Reklama

W tonacji biało-czarnej

20 maja br. gościliśmy o. Józefa Bakalarza OP, przeora klasztoru dominikańskiego w Rzeszowie, który podczas Mszy św. wieczornej głosił homilię na temat: Maryja w duchowości dominikańskiej. Kaznodzieja przybył do Sanoka na zaproszenie Wspólnoty Dominikańskiej działającej przy klasztorze Ojców Franciszkanów.
W homilii o. Józef przypomniał, iż już w XIII w. dwaj wielcy święci i przyjaciele: św. Dominik i św. Franciszek stali się filarami Kościoła, który wymagał w średniowieczu gruntownych reform duchowych. Kapłan podkreślił maryjność zakonu dominikańskiego, która przejawia się m.in. w różnorodnych formach kultu Matki Bożej, umiłowaniu i propagowaniu modlitwy różańcowej, rozważaniu tajemnicy życia Maryi ujętej w Ewangelii, w scenie Zwiastowania, Kany Galilejskiej, Golgoty czy Zesłania Ducha Świętego...
Gość posłużył się także ikonografią św. Jacka, na której przedstawiony jest pierwszy polski święty dominikanin trzymający w ręku figurkę Maryi i Chrystusa w monstrancji. Ten wymowny obraz może być wskazówką w drodze do osiągnięcia własnej świętości: zawsze z Maryją i Eucharystycznym Zbawicielem.
Po Mszy św., w kawiarence „U Mnicha” odbyło się otwarte spotkanie dyskusyjne z o. Józefem. Cieszyliśmy się, że z nami był opiekun wspólnoty - o. Witold Pobiedziński OFMConv, który wraz z Gościem tworzył tonację biało-czarną. Bo warto wiedzieć, iż habit dominikański jest koloru białego, a franciszkański czarnego. Było to dla nas symboliczne nawiązanie do przyjaźni św. Dominika i św. Franciszka, którzy poprzez swoje duchowe dzieci licznie zgromadzone w zakonie dominikańskim i ranciszkańskim wiernie służą Chrystusowi i Maryi.
Przy słodkim poczęstunku słuchaliśmy o. Józefa, który opowiadał o działalności Zakonu św. Dominika w Polsce i na świecie oraz o duchowości dominikańskiej. Mogliśmy też pytać, dyskutować na temat wielu dziedzin życia religijnego, kulturalnego i społecznego. Miło nam było także gościć grupę młodzieży i ludzi spoza wspólnoty. Zachęceni przez Gościa przedstawiliśmy w skrócie dokonania wspólnoty, która działa w Sanoku od 13 lat i zajmuje się m.in. organizacją Spotkań Ekumenicznych, w których uczestniczą wierni Kościołów obrządku zachodniego i wschodniego istniejących na ziemi sanockiej.
Jako Wspólnota Dominikańska jesteśmy wdzięczni gwardianowi - o. Stanisławowi Gliście oraz o. Witoldowi Pobiedzińskiemu, że zakon franciszkański otacza nas serdeczną opieką duchową.

Oceń: 0 0

Reklama

Wybrane dla Ciebie

Abp Pennacchio: Nieść krzyż to trzymać się mocno Pana Jezusa, także wtedy, kiedy to niemodne

2021-09-21 18:21

[ TEMATY ]

krzyż

abp Pennacchio

Eliza Bartkiewicz/episkopat.pl

„Nieść krzyż to trzymać się mocno Pana Jezusa, także wtedy, kiedy to niemodne” – powiedział abp Salvatore Pennacchio, nuncjusz apostolski w Polsce, który 21 września odwiedził sanktuarium św. Jakuba Apostoła w Jakubowie.

Mszę św. koncelebrował biskup legnicki Andrzej Siemieniewski, biskup zielonogórsko-gorzowski Tadeusz Lityński, biskup senior Paweł Socha oraz wielu kapłanów diecezji zielonogórsko-gorzowskiej.

