Reklama

Z życia zgromadzeń zakonnych

Złoty jubileusz

Niedziela włocławska 25/2004

Zgromadzenie Sióstr Wspólnej Pracy od Niepokalanej Maryi obchodzi w tym roku 50-lecie powstania placówki w Babiaku. Jubileuszowe obchody odbyły się 23 maja br. Mszy św. koncelebrowanej przewodniczył ks. prał. Jerzy Bagrowicz, który również wygłosił homilię. W koncelebrze był proboszcz parafii ks. kan. Zenon Karduszewski.
W trakcie Liturgii, po Komunii św., historię placówki przedstawiła s. Teofana Lange - dawna przełożona generalna, a później przełożona domu w Babiaku.
W 1953 r. Maria Ziemięcka zapisała rejentalnie swój dom i posesję Zgromadzeniu Sióstr Wspólnej Pracy. Rok później, po śmierci dobrodziejki, do domu wprowadziły się siostry: przełożona s. Prakseda Szczepaniak, s. Ludmiła Podwójska i s. Matylda Surma. Do 1955 r. w domu mieszkali jeszcze inni lokatorzy. Proboszczem parafii był wówczas ks. Aleksander Winiarski, w czerwcu 1955 r. został nim ks. Jan Depta.
W minionym 50-leciu na placówce tej pracowały 42 siostry. Katechizowały dzieci, pracowały w parafii, a także jako dziewiarki i krawcowe oraz opiekunki chorych - pielęgniarki. W latach 60. organizowały kolonie dla dzieci z biedniejszych rodzin. Praca ta spotykała się z dezaprobatą ze strony władz państwowych PRL.
W początkach pobytu w Babiaku, gdy zakup dewocjonaliów nie był łatwy, siostry nabywały je w Częstochowie i rozprowadzały wśród mieszkańców. Wspólnota zakonna włączała się w uroczystości parafialne, z których najważniejsze w omawianym okresie to obchody Milenium Chrztu Polski w 1966 r. i nawiedzenie obrazu Matki Bożej Częstochowskiej w 1975 r. Ku uczczeniu 1000-lecia chrześcijaństwa w Polsce siostry postawiły na terenie posesji figurę Matki Bożej Niepokalanej, co władze świeckie zakwestionowały i pozwały na drogę sądową ówczesną przełożoną s. Gracjanę Tysarczyk.
Ze względu na skromne warunki mieszkaniowe w domu nie było kaplicy. Można ją było urządzić dopiero w 2001 r. W tym samym roku, 29 września, kaplicę poświęcił bp Czesław Lewandowski.
Po przedstawieniu historii domu zakonnego s. Teofana wyraziła podziękowanie Bogu i ludziom za wszystkie łaski, troskę i pomoc, jakie otrzymuje Zgromadzenie. Siostry przyjmowały życzenia od delegacji parafialnych i szkolnych, a także od dawnego proboszcza ks. kan. Władysława Łabiaka.
Uroczystość zakończyło wystąpienie miejscowej przełożonej s. Maryli Łakomiec, w którym podziękowała zaproszonym gościom, przyjaciołom i parafianom za obecność i życzliwość.

Oceń: 0 0

Reklama

Wybrane dla Ciebie

Jak będzie w Niebie? Poznaj kilka niezwykłych wizji od św. Faustyny!

2021-09-13 08:44

[ TEMATY ]

duchowość

niebo

św. Faustyna

Mazur/episkopat.pl

Cela s. Faustyny Kowalskiej

Cela s. Faustyny Kowalskiej

Każdy z nas przynajmniej kilka razy zastanawiał się „jak tam będzie?”. Czy Niebo to miejsce czy stan? Czy w Niebie może być nudno? Czy można być tam szczęśliwym będąc z dala od bliskich na Ziemi? Przekonajmy się! Oto kilka cytatów św. Faustyny mówiących o wizji Nieba.

„Dziś w duchu byłam w niebie i oglądałam te niepojęte piękności i szczęście, jakie nas czeka po śmierci. Widziałam, jak wszystkie stworzenia oddają cześć i chwałę nieustannie Bogu; widziałam, jak wielkie jest szczęście w Bogu, które się rozlewa na wszystkie stworzenia, uszczęśliwiając je, i wraca do Źródła wszelka chwała i cześć z uszczęśliwienia, i wchodzą w głębie Boże, kontemplują życie wewnętrzne Boga – Ojca, Syna i Ducha Św., którego nigdy ani pojmą, ani zgłębią” (Dz. 777)

CZYTAJ DALEJ

Apel Jasnogórski z udziałem wiernych Archidiecezji Wrocławskiej

2021-09-17 21:52

ks. Łukasz Romańczuk

bp Jacek Kiciński

bp Jacek Kiciński

Dziś Apel Jasnogórski prowadzony był przez ks. bp. Jacka Kicińskiego 

Z racji Pielgrzymki Duchowieństwa i Wiernych Archidiecezji Wrocławskiej w kaplicy Cudownego Obrazu obecni byli kapłani, siostry zakonne i wierni świeccy z terenu naszej archidiecezji. 

CZYTAJ DALEJ

Święta Hildegarda na nowo odkrywana

2021-09-18 10:07

ks. Łukasz Romańczuk

o. Antoni Rachmajda

o. Antoni Rachmajda

Dziś przy parafii pw. św. Rodziny rozpoczęła się konferencja"Medycyna św. Hildegardy, w której nie ma chorób nieuleczalnych".

Zanim rozpoczęła się cześć wykładowa, uczestnicy sympozjum mieli możliwość uczestnictwa w Eucharystii, której przewodniczył ks. Przemysław Vogt, Diecezjalny Duszpasterz Rodzin, a homilię wygłosił o. Antoni Rachmajda, karmelita. Natomiast wszystkich obecnych na Mszy św. przywitał ks. Piotr Jakubuś, proboszcz parafii.

CZYTAJ DALEJ

Reklama

Reklama

Najczęściej czytane

W związku z tym, iż od dnia 25 maja 2018 roku obowiązuje Rozporządzenie Parlamentu Europejskiego i Rady (UE) 2016/679 z dnia 27 kwietnia 2016r. w sprawie ochrony osób fizycznych w związku z przetwarzaniem danych osobowych i w sprawie swobodnego przepływu takich danych oraz uchylenia Dyrektywy 95/46/WE (ogólne rozporządzenie o ochronie danych) uprzejmie Państwa informujemy, iż nasza organizacja, mając szczególnie na względzie bezpieczeństwo danych osobowych, które przetwarza, wdrożyła System Zarządzania Bezpieczeństwem Informacji w rozumieniu odpowiednich polityk ochrony danych (zgodnie z art. 24 ust. 2 przedmiotowego rozporządzenia ogólnego). W celu dochowania należytej staranności w kontekście ochrony danych osobowych, Redaktor Naczelna Tygodnika Katolickiego „Niedziela” wyznaczyła w organizacji Inspektora Ochrony Danych.
Więcej o polityce prywatności czytaj TUTAJ.

Akceptuję