Reklama

Służba życia u Matki Życia

Niedziela przemyska 25/2004

Tradycyjnie już przy końcu maja Służba Zdrowia spotyka się na Jasnej Górze, by Matce Boga i naszej przedstawić swoje problemy. W tym roku to już 68. Ogólnopolska Pielgrzymka Służby Zdrowia.
Od początku maja w szpitalu zapisy. Zainteresowanie jest duże. Szpital z funduszu socjalnego pokrywa koszt autokarów, płacimy tylko za noclegi. Dzieje się tak dzięki życzliwości dyrekcji i związków zawodowych. Jarosław od lat stanowi najliczniejszą grupę pielgrzymów z całej Polski - dwa nasze autokary i jeden z „psychiatryka”. Największe miasta wojewódzkie nie mogą się pochwalić taką liczbą pielgrzymów.
Pierwszym etapem pielgrzymki są Łagiewniki. W Sanktuarium Bożego Miłosierdzia Msza św. i dalsza droga do Kalwarii Zebrzydowskiej. Kłaniamy się Matce Bożej, do której pielgrzymował nasz Ojciec Święty, polecamy Go opiece Maryi i o 17.00 jesteśmy na Jasnej Górze.
Pielgrzymka zaczyna się apelem. Krajowy Duszpasterz Służby Zdrowia, ks. Józef Jachimczak, zawierza nas wszystkich naszej Matce. Uświadamia nam, że Ojciec Święty nazywa nas nie służbą zdrowia, ale Służbą Życia i teraz stają na posłuchaniu u Matki Życia ci, którzy służą życiu.
W przejmującym zimnie Droga Krzyżowa na Wałach. O północy „pasterka” w kaplicy Cudownego Obrazu. Podziwiać należy wytrwałość pielgrzymów. Nasz doktor Kozak mimo zmęczenia podróżą uczestniczy we Mszy św. Pewnie Matce Bożej poleca swoich małych pacjentów.
W niedzielę od rana pada i jest zimno. Słuchamy wykładu o konflikcie interesów pacjenta i firm farmaceutycznych. Jak trudno ustalić granice między dobrem pacjenta a interesami producentów leków!
Po raz pierwszy, z powodu deszczu i zimna Msza św. nie pod Szczytem, ale w sali o. Kordeckiego. Tutaj naprawdę widać ilu nas jest. Około cztery tysiące. Mszy św. przewodniczy abp Władysław Ziółek, opiekun Służby Zdrowia. W homilii bp Leszek Sławoj Głódź mówi: - Nie zbudujemy zdrowej Polski z chorą Służbą Zdrowia. A ja wiem, że to nie Służba Zdrowia jest chora, ale chora jest polityka wobec Służby Zdrowia. Służba Zdrowia: lekarze, pielęgniarki, położne, salowe, cały personel medyczny, to ludzie, którzy z oddaniem służą chorym, którzy za marne pieniądze, często fałszywie oskarżani, wykonują trudną posługę wobec chorych. Ja tych ludzi znam. Pracuję z nimi od 15 lat i nie mogę się zgodzić ze stwierdzeniem, że chora jest Służba Zdrowia. Chora jest polityka, chorzy są politycy, którzy doprowadzili do zadłużenia szpitali, do ich likwidacji. Chore jest traktowanie szpitala jak fabryki produkującej na rynek i ocenianie go według wyniku finansowego. Interesy Służby Zdrowia i człowieka chorego są przedmiotem ciągłych manipulacji. Ci, którzy głosowali za chorymi rozwiązaniami w funkcjonowaniu Służby Zdrowia, dziś przekonują nas, że dopiero teraz uchwalą dobre prawo, byle ich zostawić przy władzy, na stanowiskach! Czy społeczeństwo da się kolejny raz nabrać na „gruszki na wierzbie”? To, że funkcjonuje jeszcze Służba Zdrowia, że chorzy są leczeni zawdzięczamy ludziom Służby Zdrowia! To nie Służba Zdrowia jest chora!
Potrzebna jest taka pielgrzymka. Ma ona nie tylko wymiar religijny, ale i społeczny, integrujący środowisko Służby Zdrowia.
W drodze powrotnej w autobusach dziękujemy Matce Bożej za odebrane łaski: Różaniec, śpiewana „majówka”, pieśni maryjne, pielgrzymkowe, patriotyczne, harcerskie. Każdy autobus stanowi wspólnotę. Te dwa dni razem z sobą i razem z Bogiem i Maryją integrują nas. Już podczas powrotu umawiamy się na naszą diecezjalną pielgrzymkę do Korczyny na 5 czerwca.
Jutro trzeba stanąć znowu przy łóżku chorego. Oby z naszego zachowania, z naszej postawy chorzy odczytali, że wróciliśmy lepsi od Matki Bożej.

