Reklama

Jasna Góra

Toruń na Jasnej Górze

Ostatnią dzisiaj pielgrzymką, która weszła przed jasnogórski Szczyt, była 39. Piesza Pielgrzymka Diec. Toruńskiej.

[ TEMATY ]

pielgrzymka 2017

Bożena Sztajner/Niedziela

Bądź na bieżąco!

Zapisz się do newslettera

1057 pątników wędrowało pod hasłem: 'Idźcie i głoście razem z Maryją'.

Trasa pielgrzymki wyniosła od 300 do 360 kilometrów – najwcześniej, bo 1 sierpnia, wyruszyły grupy z Działdowa i Lubawy, a cała pielgrzymka z Torunia – 4 sierpnia. W drodze pątnicy spędzili od 9 do 12 dni. W 10 grupach wędrowało 42 księży, 24 kleryków i 7 sióstr zakonnych. Najmłodszy pielgrzym miał 5 miesięcy, najstarszy 83 lata.

Pomóż w rozwoju naszego portalu

Wspieram

Całą drogę szedł pieszo z diecezjanami bp Józef Szamocki, biskup pomocniczy diec. toruńskiej, pielgrzymując już 31. raz. „Czuję radość, taką potężną radość, że się udało kolejny rok dojść, myślę, że z kolejnym pokoleniem młodych ludzi, bo było ich wielu. Pośród uczestników było wielu ze Światowych Dni Młodzieży, mieli te tornistry. Ta formacja stała jest nieustanie prowadzona, to cieszy, że ta pałeczka jest przekazywana z pokolenia na pokolenie, ta wiara jest silna - podkreśla bp Józef Szamocki – Dwa, trzy lata temu myśleliśmy, że niektóre grupy nam postarzały się, a dzisiaj odkrywamy, że nowa krew. I bardzo fajnie się połączyła ta starsza z tą nową, bardzo się polubiły na trasie”.

„Odbyła się 39. Piesza Pielgrzymka Diec. Toruńskiej na Jasną Górę, pod hasłem ‘Idźcie i głoście razem z Maryją’ w 10. grupach z Ziemi Toruńskiej i z Ziemi Lubawskiej (…). Pośród naszych grup jest grupa osób niepełnosprawnych, grupa akademicka, grupy zakonne: franciszkanów, redemptorystów, paulinów. Charakteryzuje nas różnorodność, ale idziemy razem i wspieramy siebie nawzajem - opowiada ks. Łukasz Skarżyński, przewodnik pielgrzymki – Staraliśmy się, aby we wszystkich grupach były katechezy związane z 300. rocznicą Koronacji, modlitwy w intencjach naszej Ojczyzny, rządzących, bo Maryja zawsze łączyła się z naszą Ojczyzną, jako Królowa Polski. Modlitwa i katechezy, to były te dwa wymiary, które nam towarzyszyły”.

„Mnóstwo było intencji w tym roku, oczywiście, żebyśmy potrafili wraz z Maryją głosić Pana Jezusa, ale tych intencji, które wybrzmiewały podczas pielgrzymki, było bardzo dużo. Różaniec, podczas którego modliliśmy się w tych intencjach, był rozciągnięty bardzo długo - podkreśla ks. Tomasz Trzebiatowski, przewodnik z Nowego Miasta w Ziemi Lubawskiej – Każdy modlił się indywidualnie, codziennie te intencje zbieraliśmy, wyczytywaliśmy. Modliliśmy się o powołania kapłańskie, modliliśmy się za naszą diecezję, za nasze parafie, za księży proboszczów, modliliśmy się w intencji chorych i potrzebujących, ale też była intencja, żebyśmy potrafili głosić Chrystusa, jak głosi nasze hasło pielgrzymki”.

Reklama

„Jak się 31. raz idzie, to duch tych młodych ludzi pociąga, i człowiek się buduje wiarą młodych ludzi, rodzin. Uczę w szkole i zapraszam ich do swojego życia - opowiada ks. Zdzisław Liszewski, po raz 31. na pielgrzymce – 25 razy prowadziłem grupę lubawską, a teraz jestem już emerytowanym kierownikiem Ziemi Lubawskiej. Tu idą młodzi księża, którym pomagam, organizuje, a zarazem chcę, aby duch pielgrzymki nie upadł, bo jest to 37-ma, więc trzeba, żeby do tej pełnej liczby dojść, jak Bóg pozwoli. Dziękuję za wszystko, a tutaj przychodzę, by powierzyć wszystkie sprawy parafii, młodzieży, rodzin i przede wszystkim naszej Ojczyzny”.

