Reklama

Z życia diecezji

Niedziela toruńska 39/2004

Bądź na bieżąco!

Zapisz się do newslettera

Dekanaty grudziądzkie

Wakacyjne spotkanie z bł. Matką Marią Karłowską

Wakacje to czas odpoczynku, ucieczka od gwaru miasta i codziennych kłopotów. Po raz pierwszy wybrałam się do Jabłonowa Pomorskiego na wzgórze bł. Matki Marii Karłowskiej w maju 2002 r. z pielgrzymką parafialną, która wiodła szlakiem sanktuariów maryjnych naszej diecezji. Podczas planowania tej pielgrzymki uwzględniłam także Jabłonowo - odwiedzenie kaplicy pierwszej Błogosławionej diecezji toruńskiej. Pielgrzymi przeżyli tam Eucharystię i oddali cześć Błogosławionej przez ucałowanie jej relikwii. Już na terenie parku klasztornego Sióstr Pasterek panowała cisza i wyjątkowa atmosfera skupienia. Siostry wraz Matką Generalną przygotowały nam poczęstunek, my natomiast odwdzięczyliśmy się skromną ofiarą i zapewnieniem o modlitwie. Wielu z nas wróciło raz jeszcze do kaplicy, aby pomodlić się za pośrednictwem bł. Matki Marii, spisaliśmy też podziękowania i prośby. Podczas tej pielgrzymki otrzymałam od Matki Generalnej relikwie Błogosławionej, które są zawsze ze mną. Żegnając się z nią, obiecałam, że przywiozę nowe osoby do Jabłonowa. Co roku tam wracam.
W ubiegłym roku byłam w Jabłonowie aż dwa razy; podczas ferii zimowych i wakacji. Przy każdej okazji jadą ze mną do Jabłonowa osoby, które jeszcze tam nie były, a także te, które to miejsce pokochały tak jak ja. Rok temu zwiedziłam salę pamiątek Matki Marii, miałam też możliwość bycia w miejscu pochówku Błogosławionej w podziemiach jednej z wież, a także uczestnictwa w Eucharystii. Latem ub. r. modliłam się w ważnej, osobistej intencji w kaplicy bł. Matki Marii i mocno wierzę w jej wstawiennictwo, bo sprawa zakończyła się pomyślnie.
W tym roku także odwiedziłam jabłonowskie wzgórze podczas wakacji. Swój pobyt rozpoczęłam od modlitwy w kaplicy. Potrzeba nam takich miejsc, gdzie w ciszy, z dala od zgiełku można powierzyć Bogu swoje sprawy. Ze wzgórza Błogosławionej wyjeżdżam zawsze radosna, uspokojona, z nadzieją na nową i lepszą przyszłość. Zachęcam wszystkich, aby odwiedzili to szczególne miejsce, gdzie każdy z pielgrzymów jest życzliwie przyjęty.

