Reklama

Niedziela Częstochowska

Unia Laikatu Katolickiego przeciw dofinansowaniu zabiegów in vitro

[ TEMATY ]

Częstochowa

in vitro

BOŻENA SZTAJNER

„Z najwyższym oburzeniem protestujemy przeciwko polityce prowadzonej przez prezydenta miasta Częstochowy o proweniencji lewicowej” – głosi uchwała Unii Laikatu Katolickiego (ULK) o dofinansowaniu zabiegów in vitro z budżetu miasta.

W uchwale podpisanej przez prezesa ULK Józefa Błaszczecia i wiceprezesa Krzysztofa Janusa czytamy, że in vitro jest złamaniem V przykazania „Nie zabijaj!”.

Reklama

Unia krytykuje działania Prezydenta Częstochowy i podkreśla, że „prawo nie może być obrażane, a w Częstochowie jest wręcz gwałcone. In vitro to nie jest ani zadanie własne, ani zadanie zlecone gminy”.

"Nie może być tak, że lewicowy Prezydent Miasta wydaje polecenie radnemu lewicowemu – lekarzowi ginekologii i położnictwa – aby ten ustanowił prawo do dofinansowania zabiegu in vitro. To jest korupcjogenne!" – głosi uchwała.

ULK stwierdza również, że nie ma racjonalnych podstaw, by dopłacać czy też refundować zabiegi in vitro. - Żeby urodzić jednego człowieka, należy uśmiercić kilku innych – etycznie jest to nie do przyjęcia. Są inne bardzo skuteczne metody faktycznego leczenia bezpłodności, a nie są finansowane z budżetu gminy czy też państwa, a powinny - czytamy w uchwale.

Unia zwraca uwagę, że uchwała budżetowa Rady Miasta Częstochowy z dnia 29 grudnia 2011 r. w zakresie dofinansowania zabiegu in vitro w 2012 r. z budżetu gminy Częstochowa została w lutym zaskarżona do Wojewódzkiego Sądu Administracyjnego w Gliwicach i będzie rozpatrywana przez Naczelny Sąd Administracyjny w Warszawie.

Reklama

Unia opowiedziała się za metodami naprotechnologii, które, jak stwierdza, są "dwa-trzy razy bardziej skuteczne niż in vitro i wielokrotnie tańsze”.

Przypomnijmy, że 18 października głosami radnych SLD i PO Rada Miasta Częstochowy przyjęła uchwałę ws. dofinansowania zabiegów in vitro z budżetu miasta. Zdecydowany sprzeciw wyraził abp Wacław Depo. W słowie pasterskim metropolita częstochowski podkreślił m.in., że „z płaszczyzny wiary chrześcijańskiej metoda in vitro wkroczyła na równię pochyłą, a mianowicie pragnienie posiadania własnego dziecka zostało zrównane i związane z niszczeniem poczętego życia, nadliczbowych embrionów, uczestniczących w tym procesie”.

Decyzję Prezydenta Częstochowy skrytykowały także Akcja Katolicka Archidiecezji Częstochowskiej i Katolickie Stowarzyszenie Dziennikarzy. W swoim stanowisku Kuria Metropolitalna wyraziła zdziwienie, że w dobie powszechnego kryzysu „pojawiają się politycy, którzy za wszelką cenę chcą dofinansowywać zabiegi in vitro, które są niepewne, kosztowne i nieetyczne”.

Unia Laikatu Katolickiego powstała w 1990 r. z inicjatywy ks. prof. dr. hab. Mariana Dudy. Na początku lat 90. ubiegłego stulecia członkowie ULK weszli do parlamentu i do samorządów.

Działalność ULK opiera na pracy formacyjno-edukacyjnej, zaangażowaniu katolików świeckich w życie społeczno-polityczne, kulturalne i gospodarcze. Stowarzyszenie wielokrotnie zajmowało zdecydowane stanowisko w obronie zasad etyki chrześcijańskiej. Prowadzi też działalność charytatywna i różnorakie formy pracy z młodzieżą.

ULK liczy aktualnie ponad 300 członków. Jest organizacją ogólnopolską z siedzibą w Częstochowie.

