Reklama

Przed tabernakulum

Wprawdzie to już połowa czerwca, ale książeczka, którą polecamy naszym czytelnikom nie została napisana w tym celu, aby była pomocą duszpasterską na nabożeństwa ku czci Najświętszego Serca Jezusowego. Oczywiście, może być wykorzystana również jako inspiracja do przygotowania rozważań na nabożeństwach czerwcowych, zwłaszcza, że zawiera 31 propozycji medytacji przed Najświętszym Sakramentem. Jednak o wiele bardziej będzie przydatna tym, którzy mają zwyczaj od czasu do czasu zajrzeć do pustego kościoła i pozostawać kilka minut na klęczkach przed Tabernakulum.
Książeczka z łatwością mieści się w kieszeni marynarki albo w damskiej torebce. Ma niewiele ponad 100 stron formatu pocztówkowego. A jeśli została wydana przez Edycję św. Pawła, to nie trzeba chyba dodawać, że zrobiono to starannie i estetycznie.
Propozycje wszystkich medytacji zawartych w książeczce: Przyjdźcie do Mnie wszyscy! opracował włoski ksiądz Elia Piazza. Jako temat rozważań wziął kolejne aspekty obecności Jezusa Chrystusa w Eucharystii. Punktem wyjścia dla każdego rozmyślania jest Biblia. Dlatego wszystkie one rozpoczynają się od cytatów z Pisma Świętego.
Rozmyślania skonstruowane są według schematu praktykowanego w instytutach zakonnych i świeckich należących do Rodziny Świętego Pawła. W pierwszej części medytacji jest oddanie czci Chrystusowi, który jest Prawdą. Celem jest rozważanie Słowa Bożego, które jest światłem dla ludzkiego umysłu. W drugiej części autor zatrzymuje się z czytelnikami przed Chrystusem, który jest Drogą i chce kształtować naszą wolę. Ta część łączy się z krótkim rachunkiem sumienia. Wreszcie w trzeciej części proponuje adorację Chrystusa, który jest Życiem i rozpala nas swoją miłością. Jest to czas osobistej rozmowy z Bogiem.
Wśród 31 propozycji znajdziemy między innymi medytację o Chrystusie jako Wiecznym Kapłanie, o Krzewie Winnym, o Gospodarzu Eucharystycznej Wieczerzy i o Chlebie, który jednoczy. Dopełnieniem treści książeczki są zamieszczone na końcu dwie krótkie Litanie Eucharystyczne.
Adoracja Najświętszego Sakramentu jest jednym z tych elementów pobożności, które wyróżniają katolików na tle członków innych wyznań chrześcijańskich. Niestety, w wielu wspólnotach parafialnych ta praktyka ulega osłabieniu, Czasem dzieje się tak z powodu zamknięcia w ciągu dnia kościołów - również w Warszawie. Jednak w większości przypadków winę za zaniechanie prywatnej adoracji Najświętszego Sakramentu ponosi źle pojęta nowoczesność, fałszywie rozumiany ekumenizm, albo nasze lenistwo i nieporadność przed Bogiem. W usunięciu tego ostatniego problemu książeczka może pomóc.

Ks. Elia Piazza. „Przyjdźcie do Mnie wszyscy”. Edycja św. Pawła 2004. s. 105. cena 5,90 zł.

Oceń: 0 0

Reklama

Wybrane dla Ciebie

„Fatima” - film, który pomaga w przeżywaniu wiary

2021-09-22 09:24

[ TEMATY ]

Częstochowa

Fatima

Tygodnik Katolicki Niedziela

pokaz filmu

Karol Porwich/Niedziela

Wieczorem 21 września w Cinema City w Częstochowie odbył się specjalny przedpremierowy pokaz filmu „Fatima” w reżyserii Marco Pontecorvo. Na projekcję filmu mieszkańców Częstochowy zaprosił Tygodnik Katolicki „Niedziela”.

Przybyłych do częstochowskiego kina pracowników, czytelników i przyjaciół „Niedzieli” przywitał redaktor naczelny ks. Jarosław Grabowski. – „Fatima” to film z przesłaniem. Popularyzuje on Fatimę i przybliża jej tajemnice. Być może także pomoże pogłębić wiarę – powiedział.

