Reklama

Katolickie Szkoły Przy ul. Górnej w Częstochowie

Dlaczego 17 września!

W życiu każdej szkoły nie może zabraknąć obchodów kolejnych rocznic wybuchu II wojny światowej. Z niepokojem obserwujemy zjawisko, że to tragiczne wydarzenie, które określiło oblicze Europy na następne kilkadziesiąt lat, kojarzone jest w Polsce i, niestety, również na świecie, tylko z datą 1 września - tzn. z przekroczeniem przez Niemców zachodnich granic Polski. A przecież wojna planowana była przez dwóch agresorów: Hitlera i Stalina, czego dowodem jest pakt Ribbentropp-Mołotow. 17 września 1939 r. - dzień najazdu Armii Czerwonej na Polskę i zajęcie połowy naszego terytorium - jest równie ważny jak data 1 września.

Niedziela częstochowska 41/2004

Józef Natali oddaje cześć sztandarowi Szkoły

Józef Natali oddaje cześć sztandarowi Szkoły

W Katolickich Szkołach przy ul. Górnej w Częstochowie rocznica wybuchu II wojny światowej wspominana jest 17 września, bowiem 1 września zarezerwowany jest dla uroczystości rozpoczęcia roku szkolnego. „To świadomy wybór - mówi dyrektor szkoły s. Irena Makowicz USJK - gdyż podkreślenie daty 1 września jako pamiątki wybuchu wojny utrwaliłoby stereotyp, że wolność Polsce zabrali tylko Niemcy. 17 września mówimy o dwu agresorach: armii hitlerowskiej i Armii Czerwonej”.
W tym roku uroczystość ta miała równie podniosły charakter jak w latach ubiegłych. Przygotowana przez plastyka odpowiednia scenografia przedstawiała najważniejsze bitwy Września 1939. Ważnym akcentem było spotkanie z uczestnikiem walk od Monte Cassino po Bolonię, panem Józefem Natalim - lwowianinem, kapitanem Broni Pancernej VI Pułku Pancernego „Dzieci Lwowskich” II Dywizji Pancernej II Polskiego Korpusu gen. Władysława Andersa. Wywarło ono na uczniach ogromne wrażenie. Z przejęciem wysłuchali opowieści o kolejach życia jego i jego rodziny. Ojca zamordowało NKWD, matka umarła z głodu wywieziona ze Lwowa w głąb Rosji. Dwaj bracia dostali się do niewoli niemieckiej i przeżyli wojnę, zapewne gdyby wpadli w ręce wojsk sowieckich, podzieliliby los polskich żołnierzy z obozów jenieckich w Miednoje, Ostaszkowie i Starobielsku. Pan Józef wraz siostrami z głębi Rosji dostał się do armii gen. Władysława Andersa, z którą przeszedł cały wojenny szlak.
Wypowiedź pana Józefa Natalego wypełniona była wdzięcznością dla kolegów, którzy wielokrotnie uratowali mu życie. Zwracało uwagę bezgraniczne zaufanie opiece Matki Bożej, a nade wszystko słowa przepełnione miłością Ojczyzny, przy opowieściach wojennych i późniejszych, w czasach stalinowskich, gdy komunistyczne władze prześladowały żołnierzy z armii gen. Andersa.
Kontynuacją szkolnych uroczystości był „Apel Poległych” przy pomniku pod Mokrą. Prowadzili go nauczyciele: polonista, historyk i aktor. Młodzież zaśpiewała pieśń, postawiła znicze i złożyła wiązankę biało-czerwonych kwiatów.

Oceń: 0 0

Reklama

Wybrane dla Ciebie

Benedykt XVI krytycznie o niemieckim Kościele

2021-07-26 11:43

[ TEMATY ]

Benedykt XVI

Grzegorz Gałązka

Przed "Kościołem i doktryną bez wiary" przestrzegł swych rodaków papież-senior Benedykt XVI. Na łamach „Herder Korrespondenz” ukazał się artykuł, który powstał w rozmowie z publicystą Tobiasem Winstelem. Papież-senior zaznacza w nim, że jedynie wiara wyzwala ludzi z ograniczeń i ciasnoty ich czasów. „Doktryna musi rozwijać się w wierze i z wiary, a nie stać obok niej” – stwierdza Benedykt XVI.