„Pielgrzymowanie to jest takie osobiste spotkanie z Panem Bogiem i drugim człowiekiem, każdego dnia odnajdujemy siebie, pokonujemy swoje słabości, uczymy się miłości przede wszystkim, bo zostaliśmy stworzeni przez Pana Boga z miłości dla miłości, nawzajem pomagamy sobie, odkrywamy swoje talenty - podkreśla Izabela Adamska – To są rekolekcje w drodze, niepowtarzalne, jedyne w swoim rodzaju. Naprawdę warto podjąć ten trud, warto zaryzykować, na pewno to się opłaci w kwestii duchowej. Przykazania miłości najbardziej się tutaj uczymy, i pogłębiamy swoją wiarę”.

Reklama

„W grupie idą osoby z niepełnosprawnością fizyczną, psychiczną i umysłową. Umożliwiamy im pielgrzymowania na Jasną Górę, z Torunia do Częstochowy - opowiada ks. Adam Błachowski, przewodnik grupy niepełnosprawnej - Oni dają dużo radości, dużo wdzięczności w drodze, problemów z nimi prawie nigdy nie ma. Szło 120 osób w grupie, z czego 53 osoby niepełnosprawne”.

Jedną z grup stanowiła grupa niebieska - paulińska z parafii Matki Bożej Częstochowskiej. „Paulini przyprowadzają tutaj do Domu Matki wiernych, dzieci Królowej. Grupa bardzo zgrana, piękna, to były bardzo dobre dni, które przybliżyły nas do siebie, do Matki i Jezusa” - mówi o. Savio Folcholc, paulin.

„Idę czwarty raz, bardzo dobrze się szło, fajna pogoda była, dopiero dzisiaj spotkał nas deszcz i burza, ale pomimo burzy szliśmy i dawaliśmy radę - mówi Patrycja Orłowska z grupy muzycznej – To dla mnie najważniejszy okres w wakacjach, bardzo lubię chodzić na pielgrzymki, szczególnie idę, bo noszę ze sobą dużo intencji, o które chciałabym się pomodlić”.

„Chciałbym życzyć pielgrzymom, aby te rekolekcje w drodze, ten czas spędzony razem wydał piękne, dobre owoce w życiu ich wszystkich. Była to grupa różnorodna, każdy szedł ze swoimi intencjami, ma swoje marzenia, swoje pragnienia, ale żeby to wszystko Maryja łączyła i wstawiała się u swojego Syna. A oni, żeby z odwagą szli w życie, żeby ta piękna, duchowa przygoda, jaką była pielgrzymka wydawała te owoce, ale także pozostawała w pamięci, jako czas radosny, czas spędzony z drugim człowiekiem, czas spotkania z Jezusem i Jego Matką” – podkreśla ks. przewodnik Łukasz Skarżyński.

Przybyli pielgrzymi wzięli udział we Mszy św. odprawionej o godz. 18.30 na Szczycie jasnogórskim. Eucharystii przewodniczył i homilię wygłosi bp Józef Szamocki.

2017-08-12 21:11

Oceń: 0 0

Reklama

Wybrane dla Ciebie

Abp Depo w liście pasterskim o roli Jasnej Góry i maryjności w życiu chrześcijanina

[ TEMATY ]

Jasna Góra

abp Wacław Depo

pielgrzymka 2017

Katarzyna Cegielska

Na rolę Jasnej Góry w dziejach narodu polskiego i maryjności w życiu chrześcijanina wskazuje abp Wacław Depo metropolita częstochowski w liście pasterskim, przed uroczystością Najświętszej Maryi Panny Częstochowskiej. List ten zostanie odczytany we wszystkich kościołach archidiecezji częstochowskiej, w niedzielę 13 sierpnia b.r.

Abp Depo przypomina, że już w Starym Testamencie góra była miejscem objawienia Boga. „Prorok Eliasz przybył do Bożej góry Horeb, aby tam stanąć wobec Pana i doświadczyć Jego obecności. W Nowym Testamencie Syn Boży często wychodzi na górę, aby tam w samotności modlić się do Boga Ojca. Góra jest też miejscem nauczania Jezusa i Jego przemienienia wobec wybranych uczniów. W końcu na wzgórzu Golgoty Chrystus umiera za grzechy wszystkich ludzi. Z wysokości Krzyża daje Maryję za Matkę każdemu z nas i całemu Kościołowi” – pisze metropolita częstochowski.