CZYTAJ DALEJ

Franek - nauczyciel miłości

Przed narodzinami naszego synka byliśmy daleko od Boga, a nasza wiara polegała na chodzeniu do kościoła dwa razy w roku: ze święconką na Wielkanoc i ewentualnie w Boże Narodzenie, jeśli się nam chciało. Dążyliśmy do życia łatwego i przyjemnego, ale wkrótce to nasze egoistyczne postępowanie miało się diametralnie zmienić...

Krótko po naszym ślubie moja żona Olga zaszła w ciążę. Po dwóch wcześniejszych poronieniach (pierwsze w 4. i drugie w 10. tygodniu ciąży) byliśmy pełni nadziei, że tym razem wszystko będzie dobrze. Nasza radość nie trwała jednak długo. Na pierwszym szczegółowym badaniu USG w 20. tygodniu ciąży, które zostało wykonane w Szpitalu Uniwersyteckim w Londynie, po raz pierwszy dowiedzieliśmy się, że są „nieprawidłowości”, i dostaliśmy skierowanie na jeszcze bardziej szczegółowe badanie. Wykazało ono, że nasze dziecko ma stopy końsko-szpotawe, jedną nerkę, która na dodatek była bardzo mała, oraz nieprawidłowości w strukturze mózgu. Okazało się również, że nasz synek ma bardzo rzadki problem genetyczny – niezbalansowaną translokację chromosomów 9 i 11 (na 9 brakuje genów, a na 11 jest ich za dużo). Zasmucona pani genetyk wymieniła nam wszystkie wady, które może mieć nasze dziecko: znaczne opóźnienie w rozwoju, rozszczepienie wargi i podniebienia, brak odbytu, męskie i żeńskie narządy płciowe, problemy z mózgiem oraz wiele innych. Na koniec poinformowała nas, że nadal możemy zakończyć ciążę, jeśli chcemy, mimo że był to już 24. tydzień. Przypadek naszego synka kwalifikował go do legalnego zabicia go aż do końca ciąży. Zdruzgotani takimi informacjami udaliśmy się do prof. Kyprosa Nicolaidesa – to światowej sławy lekarz, który wynalazł wiele metod ratowania dzieci w okresie prenatalnym. Niestety, on również potwierdził to wszystko, co wcześniej już usłyszeliśmy, i dodatkowo powiedział nam, że gdyby to było jego dziecko, to by je usunął. Nigdy nie zapomnę nocy po tamtym dniu – smutku, żalu, czarnych myśli i wylanych łez...

CZYTAJ DALEJ

Wyprawa parowozem

2021-09-22 21:03

Archiwum Nowosądeckiego Stowarzyszenia Miłośników Kolei

Pociąg retro czeka na pasażerów

Pociąg retro czeka na pasażerów

    W nadchodzący weekend ( 25- 26 września) na tory wyjedzie unikatowy, sprawny parowóz ze składem zabytkowych wagonów z XX wieku.

    Jak informuje Łukasz Wideł wiceprezes Nowosądeckiego Stowarzyszenia Miłośników Kolei, przejazd jest organizowany w ramach cyklu Małopolskie Szlaki Turystyki Kolejowej. Wydarzenie wpisuje się w świętowanie 145. rocznicy uruchomienia kolei tarnowsko-leluchowskiej - pierwszej linii kolejowej w tym regionie.

CZYTAJ DALEJ

Reklama

Reklama

Najczęściej czytane

W związku z tym, iż od dnia 25 maja 2018 roku obowiązuje Rozporządzenie Parlamentu Europejskiego i Rady (UE) 2016/679 z dnia 27 kwietnia 2016r. w sprawie ochrony osób fizycznych w związku z przetwarzaniem danych osobowych i w sprawie swobodnego przepływu takich danych oraz uchylenia Dyrektywy 95/46/WE (ogólne rozporządzenie o ochronie danych) uprzejmie Państwa informujemy, iż nasza organizacja, mając szczególnie na względzie bezpieczeństwo danych osobowych, które przetwarza, wdrożyła System Zarządzania Bezpieczeństwem Informacji w rozumieniu odpowiednich polityk ochrony danych (zgodnie z art. 24 ust. 2 przedmiotowego rozporządzenia ogólnego). W celu dochowania należytej staranności w kontekście ochrony danych osobowych, Redaktor Naczelna Tygodnika Katolickiego „Niedziela” wyznaczyła w organizacji Inspektora Ochrony Danych.
Więcej o polityce prywatności czytaj TUTAJ.

Akceptuję