Reklama

Krosno Odrzańskie

Srebrny jubileusz parafialnego chóru

Kilkakrotnie w powojennej historii parafii najpierw św. Andrzeja, a potem św. Jadwigi w Krośnie Odrz. ponawiane były próby tworzenia chóru kościelnego. Dopiero jednak za czasów ks. kan. Stanisława Garncarza, który przez 22 lata był proboszczem w krośnieńskiej parafii, powstał chór, który trwa do dziś. Należy przy tym podkreślić, że ks. kan. S. Garncarz jest wielkim entuzjastą śpiewu na chwałę Bożą.

Powstanie chóru jest ściśle związane z pracą w parafii organistki s. Bogumiły Burdzanowskiej ze Zgromadzenia Sióstr Rodziny Betańskiej. To właśnie z jej inicjatywy rozpoczął działalność w 1979 r. parafialny chór. Pierwszy występ dyrygowanego przez s. Bogumiłę chóru miał miejsce podczas pasterki Bożego Narodzenia 1979 r. Kolejny podczas świąt Wielkiej Nocy następnego roku. W 1980 r. parafię wizytował bp Wilhelm Pluta, który w samych superlatywach wyrażał się o poziomie artystycznym krośnieńskiego chóru.
W kolejnych latach chór - wzbogacając swój repertuar - uświetniał śpiewem wszystkie uroczystości kościelne zarówno w Krosnie, jak i w dekanacie.
W 1991 r. odchodzi z Krosna do Zwolenia s. Bogumiła, a do katedry gorzowskiej ks. kan. Garncarz. Schedę po nim obejmuje dziekan ks. Mieczysław Pytka. Brak organisty sprawia, że w dziejach chóru następuje trudny okres. Funkcje dyrygentów pełnią osoby świeckie: Maciej Brodziński i Marek Domański. Próby odbywają się przez jakiś czas w dziś już nieistniejącym Krośnieńskim Domu Kultury.
W 1995 r. przybywa do Krosna ks. Zdzisław Przybysz. Nowy wikariusz zostaje opiekunem i pełni funkcje dyrygenta. Młody i energiczny duchowny wprowadza wiele nowych elementów tworzących niejako od nowa wizerunek chóru. „Ogromny dar tolerancji i wartości duchowe ks. Przybysza sprawiają, że zarówno ludzie wierzący, jak i chórzyści są natchnieni do dalszej wytężonej pracy” - stwierdza prezes chóru Wojciech Jurewicz, sam zresztą człowiek pełen energii i oddania dla spraw chóru.
Dyrygowany do 2000 r. przez ks. Przybysza zespół bierze udział w kilku pielgrzymkach, a ukoronowaniem jego działalności jest wspólne śpiewanie dwóch chórów: krośnieńskiego i s. Bogumiły ze Zwolenia, podczas Mszy św. transmitowanej przez Polskie Radio 23 lutego 1997 r. z kościoła pw. Świętego Krzyża w Warszawie.
Po wyjeździe ks. Przybysza z Krosna dyrygencką batutę przejmuje Władysław Skręty, który przed przejściem na emeryturę prowadził przez wiele lat chór w Szkole nr 1 i w Związku Nauczycielstwa Polskiego.
W. Skręty był opiekunem chóru przez dwa lata. Współpraca chóru z W. Skrętym zaowocowała nagraniem dwóch płyt CD, jednej z kolędami, a drugiej z pieśniami wielkanocnymi.
Niewątpliwie nobilitacją chóru był jego udział 2 lipca 1997 r. w Gorzowie Wlkp. w Liturgii słowa z udziałem Ojca Świętego Jana Pawła II. Krośnieńscy chórzyści z powodzeniem uczestniczyli też w przeglądach kolęd w Sulęcinie, śpiewali na uroczystościach patriotyczno-religijnych i spotkaniach opłatkowych. Obecnie opiekunem chóru jest s. Cecylia Różanka - parafialna organistka podobnie jak i s. Bogumiła wywodząca się z Rodziny Betańskiej.
Historia chóru spisana jest w liczącej dwa tomy kronice. Swojego rodzaju ciekawostką jest, że Jubileusz i historia krośnieńskiego zespołu jest niemal całkowicie zbieżna z jubileuszem Ojca Świętego Jana Pawła II.
Duże zasługi chór zawdzięcza - obok dyrygenta - prezesowi Wojciechowi Jurewiczowi, który nie tylko jest dobrym duchem, ale z benedyktyńską wprost cierpliwością i konsekwencją dba o wszystkie sprawy związane z jego funkcjonowaniem.
Przy okazji pragnę podziękować W. Jurewiczowi za informacje, dzięki którym mógł powstać wspomnieniowy tekst.

