Reklama

Znak pamięci

Ten kraj szczęśliwy, ubogi i ciasny!
Jak świat jest Boży, tak on był nasz własny.
Adam Mickiewicz, „Pan Tadeusz”

30 maja odbyła się uroczystość odsłonięcia i poświęcenia tablicy pamiątkowej na ścianie kościoła farnego, poświęconej ziemi wileńskiej - w 60. rocznicę Akcji „Burza” - Operacji „Ostra Brama” na Wileńszczyźnie.
„Burza” to kryptonim akcji zaplanowanej w środku wojny, w 1943 r., przez władze Polskiego Państwa Podziemnego, mającej na celu jawne włączenie się w walkę z Niemcami na ziemiach polskich w miarę posuwającego się frontu od wschodu i umożliwienie przejęcie administracji przez przedstawicieli polskiego Narodu. Akcja „Burza” przebiegała od stycznia do jesieni 1944 r. Cel nie został osiągnięty, gdyż w powojennych układach politycznych Polska pozostała w strefie wpływów ZSRR i poddana została narzuconej przez Moskwę władzy.
Po 60 latach z rozproszonych po świecie Wilnian gromadka osiadłych w Rzeszowie, z rodzinami i przyjaciółmi powzięła myśl wmurowania tablicy pamiątkowej na kościele farnym. Przygotowania trwały kilka miesięcy. Odbyły się spotkania w I Gimnazjum przy ul. Pułaskiego z prelekcjami historycznymi i wspomnieniami.
Uroczystość 30 maja rozpoczęła się wykonaniem programu artystycznego przygotowanego przez młodzież I Gimnazjum pod kierunkiem prof. Agaty Kocój i prof. Agaty Pawlak. Usłyszeliśmy komentarz historyczny, teksty poetyckie i piosenki, wśród nich u nas nieznana - Na znojną walkę, krwawy bój..., której słowa powstały w październiku w bunkrze 3. Brygady Partyzanckiej Gracjana Fróga - ps. „Szczerbiec”. Słowa - „bo nasza pieśń nie pachnie rozmarynem”, połączone z tekstami autentycznych rozkazów, zapisów i wspomnień, wprowadziły w nastrój walki partyzanckiej, pozbawionej uroku i fantazji żołnierskich zmagań, przedstawianych w znanych nam piosenkach.
W głównej nawie świątyni stanęły poczty sztandarowe: żołnierski, sybiracki, solidarnościowy, kombatanckie i szkolne. Bp Kazimierz Górny przewodniczył Mszy św. w licznej asyście. Homilię wygłosił ks. inf. Józef Sondej, który przeżył czasy okupacji i pożegnał osobiście wielu, którzy odchodzili przed Boży tron z wielkim bagażem cierpień doznanych z powodu pragnienia wolnej i niepodległej Polski. Ksiądz Senior przypomniał postać młodziutkiej łączniczki - „Inki” z Brygady Wileńskiej, która ocalała w walkach, a śmierć poniosła z wyroku sądu „krzywoprzysiężnego” w więzieniu w Gdańsku już po wojnie. Nie pozwoliła sobie zawiązać oczu i padła z okrzykiem: „Jeszcze Polska nie zginęła!”. W naszej pamięci muszą trwać czyny i ludzie. To jest skarb naszego Narodu i gwarancja naszej tożsamości.
Przy tablicy stanęła warta honorowa żołnierzy i harcerzy. Towarzysząca nabożeństwu orkiestra wojskowa zajęła miejsce pod kościołem i odegraniem hymnu Polski rozpoczęła ceremonię. Odczytano akt założycielski. Odsłonięcia dokonał żołnierz wileńskiego AK Henryk Juchniewicz w towarzystwie młodziutkiej harcerki. Biskup Ordynariusz dokonał aktu poświęcenia. Przybyli przedstawiciele Wilniaków, Senatu Rzeczypospolitej, Kombatanci - Ak-owcy i Win-owcy, harcerze, przedstawiciele Komisji Regionalnej „Solidarności” złożyli kwiaty. Ceremonię prowadził Józef Dalecki, żołnierz Wileńskiego AK, prezes Zarządu Oddziału Towarzystwa Miłośników Wilna i Ziemi Wileńskiej. Orkiestra wojskowa pożegnała uczestników melodiami żołnierskimi.
Informacje o działalności Towarzystwa Miłośników Wilna i Ziemi Wileńskiej można również znaleźć na stronie internetowej: www.republika.pl/tmwizw_rzeszow.

