Reklama

Z życia diecezji

W skrócie za Radiem Plus

Niedziela legnicka 25/2004

31 maja. Zakończyła się dwumiesięczna peregrynacja relikwii Patronów Polski po diecezji legnickiej. Relikwie dwóch świętych męczenników: Stanisława - patrona ładu moralnego i Wojciecha - patrona ewangelizacji odwiedziły ponad 50 parafii. Tysiące wiernych najczęściej modliło się w intencji rodzin, Ojczyzny, a także za zjednoczoną Europę, by nie zapomniała o swoich chrześcijańskich korzeniach.
Właśnie do tych korzeni w sposób szczególny odniósł się w swojej homilii kard. F. Macharski, który przewodniczył uroczystościom. Wzięli w niej udział również biskupi z sąsiednich diecezji oraz z Czech i Niemiec. Przybyli także przedstawiciele parlamentarzystów, władz lokalnych i samorządowych, wojska i policji oraz rzesze wiernych. Po Mszy św. relikwie przeniesiono z potężnego - 60-kilogramowego relikwiarza i na stałe umieszczono w ołtarzu głównym. „Mając w katedrze legnickiej relikwie świętych męczenników, w dalszym ciągu będziemy mogli modlić się i zawierzać swoje intencje przez ich wstawiennictwo” - powiedział na zakończenie biskup legnicki Tadeusz Rybak.

2 czerwca. W środę była VII rocznica wizyty Ojca Świętego w Legnicy oraz koronacji obrazu Matki Bożej z Krzeszowa. 2 czerwca 1997 r. ponad 400 tysięcy osób uczestniczyło we Mszy św. na legnickim lotnisku. W rocznicę tego niezwykłego spotkania w Krzeszowie została odprawiona Msza św. w intencji Papieża i całej diecezji legnickiej. O godz. 11.00 Eucharystii w sanktuarium maryjnym w Krzeszowie przewodniczył biskup świdnicki Ignacy Dec. Podczas uroczystości zasłużeni księża otrzymali od Biskupa Legnickiego tytuły prałackie i kanonickie. Natomiast osoby świeckie otrzymały medale „Zasłużony dla Dziecezji Legnickiej”.

Jak mówi ks. Andrzej Jarosiewicz z legnickiej Kurii Biskupiej, medale „Zasłużony dla Diecezji Legnickiej” bp Tadeusz Rybak wręcza od 1996 r. Do tej pory wyróżniono ponad 320 osób świeckich. Tym razem w bazylice krzeszowskiej medale w formie krzyża z herbem diecezji otrzymało 9 osób, m.in z Legnicy, Zgorzelca i Polkowic.

5 czerwca. W sobotę po raz szósty w parafii pod wezwaniem Miłosierdzia Bożego w Jaworze odbył się festyn parafialny, z którego dochód przeznaczony zostanie na zorganizowanie wakacyjnego wypoczynku dla najbiedniejszych dzieci. Organizatorzy specjalnie na ten dzień przygotowali wiele atrakcji dla całych rodzin. Rozegrany został między innymi mecz piłki nożnej - policjanci kontra księża (księża wygrali 6: 4), odbył się wyścig vipów na starych rowerach, była także loteria fantowa. Przygotowano ponad 4 tysiące losów. W tym roku można było wygrać m.in. sprzęt AGD, RTV, rowery, a nawet żywego dzika. Jak mówi ks. Zbigniew Tracz, proboszcz parafii pw. Miłosierdzia Bożego w Jaworze, nie zabrakło także gwiazd wieczoru i koncertów. Wystąpiła Eleni oraz lider zespołu „Oddział Zamknięty”, który zachęcał młodzież do unikania alkoholu i narkotyków.

Oceń: 0 0

Reklama

Wybrane dla Ciebie

Msza św. krok po kroku

Rozumienie znaków i symboli, gestów i postaw pozwala nam świadomie i owocnie uczestniczyć we Mszy św.