Papież-senior podkreśla, że „Kościół składa się z pszenicy i plew, dobrych i złych ryb. Nie chodzi zatem o oddzielenie dobrych od złych, ale oddzielenie wierzących od niewierzących". Odnosząc się do roli niemieckich biskupów zaznacza: „Dopóki w oficjalnych tekstach kościelnych przemawiać będzie tylko urząd, a nie serce i duch, dopóty trwać będzie exodus ze świata wiary", powiedział Benedykt XVI. Oczekuje on od ludzi Kościoła „prawdziwego, osobistego świadectwa wiary".

CZYTAJ DALEJ

Sto lat księdza Franciszka

2021-07-23 07:47

ks. Łukasz Romańczuk

Ks. Franciszek Hanek kończy dziś 100 lat

Ks. Franciszek Hanek kończy dziś 100 lat

Ksiądz kanonik Franciszek Hanek jest obecnie najstarszym kapłanem archidiecezji wrocławskiej. Dziś, 23 lipca skończył 100 lat.

Na spotkanie z księdzem seniorem, udaliśmy się do Mielca, gdzie obecnie kapłan rezyduje. Podkarpacie to rodzinne strony ks. Franciszka, który w 1996 r. przechodząc na emeryturę, powrócił w to miejsce. – Początkowo ks. Hanek przebywał w swoim rodzinnym domu razem z bratem. Po jego śmierci został przyjęty w naszej parafii i razem z nami pełni posługę kapłańską. Jeżeli siły mu pozwalają, to spowiada, odprawia Mszę św. i uczestniczy w wydarzeniach parafialnych – mówi kustosz mieleckiej bazyliki, ks. Janusz Kłęczek.

CZYTAJ DALEJ

Ks. Marcin Modrzyński o rekolekcjach „Beatyfikacja33”

2021-07-26 17:39

[ TEMATY ]

beatyfikacja

beatyfikacja kard. Wyszyńskiego

matka Elżbieta Czacka

Beatyfikacja33

Beatyfikacja.info

„To nie pierwsze rekolekcje w takiej formule. Powstały w oparciu o organizowane wcześniej rekolekcje „Oddanie33”, przez które przeszło łącznie ponad 500 tysięcy osób z całej Polski. Są więc sprawdzonym narzędziem duszpasterskim – mówi ks. Marcin Modrzyński o rekolekcjach przed beatyfikacją kard. Stefana Wyszyńskiego i matki Elżbiety Róży Czackiej.

Bernadeta Kruszyk: Już niebawem, 6 sierpnia, rozpoczną się ogólnopolskie rekolekcje przygotowujące do beatyfikacji kard. Stefana Wyszyńskiego i matki Elżbiety Róży Czackiej. Nazwę łatwo zapamiętać „Beatyfikacja33”. Dlaczego 33?

CZYTAJ DALEJ

Reklama

Reklama

Najczęściej czytane

W związku z tym, iż od dnia 25 maja 2018 roku obowiązuje Rozporządzenie Parlamentu Europejskiego i Rady (UE) 2016/679 z dnia 27 kwietnia 2016r. w sprawie ochrony osób fizycznych w związku z przetwarzaniem danych osobowych i w sprawie swobodnego przepływu takich danych oraz uchylenia Dyrektywy 95/46/WE (ogólne rozporządzenie o ochronie danych) uprzejmie Państwa informujemy, iż nasza organizacja, mając szczególnie na względzie bezpieczeństwo danych osobowych, które przetwarza, wdrożyła System Zarządzania Bezpieczeństwem Informacji w rozumieniu odpowiednich polityk ochrony danych (zgodnie z art. 24 ust. 2 przedmiotowego rozporządzenia ogólnego). W celu dochowania należytej staranności w kontekście ochrony danych osobowych, Redaktor Naczelna Tygodnika Katolickiego „Niedziela” wyznaczyła w organizacji Inspektora Ochrony Danych.
Więcej o polityce prywatności czytaj TUTAJ.

Akceptuję