Reklama

Maria Szczęsna

Dekanat Lidzbark

Wspólne pielgrzymowanie do sanktuariów maryjnych

W parafii Wniebowzięcia Najświętszej Maryi Panny w Lidzbarku w lipcu i sierpniu organizowane są coroczne pielgrzymki do przepięknych sanktuariów naszego kraju oraz tych poza jego granicami.
W dniach 28 czerwca - 7 lipca zorganizowano pielgrzymkę do sanktuariów Niemiec i Francji, nad którą opiekę sprawował ks. kan. Marian Wiśniewski - proboszcz parafii. W programie pielgrzymki znalazły się sanktuaria w Kevelaer, Banneux, Lisieux, w którym zwiedzano miejsca związane ze św. Teresą od Dzieciątka Jezus, oraz pełen uroku Paryż. W dalszej kolejności były Nevers - miejsce spoczynku św. Bernadetty oraz Ars. Niezapomnianych wrażeń dostarczyło pielgrzymom Lourdes, gdzie uczestniczyli we Mszy św. w Grocie Massabielskiej oraz w procesji wieczornej, pochylając głowy nad ludzkim cierpieniem. Ostatnie dni tej pielgrzymki upłynęły na zwiedzaniu najwyżej położonego sanktuarium w Europie - La Salette oraz Altoetting - głównego sanktuarium Bawarii i Niemiec.
Upalna aura i setki przemierzanych codziennie kilometrów nie zniechęciły jednak naszej wspólnoty do dalszego pielgrzymowania. W dniach 26-27 lipca i 23-24 sierpnia zorganizowano kolejne pielgrzymki, tym razem do Lichenia i Częstochowy. Nad obiema opiekę duchową sprawował także ks. kan. Marian Wiśniewski. Pielgrzymując do tych świętych miejsc, każdy pragnął stanąć przed cudownym wizerunkiem Matki Bożej i zawierzyć Jej siebie i swoją rodzinę.
W Licheniu pielgrzymi nawiedzili sanktuarium Matki Bożej, w którym szczególną czcią otaczany jest obraz Bolesnej Królowej Polski. Wiele osób oddało się zadumie i refleksji, podążając na Golgotę. Następnie pątnicy udali się do największej w Polsce bazyliki, która - jak powiedział Ojciec Święty - jest „wyrazem wiary i miłości do Maryi i Jej Syna”. Wreszcie udano się na Jasną Górę, gdzie uczestniczono w Apelu Jasnogórskim, łącząc się duchowo z najbliższymi, którzy pozostali w rodzinnych domach. Wpatrzeni w oblicze Matki Bożej Królowej Polski, z głęboką wiarą i ufną modlitwą każdy zawierzył Jej to, z czym do Niej przybył. W kaplicy Cudownego Obrazu została odprawiona Msza św., którą Proboszcz naszej parafii sprawował w koncelebrze z innymi kapłanami w intencjach pielgrzymów. Nie zabrakło czasu na wspólną Drogę Krzyżową i zwiedzanie Jasnej Góry. W pamięci niejednego pozostanie zapewne Golgota Jasnogórska Trzeciego Tysiąclecia autorstwa artysty plastyka Jerzego Dudy Gracza.
Wszystkim wyjazdom towarzyszył śpiew, modlitwa i dobry nastrój pielgrzymów.

Pomóż w rozwoju naszego portalu

Wspieram

Reklama

Ewa Rogozińska

Dekanat Nowe Miasto Lubawskie

Rocznica święceń kapłańskich

7 września br. do parafii św. Jakuba Apostoła na zaproszenie miejscowego proboszcza, ks. Jerzego Pajdaka, przybyli księża, którzy 36 lat temu przyjęli święcenia kapłańskie. O godz. 11.00 w kościele parafialnym pod przewodnictwem Księdza Proboszcza Jubilaci odprawili Mszę św. Dziękowali za dar kapłaństwa oraz modlili się za zmarłych kolegów z roku. Kazanie wygłosił ks. kan. Henryk Jędrzyński. Po Eucharystii kapłani wspominali minione lata i umówili się na następne spotkanie, które za rok zorganizuje ks. Bogdan Augustyniak w Łubianie.

