Reklama

Polska

Warsztaty Ars Celebrandi w Licheniu

Sobór Watykański II nie zniósł starych ksiąg liturgicznych, lecz pragnął ich zreformowania bez przerywania czy likwidowania dawnej tradycji - przypomniał ostatnio abp Guido Pozzo, sekretarz Papieskiej Komisji Ecclesia Dei z okazji przypadającej właśnie 10. rocznicy motu proprio papieża Benedykta XVI „Summorum Pontificum”, przywracającego szersze stosowanie w Kościele rzymsko-katolickim Mszy św. w klasycznym rycie rzymskim, popularnie nazywanej Mszą trydencką.

[ TEMATY ]

warsztaty

warsztaty

Tomasz Mreńca

Tomasz Mreńca

W czwartek 20 lipca w Sanktuarium Maryjnym w Licheniu rozpoczęły się warsztaty liturgii tradycyjnej Ars Celebrandi, które realizują wyrażone przez Benedykta XVI życzenie: „To, co było święte dla wcześniejszych pokoleń, pozostaje wielkie i święte dla nas, i nie może nagle okazać się całkowicie zakazane, lub wręcz uznane za niegodziwe”.

Tomasz Mreńca

150 uczestników z Polski i zagranicy, w tym z tak odległych krajów, jak Korea Południowa, będzie przez najbliższy tydzień uczyć się odprawiania Mszy św. w klasycznym rycie rzymskim (w przypadku kapłanów) oraz do niej służyć (ministranci) lub posługiwać śpiewem chorału gregoriańskiego, który zgodnie z wolą Soboru pozostaje własnym śpiewem Kościoła. Nabywane umiejętności są od razu wykorzystywane do sprawowania Mszy świętych: uroczystych, śpiewanych i recytowanych. Jednocześnie warsztaty pełnią rolę rekolekcji. Tegoroczne nauki są poświęcone pięciu warunkom sakramentu pokuty.

Tomasz Mreńca

Warsztaty Ars Celebrandi posiadają patronat honorowy biskupa ordynariusza Wiesława Meringa. Odbywają się już czwarty raz. Ich organizatorem jest stowarzyszenie wiernych Una Voce Polonia. Stowarzyszenie to jest częścią międzynarodowej organizacji Foederatio Internationalis Una Voce, uznawanej przez watykańską Kongregację Nauki Wiary jako reprezentacja świeckich katolików przywiązanych do nadzwyczajnej formy rytu rzymskiego.

2017-07-21 11:12

Oceń: 0 0

Reklama

Wybrane dla Ciebie

Warsztaty muzyczne w chrześcijańskim duchu

Tej wiosny, w Teatrze Zdrojowym im. Henryka Wieniawskiego w Szczawie-Zdrój odbędą się warsztaty muzyczne organizowane przez stowarzyszenie MuzaDei. Wydarzenie skierowane jest do osób, które chcą szlifować swoje umiejętności muzyczne pod okiem profesjonalistów. Warsztaty zaplanowane są na 7-9 maja z udziałem m.in. twórców zespołu New Life’m.

Stowarzyszenie MuzaDei jest organizatorem wielu wydarzeń związanych z muzyką oraz krzewieniem kultury chrześcijańskiej. Do tradycji przeszły już warsztaty muzyczne, które od pierwszej edycji były wspierane przez zespół New Life’m. To artystyczne wydarzenie od lat gromadzi fanów zespołu oraz ludzi z zamiłowaniem poświęcających się muzyce.

CZYTAJ DALEJ

Ewangelia wzywa nas do otwarcia naszych oczu i serca

2023-01-07 14:36

[ TEMATY ]

homilia

rozważania

Karol Porwich/Niedziela

Rozważania do Ewangelii Mk 6, 1-6.

Środa, 1 lutego 2023

CZYTAJ DALEJ

2 lutego święto Ofiarowania Pańskiego - Matki Bożej Gromnicznej, a także Dzień Życia Konsekrowanego

2023-02-01 15:53

[ TEMATY ]

Ofiarowanie Pańskie

Karol Porwich/Niedziela

2 lutego, Kościół katolicki obchodzi święto Ofiarowania Pańskiego. Czyni to na pamiątkę ofiarowania przez Maryję i Józefa ich pierworodnego syna, Jezusa, w świątyni jerozolimskiej. W polskiej tradycji jest to też święto Matki Bożej Gromnicznej. 2 lutego przypada także Dzień Życia Konsekrowanego. Siostry i bracia zakonni, podobnie jak Jezus w świątyni Jerozolimskiej, ofiarowują swoje życie na wyłączną służbę Bogu. W Polsce żyje ok. 30 tys. osób konsekrowanych.

Przed 1969 r. na Zachodzie święto Ofiarowania Pańskiego znane było jako Święto Oczyszczenia Najświętszej Maryi Panny. Po soborze zmieniono nazwę, żeby ukazać chrystocentryczne znaczenie uroczystości. W Polsce od gromnic święconych tego dnia przyjęła się nazwa „Matki Boskiej Gromnicznej”.

CZYTAJ DALEJ

Reklama

Najczęściej czytane

W związku z tym, iż od dnia 25 maja 2018 roku obowiązuje Rozporządzenie Parlamentu Europejskiego i Rady (UE) 2016/679 z dnia 27 kwietnia 2016r. w sprawie ochrony osób fizycznych w związku z przetwarzaniem danych osobowych i w sprawie swobodnego przepływu takich danych oraz uchylenia Dyrektywy 95/46/WE (ogólne rozporządzenie o ochronie danych) uprzejmie Państwa informujemy, iż nasza organizacja, mając szczególnie na względzie bezpieczeństwo danych osobowych, które przetwarza, wdrożyła System Zarządzania Bezpieczeństwem Informacji w rozumieniu odpowiednich polityk ochrony danych (zgodnie z art. 24 ust. 2 przedmiotowego rozporządzenia ogólnego). W celu dochowania należytej staranności w kontekście ochrony danych osobowych, Zarząd Instytutu NIEDZIELA wyznaczył w organizacji Inspektora Ochrony Danych.
Więcej o polityce prywatności czytaj TUTAJ.

Akceptuję