Więcej informacji na http:// www.ulk.org.pl/portal/

2012-11-09 14:37

Oceń: 0 0

Reklama

Wybrane dla Ciebie

Częstochowa: bezpłatne konsultacje z zakresu uzyskiwania uprawnień i świadczeń emerytalnych

W związku z wejściem w życie z dniem 1 października 2017 r. przepisów ustawy obniżającej wiek emerytalny do 60 lat dla kobiet i 65 dla mężczyzn Akcja Katolicka Archidiecezji Częstochowskiej i Zakład Ubezpieczeń Społecznych Oddział w Częstochowie zapraszają w ramach prowadzonej Społecznej Kampanii Informacyjnej, do skorzystania z nieodpłatnych konsultacji z zakresu uzyskiwania uprawnień i świadczeń emerytalnych.

W ramach kampanii, osoby zainteresowane, dzięki pomocy doradców emerytalnych ZUS, będą mogły skorzystać min. z porad kompetentnych doradców i kalkulatora emerytalnego, dzięki któremu naliczona zostanie prognozowana wysokość przyszłej emerytury.

CZYTAJ DALEJ

O. Leon Knabit: Jeszcze raz o kobietach i mężczyznach

2021-09-16 14:16

[ TEMATY ]

duchowość

rodzina

Karol Porwich

Ostatni artykuł o. Leona Knabita cieszył się dużym zainteresowaniem, odbiorem zarówno pozytywnym, jak i tym mniej. W odpowiedzi głos zabiera sam benedyktyn.

Słyszałem głosy, że mój artykuł „Miłość musi być wymagająca” (Zobacz) był stronniczy – przeciw mężczyznom. Jeśli tak zostałem zrozumiany, to tutaj stwierdzam, że jest bardzo wielu wspaniałych mężczyzn – mężów i ojców, żyjących długie lata w szczęśliwym małżeństwie, kochanych szczerze przez swoje dzieci, widzące w nich wzór do naśladowania i gwarancję bezpieczeństwa.

CZYTAJ DALEJ

Morawiecki: każdy gniewny pomruk ze strony Kremla czy Mińska musi wywoływać konsolidację

Każdy gniewny pomruk ze strony Kremla czy Mińska musi wywoływać konsolidację po naszej stronie - powiedział premier Mateusz Morawiecki po polsko-litewskich konsultacjach międzyrządowych. Jak dodał, spodziewane są dalsze próby destabilizacji na granicach Polski i Litwy z Białorusią.

W piątek w Warszawie pod przewodnictwem premiera Mateusza Morawieckiego i premier Litwy Ingridy Szimonyte odbyły się polsko-litewskie konsultacje międzyrządowe. Podczas wspólnej konferencji prasowej premierów, Morawiecki podkreślił, że odbyły się one 17 września, czyli w 82. rocznicę inwazji Związku Radzieckiego na Polskę.

CZYTAJ DALEJ

Reklama

Najczęściej czytane

W związku z tym, iż od dnia 25 maja 2018 roku obowiązuje Rozporządzenie Parlamentu Europejskiego i Rady (UE) 2016/679 z dnia 27 kwietnia 2016r. w sprawie ochrony osób fizycznych w związku z przetwarzaniem danych osobowych i w sprawie swobodnego przepływu takich danych oraz uchylenia Dyrektywy 95/46/WE (ogólne rozporządzenie o ochronie danych) uprzejmie Państwa informujemy, iż nasza organizacja, mając szczególnie na względzie bezpieczeństwo danych osobowych, które przetwarza, wdrożyła System Zarządzania Bezpieczeństwem Informacji w rozumieniu odpowiednich polityk ochrony danych (zgodnie z art. 24 ust. 2 przedmiotowego rozporządzenia ogólnego). W celu dochowania należytej staranności w kontekście ochrony danych osobowych, Redaktor Naczelna Tygodnika Katolickiego „Niedziela” wyznaczyła w organizacji Inspektora Ochrony Danych.
Więcej o polityce prywatności czytaj TUTAJ.

Akceptuję