Reklama

Temat tygodnia

Święto szkoły

W taki dzień, jak ten, nauczyciele mogą wygodnie siedzieć na krzesłach i słuchać tego, co mają do powiedzenia uczniowie, bo w Święto Szkoły to oni przede wszystkim mają głos.

Podczas tegorocznego święta Liceum Ogólnokształcącego i Gimnazjum im. św. Jana Bosko w Sosnowcu, które odbyło się 31 maja, licealiści i gimnazjaliści prezentowali te dokonania, które z przyczyn formalnych nie znajdą się na świadectwie, a z których są dumni. Zresztą, jak mówią sami uczniowie, rok szkolny jest zawsze taki sam, różne są natomiast wydarzenia i inicjatywy, które dają duszę nauce. „Nie możemy przechodzić obojętnie wobec dodatkowych działań podjętych przez naszych nauczycieli, jak i samych uczniów, dlatego uroczyste rozdanie świadectw postanowiliśmy poprzedzić Świętem Szkoły, podczas którego nasi uczniowie wobec grona pedagogicznego, rodziców i swoich kolegów przedstawili tegoroczne dokonania” - powiedziała „Niedzieli” Grażyna Podraza, dyrektor szkoły.
A jest się czym pochwalić. W „sali kinowej” zaaranżowanej w oratorium plebanii parafii św. Tomasza Apostoła w Sosnowcu odbyła się projekcja filmów nakręconych przez uczniów z sosnowieckiego liceum oraz przez ich kolegów z Francji, Niemiec i Irlandii. Tak podsumowano drugi rok pracy w projekcie Socrates Comenius. Miesiąc wcześniej podobny pokaz odbył się w Irlandii i warto dodać, że Liceum z Sosnowca otrzymało nagrody za najlepszą narrację i efekty specjalne. Wyróżnienie odebrali twórcy filmowych etiud Celina Całka - operator kamery, Jakub Łankiewicz, Mikołaj Kaczmarski i Łukasz Kwiatkowski - odpowiedzialni za scenariusz, montaż i narrację. „Już po pierwszym roku pracy było widać, że udział w projekcie Socrates Comenius jest przedsięwzięciem bardzo udanym” - powiedziała w rozmowie z „Niedzielą” Lidia Jasińska, koordynator projektu w liceum. „Uczniowie z różnych szkół i krajów co tydzień muszą się komunikować ze sobą, doskonalą zdolności językowe, wykorzystują nowe formy multimedialne i techniki informatyczne. Służy to wszystko wzajemnemu poznaniu, tolerancji i otwartości ale i poszanowaniu różnic. Paradoksalnie uczniowie biorący udział w programie podkreślają rangę patriotyzmu i wagę polskości. Nie przyjmują bezkrytycznie innych modeli życia i zwyczajów, widać, że podchodzą do tego rozważnie. Starają się przejąć dobre nawyki, a od gorszych trzymają się z daleka” - wyjaśnia Lidia Jasińska.
Ale Comenius to nie wszystko. W tym roku szkoła obchodziła skromny jubileusz 10-lecia międzynarodowych wymian międzyszkolnych. Początkowo były to dwie szkoły z Niemiec, kilka lat temu doszła jeszcze placówka z Francji. Wizyty i rewizyty uczniów są stałym punktem w kalendarium liceum i gimnazjum. Cały czas wysoki poziom prezentuje koło teatralne. Uczniowie regularnie zdobywają nagrody w dorocznym Przeglądzie Kół Teatralnych Szkół Katolickich w Józefowie - 3 razy sięgali po I miejsce i 2 razy po II. Organizatorzy przeglądu żartowali nawet, że sosnowiecka placówka jest najlepszym liceum teatralnym w Polsce. Sukces ten był możliwy dzięki współpracy z Elżbietą Laskiewicz, aktorką Teatru Zagłębia w Sosnowcu, która od kilku lat prowadzi zajęcia z młodzieżą.
Warto podkreślić, że ramach gimnazjalnego programu „grzeczność na co dzień”, prowadzonego przez Lucynę Wąsowicz, powstał zespół taneczny. Istnieje również zespół muzyczny pod kierunkiem Antoniny Szybowskiej i Romana Lewandowskiego. W swoim repertuarze ma przede wszystkim piosenki anglojęzyczne.
„Ten rok - podsumowuje Grażyna Podraza, dyrektor szkoły - był o wiele bardziej spokojny. Problemy, których nie sposób uniknąć prowadząc szkołę, na linii uczniowie - nauczyciele, nauczyciele - rodzice były rozwiązywane konstruktywnie. Mam nadzieję, że podobne słowa będę mogła powiedzieć za rok”.

