Reklama

Wiadomości

#Dobre 2 lata w Ministerstwie Środowiska

W Bonn, gdzie trwa 23. szczyt klimatyczny ONZ (COP23), odbyła się konferencja prasowa podsumowująca dwa lata działań resortu środowiska od czasu powołania rządu pani Premier Beaty Szydło. W spotkaniu z mediami, które odbyło się 16 listopada 2017 r., udział wzięli minister środowiska prof. Jan Szyszko oraz wiceminister środowiska Paweł Sałek.

Polska organizatorem COP24

Minister Środowiska Jan Szyszko przypomniał, że Polska w 2018 r. będzie gospodarzem 24. konferencji w sprawie zmian klimatu (COP24).

Reklama

„Polsce szczególnie zależy, by podczas szczytu w Katowicach przyjęto pakiet decyzji wdrażających Porozumienie paryskie, który ma zapewnić zrealizowanie jego celów” – powiedział.

”Wybór naszego kraju na gospodarza COP24 stanowi o dużym zaufaniu do Polski na arenie międzynarodowej, zwłaszcza że już po raz czwarty Polska będzie sprawować Prezydencję COP, a po raz trzeci będziemy gościć u nas w kraju tę największą na świecie konferencję poświęconą zmianom klimatu” – dodał.

Reforma gospodarki wodnej

Reklama

Resort środowiska, stawiając czoła wieloletnim zaniedbaniom w sferze gospodarki wodnej, przygotował nową ustawę Prawo wodne, która wejdzie w życie 1 stycznia 2018 r.

„Celem tej ustawy będzie przede wszystkim stworzenie nowoczesnego i funkcjonalnego systemu zarządzania zasobami wodnymi w Polsce, finansowania gospodarki wodnej, a także usprawnienie mechanizmów zarządzania ryzykiem powodziowym. Ten akt legislacyjny przewidział także stworzenie Państwowego Gospodarstwa Wodnego Wody Polskie” – wyjaśnił minister środowiska.

„Ponadto, po ponad 30 latach, udało się zakończyć budowę zbiornika wodnego w Świnnej Porębie. Zbiornik ten jest kluczowy nie tylko dla ochrony województwa małopolskiego przed powodzią, lecz jest także elementem systemu przeciwpowodziowego całego kraju” – dodał prof. Szyszko.

Przywracamy zdrowie Puszczy Białowieskiej

Puszcza Białowieska to dziedzictwo kulturowo-przyrodnicze Polski, o czym również przypomniał prof. Szyszko.

„Puszcza Białowieska to unikat pod względem bioróżnorodności w skali całej Europy. To, co jest tam od wieków niezmienne, chcemy w dalszym ciągu chronić. Jest to naszym obowiązkiem” – podkreślił.

„Obecnie w Puszczy Białowieskiej w niebezpiecznym tempie rozwija się populacja kornika drukarza. Jednak Ministerstwo Środowiska oraz Lasy Państwowe robią wszystko, by osiągnąć wspólny cel, jakim jest przywrócenie jej zdrowia” – dodał minister środowiska.

Gospodarka odpadami

Prof. Szyszko zwrócił również uwagę, że w ministerstwie środowiska uruchomiony został program pilotażowy dot. wdrażania zasad gospodarki o obiegu zamkniętym na terenach niezurbanizowanych. Pilotaż, w którym uczestnicy 5 gmin, finansowany jest ze środków Narodowego Funduszu Ochrony Środowiska i Gospodarki Wodnej.

„Wprowadziliśmy także w całym kraju jednolite zasady selektywnego zbierania odpadów komunalnych w podziale na 5 frakcji (papier, metal, szkło, plastik, odpady biodegradowalne). Dzięki temu zyskamy dobrej jakości surowiec, który będzie mógł trafić do recyklingu. Pamiętajmy, że Polska do roku 2020 musi osiągnąć 50 proc. recyklingu odpadów komunalnych” – zaznaczył minister.

Poprawa jakości powietrza

Najważniejszym priorytetem dla resortu środowiska do realizacji w zakresie poprawy jakości powietrza jest ograniczenie zjawiska tzw. niskiej emisji, czyli emisji powodowanej przez bardzo małe, lokalne kotłownie.