Oceń: 0 0

Reklama

Wybrane dla Ciebie

Hiszpania: Na kanaryjskiej wyspie La Palma grozi wybuch wulkanu; ogłoszono stan alarmowy

2021-09-17 16:18

[ TEMATY ]

Hiszpania

wulkan

Wyspy Kanaryjskie

WikiImages/pixabay.com

Blisko 21 tys. wstrząsów sejsmicznych odnotowano od 10 września na wyspie La Palma w archipelagu Wysp Kanaryjskich - poinformowało w piątek radio Cope, powołując się na ekspertów Instytutu Wulkanologicznego (Involcan).

Władze La Palmy ogłosiły żółty alarm (drugi w 4-stopniowej skali) i wezwały ludność do zachowania spokoju. Nie wyklucza się wybuchu wulkanu Teneguia w strefie Cumbre Vieja na południowym zachodzie wyspy.

CZYTAJ DALEJ

Nowenna do Matki Bożej rozwiązującej węzły!

[ TEMATY ]

modlitwa

nowenna

Wiesław Podgórski

Obraz Matki Bożej Rozwiązującej Węzły

Obraz Matki Bożej Rozwiązującej Węzły

Zachęcamy do odmawiania Nowenny do Matki Bożej rozwiązującej węzły. Już od dziś poświęć kilka minut w Twoim życiu i zwróć swą twarz ku Tej, która zdeptała głowę szatanowi.

1. Znak krzyża

CZYTAJ DALEJ

Święta Hildegarda na nowo odkrywana

2021-09-18 10:07

ks. Łukasz Romańczuk

o. Antoni Rachmajda

o. Antoni Rachmajda

Dziś przy parafii pw. św. Rodziny rozpoczęła się konferencja"Medycyna św. Hildegardy, w której nie ma chorób nieuleczalnych".

Zanim rozpoczęła się cześć wykładowa, uczestnicy sympozjum mieli możliwość uczestnictwa w Eucharystii, której przewodniczył ks. Przemysław Vogt, Diecezjalny Duszpasterz Rodzin, a homilię wygłosił o. Antoni Rachmajda, karmelita. Natomiast wszystkich obecnych na Mszy św. przywitał ks. Piotr Jakubuś, proboszcz parafii.

CZYTAJ DALEJ

Reklama

Najczęściej czytane

W związku z tym, iż od dnia 25 maja 2018 roku obowiązuje Rozporządzenie Parlamentu Europejskiego i Rady (UE) 2016/679 z dnia 27 kwietnia 2016r. w sprawie ochrony osób fizycznych w związku z przetwarzaniem danych osobowych i w sprawie swobodnego przepływu takich danych oraz uchylenia Dyrektywy 95/46/WE (ogólne rozporządzenie o ochronie danych) uprzejmie Państwa informujemy, iż nasza organizacja, mając szczególnie na względzie bezpieczeństwo danych osobowych, które przetwarza, wdrożyła System Zarządzania Bezpieczeństwem Informacji w rozumieniu odpowiednich polityk ochrony danych (zgodnie z art. 24 ust. 2 przedmiotowego rozporządzenia ogólnego). W celu dochowania należytej staranności w kontekście ochrony danych osobowych, Redaktor Naczelna Tygodnika Katolickiego „Niedziela” wyznaczyła w organizacji Inspektora Ochrony Danych.
Więcej o polityce prywatności czytaj TUTAJ.

Akceptuję