Oceń: 0 0

Reklama

Wybrane dla Ciebie

W niedzielę 26 września obchodzimy 107. Światowy Dzień Migranta i Uchodźcy

2021-09-26 10:41

[ TEMATY ]

uchodźcy

migranci

AFPPHOTO/NIKOLAY DOYCHINOV/East News

„Dzisiaj Kościół jest wezwany do wyjścia na ulice peryferii egzystencjalnych, aby leczyć zranionych i szukać zagubionych, bez uprzedzeń i lęku, bez prozelityzmu, ale w gotowości do poszerzenia swojego przybytku, aby móc przyjąć wszystkich” – napisał papież Franciszek w orędziu na tegoroczny, 107. Światowy Dzień Migranta i Uchodźcy.

„Zamknięte i agresywne nacjonalizmy (por. Fratelli tutti, 11) oraz radykalny indywidualizm (por. tamże, 105) rozbijają czy też dzielą nas, zarówno w świecie, jak i w obrębie Kościoła. A najwyższą cenę płacą ci, którzy najłatwiej mogą zostać innymi: cudzoziemcy, migranci, zmarginalizowani, ci, którzy mieszkają na peryferiach egzystencjalnych” – czytamy w orędziu. „Do wszystkich mężczyzn i kobiet na świecie kieruję mój apel, abyśmy (…) odbudowali rodzinę ludzką, by razem tworzyć naszą przyszłość sprawiedliwości i pokoju, upewniając się, że nikt nie zostanie wykluczony. (…) jeśli tylko tego chcemy, możemy przekształcić granice w uprzywilejowane miejsca spotkania, gdzie może rozkwitnąć cud coraz większego my” – zaapelował Ojciec Święty.

CZYTAJ DALEJ

Co dosłownie oznacza Ewangelia o kamieniu młyńskim u szyi?

2021-09-25 17:58

[ TEMATY ]

Ewangelia

s. Amata CSFN, Family News Service

Rozważanie ks. Pawła Rytla-Andrianika do Ewangelii na 26. Niedzielę zwykłą.

1. Jak rozumieć mocne słowa Jezusa

CZYTAJ DALEJ

Franciszek: wystrzegajmy się zamknięcia w małych grupkach

2021-09-26 12:36

[ TEMATY ]

Franciszek

youtube.com/vaticannews

Przed zamykaniem się w małych, ekskluzywnych grupkach przestrzegł Ojciec Święty w rozważaniu przed niedzielną modlitwą „Anioł Pański”.

Papież nawiązał do fragmentu Ewangelii (Mk 9, 38-41), czytanego w 26 niedzielą zwykłą roku B, w którym mowa o tym, że uczniowie zabraniali pewnemu człowiekowi wypędzania złych duchów w imię Jezusa. Pan zachęca ich, aby nie stawiali przeszkód tym, którzy czynią dobro i wzywa do czuwania nad własnym sercem, aby nie ulegli złu i nie gorszyli innych – wskazał Franciszek.

CZYTAJ DALEJ

Reklama

Najczęściej czytane

W związku z tym, iż od dnia 25 maja 2018 roku obowiązuje Rozporządzenie Parlamentu Europejskiego i Rady (UE) 2016/679 z dnia 27 kwietnia 2016r. w sprawie ochrony osób fizycznych w związku z przetwarzaniem danych osobowych i w sprawie swobodnego przepływu takich danych oraz uchylenia Dyrektywy 95/46/WE (ogólne rozporządzenie o ochronie danych) uprzejmie Państwa informujemy, iż nasza organizacja, mając szczególnie na względzie bezpieczeństwo danych osobowych, które przetwarza, wdrożyła System Zarządzania Bezpieczeństwem Informacji w rozumieniu odpowiednich polityk ochrony danych (zgodnie z art. 24 ust. 2 przedmiotowego rozporządzenia ogólnego). W celu dochowania należytej staranności w kontekście ochrony danych osobowych, Redaktor Naczelna Tygodnika Katolickiego „Niedziela” wyznaczyła w organizacji Inspektora Ochrony Danych.
Więcej o polityce prywatności czytaj TUTAJ.

Akceptuję