Prof. Jan Szyszko przypomniał o dobrej współpracy z innymi ministerstwami w sprawie walki ze smogiem oraz o konkretnych działaniach legislacyjnych.

„Do tej pory, dzięki realizacji rekomendacji KERM - Program „Czyste Powietrze” z 25.04.2017 r., udało się m. in. przyjąć strategiczne rozporządzenie w sprawie norm emisji dla kotłów. Oznacza to, że od lipca przyszłego roku w sprzedaży będą dostępne tylko piece spełniające najwyższe wymagania ekologiczne” – powiedział.

Ze środków NFOŚiGW do 2020 r., na działania poprawiające jakość powietrza resort środowiska przeznaczy w sumie 10 mld zł.

Rozwój energii geotermalnej

Od początku kadencji obecnego Rządu podjęto ważne działania mające na celu pobudzenie zainteresowania samorządów i podmiotów prywatnych realizacją zadań zmierzających do wzrostu wykorzystania energii geotermalnej, m.in. poprzez działania pomocowe, polegające na dofinansowaniu realizacji przedsięwzięć geotermalnych ze środków NFOŚiGW.

„Źródła geotermalne w Polsce są unikatowe i przewyższają wielokrotnie nasze zapotrzebowanie, dlatego powinniśmy aktywnie inwestować w geotermię, co jest również priorytetem z punktu widzenia ochrony klimatu” – podkreślił podczas konferencji minister środowiska.

Zmiana ustawy o lasach

Prof. Szyszko przypomniał również o ustawie resortu umożliwiającej ochronę polskich lasów przed obcym kapitałem. Dzięki czemu prawo pierwokupu ma Państwowe Gospodarstwo Leśne Lasy Państwowe. Tym samym możliwe jest powiększenie areału zasobów naturalnych jakimi są lasy państwowe, a także poprawa stanu i kondycji lasów.

„Zebraliśmy ponad 3 mln podpisów obywateli w obronie polskich lasów i polskiej ziemi, dzięki czemu nie trafią one w obce ręce” – zaznaczył.

„Efekty te są istotne z punktu widzenia całego społeczeństwa, ponieważ sprzyjają trwałości lasów i bezpieczeństwu ekologicznemu kraju” – dodał.

Zwalczanie ASF

Minister środowiska prof. Jan Szyszko zwrócił również uwagę na współpracę z Ministerstwem Rolnictwa i Rozwoju Wsi ws. walki z ASF.

„Współdziałamy aktywnie z ministerstwem rolnictwa, a także przyczyniamy się do rozrzedzania populacji dzika na zarażonych terenach. Dzięki temu zmniejsza się liczba ognisk zachorowań na ASF” – powiedział.

2017-11-16 18:08

Oceń: 0 0

Reklama

Wybrane dla Ciebie

Czaputowicz: podjęliśmy decyzję o utworzeniu formatu współpracy trójstronnej - Trójkąta Lubelskiego

[ TEMATY ]

ministerstwo

współpraca

msz.gov.pl

Jacek Czaputowicz

Jacek Czaputowicz

Podjęliśmy decyzję o utworzeniu formatu współpracy trójstronnej - Trójkąta Lubelskiego, który stworzy możliwości współpracy między Polską, Litwą i Ukrainą - powiedział we wtorek szef MSZ Jacek Czaputowicz po spotkaniu z szefami resortów dyplomacji Litwy i Ukrainy.

Po spotkaniu z ministrami spraw zagranicznych Litwy Linasem Linkevicziusem i Ukrainy Dmytro Kułebą w Lublinie polski minister przypomniał, że 1 lipca 1569 roku podpisano umowę pomiędzy Królestwem Polskim a Wielkim Księstwem Litewskim zwaną Unią Lubelską.

CZYTAJ DALEJ

W Dniu Dziadków można uzyskać specjalny odpust

2021-07-24 17:44

[ TEMATY ]

modlitwa

odpust

dziadkowie

Dzień Dziadka

Dzień Osób Starszych

Karol Porwich/Niedziela

Pierwszy Światowy Dzień Dziadków i Osób Starszych będzie przeżywany w niedzielę 25 lipca. Penitencjarnia Apostolska zachęca do zyskania odpustu zupełnego tego dnia za siebie albo duszę cierpiącą w czyśćcu. Jakie są warunki? Wylicza je Vatican News.

