Reklama

Nauczyciel świadkiem

„Człowiek naszych czasów chętniej słucha świadków aniżeli nauczycieli, a jeśli słucha nauczycieli, to dlatego, że są świadkami”
(Paweł VI, adhortacja „Evangelii nuntiandi”)

Zbliża się Dzień Edukacji Narodowej - tradycyjny Dzień Nauczyciela. Przy tej okazji warto zastanowić się nad tym, jaki powinien być wzór nauczyciela. Szkoła przekazuje młodym pokoleniom nie tylko wiedzę i umiejętności, ale też idee i wartości dla ich formacji, by uczynić młodzież dobrymi obywatelami.
Posługa nauczyciela wymaga nieustannego dawania świadectwa wartościom, w które się wierzy i które się przekazuje. Wymaga przyjęcia roli pośrednika ukierunkowującego uczniów na wartości, wytworzenia klimatu przyjaźni i scalenia wspólnoty uczniowskiej, odnoszenia się z szacunkiem i życzliwością do rówieśników i dorosłych. Posługa ta domaga się, aby przekazywane wartości były konstruktywne, potrzebne młodemu człowiekowi w jego osobowej relacji; aby nauczyciel - wychowawca był zdolny przychodzić z pomocą uczniowi w jego wątpliwościach, rozterkach i niepewnościach; aby budził wrażliwość moralną wśród młodego pokolenia, które w dzisiejszych czasach przyucza się do postaw egoistycznych i permisywizmu w myśl zasady: „róbta, co chceta”.
Słyszymy narzekania na brak autorytetów, tj. ludzi, na których można by polegać, którzy umieliby budzić szacunek dla siebie i dla wartości, jakie reprezentują, ku którym prowadzą. Częstochowa może poszczycić się nauczycielami, których można nazwać prawdziwymi świadkami. Jednym z nich był zmarły tragicznie w Tatrach (17 sierpnia 2004 r.), nauczyciel i wychowawca młodzieży Zygmunt Łęski. Wartości, którym wierny był przez całe życie, związane były z ideą polskiego harcerstwa. Raz złożona przysięga, poświadczona słowami: „Tak mi dopomóż Bóg”, była dla niego zobowiązaniem na całe życie. Jako wychowawca opiekował się szkolnymi kołami krajoznawczymi, harcerstwem, PTTK, ucząc, co znaczy słowo Ojczyzna, co znaczy służba krajowi. Uwielbiany przez uczniów brał na siebie najtrudniejsze obowiązki, prowadził zajęcia z dziećmi specjalnej troski i sprawiającymi trudności wychowawcze.
W dniu poświęconym nauczycielom, warto przytoczyć słowa Wielkiego Nauczyciela - świadka naszych czasów: „Proszę was, wychowawcy, którzy jesteście powołani, aby wpajać młodemu pokoleniu autentyczne wartości życia. Uczcie dzieci i młodzież tolerancji, zrozumienia i szacunku dla każdego człowieka. Wychowujcie młode pokolenie w klimacie prawdziwego pokoju. To jest ich prawem, to jest waszym obowiązkiem”. (Jan Paweł II, Toruń, 7 czerwca 1999 r.).

Oceń: 0 0

Reklama

Wybrane dla Ciebie

Premier: Igrzyska olimpijskie to nie tylko święto sportu

2021-08-03 11:21

[ TEMATY ]

premier

IO Tokio

Tokio 2020

fb.com/MorawieckiPL

"Igrzyska olimpijskie to nie tylko święto sportu. To także wydarzenie, którego przesłaniem jest poszanowanie ludzkiej godności oraz troska o uniwersalne wartości: wolność, braterstwo, solidarność" - napisał na swoim profilu FB premier Mateusz Morawiecki.

Jak czytamy w dalszej cześci postu:

CZYTAJ DALEJ

Polska upamiętnia 120. rocznicę urodzin kard. Stefana Wyszyńskiego, Prymasa Tysiąclecia

2021-08-03 11:26

[ TEMATY ]

kard. Stefan Wyszyński

kard. Wyszyński

Instytut Prymasowski

Prymas Wyszyński z Ojcem

Prymas Wyszyński z Ojcem

"Jestem związany z Zuzelą sercem. Każdy człowiek jest przecież związany sercem i uczuciem z miejscem swojego urodzenia. Tutaj, w tej rodzinie parafialnej podwójnie się narodziłem: z ciała i krwi mej Matki i z Chrystusowej Krwi w sakramencie chrztu" - tak mówił w 1971 roku kardynał Stefan Wyszyński.

Dziś cała Polska upamiętnia 120. rocznicę urodzin Prymasa Tysiąclecia, który za nieco ponad miesiąc zostanie ogłoszony błogosławionym. Prymasowskie urodziny uświetnią wystawy, piknik rodzinny, przedstawione zostaną również kulisy filmu fabularnego.

Podziel się cytatem

CZYTAJ DALEJ

Pielgrzym Story 3

2021-08-03 23:42

Michalina Stopka

Czy na pielgrzymce tylko się modlimy i śpiewamy? Filmik z dzisiejszej trasy, gdzie pielgrzymi z grupy XIV - 41. Pieszej Pielgrzymki Wrocławskiej, przeszli z Dobrosławic do Trzebnicy pokazuje, że tak.

Jednak nie można zapominać, że najważniejsze rzeczy Bóg działa w sercu człowieka. Zapraszamy na filmowe podsumowanie dnia. Dziś gr. XIV w komplecie. Eucharystia sprawowana była w kościele pw, św. Jakuba Apostoła w Prusicach. Przewodniczył jej ks. Łukasz Romańczuk, a homilię wygłosił przewodnik grupy milickiej, ks. Michał Miśkiewicz.

CZYTAJ DALEJ

Reklama

Najczęściej czytane

W związku z tym, iż od dnia 25 maja 2018 roku obowiązuje Rozporządzenie Parlamentu Europejskiego i Rady (UE) 2016/679 z dnia 27 kwietnia 2016r. w sprawie ochrony osób fizycznych w związku z przetwarzaniem danych osobowych i w sprawie swobodnego przepływu takich danych oraz uchylenia Dyrektywy 95/46/WE (ogólne rozporządzenie o ochronie danych) uprzejmie Państwa informujemy, iż nasza organizacja, mając szczególnie na względzie bezpieczeństwo danych osobowych, które przetwarza, wdrożyła System Zarządzania Bezpieczeństwem Informacji w rozumieniu odpowiednich polityk ochrony danych (zgodnie z art. 24 ust. 2 przedmiotowego rozporządzenia ogólnego). W celu dochowania należytej staranności w kontekście ochrony danych osobowych, Redaktor Naczelna Tygodnika Katolickiego „Niedziela” wyznaczyła w organizacji Inspektora Ochrony Danych.
Więcej o polityce prywatności czytaj TUTAJ.

Akceptuję