Reklama

Aspekty diecezji

Kościoły obchodzące święto patronalne w dniach 20-26 czerwca

24 czerwca - uroczystość Narodzenia św. Jana Chrzciciela
- kościoły parafialne w: Bogdańcu, Chichach, Chociszewie, Dzietrzychowicach, Grodowcu, Kolsku, Kurowie Wlk., Lubrzy, Łagowie Lub., Międzyrzeczu, Złotniku, Zwierzynie
- kościoły i kaplice filialne w: Drzeniowie (parafia Cybinka), Gardzku (parafia Strzelce Kraj.), Goszczanówku (parafia Lipki Wielkie), Książu Śląskim (parafia Ługi), Łagowcu (parafia Brójce Lub.), Muszkowie (parafia Krzeszyce), Miechowie (parafia Lubniewice), Międzylesiu (parafia Cibórz), Ojerzycach (parafia Szczaniec), Popowie (parafia Bledzew), Strychach (parafia Goraj), Wrzesinach (parafia Chotków)

Gorzów Wlkp.

Reklama

Do końca czerwca w gorzowskim Miejskim Ośrodku Sztuki - Galeria BWA przy ulicy Pomorskiej można podziwiać obrazy dokumentujące III Forum Malarstwa Polskiego „Lesko 2003”. Temat wystawy to Piękno i dobro. Koordynatorem działań w Lesku jest Kazimierz Rochecki z Torunia, przewodniczący tegorocznego, gorzowskiego Biennale Sztuki Sakralnej. W czasie wystawy podziwiać możemy twórczość: Stanisława Batrucha, Piotra Błażejewskiego, Anny Bochenek, Aldony Mickiewicz, Franciszka Maśluszczaka, Józefa Panfili, Mirosławy i Kazimierza Rocheckich, Stanisława Tabisza, Lecha Wolskiego oraz Piotra Wójtowicza. Kilkadziesiąt płócien w sposób bardzo zróżnicowany stara się zobrazować tytułowe idee.
- Piękno jest widzialnym dobrem, natomiast dobro to metafizyczny warunek zaistnienia piękna. Najwyższe piękno i nieskończone dobro to cechy, które określają istotę Boga, jego przymioty i imiona. Relacja między pięknem i dobrem, w moim odczuciu, polega na wzajemnej wymianie obu idei, zarówno w wymiarze boskim, jak i ludzkim. Piękno i dobro rzeczy stworzonych wznoszą człowieka ku Bogu, wywołują w nim postawę afirmacji wyższych wartości i pociągają ku tajemnicy transcendencji - charakteryzuje Mirosława Rochecka. Wiadomo już, iż kolejna edycja FMP ma przebiegać pod hasłem Ecce Homo i z pewnością zawita także w Gorzowie. J. L.

Krosno Odrz.

W niedzielę 6 czerwca podczas uroczystej Mszy św. celebrowanej przez dziekana ks. Mieczysława Pytkę obchodzona była rocznica Pierwszej Komunii św. w parafii pw. św. Jadwigi Śląskiej w Krośnie Odrz. Uczestnicząca we Mszy św. młodzież z trzecich klas krośnieńskich szkół podstawowych przygotowała oprawę liturgiczną i muzyczną tej uroczystości. W homilii Ksiądz Proboszcz podał piękny przykład pewnej dziewczynki z Krosna Odrz., która nie mogła się pogodzić - rzewnie płacząc - że nie będzie mogła uczestniczyć w niedzielnej Mszy św., chociaż jej nieobecność była usprawiedliwiona chorobą. Dopiero wizyta w domu księdza - o którą zabiegała matka - przywróciła dziewczynce pogodę ducha i uśmiech na twarzy.