W celu zyskania odpustu zupełnego należy spełnić tzw. zwykłe warunki, do których zaliczają się: spowiedź sakramentalna, Komunia eucharystyczna i modlitwa w intencjach papieża. Dodatkowym warunkiem może być: uczestnictwo w uroczystościach prowadzonych przez Ojca Świętego w Watykanie albo w innych miejscach na świecie. Wystarczy także odwiedzić osobę chorą lub pomóc jej w potrzebie, aby taki odpust zyskać.

CZYTAJ DALEJ

W sierpniu rozpocznie się VIII Międzynarodowy Festiwal Wokalno-Organowy w Jelczu-Laskowicach.

2021-07-26 14:42

mat. pras

Organy w kościele pw. św. Maksymiliana Marii Kolbego w Jelczu-Laskowicach

Organy w kościele pw. św. Maksymiliana Marii Kolbego w Jelczu-Laskowicach

W niedzielę, 8 sierpnia rozpocznie się Międzynarodowy Festiwal Wokalno-Organowy w Jelczu-Laskowicach.Wydarzenie odbywać się będzie pod patronatem medialnym "Niedzieli Wrocławskiej".

Koncerty organowe odbędą się w kościele pw. św. Maksymiliana Marii Kolbego. Festiwal składa się z cyklu czterech niedzielnych koncertów w wykonaniu znakomitych artystów z Polski i z zagranicy. Tegoroczna edycja będzie wyjątkowa, ponieważ zaproszeni zostali wyłącznie rodzimi artyści, którzy są najwyższej klasy twórcami. Podczas drugiego koncertu gościnnie wystąpi światowej sławy zespół folklorystyczny Zespół Pieśni i Tańca “Śląsk”. Repertuar koncertu będzie poświęcony Kardynałowi Stefanowi Wyszyńskiemu i będzie prawdziwą różnorodnością stylów muzycznych, emocji i obsady. W edycji tegorocznego festiwalu wystąpią: 08 sierpnia 2021 – Daniel Strządała – organy, Krzysztof Karpeta. – wiolonczela, Maria Rozynek- Banaszak – sopran, 22 sierpnia 2021 – Łukasz Romanek – organy, Zespół Pieśni i Tańca Śląsk, 05 września 2021 – Jerzy Kukla – organy, Angelika Rzewuska – sopran, 19 września 2021 – Ewa Bąk – organy, Wojciech Musiał – trąbka, Marcin Ciszewski – tenor. Podczas tegorocznej edycji festiwalowi towarzyszyć będzie wystawa sztuki współczesnej pt. „Aerofony”. Projekt ma na celu aktywowanie lokalnego środowiska artystycznego do wspólnego działania, otwarcie mieszkańców na sztukę współczesną, wzbudzenie procesów twórczych i zachęcenie do udziału w tegorocznej edycji festiwalu.

CZYTAJ DALEJ

Reklama

Reklama

Najczęściej czytane

W związku z tym, iż od dnia 25 maja 2018 roku obowiązuje Rozporządzenie Parlamentu Europejskiego i Rady (UE) 2016/679 z dnia 27 kwietnia 2016r. w sprawie ochrony osób fizycznych w związku z przetwarzaniem danych osobowych i w sprawie swobodnego przepływu takich danych oraz uchylenia Dyrektywy 95/46/WE (ogólne rozporządzenie o ochronie danych) uprzejmie Państwa informujemy, iż nasza organizacja, mając szczególnie na względzie bezpieczeństwo danych osobowych, które przetwarza, wdrożyła System Zarządzania Bezpieczeństwem Informacji w rozumieniu odpowiednich polityk ochrony danych (zgodnie z art. 24 ust. 2 przedmiotowego rozporządzenia ogólnego). W celu dochowania należytej staranności w kontekście ochrony danych osobowych, Redaktor Naczelna Tygodnika Katolickiego „Niedziela” wyznaczyła w organizacji Inspektora Ochrony Danych.
Więcej o polityce prywatności czytaj TUTAJ.

Akceptuję