Oceń: 0 0

Reklama

Wybrane dla Ciebie

„Fatima” - film, który pomaga w przeżywaniu wiary

2021-09-22 09:24

[ TEMATY ]

Częstochowa

Fatima

Tygodnik Katolicki Niedziela

pokaz filmu

Karol Porwich/Niedziela

Wieczorem 21 września w Cinema City w Częstochowie odbył się specjalny przedpremierowy pokaz filmu „Fatima” w reżyserii Marco Pontecorvo. Na projekcję filmu mieszkańców Częstochowy zaprosił Tygodnik Katolicki „Niedziela”.

Przybyłych do częstochowskiego kina pracowników, czytelników i przyjaciół „Niedzieli” przywitał redaktor naczelny ks. Jarosław Grabowski. – „Fatima” to film z przesłaniem. Popularyzuje on Fatimę i przybliża jej tajemnice. Być może także pomoże pogłębić wiarę – powiedział.

CZYTAJ DALEJ

Na Wyżynie Krakowsko-Częstochowskiej odkryto pradziejową kopalnię krzemienia czekoladowego

2021-09-22 07:13

[ TEMATY ]

wykopaliska

Monika Książek/Niedziela

Na Wyżynie Krakowsko-Częstochowskie archeolodzy odkryli mającą nawet 10 tys. lat kopalnię krzemienia czekoladowego. Jak podkreśla kierownik badań dr Magdalena Sudoł-Procyk – to dotąd najdalej wysunięty na południowy zachód w Polsce tego typu obiekt.

Wcześniej uważano, że choć zasiedlający te tereny neandertalczycy, a następnie homo sapiens posługiwali się narzędziami z krzemienia czekoladowego, to nie wydobywali go na miejscu, ale transportowali z oddalonych o ok. 150 km Gór Świętokrzyskich.

CZYTAJ DALEJ

Wyprawa parowozem

2021-09-22 21:03

Archiwum Nowosądeckiego Stowarzyszenia Miłośników Kolei

Pociąg retro czeka na pasażerów

Pociąg retro czeka na pasażerów

    W nadchodzący weekend ( 25- 26 września) na tory wyjedzie unikatowy, sprawny parowóz ze składem zabytkowych wagonów z XX wieku.

    Jak informuje Łukasz Wideł wiceprezes Nowosądeckiego Stowarzyszenia Miłośników Kolei, przejazd jest organizowany w ramach cyklu Małopolskie Szlaki Turystyki Kolejowej. Wydarzenie wpisuje się w świętowanie 145. rocznicy uruchomienia kolei tarnowsko-leluchowskiej - pierwszej linii kolejowej w tym regionie.

CZYTAJ DALEJ

Reklama

Najczęściej czytane

W związku z tym, iż od dnia 25 maja 2018 roku obowiązuje Rozporządzenie Parlamentu Europejskiego i Rady (UE) 2016/679 z dnia 27 kwietnia 2016r. w sprawie ochrony osób fizycznych w związku z przetwarzaniem danych osobowych i w sprawie swobodnego przepływu takich danych oraz uchylenia Dyrektywy 95/46/WE (ogólne rozporządzenie o ochronie danych) uprzejmie Państwa informujemy, iż nasza organizacja, mając szczególnie na względzie bezpieczeństwo danych osobowych, które przetwarza, wdrożyła System Zarządzania Bezpieczeństwem Informacji w rozumieniu odpowiednich polityk ochrony danych (zgodnie z art. 24 ust. 2 przedmiotowego rozporządzenia ogólnego). W celu dochowania należytej staranności w kontekście ochrony danych osobowych, Redaktor Naczelna Tygodnika Katolickiego „Niedziela” wyznaczyła w organizacji Inspektora Ochrony Danych.
Więcej o polityce prywatności czytaj TUTAJ.

Akceptuję