Protest

Członkowie Parafialnych Oddziałów Akcji Katolickiej Diecezji Zielonogórsko-Gorzowskiej, uczestniczący w uroczystych obchodach 10. rocznicy powstania stowarzyszenia, które odbyło się 31 maja w Gorzowie Wlkp., wysłali do wojewody lubuskiego Andrzeja Korskiego protest przeciwko organizowaniu w Kostrzynie Przystanku Woodstock. W Liście protestacyjnym czytamy m.in.: „Przystanek Woodstock w swojej formie jest imprezą promującą rozkład zasad etyczno-moralnych. Poprzez alkohol i narkotyki zabawa sprowadza się do wyuzdania i rozwiązłości. Zatraca się kulturę obycia i wzajemnego szacunku. Panuje tam poniżenie godności człowieka. (…) Niesprzyjającymi okolicznościami do organizowania masowego spotkania na tym terenie są również dodatkowe zagrożenia: troska o ochronę przed dewastacją znajdującego się w okolicy Kostrzyna nad Odrą, rezerwatu przyrody oraz bliskie sąsiedztwo rzeki, a także problem współczesnego terroryzmu. Wobec powyższego, wyrażając troskę o formę zabawy serwowanej młodzieży, uprzejmie prosimy Pana Wojewodę o cofnięcie zgody na organizowanie imprezy firmowanej przez pana Jerzego Owsiaka”.

Jednym zdaniem

31 maja w parafii pw. Niepokalanego Poczęcia Najświętszej Maryi Panny w Gorzowie Wlkp. została odprawiona uroczysta Msza św. z okazji X-lecia powołania Akcji Katolickiej w naszej diecezji. Po Eucharystii odbyło się spotkanie z ks. Dariuszem Śmierzchalskim-Wachoczem.

4 czerwca przy kościele pw. św. Andrzeja w Szprotawie odbył się koncert smyczkowy pt. „Muzyka na Iławie” w wykonaniu Zespołu Szkoły Muzycznej w Żaganiu.

5 czerwca do Matki Bożej Klenickiej w Otyniu pielgrzymowały rodziny z parafii pw. św. Alberta Chmielowskiego w Zielonej Górze, oaza młodzieżowa i wspólnota „Wiara i Światło”. Punktem kulminacyjnym spotkania była Msza św. koncelebrowana przez księży neoprezbiterów.

W dniach 5-6 czerwca odbył się w Łagowie VI Międzynarodowy Festiwal Muzyczny Jednoczącej się Europy Abyśmy byli jedno.

W dniach 5-6 czerwca dzieci z naszej diecezji wzięły udział w VI Ogólnopolskiej Pielgrzymce Podwórkowych Kółek Różańcowych Dzieci do Częstochowy.

W dniach 5-6 czerwca małżeństwa ze wspólnoty „Pustynia w Mieście” uczestniczyły w warsztatach psychologicznych nt. komunikacji małżeńskiej, które poprowadziła psycholog mgr Maria Czajkowska.

6 czerwca w konkatedrze pw. św. Jadwigi w Zielonej Górze bp Adam Dyczkowski odprawił Mszę św. dla Kościoła Domowego i wszystkich rodzin z miasta.

7 czerwca w salce parafialnej przy katedrze w Gorzowie Wlkp. odbyło się spotkanie członków Akcji Katolickiej i osób zainteresowanych Akcją Katolicką z terenu dekanatów gorzowskich.

8 czerwca bp Edward Dajczak spotkał się w Sulęcinie z nauczycielami zaangażowanymi w pracę rejonowego duszpasterstwa nauczycieli.

Zaproszenia

Terenowe Biuro Radia Maryja przy konkatedrze pw. św. Jadwigi w Zielonej Górze czynne jest we wtorek i środę od godz. 14.00 do 17.00 oraz w czwartek i piątek w godzinach od 10.00 do 13.00.

Wspólnota św. Tymoteusza - Katolickie Stowarzyszenie w służbie Nowej Ewangelizacji zaprasza na kurs „Apollos”, który odbędzie się w dniach 29 czerwca do 4 lipca w Młodzieżowym Centrum Formacji w Gubinie, ul. Kresowa 258. Warunkiem koniecznym do wzięcia udziału w tym kursie jest wcześniejsze uczestnictwo w kursach „Filip” i „Paweł”. Koszt: 160 zł. Więcej informacji pod numerem tel. (0-68) 359-49-63.