CZYTAJ DALEJ

Ordo Iuris: potrzeba zmiany przepisów ws. wsparcia rodziców dzieci martwo urodzonych

2021-09-22 11:52

[ TEMATY ]

Ordo Iuris

Bożena Sztajner/Niedziela

Konieczne są zmiany w prawie, które ułatwią uzyskanie wsparcia rodzicom dzieci martwo urodzonych. Obecne przepisy umożliwiają wystawienie aktu urodzenia dziecka zmarłego przed narodzeniem tylko, jeśli udało się ustalić jego płeć. Jest to często niemożliwe w sytuacji, gdy dziecko zmarło na wczesnym etapie ciąży. W takich przypadkach rodzice muszą ponieść znaczne koszty wykonania badania DNA. Inaczej nie będą mogli skorzystać z zasiłku pogrzebowego czy urlopu macierzyńskiego. Eksperci Instytutu Ordo Iuris wskazują, że ten problem można rozwiązać po wprowadzeniu zmian w projekcie rozporządzenia Ministra Zdrowia w sprawie wzorów karty urodzenia i karty martwego urodzenia.

- Aktualny stan prawny prowadzi do nieuzasadnionego wykluczenia grupy rodziców dzieci martwo urodzonych na wczesnym etapie ciąży z możliwości skorzystania z pomocy oferowanej przez państwo, a zatem godzi w konstytucyjną zasadę równości wobec prawa – podkreśla Anna Wawrzyniak z Centrum Analiz Legislacyjnych Ordo Iuris.

CZYTAJ DALEJ

Posiedzenie Rady Kardynałów

2021-09-22 17:15

[ TEMATY ]

papież Franciszek

Rada Kardynałów

Vatican News

Wczoraj po południu odbyło się, w formie zdalnej, posiedzenie Rady Kardynałów. Papież Franciszek przedstawił refleksję na temat otwarcia prac najbliższego Synodu o synodalności.

Po zapoznaniu się z dwoma jego wystąpieniami uznanymi za kluczowe dla przemyśleń na następny synod, z 2015 r. z okazji 50. rocznicy ustanowienia Synodu Biskupów oraz skierowanej do wiernych diecezji rzymskiej w ubiegłą sobotę, Papież dał jasno do zrozumienia, że sednem refleksji nie jest jedynie pogłębienie tego czy innego tematu. Celem jest nauka takiego sposobu przeżywania Kościoła, które naznaczone jest na wszystkich poziomach wzajemnym słuchaniem i postawą duszpasterską, zwłaszcza w obliczu pokus klerykalizmu i sztywności. Wystąpienia różnych kardynałów dotyczyły niektórych aspektów, które sprawiają, że synodalność jest szczególnie potrzebna aby przezwyciężyć sekciarstwo i partykularne

CZYTAJ DALEJ

Reklama

Najczęściej czytane

W związku z tym, iż od dnia 25 maja 2018 roku obowiązuje Rozporządzenie Parlamentu Europejskiego i Rady (UE) 2016/679 z dnia 27 kwietnia 2016r. w sprawie ochrony osób fizycznych w związku z przetwarzaniem danych osobowych i w sprawie swobodnego przepływu takich danych oraz uchylenia Dyrektywy 95/46/WE (ogólne rozporządzenie o ochronie danych) uprzejmie Państwa informujemy, iż nasza organizacja, mając szczególnie na względzie bezpieczeństwo danych osobowych, które przetwarza, wdrożyła System Zarządzania Bezpieczeństwem Informacji w rozumieniu odpowiednich polityk ochrony danych (zgodnie z art. 24 ust. 2 przedmiotowego rozporządzenia ogólnego). W celu dochowania należytej staranności w kontekście ochrony danych osobowych, Redaktor Naczelna Tygodnika Katolickiego „Niedziela” wyznaczyła w organizacji Inspektora Ochrony Danych.
Więcej o polityce prywatności czytaj TUTAJ.

Akceptuję