Reklama

Nad Bugiem z Caritas

Pływanie w rzece i na basenie, wycieczki piesze i rowerowe, zawody sportowe, wyjazdy krajoznawcze i folklorystyczne - m.in. takie atrakcje czekają na kolonistów, którzy tegoroczne wakacje spędzą w dwóch ośrodkach kolonijno-formacyjnych Caritas Archidiecezji Warszawskiej w Broku nad Bugiem.

Niedziela warszawska 25/2004

W tym roku w Broku wypoczywać będzie ponad 900 dzieci i młodzieży. Głównie z Warszawy, ale specjalnymi gośćmi będą młodzi mieszkańcy Rumunii, którzy już po raz kolejny spędzą wakacje w Polsce. Koloniści zamieszkają w dwóch ośrodkach, pięknie położonych w kompleksie lasów sosnowych na terenie Puszczy Białej. Na ich terenie do dyspozycji dzieci znajdują się domki campingowe murowane i drewniane, stołówki, świetlice, sale telewizyjne, sanitariaty, place zabaw, boiska do gier zespołowych, sale do bilarda i tenisa stołowego. W pobliżu jest także stadnina koni.
- W programie naszych kolonii będzie wiele wycieczek pieszych i rowerowych po terenach leśnych o szczególnych walorach klimatycznych, krajoznawczych i folklorystycznych. Pojedziemy m.in. do skansenu w Ciechanowcu. Z kolei w Wyszkowie dzieci będą regularnie korzystać z basenu. W planach są również wycieczki na Mazury - mówi Magdalena Franczak, kierownik ośrodków w Broku.
Na koloniach realizowany będzie także specjalnie opracowany, atrakcyjny program wychowawczy, który zawiera edukację ogólną, historyczną, kreowanie pozytywnych wzorców zachowań, profilaktykę zachowań patologicznych, warsztaty dotyczące wartości duchowych i społecznych. Opiekę nad dziećmi będzie sprawować specjalnie wyselekcjonowana, wykwalifikowana kadra, przeszkolona w zakresie organizacji i bezpieczeństwa wypoczynku wakacyjnego: kierownik, wychowawcy, instruktorzy sportu, muzyki, plastyki. Są to osoby dojrzałe, doświadczone, posiadające dużą wiedzę merytoryczną przede wszystkim z dziedziny rozwoju i edukacji dzieci i młodzieży. W kadrze wychowawczej znajdą się również duchowni.
W ciągu wakacji w Broku odbędą się 4 turnusy kolonijne. W każdym weźmie udział do 230 kolonistów. Będą to przede wszystkim dzieci pochodzące z rodzin ubogich, wielodzietnych, dotkniętych problemem alkoholowym i przemocą. Kwalifikacja uczestników odbywa się za pośrednictwem parafialnych oddziałów Caritas i tam powinni zgłaszać się wszyscy, którzy jeszcze chcą się zapisać na kolonie. Odpłatność za pobyt w każdym przypadku rozpatrywana jest indywidualnie, dużą część kosztów pokrywa Caritas.
Oprócz Broku, kolonie Caritas Archidiecezji Warszawskiej odbędą się w tym roku w Gąskach koło Sarbinowa, Zakopanem, Stegnie i Krynicy. Według wstępnych szacunków weźmie w nich udział ponad 1200 dzieci.

Oceń: 0 0

Reklama

Wybrane dla Ciebie

Nie boją się dawać świadectwa

2021-09-25 15:05

[ TEMATY ]

Pielgrzymka Mężczyzn do Międzyrzecza

Karolina Krasowska

Mężczyźni podczas Eucharystii

Mężczyźni podczas Eucharystii

Słowa św. Jana Pawła II „Nie bójcie się dawać świadectwa” były hasłem IX Pielgrzymki Mężczyzn do Międzyrzecza. 25 września do Kolebki Chrześcijaństwa i Polskości przybyli mężowie, ojcowie, synowie, dziadkowie oraz kapłani