Spotkania dla osób żyjących w związkach niesakramentalnych odbywają się w Gorzowie Wlkp. w parafii pw. św. Maksymiliana Kolbego - ostatnia niedziela miesiąca o godz. 18.00 i w parafii pw. Chrystusa Króla w każdą IV niedzielę miesiąca o godz. 18.00; w Głogowie w Domu „Uzdrowienie chorych” w każdą ostatnią niedzielę miesiąca o godz. 16.00 i w Zielonej Górze w parafii pw. Brata Alberta Chmielowskiego w każdą pierwszą niedzielę miesiąca o godz. 17.00 w kaplicy przy ul. Obywatelskiej.

Oceń: 0 0

Reklama

Wybrane dla Ciebie

Podziękuj Bogu za drugą, trzecią i kolejną szansę, którą ci daje

2021-09-16 09:12

[ TEMATY ]

ksiądz

Jezus

Karol Porwich/Niedziela

Hymnem do Ducha Świętego odśpiewanym w łódzkiej bazylice archikatedralnej rozpoczęły się doroczne rekolekcje dla księży diecezjalnych i zakonnych, którym w dniach 15 – 17 września przewodniczy abp Grzegorz Ryś. Pierwsze rozważanie rekolekcyjne zostało oparte o fragment ewangelii św. Marka (Mk. 1.1-8)

Przyglądając się postaci św. Marka, łódzki pasterz wskazał na trzech uczniów Jezusa, którzy byli mistrzami dla autora Ewangelii. – Trzech uczniów Jezusa Chrystusa: Barnaba, Piotr i Paweł przekazywali Markowi wiarę. Chcę dzisiejszego wieczoru zatrzymać się tylko na tym jak ten przekaz się dokonywał, bo to jest coś, w czym każdy z nas może się odnaleźć, ale potrzebujemy się odnaleźć razem – zauważył arcybiskup.

CZYTAJ DALEJ

Papież skierował przesłanie do uczestników warszawskiego spotkania w sprawie ochrony małoletnich

2021-09-18 12:58

[ TEMATY ]

Franciszek

EVTNVatican screenshot

Do stawania się „pokornymi narzędziami Pana w służbie ofiarom wykorzystywania” zachęcił Ojciec Święty uczestników rozpoczynającego się jutro w Warszawie i spotkania zorganizowanego przez Papieską Komisję ds. Ochrony Małoletnich i przez Konferencje Episkopatów Europy środkowej i wschodniej: na temat „Ochrona dzieci Bożych naszą wspólną misją”.

Oto tekst papieskiego przesłania w tłumaczeniu na język polski:

CZYTAJ DALEJ

Papież skierował przesłanie do uczestników warszawskiego spotkania w sprawie ochrony małoletnich

2021-09-18 12:58

[ TEMATY ]

Franciszek

EVTNVatican screenshot

Do stawania się „pokornymi narzędziami Pana w służbie ofiarom wykorzystywania” zachęcił Ojciec Święty uczestników rozpoczynającego się jutro w Warszawie i spotkania zorganizowanego przez Papieską Komisję ds. Ochrony Małoletnich i przez Konferencje Episkopatów Europy środkowej i wschodniej: na temat „Ochrona dzieci Bożych naszą wspólną misją”.

Oto tekst papieskiego przesłania w tłumaczeniu na język polski:

CZYTAJ DALEJ

Reklama

Reklama

Najczęściej czytane

W związku z tym, iż od dnia 25 maja 2018 roku obowiązuje Rozporządzenie Parlamentu Europejskiego i Rady (UE) 2016/679 z dnia 27 kwietnia 2016r. w sprawie ochrony osób fizycznych w związku z przetwarzaniem danych osobowych i w sprawie swobodnego przepływu takich danych oraz uchylenia Dyrektywy 95/46/WE (ogólne rozporządzenie o ochronie danych) uprzejmie Państwa informujemy, iż nasza organizacja, mając szczególnie na względzie bezpieczeństwo danych osobowych, które przetwarza, wdrożyła System Zarządzania Bezpieczeństwem Informacji w rozumieniu odpowiednich polityk ochrony danych (zgodnie z art. 24 ust. 2 przedmiotowego rozporządzenia ogólnego). W celu dochowania należytej staranności w kontekście ochrony danych osobowych, Redaktor Naczelna Tygodnika Katolickiego „Niedziela” wyznaczyła w organizacji Inspektora Ochrony Danych.
Więcej o polityce prywatności czytaj TUTAJ.

Akceptuję