Reklama

Watykan

Kard. Tauran: masowa obecność muzułmanów może okazać się opatrznościowa

Masowa obecność wśród nas muzułmanów może okazać się opatrznościowa, bo zmusza nas, byśmy byli bardziej transparentni i nie obawiali się pokazywać, że jesteśmy chrześcijanami oraz dawać świadectwa naszej wierze. Powiedział to przewodniczący Papieskiej Rady ds. Dialogu Międzyreligijnego kard. Jean-Louis Tauran, podczas inauguracji nowego roku akademickiego w Instytucie Teologicznym w Asyżu.

[ TEMATY ]

Watykan

muzułmanie

Włodzimierz Rędzioch

Bądź na bieżąco!

Zapisz się do newslettera

Dużą część swego wystąpienia, przedrukowanego przez watykański dziennik „L'Osservatore Romano”, francuski purpurat poświęcił właśnie relacjom z islamem. Wyraził m.in. ubolewanie, że fundamentalizm i terroryzm „utożsamiane są błędnie” z tą religią. „Oczywiście nie chodzi o prawdziwy islam, praktykowany przez zdecydowaną większość wyznawców tej religii”, zauważył kard. Tauran.

Ponieważ, jak stwierdził, religie mogą służyć programom uświęcenia bądź alienacji, mogą głosić pokój lub wojnę, nasuwa się pytanie, czy z dialogiem międzyreligijnym wiąże się ryzyko, czy szansa. „Niewątpliwie, podejmując dialog wystawiam się na ryzyko: nie wyrzekam się własnej wiary, ale godzę się na to, aby cudze przekonania wystawiły mnie na próbę, na wzięcie pod uwagę argumentów odmiennych od moich”, stwierdził purpurat.

Pomóż w rozwoju naszego portalu

Wspieram

Zapewnił, że za pośrednictwem dialogu z innymi nie dąży się do stworzenia „jakiejś uniwersalnej religii czy szukania jakiegoś minimalnego wspólnego mianownika” w dziedzinie religii. Podstawowym warunkiem powodzenia dialogu międzyreligijnego jest jasność: „każdy wierzący musi zdawać sobie sprawę z własnej tożsamości duchowej”, co uchroni „przed groźbą relatywizmu”. Dialog z innymi religiami, dodał kard. Tauran, „jest natomiast opatrznościową okazją do pogłębienia własnej wiary przez właściwą katechezę, jak również do poznania religii innych”.

Na zakończenie oświadczył, że trudności, na jakie natrafia się w dialogu z muzułmanami, „są owocem ignorancji obu stron, a ignorancja rodzi strach”.

2017-10-13 18:42

Oceń: 0 0

Reklama

Wybrane dla Ciebie

Międzynarodowe spotkanie chórów w Watykanie – 4 tysiące uczestników

[ TEMATY ]

festiwal

Watykan

chór

Adobe Stock

Około 4000 chórzystek i chórzystów z całego świata spodziewanych jest w Watykanie od 7 czerwca. Poinformował o tym Riccardo Rossi, kierownik ds. komunikacji IV Międzynarodowego Festiwalu Chóralnego, w dzisiejszej rozmowie z austriacką agencją katolicką Kathpress w Rzymie. Trzydniowy festiwal chórów jest zorganizowany w związku z 40-leciem istnienia rzymskiego chóru diecezjalnego.

Obok warsztatów, wykładów i spotkania z papieżem, na późne popołudnie 8 czerwca w Sali Audiencyjnej Watykanu odbędzie się koncert z udziałem około 6 tys. chórzystów. W programie znajdą się utwory Mozarta, Händela, Jana Sebastiana Bacha i Vivaldiego. Ponadto kilka utworów wykona założyciel i dyrektor rzymskiego chóru diecezjalnego ks. Marco Frisina. Jednym z najbardziej znanych utworów jego autorstwa jest „Jesus Christ, You Are My Life”, który jest często śpiewany na katolickich spotkaniach młodzieżowych.
CZYTAJ DALEJ

Watykan: Kardynałowie oddają głosy w drugim głosowaniu na konklawe

2025-05-08 10:31

[ TEMATY ]

konklawe

PAP/EPA/GIUSEPPE LAMI

Kardynałowie zamknięci na konklawe w Kaplicy Sykstyńskiej przystąpili w czwartek rano do drugiego głosowania nad wyborem papieża. Na ten dzień przewidziano cztery głosowania: dwa przed południem i dwa po południu.

Przeczytaj także: Czy dziś pojawi się biały dym? Transmisja na żywo z Watykanu
CZYTAJ DALEJ

„Pokój Łez” - miejsce, w którym kardynał staje się papieżem

2025-05-08 08:33

[ TEMATY ]

konklawe

Vatican Media

Na ścianie Sądu Ostatecznego w Kaplicy Sykstyńskiej, po obu stronach ołtarza, znajdują się dwoje zamkniętych, niezbyt dużych drzwi. Te po lewej prowadzą do tak zwanego „Pokoju Łez”, do którego tuż po wyborze wchodzi nowo wybrany papież, aby przebrać się i na kilka minut oddać się modlitwie. Jak mówi ks. prałat Marco Agostini, ceremoniarz papieski, tam papież uświadamia sobie, kim się stał, kim od tego momentu będzie.

Po ogłoszeniu wyboru w Kaplicy Sykstyńskiej kardynał, który uzyskał wymaganą liczbę głosów udaje się do małego pomiedzczenia sąsiadującego z Kaplicą Sykstyńską. Ta ciasna przestrzeń ze sklepieniem, na którym zachowały się fragmenty fresków, kontrastuje z oszałamiającym pięknem samej Kaplicy. Po jednej stronie dwa ciągi schodów, na przeciwległej ścianie okno zasłonięte kotarą. Wyposażenie stanowi ciemne drewniane biurko i dwa krzesła, czerwona sofa i wieszak na ubrania. Wystrój jest skromny.
CZYTAJ DALEJ

Reklama

Najczęściej czytane

REKLAMA

W związku z tym, iż od dnia 25 maja 2018 roku obowiązuje Rozporządzenie Parlamentu Europejskiego i Rady (UE) 2016/679 z dnia 27 kwietnia 2016r. w sprawie ochrony osób fizycznych w związku z przetwarzaniem danych osobowych i w sprawie swobodnego przepływu takich danych oraz uchylenia Dyrektywy 95/46/WE (ogólne rozporządzenie o ochronie danych) uprzejmie Państwa informujemy, iż nasza organizacja, mając szczególnie na względzie bezpieczeństwo danych osobowych, które przetwarza, wdrożyła System Zarządzania Bezpieczeństwem Informacji w rozumieniu odpowiednich polityk ochrony danych (zgodnie z art. 24 ust. 2 przedmiotowego rozporządzenia ogólnego). W celu dochowania należytej staranności w kontekście ochrony danych osobowych, Zarząd Instytutu NIEDZIELA wyznaczył w organizacji Inspektora Ochrony Danych.
Więcej o polityce prywatności czytaj TUTAJ.

Akceptuję