Diecezjalna Pielgrzymka Mężczyzn do Międzyrzecza to była propozycja dla tych, którzy "Nie boją się dawać świadectwa". Spotkanie rozpoczęło się na międzyrzeckim Zamku Piastowskim powitaniem uczestników. Były pieśń „Bogarodzica", okolicznościowe przemówienia, wspólna modlitwa, wspomnienie bohaterów walk o niepodległość, salwy honorowe, pieśń „Rota". Dr hab. Grzegorz Kucharczyk wygłosił  wykład zatytułowany„Zachować dziedzictwo Narodu Ochrzczonego. Nauki z historii” oraz „Nowe czasy, nowe zadania”. Z Zamku mężczyźni przemaszerowali do sanktuarium Pierwszych Męczenników Polski, gdzie odbyła się Msza św. pod przewodnictwem pasterza diecezji bp. Tadeusza Lityńskiego z homilią bp. Henryka Wejmana ze Szczecina.

CZYTAJ DALEJ

Jasna Góra: rozpoczęła się 37. Ogólnopolska Pielgrzymka Małżeństw i Rodzin

2021-09-25 18:46

Salwatorianie Cygański Las

Plakat zapraszający na dzień skupienia dla małżeństw.

Plakat zapraszający na dzień skupienia dla małżeństw.

Konieczna jest promocja wartości małżeństwa i rodziny - mówił na Jasnej Górze na rozpoczęcie Pielgrzymki Małżeństw i Rodzin bp Wiesław Śmigiel. Przewodniczący Rady ds. Rodziny KEP w homilii zwrócił uwagę na potrzebę troski o starszych, która jest „dialogiem z własnymi korzeniami”, a zadaniem seniorów jest szeroko rozumiana posługa katechetyczna w rodzinie oraz parafii. Dwudniowa 37. Ogólnopolska Pielgrzymka Małżeństw i Rodzin odbywa się pod hasłem: „Pójdźcie do Józefa” i stanowi centralne obchody w Polsce Roku św. Józefa i Roku Rodziny Amoris Laetitia.

- W tych trudnych czasach rodzina jest najważniejsza - podkreślił bp Wiesław Śmigiel w rozmowie z KAI i @JasnaGóraNews.

CZYTAJ DALEJ

Biskupi Europy: tylko Chrystus jest prawdziwą nadzieją Europy!

2021-09-26 12:39

[ TEMATY ]

Europa

Karol Porwich/Niedziela

Nasz głos nie jest potężny, ale niesie ze sobą echo wielu wieków: istnieje tylko jedno imię, które należy głosić ze wszystkich dachów świata: Jezus Chrystus. On jest prawdziwą nadzieją Europy, bowiem jest prawdą, a tylko prawda czyni wolnymi - napisali przewodniczący europejskich episkopatów w przesłaniu do wszystkich mieszkańców Europy.

Członkowie Rady Konferencji Biskupich Europy (CCEE), którzy w minionych dniach obradowali w Rzymie w ramach zebrania plenarnego w 50. rocznicę utworzenia tego gremium, skierowali przesłanie do wszystkich mieszkańców Europy. Przypomnieli w nim, że istotą Kościoła i wszelkich podejmowanych w nim działań, a także odpowiedzią na wyzwania, z jakimi mierzy się współczesnie kontynent europejski, musi być głoszenie Chrystusa i absolutna wierność Jego nauczaniu.

CZYTAJ DALEJ

Reklama

Reklama

Najczęściej czytane

W związku z tym, iż od dnia 25 maja 2018 roku obowiązuje Rozporządzenie Parlamentu Europejskiego i Rady (UE) 2016/679 z dnia 27 kwietnia 2016r. w sprawie ochrony osób fizycznych w związku z przetwarzaniem danych osobowych i w sprawie swobodnego przepływu takich danych oraz uchylenia Dyrektywy 95/46/WE (ogólne rozporządzenie o ochronie danych) uprzejmie Państwa informujemy, iż nasza organizacja, mając szczególnie na względzie bezpieczeństwo danych osobowych, które przetwarza, wdrożyła System Zarządzania Bezpieczeństwem Informacji w rozumieniu odpowiednich polityk ochrony danych (zgodnie z art. 24 ust. 2 przedmiotowego rozporządzenia ogólnego). W celu dochowania należytej staranności w kontekście ochrony danych osobowych, Redaktor Naczelna Tygodnika Katolickiego „Niedziela” wyznaczyła w organizacji Inspektora Ochrony Danych.
Więcej o polityce prywatności czytaj TUTAJ.

Akceptuję