Reklama

Serwis przemyski

Niedziela przemyska 25/2004

30-31 maja. W Bazylice Ojców Bernardynów w Leżajsku odpustową Sumę w uroczystość Zesłania Ducha Świętego celebrował, pochodzący z parafii bernardyńskiej, bp Ignacy Dec, ordynariusz nowo powstałej diecezji świdnickiej. W drugi dzień Zielonych Świąt (31 maja) bp Ignacy odprawił biskupie prymicje w rodzinnym Hucisku. Okolicznościowe kazanie wygłosił ks. Marian Biskup, rektor Wyższego Metropolitalnego Seminarium Duchownego we Wrocławiu.

31 maja. W sanktuarium Matki Bożej w Jodłówce miały miejsce uroczystości odpustowe ku czci Maryi Matki Kościoła. Uroczystą Sumę odprawił i homilię wygłosił bp Adam Szal. Ksiądz Biskup udzielił także sakramentu bierzmowania przygotowanej grupie gimnazjalistów.

31 maja. Szkoła Podstawowa w Sierakoścach (dek. Kalwaria Pacławska) otrzymała imię Jana Pawła II. Uroczystość nadania imienia rozpoczęła się w kościele parafialnym, gdzie Mszy św. przewodniczył abp Józef Michalik.

Oprac. Ks. Tadeusz Biały

Z życia Seminarium Duchownego

31 maja. W kaplicy seminaryjnej Księża Neoprezbiterzy odprawili swą prymicyjną Mszę św. Na jej zakończenie udzielili prymicyjnego błogosławieństwa księżom przełożonym i profesorom, diakonom, alumnom, siostrom zakonnym oraz pracownikom świeckim Seminarium.
Wieczorem tego dnia w auli Instytutu Teologicznego miało miejsce pożegnanie tegorocznych absolwentów Seminarium. W programie przygotowanym przez diakonów Księża Neoprezbiterzy mieli okazję do podzielenia się wspomnieniami i refleksjami z przeżywania poszczególnych punktów dnia codziennego, jakie im przyszło przeżywać podczas seminaryjnej formacji.

1 czerwca. Księża Neoprezbiterzy wraz ze swoim wychowawcą ks. Tadeuszem Bratkowskim i ojcem duchownym ks. Markiem Pieńkowskim przebywali w sanktuarium Matki Bożej Częstochowskiej. W Kaplicy Jasnogórskiej odprawili Mszę św. i zawierzyli swoje posługiwanie opiece Matki Bożej.

2 czerwca. Zakończyły się wykłady drugiego semestru oraz okres zaliczeń, który poprzedzał letnią sesję egzaminacyjną. Pierwsze egzaminy letniej sesji odbyły się już następnego dnia.

3 czerwca. W auli Instytutu Teologicznego odbyło się spotkanie wspólnoty seminaryjnej, podczas którego dokonano ustanowienia tzw. urzędników seminaryjnych, którzy w celu usprawnienia życia wspólnoty koordynują prace i zadania wykonywane przez alumnów na rzecz Seminarium. Jednocześnie rektor Seminarium ks. Marian Rojek w imieniu całej wspólnoty podziękował tym, którzy te urzędy pełnili w mijającym roku akademickim. Całość spotkania ubogacona była radosnymi występami alumnów roku IV.

5 czerwca. W auli Instytutu Teologicznego miał miejsce Finał X Ogólnopolskiego Konkursu „Ośmiu Wspaniałych”. Podczas uroczystej gali zaprezentowano finalistów konkursu.

6 czerwca. Księża przełożeni, profesorowie oraz alumni przemyskiego Seminarium uczestniczyli w prymicyjnych Mszach św., które sprawowali księża neoprezbiterzy w swoich rodzinnych parafiach.

Kandydaci mający pragnienie wstąpienia do Wyższego Seminarium Duchownego w Przemyślu, aby realizować odczytany głos Bożego powołania do służby Jemu i Jego Ludowi w służebnym kapłaństwie, winni - zgłaszając się do Rektoratu Seminarium na spotkanie kwalifikacyjne i dopuszczające do egzaminu wstępnego - przygotować następujące dokumenty: 1. pisemną prośbę kandydata o przyjęcie do Seminarium; 2. własnoręcznie napisany życiorys; 3. świadectwo dojrzałości (oryginał); 4. świadectwo chrztu; 5. świadectwo bierzmowania; 6. świadectwo ślubu kościelnego rodziców; 7. opinię księdza proboszcza; 8. opinię katechety; 9. opinię i listy polecające kapłanów, którzy pomagali kandydatowi zaangażowanemu w ruchy i stowarzyszenia katolickie w rozpoznaniu powołania; 10. aktualne zaświadczenie o stanie zdrowia i zdatności kandydata do podjęcia studiów; 11. 5 fotografii.
Egzamin wstępny w roku bieżącym odbędzie się 25 czerwca (poniedziałek), godz. 8.30, w Wyższym Seminarium Duchownym, ul. Zamkowa 5, 37-700 Przemyśl.

