ochrony Danych.
Więcej o polityce prywatności czytaj TUTAJ.

Akceptuję