xdż

Dekanaty toruńskie

Uroczystości odpustowo-dożynkowe na Rudaku

W czasie, gdy w duchowej stolicy narodu - na Jasnej Górze trwały centralne uroczystości dożynkowe, w pieśń dziękczynną Polaków włączyła się parafia Opatrzności Bożej na toruńskim Rudaku, która tradycyjnie w pierwszą niedzielę września przeżywała uroczystość odpustowo-dożynkową, dziękując za tegoroczne owoce ziemi. Mszę św. dziękczynną sprawował i kazanie odpustowe wygłosił ks. Ryszard Domin, proboszcz parafii bł. ks. Stefana Wincentego Frelichowskiego, który wzywał do ponownego zaufania Bożej Opatrzności. Uroczystą Mszę św. zakończyła procesja eucharystyczna, po której wspólny śpiew pieśni Boże, coś Polskę był błaganiem zanoszonym do Boga o błogosławieństwo dla naszej Ojczyzny.
Odmienną formą dziękczynienia był festyn parafialny, rozpoczęty sygnałem strażackim i pieśnią ludową. Oficjalnego otwarcia imprezy dokonał proboszcz parafii - ks. kan. Józef Klapiszewski oraz prezes parafialnego oddziału Akcji Katolickiej - Agnieszka Marcinkiewicz. Nad przebiegiem programu czuwał zespół muzyczny „Claritas”. Dzięki obecności Straży Pożarnej wielką atrakcją była możliwość podziwiania panoramy Torunia, przy wykorzystaniu ich specjalistycznego sprzętu. Swoimi zdolnościami artystycznymi popisywały się różne zespoły wokalno-instrumentalne, a także zespół taneczny działający w Świetlicy Środowiskowej w Domu Muz na Rudaku. Uczestnicy festynu mieli możliwość skorzystania z przejażdżki konnej, dzięki życzliwości właściciela gospodarstwa agroturystycznego Roberta Bugajskiego. Nie zabrakło zainteresowania sprzętem kartingowym, a przy okazji chętnych do rozmowy z zawodnikiem Kubą Strześniewskim. Swój rajdowy samochód prezentował pan Ptaszek. Zostały przeprowadzone konkursy, m.in. konkurs pieśni ludowej. Odbyła się aukcja najładniejszej pracy plastycznej, z której dochód przekazano Warsztatom Terapii Zajęciowej Polskiego Związku Niewidomych. Rozstrzygnięto konkursy dla dorosłych na najpiękniejszy wieniec dożynkowy, a dla dzieci i młodzieży na najlepszą pracę plastyczną znaków i symboli przypominających Najświętszy Sakrament. Miała też miejsce forma literacka konkursu nt. Idę przez życie, naśladując Chrystusa. Nagrody dla laureatów konkursów, ufundowane przez Urząd Miasta Torunia, wręczył prezydent Michał Zaleski wraz z proboszczem, ks. kan. Józefem Klapiszewskim. Schola parafialna zaśpiewała radosną piosenkę o naszej parafii, skomponowaną przez Danutę Zając.
Słowa ogromnej wdzięczności należą się wszystkim zespołom parafialnym, które zajęły się organizacją tego święta, a także sponsorom, bez udziału których nie byłoby na twarzach uczestników festynu tyle uśmiechu. Spraw, Panie, aby nikomu nie zabrakło chleba, a to, co jest Twoim darem, by było dzielone dla wszystkich!

Reklama

Ks. Andrzej Jabłoński

Wkrótce

Zaproszenie do wspólnego pielgrzymowania

Parafia Miłosierdzia Bożego i św. siostry Faustyny w Toruniu zaprasza do współudziału w dziękczynnej pielgrzymce do Sanktuarium Miłosierdzia Bożego w Krakowie-Łagiewnikach w dniach 15 i 16 października z okazji konsekracji świątyni. Trasa wiedzie przez Świnice Warckie (miejsce urodzin i chrztu św. siostry Faustyny), Częstochowę i Kalwarię Zebrzydowską (nocleg). Zainteresowanych prosimy o kontakt pod nr. tel. (0-56) 639-44-06.

Ks. Stanisław Majewski

Zapraszamy na projekcje filmu „Jezus”

Film „Jezus” wyświetlany będzie w ramach akcji ewangelizacyjnej „Dobra Nowina dla Torunia” pod patronatem biskupa toruńskiego Andrzeja Suskiego we współpracy z Ruchem Nowego Życia. Miejsca projekcji: Kino Orzeł - 1, 3, 5 października godz. 19.00; 2, 4, 6-10 października godz. 15.00. Kino Kopernik - 2, 4 października godz. 20.00. Nasze Kino - 3, 5, 7 października godz. 20.00. Dom Muz (ul. Poznańska 52) - 6, 8 października, godz. 16.30 - młodzież, godz. 19.00 - dorośli. Aula UMK - 8 października godz. 19.00. Klub Studencki „Od nowa” - 10 października godz. 18.00. Wstęp wolny!