CZYTAJ DALEJ

"Ja jestem z Wami" - w diecezji gliwickiej trwa Kongres Eucharystyczny

2024-04-22 15:25

[ TEMATY ]

kard. Gerhard Müller

kongres eucharystyczny

Abp Adrian Galbas

Kard. Grzegorz Ryś

kardynał Ryś

Diecezja Gliwicka

Odnowie i pogłębieniu wiary oraz zrozumieniu centralnej roli Eucharystii w życiu człowieka wierzącego służy zwołany w diecezji gliwickiej przez bp. Sławomira Odera Kongres Eucharystyczny. Wydarzenie pod hasłem "Ja jestem z Wami" zainicjowane w Niedzielę Palmową potrwa do uroczystości Bożego Ciała 30 maja. Gośćmi poszczególnych spotkań skierowanych do wszystkich wiernych są m.in. abp Rino Fisichella, kard. Gerhard Müller, abp Adrian Galbas i kard. Grzegorz Ryś.

Zorganizowanie Kongresu Eucharystycznego zapowiedział w ub. roku podczas Mszy świętej Krzyżma biskup gliwicki Sławomir Oder a przygotowania do niego trwały od kilku miesięcy. Hierarcha podkreślił wtedy przekonanie, że wydarzenie to pomoże miejcowemu duchowieństwu i świeckim "umocnić naszą wiarę, odnowi radość spotkania z Chrystusem oraz będzie okazją do doświadczenia Jego bliskości, obecności - obecności Chrystusa, źródła prawdziwej radości człowieka, fundamentu nadziei, która nie może zawieść”.

CZYTAJ DALEJ

Sosnowiec: bp Artur Ważny – nowym biskupem sosnowieckim

2024-04-23 12:01

[ TEMATY ]

Sosnowiec

diecezja sosnowiecka

bp Artur Ważny

Karol Porwich "/Niedziela"

Ojciec Święty Franciszek mianował biskupem sosnowieckim dotychczasowego biskupa pomocniczego diecezji tarnowskiej Artura Ważnego.

Decyzję Papieża ogłosiła dziś w południe (23 kwietnia 2024) Nuncjatura Apostolska w Polsce. Mianowany biskupem sosnowieckim bp Artur Ważny urodził się 12 października 1966 r. w Rzeszowie. Święcenia prezbiteratu przyjął 25 maja 1991 r. w Tarnowie. 12 grudnia 2020 r. został mianowany biskupem pomocniczym diecezji tarnowskiej. Święcenia biskupie przyjął 30 stycznia 2021 r. Jego dewizą biskupią są słowa: „Patris corde” („Ojcowskim sercem”). Bp Ważny w swojej dotychczasowej posłudze duszpasterskiej współpracował z różnego rodzaju ruchami i stowarzyszeniami, wiele czasu poświęcał też małżeństwom i rodzinom. Głosił rekolekcje w wielu krajach europejskich, w Ameryce Południowej oraz w USA. Jest autorem takich książek, jak: „Ewangelia bez taryfy ulgowej”, „Jesteś źrenicą Boga” czy „Warsztat św. Józefa”. Ponad dwadzieścia razy pielgrzymował pieszo w pielgrzymce z Tarnowa na Jasną Górę. W Konferencji Episkopatu Polski pełni funkcję przewodniczącego Zespołu ds. Nowej Ewangelizacji przy Komisji Duszpasterstwa, wchodzi też w skład Rady ds. Duszpasterstwa Młodzieży.

CZYTAJ DALEJ

Reklama

Najczęściej czytane

W związku z tym, iż od dnia 25 maja 2018 roku obowiązuje Rozporządzenie Parlamentu Europejskiego i Rady (UE) 2016/679 z dnia 27 kwietnia 2016r. w sprawie ochrony osób fizycznych w związku z przetwarzaniem danych osobowych i w sprawie swobodnego przepływu takich danych oraz uchylenia Dyrektywy 95/46/WE (ogólne rozporządzenie o ochronie danych) uprzejmie Państwa informujemy, iż nasza organizacja, mając szczególnie na względzie bezpieczeństwo danych osobowych, które przetwarza, wdrożyła System Zarządzania Bezpieczeństwem Informacji w rozumieniu odpowiednich polityk ochrony danych (zgodnie z art. 24 ust. 2 przedmiotowego rozporządzenia ogólnego). W celu dochowania należytej staranności w kontekście ochrony danych osobowych, Zarząd Instytutu NIEDZIELA wyznaczył w organizacji Inspektora Ochrony Danych.
Więcej o polityce prywatności czytaj TUTAJ.

Akceptuję