Oceń: 0 0

Reklama

Wybrane dla Ciebie

Jak będzie w Niebie? Poznaj kilka niezwykłych wizji od św. Faustyny!

2021-09-13 08:44

[ TEMATY ]

duchowość

niebo

św. Faustyna

Mazur/episkopat.pl

Cela s. Faustyny Kowalskiej

Cela s. Faustyny Kowalskiej

Każdy z nas przynajmniej kilka razy zastanawiał się „jak tam będzie?”. Czy Niebo to miejsce czy stan? Czy w Niebie może być nudno? Czy można być tam szczęśliwym będąc z dala od bliskich na Ziemi? Przekonajmy się! Oto kilka cytatów św. Faustyny mówiących o wizji Nieba.

„Dziś w duchu byłam w niebie i oglądałam te niepojęte piękności i szczęście, jakie nas czeka po śmierci. Widziałam, jak wszystkie stworzenia oddają cześć i chwałę nieustannie Bogu; widziałam, jak wielkie jest szczęście w Bogu, które się rozlewa na wszystkie stworzenia, uszczęśliwiając je, i wraca do Źródła wszelka chwała i cześć z uszczęśliwienia, i wchodzą w głębie Boże, kontemplują życie wewnętrzne Boga – Ojca, Syna i Ducha Św., którego nigdy ani pojmą, ani zgłębią” (Dz. 777)

CZYTAJ DALEJ

Trudna konfrontacja i... Zmartwychwstanie

2021-09-13 18:26

Niedziela Ogólnopolska 38/2021, str. IV

[ TEMATY ]

homilia

Vatican News

Jesteśmy dziś konfrontowani z prawdą o naszym wnętrzu – o jasnej i mrocznej stronie podzielonego serca człowieka. Piękne w nas jest to, że mamy dobrą wolę i w zasadzie chcemy być życzliwi, przyjaźni i sprawiedliwi. Pragniemy miłować i być dobrzy. Nie jest to jednak cała prawda. Niestety, między ludźmi toczą się spory i wojny, a najważniejsza linia frontu biegnie w sercu. Naprzeciwko siebie stają w naszym wnętrzu dwa dążenia: by czynić dobro, które buduje, i by czynić zło, które niszczy. Z serca pochodzą szlachetne pragnienia, ale to samo serce jest „rezerwuarem” negatywnej energii, która konkretyzuje się w wadach i grzechach głównych, ogólnie – w pożądliwości i żądzach skłócających nas z Bogiem i bliźnimi. Narzucające się zło bywa oczywiste i wulgarne lub przybiera pozór dobra. Wystarczy przyzwolić na jakiś rodzaj zła, np. na zazdrość, czy ulec żądzy sporu, by wkrótce doświadczyć wszechogarniającego bezładu i popaść we wszelki występek. „Gdzie zazdrość i żądza sporu, tam też bezład i wszelki występek” – mówi św. Jakub w dzisiejszym II czytaniu.

CZYTAJ DALEJ

Prezydent: należy dążyć do tego, by rodzinne gospodarstwa rolne mogły funkcjonować

2021-09-19 09:19

[ TEMATY ]

Warszawa

dożynki

Andrzej Duda

źródło: prezydent.pl

Prezydent Andrzej Duda

Prezydent Andrzej Duda

Należy dążyć do tego, by rodzinne gospodarstwa rolne mogły funkcjonować, bo to tam jest wytwarzana żywność wysokiej jakości - mówił w opublikowanym w niedzielę wywiadzie dla TVP prezydent Andrzej Duda. Jako szansę dla polskiego rolnictwa wymienił m.in. ekologiczne uprawy.

W weekend w Warszawie odbędą się Dożynki Prezydenckie, w trakcie których zostaną wręczone dyplomy dla twórców wieńców dożynkowych, a tuż po południu korowód dożynkowy przejdzie na dziedziniec Pałacu Prezydenckiego, gdzie Andrzej Duda zabierze głos.

CZYTAJ DALEJ

Reklama

Reklama

Najczęściej czytane

W związku z tym, iż od dnia 25 maja 2018 roku obowiązuje Rozporządzenie Parlamentu Europejskiego i Rady (UE) 2016/679 z dnia 27 kwietnia 2016r. w sprawie ochrony osób fizycznych w związku z przetwarzaniem danych osobowych i w sprawie swobodnego przepływu takich danych oraz uchylenia Dyrektywy 95/46/WE (ogólne rozporządzenie o ochronie danych) uprzejmie Państwa informujemy, iż nasza organizacja, mając szczególnie na względzie bezpieczeństwo danych osobowych, które przetwarza, wdrożyła System Zarządzania Bezpieczeństwem Informacji w rozumieniu odpowiednich polityk ochrony danych (zgodnie z art. 24 ust. 2 przedmiotowego rozporządzenia ogólnego). W celu dochowania należytej staranności w kontekście ochrony danych osobowych, Redaktor Naczelna Tygodnika Katolickiego „Niedziela” wyznaczyła w organizacji Inspektora Ochrony Danych.
Więcej o polityce prywatności czytaj TUTAJ.

Akceptuję