O. Jacek Dubel

2004-12-31 00:00

Oceń: 0 0

Reklama

Wybrane dla Ciebie

Pogrzeb bez Mszy św. w czasie Triduum Paschalnego

[ TEMATY ]

duszpasterstwo

pogrzeb

Eliza Bartkiewicz/episkopat.pl

Nie wolno celebrować żadnej Mszy świętej żałobnej w Wielki Czwartek - przypomina liturgista ks. Tomasz Herc. Każdego roku pojawiają się pytania i wątpliwości dotyczące sprawowania obrzędów pogrzebowych w czasie Triduum Paschalnego i oktawie Wielkanocy.

Ks. Tomasz Herc przypomniał, że w Wielki Czwartek pogrzeb odbywa się normalnie ze śpiewem. Nie wolno jednak tego dnia celebrować żadnej Mszy Świętej żałobnej. W kościele sprawuje się liturgię słowa i obrzęd ostatniego pożegnania. Nie udziela się też uczestnikom pogrzebu Komunii świętej.

CZYTAJ DALEJ

Tak, proszę, Jezu Chryste, obmyj mnie

[ TEMATY ]

homilia

rozważania

Pio Si/pl.fotolia.com

Rozważania do Ewangelii J 13, 1-15.

Wielki Czwartek, 28 marca

CZYTAJ DALEJ

Papież w więzieniu dla kobiet: jego obecność przesłaniem nadziei

2024-03-28 13:22

Obchody Triduum Paschalnego Franciszek rozpocznie w tym roku w więzieniu kobiecym, gdzie będzie sprawował Mszę Wieczerzy Pańskiej. Dyrektor rzymskiej placówki podkreśla, że zarówno dla osadzonych, jak i pracowników zakładu karnego będzie to znak nadziei na przyszłość.

„Obecność Papieża w naszym zakładzie karnym oznacza wniesienie nadziei i miłosierdzia w rzeczywistość wielkiego cierpienia” - podkreśla dyrektor placówki. Nadia Fontana wskazuje, że personel dołożył wszelkich starań, aby w papieskiej liturgii uczestniczyła jak największa liczba więźniarek. „Wiele z nich wciąż nie dowierza, że Franciszek do nas przyjedzie, panuje ogromna radość i ferment przygotowań, aby liturgia była piękna” - mówi dyrektor więzienia dla kobiet.

CZYTAJ DALEJ

Reklama

Najczęściej czytane

W związku z tym, iż od dnia 25 maja 2018 roku obowiązuje Rozporządzenie Parlamentu Europejskiego i Rady (UE) 2016/679 z dnia 27 kwietnia 2016r. w sprawie ochrony osób fizycznych w związku z przetwarzaniem danych osobowych i w sprawie swobodnego przepływu takich danych oraz uchylenia Dyrektywy 95/46/WE (ogólne rozporządzenie o ochronie danych) uprzejmie Państwa informujemy, iż nasza organizacja, mając szczególnie na względzie bezpieczeństwo danych osobowych, które przetwarza, wdrożyła System Zarządzania Bezpieczeństwem Informacji w rozumieniu odpowiednich polityk ochrony danych (zgodnie z art. 24 ust. 2 przedmiotowego rozporządzenia ogólnego). W celu dochowania należytej staranności w kontekście ochrony danych osobowych, Zarząd Instytutu NIEDZIELA wyznaczył w organizacji Inspektora Ochrony Danych.
Więcej o polityce prywatności czytaj TUTAJ.

Akceptuję