Każdy, kto poważnie traktuje swoje chrześcijaństwo, wie, że we Mszy św. należy uczestniczyć. Ale nie wszyscy zadają sobie pytanie, czym owo uczestnictwo jest i co należy zrobić, aby stało się ono świadome, czynne i owocne, czyli właśnie takie, jakie powinno być. Na pewno odpowiednie uczestnictwo nie ogranicza się jedynie do wypełnienia pierwszego przykazania kościelnego, czyli do fizycznej obecności w kościele w każde niedzielę i święto nakazane. Aby prawdziwie uczestniczyć we Mszy św., nie wystarczy także być tylko skupionym i pobożnym oraz gorliwie się modlić. To zbyt mało, a nawet można powiedzieć, że nie do końca o to by chodziło. Warto więc przyglądnąć się naszemu uczestnictwu we Mszy św. i spróbować odnaleźć, co w niej jest naprawdę ważne.

CZYTAJ DALEJ

Papież skierował przesłanie do uczestników warszawskiego spotkania w sprawie ochrony małoletnich

2021-09-18 12:58

[ TEMATY ]

Franciszek

EVTNVatican screenshot

Do stawania się „pokornymi narzędziami Pana w służbie ofiarom wykorzystywania” zachęcił Ojciec Święty uczestników rozpoczynającego się jutro w Warszawie i spotkania zorganizowanego przez Papieską Komisję ds. Ochrony Małoletnich i przez Konferencje Episkopatów Europy środkowej i wschodniej: na temat „Ochrona dzieci Bożych naszą wspólną misją”.

Oto tekst papieskiego przesłania w tłumaczeniu na język polski:

CZYTAJ DALEJ

Od niewolnika do dziecka

2021-09-20 08:29

Norbert Polak

    Na placu św. Jana Pawła II u cystersów w Krakowie-Mogile 19 września została odprawiona Msza św. z okazji trwającego tam odpustu związanego ze świętem Podwyższenia Krzyża Świętego.

    Homilię wygłosił ordynariusz diecezji bielsko-żywieckiej bp Roman Pindel. Podkreślił, jak wielka różnica zachodzi między niewolnictwem i wyzwoleniem w ludzkim rozumieniu a wolnością, którą obdarza Chrystus: - Mam dla Ciebie jeszcze jedną propozycję. Przyjdź do mojego domu i korzystaj ze wszystkiego, co posiadam, ponieważ chcę Cię uczynić moim dzieckiem. Czy chcesz, abym był dla ciebie Ojcem? (...) To, co się dzieje, da się wytłumaczyć tylko przez miłość tego nowego Pana do ciebie. Odkrywasz, że On czeka na to, abyś powiedział po raz pierwszy do Niego „Ojcze, Tatusiu”.

CZYTAJ DALEJ

Reklama

Najczęściej czytane

W związku z tym, iż od dnia 25 maja 2018 roku obowiązuje Rozporządzenie Parlamentu Europejskiego i Rady (UE) 2016/679 z dnia 27 kwietnia 2016r. w sprawie ochrony osób fizycznych w związku z przetwarzaniem danych osobowych i w sprawie swobodnego przepływu takich danych oraz uchylenia Dyrektywy 95/46/WE (ogólne rozporządzenie o ochronie danych) uprzejmie Państwa informujemy, iż nasza organizacja, mając szczególnie na względzie bezpieczeństwo danych osobowych, które przetwarza, wdrożyła System Zarządzania Bezpieczeństwem Informacji w rozumieniu odpowiednich polityk ochrony danych (zgodnie z art. 24 ust. 2 przedmiotowego rozporządzenia ogólnego). W celu dochowania należytej staranności w kontekście ochrony danych osobowych, Redaktor Naczelna Tygodnika Katolickiego „Niedziela” wyznaczyła w organizacji Inspektora Ochrony Danych.
Więcej o polityce prywatności czytaj TUTAJ.

Akceptuję