Oceń: 0 0

Reklama

Wybrane dla Ciebie

Ona wskaże drogę

2021-08-31 12:08

Niedziela Ogólnopolska 36/2021, str. 26-27

[ TEMATY ]

Gietrzwałd

ARCHIWUM SANKTUARIUM

Są osoby, które zaczynają nowe życie od przyjścia do Matki. Gietrzwałd oddziałuje dziś na osoby uzależnione, poranione, zalęknione, identycznie jak w 1877 r. – mówi ks. Jarosław Klimczyk w 144. rocznicę objawień gietrzwałdzkich.

Pamiętam, jak wyjechałam na studia do Krakowa. Wtedy w każdy weekend wracałam do rodzinnego domu. Nawet gdy byłam chora, pociąg zawoził mnie do mamy. Tam się leczyłam, odpoczywałam. Zawsze tego czasu w domu było za mało. To samo czułam, gdy po raz pierwszy stanęłam w miejscu objawień Maryi w Gietrzwałdzie. Wydawało mi się, że znowu jestem w najbardziej bezpiecznym i ukochanym miejscu na świecie – mówi Agnieszka z Małopolski.

CZYTAJ DALEJ

Misja dziennikarska to wzięcie odpowiedzialności za prawdę

Misja dziennikarska musi być traktowana nie jako zawód, ale wzięcie odpowiedzialności za prawdę, za siebie, rodziny, Ojczyznę i Kościół. Największym wrogiem prawdy jest zamęt – mówił w homilii w Kaplicy Matki Bożej na Jasnej Górze abp Wacław Depo, metropolita częstochowski i przewodniczący Rady ds. Środków Społecznego Przekazu Konferencji Episkopatu Polski. 18 września odbyła się jubileuszowa 25. Pielgrzymka Czytelników, Pracowników i Współpracowników Tygodnika Katolickiego „Niedziela”na Jasną Górę, pod hasłem: „Zaszczytna jest służba Słowu” (bł. kard. Stefan Wyszyński).

Na początku Mszy św. o. Waldemar Pastusiak, kustosz Jasnej Góry podziękował „Niedzieli” za szerzenie kultu Jasnogórskiej Pani. – Dziękujemy za obecność w Kościele Tygodnika Katolickiego „Niedziela”. Cieszymy się, że u Tronu Jasnogórskiej Pani czerpiecie siłę i moc do przekazywania słowa Bożego. To niezwykle wielka odpowiedzialność za głoszenie Ewangelii, która spoczywa na wszystkich redaktorach, ale także na nas czytelnikach. Chcemy, aby słowo Boże owocowało w naszym codziennym życiu – mówił o. Pastusiak.

CZYTAJ DALEJ

Nowe sanktuarium bł. Kardynała Stefana Wyszyńskiego

2021-09-18 20:40

[ TEMATY ]

kard. Stefan Wyszyński

Instytut Prymasowski

Jako prymas Polski przemierzał cały kraj, aby wzywać do jedności, do miłowania innych i przebaczenia - mówił abp Jan Pawłowski podczas uroczystości ustanowienia sanktuarium błogosławionego kardynała Stefana Wyszyńskiego w Kobylance. Delegat papieski przewodniczył mszy świętej w kościele koło Stargardu.

Tu Prymas lubił zatrzymywać się podczas wizyt w Szczecinie i Stargardzie, przyjaźnił się też z pierwszym proboszczem i założycielem tej parafii ks. Piotrem Głogowskim. Od lat parafianie modlili się o beatyfikację Prymasa. Od 2017 roku po domach parafii pielgrzymował obraz Matki Bożej Częstochowskiej podarowany przez Prymasa. Wtedy też powstała myśl, żeby tu było sanktuarium.

CZYTAJ DALEJ

Reklama

Reklama

Najczęściej czytane

W związku z tym, iż od dnia 25 maja 2018 roku obowiązuje Rozporządzenie Parlamentu Europejskiego i Rady (UE) 2016/679 z dnia 27 kwietnia 2016r. w sprawie ochrony osób fizycznych w związku z przetwarzaniem danych osobowych i w sprawie swobodnego przepływu takich danych oraz uchylenia Dyrektywy 95/46/WE (ogólne rozporządzenie o ochronie danych) uprzejmie Państwa informujemy, iż nasza organizacja, mając szczególnie na względzie bezpieczeństwo danych osobowych, które przetwarza, wdrożyła System Zarządzania Bezpieczeństwem Informacji w rozumieniu odpowiednich polityk ochrony danych (zgodnie z art. 24 ust. 2 przedmiotowego rozporządzenia ogólnego). W celu dochowania należytej staranności w kontekście ochrony danych osobowych, Redaktor Naczelna Tygodnika Katolickiego „Niedziela” wyznaczyła w organizacji Inspektora Ochrony Danych.
Więcej o polityce prywatności czytaj TUTAJ.

Akceptuję