Reklama

Polska

Warszawa: zakończyła się kolejna tura rozmów ws. Funduszu Kościelnego

[ TEMATY ]

Kościół

finanse

BOŻENA SZTAJNER

Zakończyła się kolejna tura rozmów Zespołów Roboczych ds. Finansów Rządowej i Kościelnej Komisji Konkordatowych w sprawie zastąpienia Funduszu Kościelnego odpisem podatkowym.

Jak poinformował KAI rzecznik ministerstwa administracji i cyfryzacji Artur Koziołek, zobowiązano się do przygotowania obustronnej noty podsumowującej rozmowy. Rzecznik MAiC uchylił się natomiast od odpowiedzi, czy po dzisiejszych rozmowach zaszły jakiekolwiek zmiany w spornej kwestii dotyczącej wysokości odpisu podatkowego na rzecz Kościołów i związków wyznaniowych. Rząd proponuje 0,3 proc., strona kościelna argumentuje, by było to przynajmniej 0,5-0,6 proc.

Następne spotkanie ma się odbyć na początku grudnia.

2012-11-16 13:32

Oceń: 0 0

Reklama

Wybrane dla Ciebie

Peru: zamordowano kapłana katolickiego

[ TEMATY ]

Kościół

Mikamatto/Foter/Creativ Commons Attribution 2.0 Generic (CC BY2.0)

Zdjęcie poglądowe

Zdjęcie poglądowe

Policja z Pisco – miasta na środkowym wybrzeżu Peru – potwierdziła 24 grudnia fakt zabójstwa 56-letniego ks. Alfonso Cómena Zevallosa, proboszcza miejscowej parafii św. Andrzeja Apostoła. W wyniku kilkugodzinnego śledztwa ustalono, że kapłan zginął w swym mieszkaniu od uderzenia krzesłem. Ślady uderzeń stwierdzono na całym jego ciele.

W środę 24 bm., tuż przed południem kilku wiernych z parafii zaalarmowało policję, że proboszcz ani nie odprawił porannej Mszy św., ani w ogóle do tego czasu nie pojawił się w kościele. Po przybyciu na miejsce funkcjonariusze weszli do mieszkania kapłana i znaleźli jego zwłoki. Według ustaleń do morderstwa doszło w nocy, a z mieszkania skradziono również telefon komórkowy księdza. Zbrodnię potwierdził też brat duchownego – Alfredo Cómena.

CZYTAJ DALEJ

Papież potępił kryminalizację homoseksualizmu

2023-02-05 18:27

"Nie wolno pozwolić na kryminalizację homoseksualizmu" - powiedział Ojciec Święty w trakcie wspólnej z arcybiskupem Canterbury, Justinem Welbym i moderatorem Prezbiteriańskiego Kościoła Szkocji pastorem Ianaem Greenshieldsem, konferencji prasowej podczas lotu powrotnego z Sudanu Południowego do Rzymu.

Bruce De Galzain z Radio France zauważył, że przed wyjazdem w podróż apostolską Ojciec Święty potępił kryminalizację homoseksualizmu, a w Sudanie Południowym i w Kongo nie jest on akceptowany przez rodziny. Wyznał, że w tym tygodniu spotkał się w Kinszasie z pięcioma homoseksualistami, z których każdy został odrzucony, a nawet wyrzucony z rodziny. Obarczyli za to odpowiedzialności religijność swoich rodziców. Niektórzy z nich są zabierani do księży egzorcystów, ponieważ ich rodziny uważają, że są opętani przez duchy nieczyste. W tym kontekście zapytał Ojca Świętego o papieskie przesłanie dla rodzin w Kongo i Sudanie Południowym, które nadal odrzucają swoje dzieci, a także dla księży i biskupów?

CZYTAJ DALEJ

Franciszek : historie o tym, jakoby moje decyzje zasmucały Benedykta XVI, to „głuchy telefon”

2023-02-05 18:31

[ TEMATY ]

Franciszek

PAP/EPA/TIZIANA FABI / POOL

O tym, że Benedykt XVI zawsze wspierał obecnego Ojca Świętego, a także o przykładach jego reakcji na próby podważenia autorytetu Franciszka, mówił papież podczas konferencji prasowej na pokładzie samolotu, powracającego z wizyty apostolskiej w Demokratycznej Republice Konga i Sudanie Południowym.

Rozmawiając z towarzyszącymi mu w podróży dziennikarzami, papież Franciszek odniósł się m.in. do pytania o to, czy po śmierci Benedykta XVI odczuł w swojej posłudze rosnące napięcia pomiędzy różnymi „skrzydłami” Kościoła. „Zawsze mogłem o wszystkim porozmawiać z papieżem Benedyktem, wymienić się opiniami. On zawsze stał przy mnie, wspierając mnie, a jeśli pojawiały się jakieś trudności, mówił mi o tym i rozmawialiśmy” – mówił Franciszek. Jako przykład ilustrujący sposób reagowania Benedykta XVI, przywołał sytuację, w której do papieża seniora dotarły informacje o tym, jakoby papież Franciszek wspierał niesakramentalne związki par homoseksualnych. „Pewna osoba, uważająca się za wielkiego teologa, za pośrednictwem przyjaciela papieża Benedykta dostała się do niego i złożyła na mnie donos. Benedykt nie przestraszył się, zwrócił się do czterech kardynałów teologów najwyższej próby, i powiedział: wyjaśnijcie mi to, a oni mu wyjaśnili. I tak sprawa się zakończyła. To historia, która pokazuje, w jaki sposób działał Benedykt, kiedy pojawiał się donos. Pewne historie, które się powtarza, o tym, że Benedykt był zasmucony tym, co robi nowy papież – to opowieści z ‘głuchego telefonu’” – skwitował Ojciec Święty. Zapewnił też, że on sam konsultował z Benedyktem XVI niektóre swoje decyzje, a papież senior się z nimi zgadzał.

CZYTAJ DALEJ

Reklama

Reklama

Najczęściej czytane

W związku z tym, iż od dnia 25 maja 2018 roku obowiązuje Rozporządzenie Parlamentu Europejskiego i Rady (UE) 2016/679 z dnia 27 kwietnia 2016r. w sprawie ochrony osób fizycznych w związku z przetwarzaniem danych osobowych i w sprawie swobodnego przepływu takich danych oraz uchylenia Dyrektywy 95/46/WE (ogólne rozporządzenie o ochronie danych) uprzejmie Państwa informujemy, iż nasza organizacja, mając szczególnie na względzie bezpieczeństwo danych osobowych, które przetwarza, wdrożyła System Zarządzania Bezpieczeństwem Informacji w rozumieniu odpowiednich polityk ochrony danych (zgodnie z art. 24 ust. 2 przedmiotowego rozporządzenia ogólnego). W celu dochowania należytej staranności w kontekście ochrony danych osobowych, Zarząd Instytutu NIEDZIELA wyznaczył w organizacji Inspektora Ochrony Danych.
Więcej o polityce prywatności czytaj TUTAJ.

Akceptuję